Zakładki:
Dla dzieci
Lubimy czytać:) Książki ustawiam na półkach według kategorii: półeczka maluchów, starszaków, 6-10, 10+, półeczka młodzieży i rodziców. Wszystko w tagach
Autorzy i ilustratorzy książek
(c) copyright Prawa autorskie zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie lub inne wykorzystywanie treści mojego blogu jest zabronione bez uprzedniej zgody autora
O książkach dla dzieci
Szablon blogu
Tutaj piszę o książkach
Wydawnictwa, z którymi współpracuję
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
czwartek, 26 listopada 2015
52 tygodnie - Anne Crausaz

Końcówka roku obfituje w piękne książki. 52 tygodnie jest na półce już kilka dni i jak mam tylko chwilę, sięgam po nią. Oryginalny pomysł, by pokazać jedną gałąź jabłoni w różnych ujęciach, w różnym towarzystwie, o różnych porach roku. Co tydzień na drzewie zjawia się inny ptak. Tytuł wskazuje więc, ile osobników można obserwować. Początek -  w dniu pierwszego stycznia. Odwiedziny modrej sikorki. Przyroda zatacza koło: na końcu te same ptaki odwiedzają jabłoń w zimowy dzień.

Wśród gatunków zilustrowanych są: rudzik, pokrzywnica, kowalik, pełzacz ogrodowy, szczygieł, gil, dzięcioł, pójdźka, drozd śpiewak, kos, dymówka, grubodziób, trznadel, makolągwa, raniuszek, jerzyk, pleszka, wilga, żołna, dziwonia, kapturka, dzięcioł czarny, pliszka żółta, pliszka siwa, wrona, zięba, trzcinniczek, kukułka, muchołówka szara, podróżniczek, turkawka, lelek, dudek, słowik, pokląskwa, dzwoniec, płomykówka, dzięcioł zielony, skowronek, sójka, orzechówka, sroka, szpak, wróbel, sowa uszata, strzyżyk, modraszka, zniczek, czeczotka, jemiołuszka, bogatka, czubatka.

Tak sobie półeczkowo myślę, że w prostocie tkwi siła. Bowiem pomysł na książkę tyleż właśnie prosty, co genialny i oryginalny. Obok pięknych ilustracji są króciutkie teksty przedstawiające danego osobnika. Są to proste zdania bez zbędnego i encyklopedycznego słownictwa. Dzieci na pewno poradzą sobie z nimi.

Dotyczą ptaków, zmian w przyrodzie, warunków pogodowych. Kryją się w nich ciekawostki i informacje: kiedy zaczyna się astronomiczna zima, które z ptaków przylatują na zimę, a które odlatują, śnieg chroni pąki przed zmarznięciem, kora kryje w sobie niekiedy ziarna (ukryte przez ptaki) lub małe owady, nadchodzi taki czas, że jest równonoc, pójdźka jest najbardziej dzienną z sów, a kukułka podrzuca jajo innym ptakom. Wielką ciekawość budzi strona, na której nie ma ptaka, ale jest tylko o nim mowa. Musimy sobie wyobrazić małego jerzyka, który z góry przygląda się gałęzi jabłoni, ale na nią nie siada. Dzieci też obserwują przemianę gałęzi – najpierw goła, potem ma pąki, kwiaty, liście, dalej – rodzi owoce.

Książka jest ładnie wydana, ma duży format: 22 cm x 29 cm. 

"52 tygodnie" sprawiają, że zaczynamy dostrzegać ptaki. Zastanawiamy się, jak się nazywają, jaki tryb życia prowadzą, rozpoznajemy je. My w książce znaleźliśmy kilka gatunków, które w naszym ogrodzie dobrze się czują. 

