Zakładki:
Dla dzieci
Lubimy czytać:) Książki ustawiam na półkach według kategorii: półeczka maluchów, starszaków, 6-10, 10+, półeczka młodzieży i rodziców. Wszystko w tagach
Autorzy i ilustratorzy książek
(c) copyright Prawa autorskie zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie lub inne wykorzystywanie treści mojego blogu jest zabronione bez uprzedniej zgody autora
O książkach dla dzieci
Szablon blogu
Tutaj piszę o książkach
Wydawnictwa, z którymi współpracuję
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
wtorek, 14 lipca 2015
Tu powstała Polska - Jarosław Gryguć

Te książki musiały w końcu pojawić się w Poznaniu. Tutaj znajduje się siedziba wydawnictwa Media Rodzina, które wydało historyczną serię dla dzieci o początkach państwa polskiego. To zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy Wielkopolski: w okolicy Gniezna, gdzie legendarny Lech miał zobaczyć gniazdo białego orła. To przecież na wyspie Ostrów Lednicki znajdują się pozostałości grodu piastowskiego - z najlepiej zachowanym w Polsce palatium - pałacem z czasów Mieszka I i Bolesława Chrobrego.

Cztery książki przybliżają kulturę Piastów: Życie na dworze króla i Życie w grodzie, Czasy wojów i rycerzy oraz Jak budowano kościoły i pałace.

Tu powstała Polska - czyli kilka historycznych wielkopolskich miejscowości: Gniezno i Ostrów Lednicki, Trzemeszno, Łękno, Biskupin, Inowrocław, Kruszwica, Mogilno, Strzelno, Grzybowo, Giecz i Poznań.

 

W zeszłym roku podczas wakacji zrobiliśmy sobie wycieczkę rodzinną do Biskupina. Żałuję, że nie mieliśmy tej serii przy sobie - zwłaszcza tej części o życiu w grodzie. Jeśli wybieracie się do Biskupina albo podobnego miejsca, koniecznie zajrzyjcie do książki Jarosława Grygucia. Jak budowano grody, gdzie, czym zabudowywano wnętrza grodów, z czego składały się wały obronne, jak wyglądało życie w chacie, czym zajmowali się na co dzień nasi przodkowie, jak się ubierali, co jedli, w jaki sposób dbali o higienę, najpopularniejsi rzemieślnicy i handel. W końcu magia, która miała wyjaśniać to co obce i nieznane. Uprawy i łowiectwo oraz zbieractwo.


Na dworze króla: władca Mieszko I właśnie przyjmuje chrzest. Wraz z nim chrześcijanami stali się jego poddani. Jak sprawowano liturgię Mszy św., co wydarzyło się podczas Zjazdu Gnieźnieńskiego, jak wyglądały ówczesne biesiady i palatia - czyli kamienne pałace wznoszone w wielkich grodach, jak sprawowano władze, co działo się za drzwiami skryptorium, jak bito monety, jak wyglądała koronacja pierwszego króla Polski - Bolesława Chrobrego.


Jak budowano kościoły i pałace zdradzają tajemnice średniowiecznych budowli. Z czego budowano, kto budował, jakie style królowały w architekturze, jak wyglądały świątynie i budowle świeckie wewnątrz. Tę książkę zabrałbym ze sobą do katedry do Gniezna. Na jej przykładzie omówiono bazylikę romańską, słynne drzwi gnieźnieńskie i liczne przebudowy.


Czasy średniowiecza to okres różnych wojen i wojenek. Kto tworzył drużynę, jaką rolę pełnili poszczególni wojowie, skąd brano żelazo do produkcji broni, przegląd najpopularniejszego uzbrojenia z epoki, machin wojennych, omówienie wojny,

Książki zawierają sporą dawkę informacji, choć są one cieniutkie - mają po 23 strony. Jest tu dużo wyraźnych i rzetelnych ilustracji, które pomogą przyswoić sobie nie zawsze prosty tekst. Historia to nauka specyficzna i rządzi się swoimi prawami. Autor przekazuje konkretne informacje, posiłkując się niekiedy ciekawostkami. Nie wysila się absolutnie na humor, jak to ma miejsce w książkach z serii "Strrrraszna historia".

