Zakładki:
Dla dzieci
Lubimy czytać:) Książki ustawiam na półkach według kategorii: półeczka maluchów, starszaków, 6-10, 10+, półeczka młodzieży i rodziców. Wszystko w tagach
Autorzy i ilustratorzy książek
(c) copyright Prawa autorskie zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie lub inne wykorzystywanie treści mojego blogu jest zabronione bez uprzedniej zgody autora
O książkach dla dzieci
Szablon blogu
Tutaj piszę o książkach
Wydawnictwa, z którymi współpracuję
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli

Wpisy z tagiem: półeczka starszaków

środa, 15 grudnia 2010
Kaktus wierny przyjaciel - Barbara Gawryluk/ il. Aneta Krella-Moch

Barbara Gawryluk wie, co w psiej duszy gra. Pisze często o zwierzakach i robi to tak, że do jej książek dzieci (przynajmniej moje) lgną jak do ciepłego kociego albo psiego futerka. Kaktus to zwykły kundel, przygarnięty ze schroniska – przez Weronikę, Wojtka i ich mamę. Trzecia część jego przygód to zwykłe – niezwykłe codzienne obcowanie z rezolutnym i wesołym zwierzęciem. Pies  –  to oczywiście obowiązki (spacery), odpowiedzialność (wizyty u weterynarza, chip), czasem kłopoty (smaczne potrawy w zasięgu psiego pyska albo łapy, albo bombki choinkowe na najniższych gałązkach) ale przede wszystkim przyjaźń  i radość, ogromna ogromniasta, z faktu obcowania z takim druhem. Moje dziecko najbardziej zainteresował rozdział, w którym pojawili się policjanci i zademonstrowali, jak chronić się przed niebezpiecznym psem. Tę książkę chyba zapamiętam do końca życia, bo już po lekturze, na spacerku, mój Tomek rzucił się na ziemię i zrobił żółwika – zasłonił swoją twarz rękoma i podkulił nogi. Z naprzeciwka zbliżał się pewien jegomość z psiakiem – cieszącym się życiem, z merdającym ogonem. Oczywiście mój Tom wzbudził jego zainteresowanie. Podbiegł wesoło szczekając, by popatrzeć, co też ten mój syn wyprawia. No tak – takie są skutki czytania książek:) Jegomość - właściciel popatrzył na nas dziwnym wzrokiem, bo takie coś zobaczył po raz pierwszy, a potem tubalnie się roześmiał. W każdym razie mam pewność, że nauka nie poszła w las. Wracając do książki – pojawiają się tu inne zwierzęta – jeże, inne psy, gwarek. Warto ją przeczytać dzieciom, które nie mają, a chciałyby zwierzątko. Z jednej strony ukazane zostały tu jasne strony jego posiadania, ale z drugiej strony, krótkie opowiastki o Kaktusie i jego przygodach uzmysłowią, że nigdy nic nie będzie już takie jak było. Zwierzę to nie zabawka, ale duża odpowiedzialność.

 

Do tej pory ukazały się: Kaktus, dobry pies / Kaktus, szukaj!

Barbara Gawryluk otrzymała niedawno nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego za książkę Zuzanka z pistacjowego domu. Bardzo lubię jej audycję o literaturze dziecięcej Alfabet  w Radiu Kraków. Jeśli nie znacie, posłuchajcie koniecznie.

Wiek 5+

Wydawnictwo Literatura

wtorek, 23 listopada 2010
Dwanaście prezentów dla Świętego Mikołaja - Mauri Kunnas/ il. Tarja Kunnas

Na tę książkę trafiłam dzięki blogom niemieckim. To opowieść o małym skrzacie Jaśku, który przez kolejnych dwanaście przedświątecznych dni zamierza obdarowywać Świętego Mikołaja dwunastoma prezentami (!!!). Okazuje się, że aby sprawić komuś radość – w tym przypadku aż dwanaście razy pod rząd, wcale nie potrzeba góry pieniędzy, Wystarczy dobry pomysł i odrobina chęci. Spokojnie, dzieci po tej lekturze nie będą miały nagle długiej listy życzeń. Wręcz przeciwnie – wyniosą ze spotkania z Jaśkiem naukę, że można cieszyć się z rzeczy małych i jakże oczywistych. Wszystko doprawione wielką dozą humoru, bowiem niektóre plany Jaśka, nie ma co ukrywać, nie do końca się udają. Jednak Święty i tak jest przeszczęśliwy, bo czyż to nie wspaniała rzecz, mieć świadomość tego, że ktoś przez dwanaście dni pamięta o tobie? Dla nas bomba – akurat na okres przedświątecznego oczekiwania. Na kilka kolejnych lat. Książka podoba się (prawie) sześciolatkowi i trzylatkowi.