Piękna książka - po wizycie w zagranicznej księgarni ma się po prostu apetyt na jeszcze:)

Wiek 4+

Wydawnictwo Widnokrąg

wtorek, 24 listopada 2015
Rok w lesie - Emilia Dziubak

 

Emilia Dziubak specjalnej promocji nie potrzebuje. Już wielokrotnie dała się poznać jako ciekawa i kreatywna ilustratorka, której światy rysunkowe łączą w sobie nowoczesność i nostalgię dawnych klimatów. Można znaleźć w nich ciepło, swego rodzaju przytulność, milusińskość z jednej strony (a tego tak wszyscy w każdym wieku potrzebujemy i lubimy), a z drugiej strony pomysłowość, humor, spojrzenie na świat z przymrużeniem oka.

Może tu tkwi tajemnica jej sukcesu, który daje się odczuć podczas rodzinnego czytania: bowiem i mały i duży znajdzie tu coś dla siebie. Jeśli chodzi o „Rok w lesie” dodałabym jeszcze: wnikliwą obserwację rzeczywistości i dziecięce postrzeganie świata. Dorosły człowiek nie zauważa pewnych niuansów. Goni, spieszy się, nie ma czasu by się zatrzymać nad biedronką, pochylić nad motylem, zadrzeć głowę wysoko, gdy usłyszy tajemnicze pukanie w koronie drzew.  Ta książka uczy takiego „abe-en-dego”, czyli „absolutnie–nie–dorosłego” spojrzenia na świat, na przyrodę. Ta zwłaszcza przez mieszczuchów jest postrzegana jako dodatek, który jest i basta. Jako coś, co się należy, coś – na co w dniu codziennym raczej nie zwraca się uwagi, o co nawet niekoniecznie trzeba dbać.

Stąd i mój zachwyt nad tą książką. Kopczyk z grudek ziemi może okazać się zwykłym niezwykłym kopczykiem przez kogoś zamieszkałym. Krzak obsypany czerwonymi (dla człowieka trującymi) jagodami natomiast wabikiem kulinarnym dla ptaków i drobnej leśnej zwierzyny. „Rok w lesie” to książkowe wyprawy do lasu – w każdym miesiącu, które, kto wie, może zaowocują jakąś ciekawą namacalną wyprawą rodzinną z ciekawymi przeżyciami i przygodami. Historie opowiedziane bez słów – może celowo z ukrytą wskazówką, by smakować przyrodę bez potrzebnego hałasu, podglądać ją na swój, ale cichy, sposób. Bez wrzasku i rozgardiaszu, który towarzyszy nam na co dzień.

Książka jest podzielona na 14 rozkładówek, z których każda przedstawia ten sam fragment lasu w kolejnym miesiącu. Rośliny, jego mieszkańcy, ożywione i nieożywione składniki przyrody o różnych porach roku, w różnym stanie. Niby to samo mrowisko, ale jakże zmieniające się w zależności od danego miesiąca. Fajnie podpatrywać małe pracowite stworzonka – zupełnie jakby ktoś wstawił do ich domku lustro weneckie. Cztery pory roku – zachowanie zwierząt podczas ich trwania. Które śpią, a które są aktywne. Jak zmienia się tryb życia w poszczególnych miesiącach. Każde kolejne „otwarcie” zdradza tajniki lasu – widać jak się zmienia cała przestrzeń: najpierw gołe drzewa, które otoczone delikatną zielona mgiełką pąków nagle wybuchają z ogromną siłą. Widać kto się lubi a kto się czubi, w jakim środowisku żyje, co lubi zjadać, jaki tryb życia prowadzi: dzienny czy nocny. Dzieci mogą zaobserwować również pracę leśniczego: jak dokarmia zimą zwierzęta, zawiesza budki lęgowe, wykonuje prace porządkowe, obserwuje, czy nie dzieje się coś niepokojącego. Niekiedy zdarzają mu się przykre niespodzianki – mam na myśli spotkanie oko w oko z gniazdem os. Ilustracje są bardzo ładne , pełno tu szczegółów, których odkrywanie może przynieść frajdę całej rodzinie. Nie brak tu też humoru: mina wiewiórki chowającej orzeszki przed łakomymi napastnikami bezcenna.