Obecnie, gdy w księgarniach pojawiają się przedruki literatury obcej, warto sięgnąć po książkę, która nie dotyka uniwersalnych tematów, ale dotyczy bezpośrednio naszego podwórka. Autor wszystko omawia na przykładach z naszej historii. Nie dotyczy to tylko i wyłącznie konkretnych osób czy wydarzeń. Jeśli opowiada o wojach średniowiecznych - to są to wojowie z ziemi wielkopolskiej. Gród - przykładem z Ostrowa Lednickiego. Style w architekturze - pokazane na przykładzie świątyni polskiej.

Seria ta stanowi ciekawe wprowadzenie do dziejów naszego państwa polskiego, może być ciekawym uzupełnieniem wiedzy szkolnej. Cena tych książek też jest na każdą kieszeń:)

Wiek 8+

Wydawnictwo Media Rodzina 

 

środa, 01 lipca 2015
Księgarnia Hiszpańska we Wrocławiu

Ciekawy, oryginalny pomysł na promocję księgarni:)

środa, 20 maja 2015
W Gdańsku straszy - Piotr & Paweł Sitkiewicz/ il. Józef Wilkoń

Przeważnie zaczynam pisanie recenzji od zagłębienia się w tekst. Ale tym razem zrobię wyjątek. Wilkoń to dla mnie mistrz ilustracji. Mistrz czarnego koloru - jakkolwiek to brzmi. Udowodnił to niejednokrotnie. Książka o Gdańsku - jest tego kolejnym przykładu. Nie można oderwać oka. Cieszy i ... jednocześnie ciut przeraża. Ale tego strachu jest tak w sam raz - tak by dziecko dało sobie z nim radę. W percepcji pomaga na pewno tekst - nie pozbawiony humoru, który trochę tonuje ciemne strony tej historii. Podsumowując - spokojnie, to kryminał dla dzieci, którego nie należy się bać. Czerń, której tu baaardzo dużo, intryguje. I to ona od razu rzuca się w oczy. Włochaty pająk krzyżak przemierzający ulicami Gdańska, olbrzym, duch pirata. Wilkoń bawi się odcieniami czerni, łączy w energetyczne zestawienia. Obok takiej okładki (patrz powyżej) nie można przejść obojętnie. 

W Gdańsku dzieją się rzeczy dziwne: ktoś straszy w dzień. Turyści i mieszkańcy są przerażeni. Policja nie potrafi rozwikłać zagadki - dlatego też powierza zadanie do rozwiązania pająkowi krzyżakowi zamieszkującemu ruiny zamku krzyżackiego. Detektyw odwiedza różne indywidua, zachodzi w różne miejsca. Podsłuchuje, uważnie obserwuje, wyciąga wnioski. I kiedy wydawać by się mogło, że worek pomysłów na rozwiązanie tej intrygującej zagadki się wyczerpał, to rozwiązanie nadchodzi. A może najmłodsi czytelnicy w trakcie lektury równolegle poprowadzą śledztwo i spróbują swoich sił w dziedzinie kryminologii? 

Historia nie dość, że intryguje, to również zachęca do odwiedzenia miejsc, w które zawitał detektyw Pająk. A może ktoś pokusi się o stworzenie literackiej trasy turystycznej dla najmłodszych: stary zamek krzyżacki, Baszta pod Ciemną Gwiazdą, kościół Mariacki, Pusty Staw, rzeczka Strzyża, Potok Prochowy i inne. Można też udać się na rodzinną wyprawę śladami detektywa Pająka. Ot - zwiedzanie z książką pod pachą:)

Od kilku lat jeżdżę na targi turystyczne - głównie do Poznania. Zawsze z ciekawością podglądam, jak miasta i miasteczka promują się, jakie przygotowują publikacje, jak starają się przyciągnąć dzieci. Poziom takich publikacji jest różny. Tutaj Gdańsk jest dla mnie wzorcowym przykładem, jak zainteresować dziecko tematem. Pająk krzyżak to doskonały przewodnik po mieście Gdańsk i ciekawa historia kryminalna.