To nasza pierwsza taka książka świąteczna – z … jajem (nie, nie wielkanocnym:)) Te, które posiadamy, są nastrojowe, nostalgiczne. Tutaj pod górą Korvatunturi aż się kotłuje. Skrzaty mają pełne ręce roboty. Skrzacia społeczność, oprócz tego, że przygotowuje zabawki dla dzieci, zachowuje się jak my, ludzie. Panie zajęte są robótkami i ozdobami świątecznymi, pieką pierniczki, dzieci chodzą do szkoły, od czasu do czasu co niektórzy zasypiają do pracy (ciekawe, dlaczego?) .

Książka, mimo, że niezbyt gruba, jest „trudna” do czytania. Trudna? ktoś zapyta. Dzieci odkrywają w niej tyle szczegółów, śmiesznych rzeczy, istot, sytuacji, że nie sposób jej czytać w skupieniu i ciszy. Ale to przecież jej wielka zaleta.

Zdjęcie znalazłam tutaj

 

Góra Korvatunturi leży na granicy fińsko - rosyjskiej. To słowo znaczy tyle co – „Góra – ucho” (483 m.n.p.m.) Na początku ubiegłego wieku powstała legenda, że u stóp Korvatunturi mieszka Święty Mikołaj. Po wojnie sowiecko – fińskiej (1939-1940) "Góra – ucho", słuchająca życzeń najmniejszych, stała się punktem granicznym, więc siedzibę Świętego przeniesiono do miasta Rovaniemi. Mimo to, ponad tysiące listów z całego świata przychodzi właśnie na adres tej starej siedziby. (według Wikipedii)

Wiek 4+

Wydawnictwo Media Rodzina

wtorek, 02 listopada 2010
Rabuś Hotzenplotz - Otfried Preussler/ il. F.J. Tripp

Z Hotzenplotza zrobiłam Hocka - Plocka, z przekory, bo niby taki złoczyńca, rabuś, najpierw porządnie przestraszył Kacprową babcię, tak że biedaczka zemdlała, a potem dzieci i tak pokrzyżowały jego niecne (zabawne) plany. Takie zbójnickie wygibasy na wesoło. Książkę kupiłam za wartość czekolady z orzechami na allegro. A jak długo na nią polowałam. Ho! Ho! W końcu ją mamy! Skoro lubicie Malutką Czarownicę, pewnie polubilibyście również Hotzenplotza, i Kacpra, i Józka. Nam zależało na wydaniu z legendarnymi ilustracjami Franza Josefa Trippa (1915-1978) (Znak da nam się wkrótce miło we znaki nowościami Michaela Ende właśnie z ilustracjami pana F.J.T.). Książka jest pomyślana jako teatr marionetek – Preussler napisał farsę, w której przebiegłość dzieci zawsze zwycięża przebiegłość zbójnika, a on sam zostaje wystawiony na pośmiewisko. Na razie tłumaczę Tomkowi na gorąco, bo nas tak wciągnęła ta historia. Jeśli jej nie ma po polsku – to ogromna szkoda!!! Sprawdzałam w Internecie i niegdzie nie mam informacji o polskim przekładzie. Specjalistką od Preusslera była Hanna Ożogowska. Robiła to wspaniale. Jeśli jest polski przekład, będę wdzięczna za informację:) Jeśli nie - mały fragment książki - Tomek go bardzo lubi. Bo oto zbójnik Hocek - Plocek połakomił się na młynek od kawy. Czy w dzisiejszym świecie to możliwe? Autorzy szukają emocjonujących, superatrakcyjnych tematów do książek - a tu taki zwykły młynek do kawy. Phi - wcale nie elektryczny - tylko starodawny, z korbką. Rabuś od wielu lat świeci tryumfy u sąsiadów za Odrą. I cieszę się, że wylądował w końcu na naszej półce. I te ilustracje - delicje - czekolada z bakaliami, której sobie odmówiliśmy - dla książki właśnie:)))


 

"Mężczyzna z siedmioma nożami"


 

Pewnego dnia babcia Kacpra siedziała na ławce przed swoim domkiem i w najlepsze mieliła kawę. Kacper i jego przyjaciel – Józek, podarowali jej na urodziny nowiuteńki młynek swojego wynalazku. Podczas kręcenia korbką, młynek ów wygrywał jej ulubioną piosenkę o maju.

Od kiedy babcia została posiadaczką nowego młynka, mielenie kawy sprawiało jej tak wielką przyjemność, że piła jej dwa razy więcej niż kiedyś. Również  i dziś zamierzała ponownie go użyć, gdy nagle w ogrodowych chaszczach coś zaszumiało, trzasnęło  i dał się słyszeć chropowaty głos:

-Młynek albo życie!

Babcia ze zdziwieniem spojrzała przez swoje binokle. Przed nią stał jakiś obcy jegomość z kudłatą czarną brodą i strasznym haczykowatym nosem. Na głowie nosił kapelusz z zatkniętym krzywym piórkiem, a w prawej ręce trzymał pistolet. Lewą ręką typ wskazał na babciny młynek do kawy:

-Młynek albo życie, powiedziałem.