Wiek 6+

Wydawnictwo Oficyna Gdańska niedziela, 29 marca 2015
Uśmiech Bambola. Aniołki kota Cagliostro - Jarosław Mikołajewski/ il. Marcin Bruchnalski

Po takiej książce aż chce się wyjechać na wakacje do Rzymu. Bo akcja dzieje się właśnie tam. Sympatyczna opowieść z wątkiem detektywistycznym o pewnym gadającym kocie Cagliostro (!) i sześciu dziewczynkach z sześciu państw. KTOŚ sprawił, że w ich krajach zniknęły pomniki znanych postaci z bajek: Krecika, Gawrosza, Dziadka Mroza, Szczęśliwego Księcia, Koziołka Matołka i Pinokia. I wszystko wskazuje na to, że to nie był wcale przypadek. Co ciekawe, o tych wydarzeniach wspomniane dziewczynki zanotowały w swoich pamiętnikach. Mało tego, pamiętniki te - wszystkie bez wyjątku, "zgubiły się".

Po nitce - do kłębka, mówi stare przysłowie. Kot razem z dziewczynkami próbuje wyjaśnić zagadkę. Razem idą tropem tajemniczej postaci - tytułowego Bambola. Nie zdradzam niczego więcej (a zwłaszcza znaczenia słowa: Bambol:)- by nie popsuć zabawy podczas lektury. Bohaterowie wędrują po uliczkach Rzymu - na wyklejce przedstawiona jest mapa, na której odnajdziecie miejsca, które pojawiły się w tej opowieści. A może ktoś pokusi się na literackie zwiedzanie "wiecznego miasta" właśnie śladem Kota i jego aniołków. Brzmi zachęcająco, tym bardziej, że podobnie można uczynić w Wenecji (już ukazały się Szklane oczy) i Sienie (w przygotowaniu Zwycięski koń).

Wiek 6+

Wydawnictwo Media Rodzina

sobota, 28 lutego 2015
Krakowski rynek dla chłopców i dziewczynek - Michał Rusinek/ ilustracje Iwona Cała

Zaproszenie do odwiedzenia rynku w Krakowie. Jeśli nie fizycznie – to może chociaż lekturowo;) Dla kogoś, kto planuje wycieczkę do dawnej stolicy Polski , książka Michała Rusinka może stać się literackim przewodnikiem. Autor nie tylko oprowadza po ciekawych miejscach, ale przedstawia również stałych bywalców tego miejsca (niektórym poświęcając wręcz krótkie wiersze, niekiedy te postacie są tylko w tle lub na ilustracjach): kwiaciarki, dorożkarzy, sprzedawców obwarzanków, artystów, hejnalistę, zakochanych i  … gołębie.

W wierszach Rusinka pojawiają się charakterystyczne elementy krakowskiego rynku:  Kościół Mariacki, ratusz i Sukiennice, pomnik Mickiewicza, kościół św. Wojciecha , pomnik barda Piotra Skrzyneckiego,  studzienki, dorożki.  Autor nawiązuje do legend krakowskich: o hejnaliście, którego ugodziła strzała tatarska i wież Kościoła Mariackiego zbudowanych przez dwóch braci.

Zarówno w wierszach jak i na ilustracjach jest gwarno i tłoczno, kolorowo i klimatycznie. Słychać gruchanie gołębi, parskanie koni, nawoływania sprzedawców, głosy turystów z całego świata. Ach – nic tylko wsiąść do samochodu i udać się na Południe. Książka do tego jak najbardziej zachęca.

Wiek 5+

Wydawnictwo Literatura

 

niedziela, 23 listopada 2014
Domino i Muki. Po drugiej stronie czasu - Zofia Stanecka/ il. Daniel de Latour

Wycieczki w czasie w książkach dziecięco - młodzieżowych od zawsze mają wzięcie. Przenoszenie w przyszłość lub do przeszłości niesie ze sobą wiele niespodzianek - niezrozumienie obyczajów i języka to początek niezłej katastrofy i nieporozumień. Różnego rodzaju "gadżety" z epoki, pozycja społeczna mieszkańców, dzień codzienny - to wszystko często dodaje smaczku całej historii. Inaczej jest, gdy bohaterowie planują taka "wycieczkę". Są przygotowani na historyczne "niedogodności". Inaczej - jak dzieje się to zupełnie wbrew woli bohaterów. Trochę wody w Wiśle upłynie, zanim spostrzegą się, że wylądowali w innych czasach, a ludziska wokół nich, to nie weseli przebierańcy.


Domino i Muki (naprawdę: Dominika i Dominik)- uczniowie szóstej klasy, to para przyjaciół, która przypadkiem znalazła się w okolicach Gniezna w epoce średniowiecza. Choć plany od samego początku były zupełnie inne. W Warszawie Wisła zalała tunel remontowanej Wisłostrady - ciekawskie dzieciaki postanawiają przechytrzyć ochronę budowy i zajrzeć do tunelu. Przy czym tunel ten stanie się dla nich również tunelem czasu, który przeniesie ich do innej epoki, gdzie kilka razy ich życiu będą groziły niebezpieczeństwa, gdzie spotkają postacie znane z podręczników historii - w tym Wojciecha, który w tej historii dopiero przygotowuje się do wyprawy do Prusów w celu ich nawrócenia.

Książka dla miłośników historii, przygody. Są momenty śmieszne - wynikające z niezrozumienia obyczajowości epoki. Jest też dużo momentów tragicznych - zwłaszcza koniec historii - kiedy dwójka przyjaciół staje się świadkami śmierci Biskupa Wojciecha. Na pewno można wiele się dowiedzieć z lektury na temat dnia codziennego w średniowiecznym grodzie, pożywienia, warunków mieszkalnych. Są wrogowie, szeptuchy, ołtarz, na którym składano ofiary, jest książę, mieszkańcy grodu i podgrodzia - jeszcze zagubieni w wierze - z jednej strony oddający cześć nowemu Bogu, z  drugiej - czujący respekt przed dawnymi pogańskimi bogami. Spodobał mi się sposób przedstawienie św. Wojciecha - człowieka z krwi i kości, z ludzkimi obawami i pełen niepewności - ale również człowieka twardego, odważnego, który gotów jest na śmierć w imię Chrystusa. Dla uczniów ciekawym elementem fabuły będzie przedstawienie roli kobiety w tamtym świecie. Bez prawa głosu - nawet w sprawach najważniejszych. Bez szans na obronę - w momencie oskarżenia o czary.


Mam nadzieję, że perypetie gnieźnieńskie to nie koniec przygód Domina i Mukiego - i Autorka ma pomysł na inną przygodę. Patrząc na naszą historię - jest mnóstwo wątków do zagospodarowania. Widzę w tych nienapisanych opowieściach (a może już są?) również miejsce dla dwóch "uboząt": sepleniącego skrzata Czesława i utopca, którzy wnieśli do tej historii i śmieszne elementy, i pełnili rolę aniołów stróżów, co by dwójce dzieciaków z XXI wieku krzywda się nie stała. Na co czekamy z niecierpliwością i zainteresowaniem.