Babcia jednak nie dała się tak łatwo zastraszyć.

-Ależ mój drogi panie!- zawołała oburzona- Jak się pan tu dostał i jakim prawem pan tak na mnie krzyczy? Kim pan właściwie jest?


Obcy mężczyzna  roześmiał się tylko rubasznie, aż podskoczyło piórko na jego kapeluszu.

-Pani pewnie nie czyta gazet, babciu. Proszę tylko dobrze pomyśleć.

Dopiero teraz babcia zauważyła, że za szeroki pas mężczyzny zatknięta była szabla i siedem noży. Wtedy pobladła i ze strachem w głosie zapytała:

- Czy to aby nie ten rabuś Hocek – Plocek?

- W rzeczy samej! – powiedział typ z siedmioma nożami.- Tylko żadnych scen, bo tego nie cierpię. I niech pani natychmiast odda mi młynek!

-Przecież to nie pański młynek!

- Trele - morele!- zawołał rabuś - Proszę z łaski swojej robić, co każę! Ale już! Liczę do trzech…

I uniósł pistolet.

-O nie! Tylko nie to! Proszę! – zawołała babcia. - Pan nie może wziąć mojego młynka. Dostałam go na urodziny. Podczas kręcenia korbką wygrywa moją ulubioną melodię.

- Właśnie dlatego– burknął rabuś Hocek - Plocek. - Też chcę mieć taki grający młynek. Dawać mi go i to już!

Wtedy babcia głęboko westchnęła i podała młynek rabusiowi. Bo i cóż miała biedna robić?

W gazetach codziennie można było przeczytać o tym, jakim złym człowiekiem był ten cały rabuś Hocek - Plocek. Wszyscy strasznie go się bali, nawet sam posterunkowy Dimpfelmoser. Co jak co, ale on przecież był z policji.

- No, trzeba było tak od razu.

Na twarzy Hocka – Plocka dał się zauważyć uśmiech pełen zadowolenia, gdy młynek znikał w czeluściach jego worka na łupy. Następnie zmrużywszy lewe oko, prawym przeszył babcię na wskroś i rzekł:

- A teraz niech pani tylko dobrze uważa! Zostanie pani tu na ławce, nie będzie się ruszać i po cichu będzie liczyć do dziewięciuset dziewięćdziesięciu dziewięciu.

-A po co?- spytała babcia.

- A po to! – warknął Hocek – Plocek. - Gdy pani już policzy do dziewięciuset dziewięćdziesięciu dziewięciu, dopiero wtedy, jeśli pani oczywiście zechce,  może wzywać pomocy. Ale ani o sekundę wcześniej. Inaczej pani pożałuje! Zrozumiano?

- Zrozumiano – wyszeptała babcia.

- Tylko niech pani nie próbuje oszukiwać!

Rabuś Hocek - Plocek pomachał ostatni raz na pożegnanie pistoletem przed babcinym nosem, a potem dał susa przez płot i tyle go widziała.

Kacprowa babka siedziała bledziutka jak kreda na ławce i drżała jak osika. I nie było już ani rabusia ani młynka do kawy.

Trochę to trwało, zanim doszła do siebie i mogła zacząć odliczanie.

Posłusznie doliczyła do dziewięciuset dziewięćdziesięciu dziewięciu .

Jeden, dwa, trzy, cztery… Nie za szybko, nie za wolno. Ale w całym tym zdenerwowaniu myliła się tak często, że co najmniej z tuzin razy musiała zaczynać od nowa. Gdy w końcu doszła do dziewięciuset dziewięćdziesięciu dziewięciu, wydała z siebie przeraźliwe : Pomocy! A potem padła zemdlona.


Wiek 5+

 

niedziela, 26 września 2010
Kto kogo zjada - Aleksandra Mizielińska i Daniel Mizieliński

Książka udowadnia, że tak naprawdę nie ma tematów trudnych dla dzieci. Nie co?, ale – właśnie jak? jest najistotniejsze.  Na temat  łańcucha pokarmowego napisano wiele dysertacji i mądrych słów, a w podręcznikach szkolnych poświęca się temu zagadnieniu mnóstwo makulatury i mądrych wykresów. I czasem jest tak, że dziecko umęczone kilogramami wiedzy, stwierdza – I tak wiem, że nic nie wiem. Rozmawiać z pięciolatkiem o łańcuchu pokarmowym? Pewnie że można. I jakie fajne rzeczy wychodzą z tych rozmów. Iście filozoficzne. Dociekliwe pytania, analiza rysunków, wymyślanie nowego łańcucha. A wszystko to za sprawą tej książki. Tak prostej, że aż strach. To jej najmocniejsza strona. Prostota tekstu. Prostota ilustracji. Książka obrazkowa, wielkie (format A4), na dwie strony  ilustracje, takie zwykłe, czarno – białe, pełne szczegółów, szczególików, bez zbędnych dodatków.