Wiek 11+

Wydawnictwo W drodze


niedziela, 14 września 2014
Fotel czasu - Anna Czerwińska - Rydel/ il. Dorota Łoskot - Cichocka

Anna Czerwińska - Rydel regularnie pojawia się na moim blogu. Wiąże się to z moimi dorosłymi zainteresowaniami: bardzo lubię czytać biografie. Tutaj napisane dla dzieci zwierają często elementy bajki, baśni - autorka skutecznie szuka jakiegoś nowego sposobu, by zaciekawić młodego czytelnika losami kogoś, kto żył ileś tam lat temu. I przeglądając biografie, które do tej pory popełniła, trzeba przyznać, że każda jest inna - ot, wyobraźnia autorki jest wielka. Fotel czasu to opowieść o życiu poety i komediopisarza żyjącego na przełomie XVII i XVIII wieku. Aleksander Fredro znany nam jako autor Zemsty, Pawła i Gawła, Małpy w kąpieli czy (mojej ulubionej) Zupy z gwoździa miał życie burzliwe, obfite w najróżniejsze wydarzenia. No cóż, można powiedzieć - miał to szczęście nieszczęście, że żył w ciekawych czasach - jak mówi stare chińskie porzekadło.

11-letni Olek zachorował na anginę. Rodzice boją się, że chłopiec zarazi małego braciszka, który dopiero co przyszedł na świat. Rozwiązaniem jest ... prababcia, u której chłopiec ma wrócić do zdrowia i nabrać sił. Pobyt u babci to doskonała okazja do rozmów, również tych o przeszłości - tym bardziej, że babcia zabrała się do pisania historii rodziny, zwłaszcza protoplasty rodu. Babcia (tak mówi o niej Olek) ma stary fotel, który należał w przeszłości do jej pra-pra-pra-pradziadka Aleksandra Fredry. Fotel, który odegra w tej historii kluczową rolę. To za jego przyczyną Olek może przenosić się do przeszłości i obserwować życie najpierw małego, potem coraz większego ... jakby nie było... również Olka:) Jest świadkiem narodzin Aleksandra 20 czerwca 1793 roku, codziennych wydarzeń jak rodzinne spożywanie posiłków, czy imieniny, spędzanie wolnego czasu, pierwszych literackich prób Aleksandra, śmierci członków rodziny, żołnierskiej kariery, napisanych utworów, ustatkowania się Aleksandra - czyli jego życia na wsi.

Dzieci poznają mnóstwo informacji na temat dawnych czasów: ubioru, jedzenia (rosół z perdutami:), nakrycia stołu, używania języka włoskiego i francuskiego, kształcenia dzieci, tańców, sytuacji historycznej i społecznej, życia ziemiaństwa polskiego.Aby dzieci ni pomyliły różnych czasów - wyprawę do przeszłości łatwo rozpoznać - jest ona na wydrukowana na jasno- brązowym papierze.

Na końcu książki znajdziecie Kalendarium z życia Aleksandra Fredry, zdjęcia z rodzinnego albumu, oraz przegląd wydarzeń, które miały miejsce za życia pisarza. Możecie też poczytać kilka bajek: Małpa w kąpieli, Paweł i Gaweł, Trzeba by, Osioł, Dwa koguty, Bajka o sowie.

Książka została zilustrowana przez Dorotę Łoskot - Cichocką. Elementem często powtarzającym się jest oczywiście tytułowy fotel pisarza. Bogatsze ilustracje związane są z przeszłością - przedstawiają sceny z życia rodzinnego. Teraźniejszość to wycinki - dosłownie - z nakreśloną postacią prababci albo chłopca. Całość na pewno Wam się spodoba.

Wiek 8+

Wydawnictwo Bernardinum


niedziela, 03 sierpnia 2014
Moc czekolady - Anna Czerwińska - Rydel/ il. Poważne Studio

Autorkę określiłabym – z dużą dozą sympatii – naczelną biografką kraju. Wprawdzie od czasu do czasu pojawiają się książki o znanych postaciach, ale nikt inny spośród polskich autorów dla dzieci nie ma na swoim koncie aż tylu tytułów w tej dziedzinie co Anna Czerwińska-Rydel. Farenheit, Schopenhauer, Korczak, Chopin, Czochralski, Tuwim, Heweliusz, Skłodowska-Curie, a ostatnio Wieniawski, Fredro, Makuszyński, Lutosławski i Wedlowie.