-Mamo czy to jest kolorowanka (Autorzy pewnie zdają sobie sprawę, do czego zachęcają nasze pociechy?) I ręce świerzbią, by maznąć żabę na zielono.

-Mamo – a pliszka jakiego jest koloru? Nie wiem, najzwyczajniej na świecie nie wiem. (Ale się dowiem:)

Cała historia zaczyna się od kwiatu i na nim kończy, a  właściwie znowu zaczyna. Historia lubi zataczać koło, nieprawdaż? Mszyce jedzą kwiat, a mszyce – biedronka. Biedronkę konsumuje pliszka, a tę – lis. Lisa - wilk, a wilk zdycha, bo był bardzo stary. Wilka zjadają larwy much, muchy – żaba, żaba składa skrzek – a skrzek zjada ryba, rybę – zimorodek. I tak dalej i tak dalej. Aż do kwiatu. Mniam.

 

Na każdej rozkładówce krótki tekst, ciekawy, czasem napisany z (czarnym) humorem, bez żadnych ceregieli - Wilk zdechł (bo był bardzo stary) albo : Zając zjadł trawę i zrobił kupę. Takie jest życie, koniec i kropka. A dzieci pewne rzeczy przyjmują jako najzwyklejszą oczywistość – choć nie bez emocji. U nas było tak – Wilk zdechł. Uff – ulga, bo po historiach z Czerwonym Kapturkiem nawet najmniejszy maluch wie, że każdy wilk jest osobnikiem bardzo złym. Ale puchacza, który również zdechł, już było szkoda.

-A dlaczego Puchacz zdechł? – i tu smutek w małych oczach.

-Bo podobnie jak wilk, też był bardzo stary – wyjaśniają autorzy.

-To jak będę stary też umrę?  - i znów smutek. Ale na chwilę. Bo przecież życie toczy się dalej. Nadchodzi chrząszcz …

To już druga po D.O.M.K.U książka duetu: Aleksandry i Daniela Mizielińskich, która w naszym domu odniosła sukces. Kilka miesięcy temu pisałam o D.O.M.K.U przetłumaczonym na niemiecki i włoski. Tą książką też warto pochwalić się w wielkim świecie. Kiedy widzę moich małych odkrywców pochylonych nad kartkami, jak na swój sposób próbują zrozumieć rzeczywistość – i to  z sukcesem, w głowie rodzą się mamine marzenia kolejnych tytułów: teoria względności, Układ Słoneczny, kwadratura koła:)))

Oczywiście żartuję, chcę podkreślić jedynie,  że taka książka to skarb. I smaczny kąsek. Chaps.

 

Aha, pliszka może być żółta albo siwa.

-Mamo, a siwa kredka, to która?

 

Wiek 5+

Wydawnictwo Znak

sobota, 25 września 2010
Przepis na miłość - Katharina Grossmann-Hensel

Jestem zauroczona ta książką. I moje dzieci również. Bardziej Tomek, który już więcej rozumie z tych rzeczy.  Choć tu bardziej dominują ciekawość, wręcz uparta dociekliwość, podejrzliwe spojrzenie w naszym – to znaczy w mamowym i tatowym kierunku, i niesłyszalne (czasem słyszalne) pytanie, kolejne już – A jak to z wami było?

Bo przecież dzieci interesuje, dlaczego mama jest z tatą, a tata z mamą. Dlaczego spośród dziesiątek pań dookoła i panów wybrali właśnie siebie. Najczęściej na całe życie. Dlaczego? Dlaczego? W Przepisie na miłość historię swoich rodziców opowiada mały chłopiec. Jego rodzice zanim się poznali, baaaardzo różnili się od siebie. Mama lubiła bałagan i wszystko kolorowe – można było dostać oczopląsów. Tata z kolei był cichym odludkiem z poukładanym życiem i wszystkim co posiadał – równiutko na półkach. Tyle, że jego ulubionym zestawem był czarno – biały – stateczny, dostojny, budzący respekt, chłodny, jakiś nieprzestępny. I mimo, że niby wszystko było jak być należy, to czegoś, właściwie kogoś, brakowało. I oto pewnego dnia dziwnym zbiegiem okoliczności ten duet stateczno-zwariowany spotkał się gdzieś na rogu ulic, stuknął w głowę i tak to się zaczęło. W życie mamy zaczął wkradać się powoli porządek, a życie taty nabrało barw. Ach te sukienki w serduszka, ach to miłe gilganie pod serduszkiem…

Dwa różne światy: mamowy - kolorowy i tatowy - czarno-biały.