„Moc czekolady” to przede wszystkim wycieczka w czasie. Dodajmy, że wycieczka miła dla podniebienia i kubków smakowych, bo jak książka gruba i szeroka co rusz jest słodko i smacznie. Ot – lektura, przy której ślinka cieknie. Legenda odkrycia cacaotal, czyli drzewa kakaowego, plantacje kakaowe konkwistadora Corteza i czekolada jako lekarstwo – taki jest wstęp do historii rodziny Wedlów. A sama historia? Jest rok 1845 – Karol Wedel decyduje się na przeprowadzkę do Warszawy do zaboru rosyjskiego, gdzie założy fabrykę czekolady. Zaczyna od cukierni razem ze swoim wspólnikiem. Autorka pisze o pierwszych reakcjach warszawiaków na ofertę Wedlów, działania reklamowe i czekoladowe wynalazki, jak choćby czekolada apteczna z rozmaitemi przyprawami podług przepisów doktorskich, karmelki leczące i łagodzące wszelkie cierpienia piersiowe.

Czerwińska-Rydel nie szczędzi też szczegółów z życia rodzinnego. Przyznam, że rozbawiła mnie historia młodziutkiego Jana Wedla, syna założyciela fabryki, który jako doktorant chemii, absolwent studiów mechanicznych na politechnice, ze znajomością kilku języków, zaczyna karierę w fabryce ojca jako… zwykły robotnik. Dopiero po ośmiu latach dostąpi zaszczytu reprezentowania interesów firmy, która odtąd miała się nazywać „Emil Wedel i Syn”. Takich smaczków w książce jest więcej. Na pewno niewielu wie na temat działalności Wedla podczas okupacji, kiedy to dożywiał Warszawę, wysyłał paczki dla więźniów w stalagach, oflagach i obozach koncentracyjnych. Niestety – finał tej historii nie ma happy endu. Sama pamiętam, jak mama opowiadała nam, że czekolada 22 lipca tak naprawdę kiedyś była czekoladą Wedla. A my próbowaliśmy zrozumieć te wszystkie skomplikowane zawirowania dziejowe na przykładzie małej słodkiej tabliczki. Ta książka to nie tylko historia pewnej rodziny – to również ciekawy obraz naszego społeczeństwa na przestrzeni wieków – w tle pojawiają się różne informacje o dawnej obyczajowości, stosunkach społecznych i sytuacji historyczno-politycznej. Nie brak tu humoru – na pewno uśmiechniecie się czytając stare wedlowskie reklamy zamieszczane w „Kurierze Warszawskim”. A może też wzruszycie się czytając o człowieku „dobrym jak czekolada”. Na końcu gratka dla miłośników czekolady – czyli przepisy kulinarne na truskawki w czekoladowych mundurkach, milongę czekoladową, maślane bałwanki i suflet czekoladowy. I jak tu się nie oblizywać?

Książka zilustrowana bardzo nowocześnie i odważnie. To sprawia, że temat trudny i związany z przeszłością nabiera nowego wymiaru i świeżości. Ciekawe są szczególnie połączenia kolorów, zabawa z wyobraźnią małego czytelnika, ze starymi fotografiami i logo firmy. 

Baaardzo smakowita lektura:)

Recenzja na stronie Xiegarnia.plWiek 7+

Wydawnictwo Muchomor

niedziela, 29 czerwca 2014
Mała książka o gwarze warszawskiej - Maria "Mroux" Bulikowska

Kiedy w zeszłym tygodniu dzwoniłam w ważnej sprawie do Warszawy zaskoczył mnie mój rozmówca oddalony ode mnie o 300 km.

-Proszę nie mówić, skąd Pani jest. Sam zgadnę.

Chwila konsternacji z mojej strony, bo z czymś takim spotkałam się po raz pierwszy. Ale uśmiechnęłam się pod nosem:

-Dobrze, no więc skąd jestem?