Historia o miłości opowiedziana prostymi słowami na pewno trafia do dziecka. Pokazuje proces narodzin jednego z najważniejszych uczuć w życiu człowieka. Pokazuje, jak zmienia się człowiek, jego życie, jak piękne to uczucie i jak wielką siłę sprawcza posiada. Książka autorska,  pięknie wydana. Ciekawym pomysłem było przedstawienie dwóch przeciwieństw, które w końcu się przyciągnęły. Jedna strona bajecznie kolorowa, druga czarno – biała, a potem ta powolna i stopniowa ekspansja barw. Bo miłość czyni cuda i wszystko czyni bardziej kolorowym i przez to ciekawszym. Mądra książka, która na pewno nakłoni rodziców do wspomnień i zwierzeń…

P.S. Ta książka to dobry pomysł na ślubny prezent, co w przyszłości - jeśli nadarzy się okazja, zamierzamy popełnić:)

 

Wiek 4+

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

niedziela, 19 września 2010
Dom pod kasztanami - Helena Bechlerowa/ il. J.M. Szancer

Są książki, które pamiętam z bibliotecznych półek, miałam je w ręku tak dawno, przeglądałam, poczym odkładałam z powrotem na półkę nie zainteresowana, a teraz zachwycona, odkrywam je ze swoimi dziećmi. Tak jest z Domem pod kasztanami Heleny Bechlerowej. To opowieść o dwójce rodzeństwa, które spędza wakacje u cioci Iwy na wsi, w domu pod tytułowymi rozłożystymi kasztanami. I dzieją się tu rzeczy dziwne – oto kot Tymonek za sprawą czarów zmienia się w tygrysa, a dzieci razem z nim przeżywają mnóstwo dziwnych przygód. Dzieci odkrywają miejsca – dla dorosłych tak oczywiste i praktyczne -  a dla nich magiczne, tajemnicze, w których wiele zdarzyć się może. Magiczny ogród, zakurzony strych, pole z makówkami, mały i wąski strumyk most, rosochata wierzba. Nie trzeba zbyt wiele, by za sprawą wyobraźni przenieść się w świat baśni, przeżyć ciekawą przygodę – podczas zwykłego sprzątania, deszczowej pogody, patrzenia w gwiaździste niebo. Piraci, Indianie, konie, rycerze, zamek, wiedźma. Nagle zwykłe wakacje, gdzieś tam na „nudnej” prowincji, urastają do rangi wydarzenia czarownego, niezwykłego i magicznego. Czytam z zazdrością o tym świecie, do którego można zatęsknić, który pewnie i w nas gdzieś tkwi, jako najmilsze wspomnienie z dzieciństwa. Wspólne zabawy, podchody, budowanie pióropuszy i wigwamów, przepadanie na długie godziny w ogrodowej gęstwinie krzaków i drzew, skoki przez strumienie, strzelanie z łuków. Czytam Tomkowi tę książkę i widzę błysk w oku i pomysły na nowe zabawy. Czytam i zastanawiam się, czego tak naprawdę potrzeba dzieciom. Czy aby  drogich gadżetów, albo wyszukanych wakacji na końcu świata? Bo oto może się okazać, że zwykła piaskownica w dziadkowym ogrodzie, czereśniowe drzewo z rozłożystymi gałęziami do wspinania, kawałek starego koca, zakurzony drewniany konik na biegunach na strychu albo zagonek w babcinym ogrodzie (bo kto tam by dziś sadził rabarbar jak nie babcie tylko) z wielkimi liśćmi rabarbaru, taki w sam raz na zbójnicką kryjówkę, to najmilsze wspomnienie, które gdzieś tam będzie tkwiło w naszych dzieciach, może nawet milsze i cieplejsze niż rzymskie Koloseum, hiszpańska plaża, albo francuska riwiera. Do takich właśnie odkryć i refleksji zachęca Bechlerowa. To nie pierwsza książka tej autorki, która mnie skłania do pisania podobnego tekstu. Pewnie mojej przemyślenia są dla wielu niemodne, nie na czasie, passé. Ale co tam. Nas też przecież ciągnie do wielkiego świata:)


Książka pięknie zilustrowana przez Szancera (1902-1973). Charakterystyczne migdałowe oczy, smukłonogie rumaki…. W Wikipedii przeczytałam taką oto ciekawą rzecz, że rodzice ilustratora wynajmowali w Krakowie mieszkanie pewnemu malarzowi artyście, który wkrótce popadł w tarapaty finansowe i nie miał czym opłacać czynszu. W zamian za to udzielał lekcji rysunku przyszłemu ilustratorowi książek dla dzieci. Efekty tych nauk już znamy i Bogu niech będą dzięki za ten brak pieniędzy od czasu do czasu (co u niektórych:).


Kasztany nieodłącznie kojarzą mi się z jesienią. Kolczaste owoce, spadają na ziemię i obdarowują nas swoimi skarbami. Mimo tego, że ta książka traktuje o wakacjach letnich, Dom pod kasztanami jest naszą książką września, jako wspomnienie tego co minęło, ale i zapowiedź tego – co jeszcze przed nami....

Wiek 5+

środa, 15 września 2010
Akademia Pana Kleksa - Jan Brzechwa/ il. Suren Vardanian


Akademia Pana Kleksa to kawał świetnej literatury i dobrze się stało, że znalazła się w kanonie lektur szkolnych. To też moje najmilsze wspomnienie z dzieciństwa. Przygody Adasia Niezgódki i jego przyjaciół. I ta jedna myśl, która podczas czytania towarzyszyła mi – dlaczego ta sławna uczelnia była tylko dla chłopaków? Brzechwa w dzisiejszych czasach dostałby niezłego prztyczka w nos od feministek. Mam przed sobą nowiutkie, pachnące jeszcze farbą drukarską wydanie Skrzata. Książka wydana starannie, apetycznie, z błyszczącą okładką, wielkimi literami dla samodzielnie czytających dzieci. Jest tylko  jeden mankament, który leży wyraźnie po mojej stronie, a nie książki.  Jestem mamą już trochę wiekową – a więc niereformowalną i z zasadami. I nawet gdybym nie chciała, zmuszała się, zaciskała moje oczęta i zęby, tak mocno, że aż by iskry szły, to i tak mój Kleks ma twarz rozczochranego wariata, którego stworzył Jan Marcin Szancer. Nic na to nie poradzę. Dlatego też ukłon przed Surenem Vardanianem, armeńskim ilustratorem, który odważył się – tak to określę, zmierzyć  z legendą. Zapewne zdawał sobie sprawę, że jak nie narysuje nowego Kleksa to i tak mu się oberwie. Tymczasem mruczę sobie pod nosem, że jego Kleks – też z chochlikiem w oku, z zawadiackim uśmiechem, kolorowymi piegami spodoba się współczesnym – i dzieciom i młodszym rodzicom "nie skażonym" Szancerem.

Wiek 8+

Wydawnictwo Skrzat

 

piątek, 10 września 2010
Horror! Czyli skąd się biorą dzieci - Grzegorz Kasdepke/ il. Marcin Piwowarski

Jeszcze nie zadano mi tego pytania, ale przypuszczam, że kiedyś się pojawi. Skąd się wziąłem? Skąd się biorą dzieci? No pewnie, że bocian przyniósł. Mama z tatą nasypali cukru na parapet, a rano w maleńkim zawiniątku na parapecie byłeś TY. Albo – Mama znalazła CIĘ w kapuście. Kiedyś usłyszałam ripostę malucha: „To ja wolałabym jak Calineczka w kwiatku, bo kapusta śmierdzi”. No i masz babo placek. Dzieci zadają czasem trudne pytania, a znalezienie odpowiedzi na powyższe spędza rodzicom sen powiek. A może lepiej powiedzieć prawdę – delikatnie? Zachęca do tego Grzegorz Kasdepke w swojej nowej książce – Horror! - w tytule jest słowem jak najbardziej na miejscu. Po raz trzeci towarzyszymy pani Miłce i jej wychowankom w przedszkolu. Tym razem jest baaaaardzo poważnie, bo ponoć pani Miłka połyka dzieci. Do takiego wniosku dzieci dochodzą same, gdy dowiadują się, że ich wychowawczyni ma w brzuszku dzidziusia. No bo niby skąd się tam wziął? W książce będzie się działo, oj będzie. A na końcu autor wyjaśnia skąd się właśnie biorą dzieci. I [wszyscy] poczuli ulgę, że wszystko się wyjaśniło. Podane bardzo przystępnie, delikatnie, przyprawione humorem. Swoją rękę do stworzenia takiego a nie innego klimatu tej książki przyłożył - bardzo udanie zresztą, Marcin Piwowarski. Spodobał mi się mały dodatek – Rady dla dzieci i Rady dla Rodziców. Kasdepke zdaje sobie sprawę, że każde dziecko jest inne i że to właśnie my rodzice znamy najlepiej swoje pociechy, ich wrażliwość – trzeba wyczuć – ile można powiedzieć i jak. Ważna książka, która wypełniła wielką lukę na naszym rynku.

 

Wiek 4+

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

niedziela, 05 września 2010
Czerwonobrody Czarodziej. Baśnie celtyckie - C. Clement/ il. R. Fucikova