Pan najpierw przeprosił i wyjaśnił, że to takie jego skrzywienie - osobiste (dodał) nie zawodowe. Bo telefon dotyczył zgoła zupełnie innego przedmiotu. Po czym trafnie rzucił: Wielkopolska. Poznań:) Bo Wy tam tak fajnie śpiewacie:)))

 

Gwara, regionalne zwroty budują klimat dla danego terenu i miejsca. Nie można absolutnie zaprzeczyć, że takowy ma również Warszawa. Wiadomo - wojna zniszczyła wiele, czego odbudować się nie da, ale nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem. Nasza stolica ma nadal miejsca klimatyczne, ludzi, którzy się do tego przyczyniają. Często są to zwykli ludzie, którzy by się zdziwili, gdybyś powiedział im, że w znacznym stopniu tworzą specyficzną atmosferę tego miasta. Jeśli natomiast ktoś chce poznać szczegóły, również aspekty z przeszłości - polecam książkę o Małej gwarze. Autorka zaprasza do specyficznej podróży po mieście - takiej wycieczki nie zagwarantują Wam biura podróży, które organizują wyjazdy 2-3 dniowe i gonią Was po Pałacu Kultury, Łazienkach i Wilanowie, zapominając, że istotnym aspektem całości są właśnie ludzie. Byłam kilka razy na wycieczkach - dużo z nich pamiętam i wyniosłam, ale aspekt ludzki: zwyczajów, mowy nigdy nie został poruszany. Dopiero kiedy przyszło mi w niej na trochę zamieszkać - mogłam doświadczyć tego osobiście - poprzez wspomnienia warszawianki z dziada - pradziada. Choć akurat w przypadku Doroty i jej rodziny słynne powiedzenie: "nie ma cwaniaka nad warszawiaka" - w ogóle się nie sprawdziło. I dobrze.

 

Myślę, że każdy z nas mógłby na swoim przykładzie podać, że gwara i regionalizmy płata różne figle. Moja ciotka Frania będąc kiedyś na Śląsku zrobiła wielkie oczy w autobusie, gdy babcia zapytała wnuczkę:

-A chcesz ty wieprzka? - Po czym zaczęła gmerać w swojej torbie ku przerażeniu mojej ciotki, która myślała w tym czasie zupełnie o czymś innym. Jej mina, gdy okazało się, że śląska babcia miała na myśli zwykły agrest (u nas w Wielkopolsce zwany: angrystem) - bezcenna:)

Dzięki książce Mari "Mroux" Bulikowskiej dowiecie się, że w Warszawie okulary to patrzałki, ząb - gryzak, książka - kniga, kieliszek - kielonek. Poznacie definicję rasowego cwaniaka warszawskiego, zasady wymowy, wyrafinowaną elegancję językową, również ciekawostki kulinarne (ciekawe czy wiecie co to takiego: katolik z cebulką?:). A może nawet spróbujecie sami zrobić Pańską skórkę? Ale nie myślcie, że po lekturze od razu poznacie wszystkie tajniki gwary warszawskiej - która jak się okazuje ma różne rodzaje - inaczej mówią studenci, inaczej kelnerzy, inaczej chuligani, nie mówiąc już o poszczególnych dzielnicach.  Oprócz aspektu językowego w tle pojawiają się różne informacje z dnia codziennego, z historii czy kultury. Jednym słowem - mnóstwo ciekawych informacji podanych w niezwykle atrakcyjny sposób. I to za sprawą również udanych ilustracji, w których warszawiacy zostali przestawieni jako różne zwierzęta. Jest śmiesznie, sympatycznie, klimatycznie. Obowiązkowa lektura przed wyjazdem na wycieczkę do "stolycy".