Baśnie celtyckie czytamy od kilku tygodni z prawdziwą przyjemnością. Uniwersalne, ponadczasowe, do których będziemy pewnie tak samo często wracać jak do chińskich, afrykańskich czy niemieckich. Wydane w podobnym klimacie – kwadratowym formacie, grubaśne, z wielkimi literami (ważne dla dzieci czytających już samodzielnie), bajecznie kolorowe – z mnóstwem ilustracji znanej już nam Renaty Fucikovej (Żółty Smok. Baśnie chińskie), prawie na każdej stronie – uwaga! stron jest 480. To świat zupełnie dla nas obcy – niby podobny krąg kulturowy. Pewnych odpowiedników należałoby doszukiwać się w naszych rodzimych baśniach, bajkach czy legendach. A jednak klimat zgoła inna – Tomka ten świat wchłonął całkowicie. To męski świat. Rycerze, królowie, czarodzieje, ale też zwykli ludzie z chłopskiej i rybackiej chaty. Cudowne konie, warowne zamki, niebezpieczne wyprawy. Piękne niewiasty raczej pozostają  w tle – Są obiektem westchnień odważnych wojów, którzy widzą je w swych snach, a potem szukają po świecie. Baśnie pełne magii, dziwów, cudów, pełne elementów ludowych jak i tych charakterystycznych dla eposu rycerskiego. To co w nich dominuje to oczywiście kult odwagi, bohaterstwa, czystego serca. Prawy człowiek zawsze góruje nad złym. Ciekawość mojego dziecka wzbudziły różne elementy, których na próżno szukać w naszych rodzimych podaniach – nie mamy elfów, imiona bohaterów brzmią obco, podobnie jak nazwy niektórych potraw, ubiorów, broni. Zauważyłam, jak szczególną uwagę autor zwracał na mijające pory roku, otaczającą przyrodę, motyw ślubu czy wesela.

Mnie najbardziej w pamięci utkwiła pierwsza baśń – Opowieść rybaka Seana. Pasuje mi do coraz zimniejszych wrześniowych wieczorów. Stary rybak w swojej opowieści nawiązał do prastarej tradycji przekazywania opowieści z ust do ust. Kiedyś ludzie spotykali się w chatach i do późnych godzin nocnych słuchali opowieści bajarza, barda.

„Przy okazji znosili mu różne dary: trochę herbaty, paczuszkę tytoniu do fajki, kawałeczek szynki czy słoniny lub parę ciepłych wzorzystych skarpet… Odwiedzali go od jesieni, kiedy dni stawały się coraz krótsze, Aż do wiosny, siadywali jak najbliżej ognia płonącego w kominku i zwykle już po chwili odzywał się któryś z najstarszych sąsiadów: -Sean, opowiedz nam teraz, jak to bywało dawno, dawno temu”.

Jak bardzo czasy się zmieniły. Teraz takie spotkania zastąpił w wielu domach telewizor. Jednak nic nie stoi na przeszkodzi, by samemu organizować jesienne baśniowe wieczory dla dzieci…

Wiek 5+

Wydawnictwo Media Rodzina

czwartek, 26 sierpnia 2010
Ocalić Kubusia Puchatka


Wróćmy do Puchatka. Do tego prawdziwego. Do źródeł. Do tego przetłumaczonego przez Irenę Tuwim. Pewnie narażę się niektórym z Was, ale … no cóż…. Czy nie uważacie, że to, co ma miejsce aktualnie, to stanowczo zbyt wiele dla jednego biednego Misia o Bardzo Małym Rozumku? Dobrze, dobrze, nie marudzę. Tylko skrupulatnie wyliczam, co można znaleźć w moim domu: talerzyk, trzy komplety puzzle, jedna książka otrzymana w prezencie, której nie da się czytać. Była jeszcze piłeczka, ale wyniosły psy od sąsiadów i śladu po niej nie ma. I film, kupiony okazyjnie przez Babcię jako dodatek do gazety. Tak sobie myślę i mruczę głośno pod nosem, czy to aby wszystko? Nie, jeszcze miseczka do zupki od taty chrzestnego na pierwszą gwiazdkę. Nie powiem, przydała się. Tomek - niejadek śmigał łyżką w pomidorówce i koniecznie jak najszybciej chciał dotrzeć do Puchatka ukrytego na samym dnie pod napęczniałym ryżem. Maluch nabrał rumieńców i przynajmniej trochę przytył. Patrzę na listę powyżej i stwierdzam, że niczego sama do domu nie przyniosłam. To inni. (Przypomina mi to czytankę z Mam 6 lat o Witku Psotniku – To Witek! To Witek!)

Nic dziwnego, że trudno było mi zachęcić Tomka do zaprzyjaźnienia się z Puchatkiem książkowym – bo przecież wszystko już było ponoć wiadome i znane. Zresztą – sami wiecie, odwieczny dylemat- co najpierw: film czy książka? A skoro Puchatek jest wszędzie, to po co coś powielać. Jednak w końcu przeforsowałam Puchatka (trochę niewychowawczo) – coś w rodzaju – ja wybieram książkę do czytania, a potem będzie nagroda. Widzicie, do czego doszło w domu mola książkowego? Tak sobie myślę, że stała się wielka krzywda z tym Puchatkiem. Wspomnę choćby dygresję Tomka podczas czytania:

-A kiedy będzie Tosia? -  Prawdę powiedziawszy, zdrętwiałam.

- Jaka Tosia? - pytam

-No, superdetektyw!!!

-???!!!

Niestety, Disney robi z Kubusiem co mu się żywnie podoba, a A.A. Milne powinien z nieba pacnąć tych ważnych panów dobrze w nos. Ode mnie też. A tymczasem książka… I tu się rozmarzyłam. Czy czytaliście tego prawdziwego Kubusia? I Chatkę? Miód, delicja – pycha. Tytułowy bohater Miś łakomczuch, strachliwy Prosiaczek, który tak naprawdę wcale takim bojączką nie jest; fatalista i pesymista Kłapouchy, nerwowy Królik, Tygrys (obecny dopiero w Chatce), Kangurzyca z Maleństwem, Sowa Przemądrzała i Krzyś, syn autora. Wszystko dzieje się w Stumilowym Lesie, gdzie zwierzątka przeżywają swoje mniejsze i większe problemy – Kłapouchy gubi ogon, Puchatek tkwi w króliczej dziurze, wszystko zalewa woda, Maleństwo wpada do wody. Phi - żachnie się malec. Przecież każdy to wie. Ale jak to wszystko jest opisane. Ocalić w tłumaczeniu – czytałam kiedyś o przekładach literatury. Ten przekład to perła, klasyka. Jak tu się nie uśmiechnąć do siebie czytając plan porwania Maleństwa (akuku), albo o pułapce na słonie (Tomek do dzisiaj śmieje się ze: „Słoniocy”, zresztą czasem, gdy ucieka młodszemu bratu, wrzeszczy tak na całe osiedle)

Albo:

-Chwileczkę – przerwał jej [Sowie] Puchatek, podnosząc łapkę do góry. – Co mamy zrobić dla tego czegoś, coś powiedziała? Bo właśnie kichnęłaś w tej chwili, kiedy chciałaś to słowo wymówić.

-Mylisz się. Nie kichnęłam.

-Kichnęłaś, Sowo!

-Przepraszam Cię Puchatku, nie kichnęłam Niepodobna kichnąć, nie wiedząc o tym.

-Tak, ale nie można usłyszeć kichnięcia bez tego, żeby ktoś nie kichnął.

[Kubuś Puchatek]

 

Albo:

Puchatek dreptał po białej ścieżynce leśnej i, idąc, wyobrażał sobie, że zastanie Prosiaczka w domu, grzejącego sobie pięty przy kominku. Ale jakże się zdziwił, gdy zobaczył, że drzwi jego mieszkania są otwarte. Im bardziej zaglądał do środka, tym bardziej Prosiaczka tam nie było.

[Chatka Puchatka]

 

A piosenka o śniegu? –bim-bom?

[Chatka Puchatka]

 

Kubusia - tego najprawdziwszego z prawdziwych przypomniała Nasza Księgarnia z okazji swoich 90 urodzin. Oczywiście ze świetnym tłumaczeniem Ireny Tuwim (nie myślcie, że to aby jedyny przekład. Ponoć w latach 80 pojawiła się wersja o dość specyficznym tytule – „Fredzia Phi – Phi ”(?!), ostatnio chyba wznowiona zresztą, z mądrym wstępem, że pewne przekłady się starzeją (!!!) Cierpnie mi skóra tak samo, gdy słyszę o kolejnym nowym tłumaczeniu Fausta) Ja zawsze, gdy wracam do Kubusia, albo Chatki zastanawiam się, czy tłumaczka konsultowała od czasu do czasu swoje pomysły ze starszym bratem, Julianem? Może tak, może nie. Któż to wie – była utalentowaną poetką i tłumaczką (Mary Poppins, książki Edith Nesbit, Baśnie bajki bajeczki, Gałka od łóżka) Wreszcie ilustracje – E. H. Sheparda. Nieśmiertelne. Zapadające w dziecięcą pamięć. Zresztą sami popatrzcie.

Jubileuszowe wydanie książek Milne’a na papierze o ciekawej fakturze daje posmak starego, czegoś, co minęło. Przypomniał mi się stary elementarz. Takie same odczucia. Miłe. Ciepłe. I niech ktoś nie myśli, że my tak łatwo zapomnimy o tym prawdziwym Kubusiu – ma swoje lata (84), ale ciągle jest młody. I nie zaszkodzą mu ani lukrowane piłeczki, klocki, długopisy, piórniki, koszulki, śliniaczki dla niemowląt, pościel czy firanki. Tylko szkoda, że niektórym dzieciom - otocznym przecież ze wszystkich stron umęczonym Kubusiem, nie będzie dane poznać tego prawdziwego Puchatka. Do książki warto wrócić – już choćby w celu znalezienia odpowiedzi na pytanie dziecięcia:

-Mamo, a dlaczego Puchatek nazywa się Puchatkiem?

No właśnie, dlaczego?


 

Kubuś Puchatek i Chatka Puchatka to nasze książki sierpnia.

 

P.S. Ciekawam bardzo Powrotu do Stumilowego Lasu – dalszego ciągu napisanego po latach przez kogoś innego, i przetłumaczonego też (z wiadomych względów) przez kogoś innego. Może uda mi się napisać o tej książce.

 

 

Wiek 4+

 

Wydawnictwo Nasza Księgarnia