Wiek 6+

Wydawnictwo Babaryba

poniedziałek, 16 czerwca 2014
Metryka nocnika - Iwona Wierzba, ilustracje Marianna Sztyma

Człowiek zwraca uwagę na wielkie wynalazki. Co rusz pojawiają się i filmy i książki o rzeczach doniosłych, które miały wpływ na rozwój ludzkości. Koło, ogień, pismo, wytapianie metalu et cetera. Kto by tam zwracał uwagę na … nocnik. Ot, zwykły element jakże zwykłej i szarej codzienności. Mało tego – dla niektórych temat tabu, nie woniejący zbyt pięknie. I tak oczywiście oczywisty, że i zastanawiać się nad nim za długo nie ma co.


Tymczasem wyobraźmy sobie życie bez tego przedmiotu i jego ewolucyjno – rewolucyjnych dzieci – w postaci sławojek, sedesu, toalety. Aż strach pomyśleć, co by się działo. Noooooo właśnie. Iwona Wierzba dokonuje ciekawej analizy dziejów nocnika począwszy od czasów epoki kamienia łupanego po współczesność. Zagląda do kątków i zakątków jaskiń ludzi pierwotnych, eleganckich willi starożytnych Rzymian, rycerskich zamków. Odwiedza Wersal, w którym sikano gdzie popadnie (byłam i temat wdzięcznie przemilczano), nie oszczędza królowej Elżbiety, u której ponoć na zamku śmierdziało i żadne wonności ani zioła nie pomagały.

Mnie (germanistkę) rozbawiła teoria, jakoby Martin Luter swoje 95 tez opracował właśnie w toalecie. Na kartkach książki pojawiają się różni znani ludzie - i to z górnej półki: politycy, władcy, artyści. W końcu jak mawiał Terencjusz: nic co ludzkie nie jest nam obce. I choć temat niewygodny, śmierdzący, to jednak dotyczący wszystkich. Autorka świetnie odzwierciedla reakcję ludzi na coraz to nowsze wynalazki, labirynty rur odprowadzające ścieki w siną dal, waterklozet, papier toaletowy. Niby takie nic, a jednak jakże trudno wyobrazić sobie życie bez tych wszystkich wynalazków. I nie ma co się zżymać na temat. Zresztą mole książkowe jakoś z większą tolerancją i mniejszym zawstydzeniem patrzą na to miejsce. No cóż, skoro nawet TEN Umberto Eco przyznał kiedyś oficjalnie, że najciekawsze książki czyta właśnie w toalecie.


"Kiedy wybieram do toalety jakąś książkę, oznacza to, że jest wartościowa, i zamierzam zajmować się nią przez kolejne dni. Kiedy odwiedzają mnie znajomi i znajdują w toalecie swoje książki, są zazwyczaj lekko zirytowani. Przynajmniej dopóki im nie wytłumaczę, że to jest przywilej, a nie oznaka lekceważenia". *

Ja zachęcam do poznania książki Iwony Wierzby, podzielonej na różne epoki, ważne momenty w dziejach ludzkości. Przedstawia ona stan historii nocnikowo - toaletowej w danym czasie historycznym, jednocześnie podaje do wiadomości jakie inne wynalazki warte uwagi pojawiły się równolegle gdzieś na świecie.


Ta książka ma swój charakter również dzięki ilustracjom Marianny Sztymy. Jeśli znacie Legendę o głowie wawelskiej - specjalnego zaproszenia nie potrzebujecie. Ilustratorka świetnie operuje pojęciem czasu w swoich obrazach. Nie wiem jak to robi, ale za sprawą jej prac, przenosimy się do różnych epok. Starożytność, czasy rycerzy i katów, współczesność. Traktuje temat poważny trochę niepoważnie sięgając po poetykę komiksu i technikę kolażu. Nawet Mona Lizę posadziła na klozecie, a przy Leonardo da Vincim pojawił się charakterystyczny komiksowy dymek.

Niespodzianką jest gra planszowa na obwolucie. Wyprawa przez historię ludzkości: od momentu rozniecenia ognia po kosmiczne toalety.

 

* - cytat znalazłam tutaj

Wydawnictwo Albus

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5