Pierwsza rozkładówka książki to przedstawionych blisko 50 gatunków, które dzieci mogą śledzić w książce – ich krótki opis i ilustracja. Na końcu zabawa – labirynt – najmłodsi szukają pary w podziemnym labiryncie. Takie małe spełnianie marzeń bohaterów tej książki. Szczegółów nie zdradzam. Książka ma duży format (231 x 310 mm), kartonowe karty. Długo będzie sprawiać frajdę dzieciakom.


Wiek 4+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

czwartek, 29 października 2015
Mieszko, ty wikingu - Grażyna Bąkiewicz/ il. Artur Nowicki

Jakże byłoby fajnie, gdyby lekcje historii wyglądały w naszych szkołach tak jak lekcje pana Cebuli. Jest on oddany swojej pasji, jaką jest historia właśnie. Mało tego – potrafi nią zarazić swoich uczniów. Niekiedy potrzebują oni lekkiej „motywacji”, ale zawsze z ciekawością wykonują kolejne zadania. A jak wyglądają owe lekcji historii? Na pewno nie na wkuwaniu nudnych dat i faktów. Jedną z metod poznawania czasów zamierzchłych są podróże w  czasie. Dzieje się to za sprawą ławek, które teleportują uczniów do przeszłości. Wystarczy wskazać wiek, dalej konkretną datę – i fiuuuuu – już jakaś siła pcha cię w wieki minione.

Aleks – rezolutny 12-latek ma pecha. Ciągle udaje się tam, gdzie nie zamierzał się znaleźć. Właśnie przez przypadek „odwiedził” Archiwum Watykańskie i jest świadkiem jak pewien skryba robi błędy przy sporządzaniu kopii dokumentu Dagome iudex. Niepozorna omyłka może się tymczasem okazać pomocna przy rozwiązaniu kolejnego historycznego zadania zleconego uczniom przez sympatycznego historyka. A brzmi ono: sprawdźcie, czy pierwszy władca Polski był wikingiem. Aleks z grupą kolegów przenosi się w X wiek. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami.


Pełna humoru opowieść, która mnie od samego początku kojarzy się ze słynnym cyklem: Strrraszna historia. Temat potraktowany z humorem, pełen ciekawostek, ploteczek z wieków minionych, na luzie. Historia to ludzie z krwi i kości z zaletami i wadami, z wyobraźnią. Wszystko to przekłada się na fabułę – charakterną, z jajem – ale też pełną cennych widomości na temat życia w czasach Mieszka I. Ważne miejsce w tej książce zajmują ilustracje Artura Nowickiego, zwłaszcza odcinki komiksu, które pokazują naszą historię z przymrużeniem oka.


Po lekturze wnioski nasuwają się same: fajnie byłoby przeżyć podobną przygodę podczas lekcji historii. Po drugie – mam nadzieję, że Grażyna Bąkiewicz będzie kontynuowała lekcje pana Cebuli i wkrótce zabierze nas na „wycieczkę” do innej epoki. Książka jest bardzo dobrze odbierana przez czytelników. Niedawno została wyróżniona w konkursie organizowanym przez portal Granice: „Najlepsza książka na jesień”.


Wiek 9+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

środa, 28 października 2015
Rok w mieście - Katarzyna Bogucka

 

Gdyby tak ktoś zaproponował nam, że co miesiąc, przez okrągły rok, będzie fotografował ten sam obiekt i związanych z nim ludźmi, łatwo byłoby zauważyć, jak zmienia się wszystko. Co rusz pewnie pojawiałyby się jakieś nowe elementy tej całej układanki. Może szczegóły w wyglądzie ludzi: inne fryzury, inne stroje. Nowe rekwizyty na ulicach – w zależności od pory roku czy święta. Tak jest też w książce Katarzyny Boguckiej.

Konkretny kadr pewnego miasta. Ludzie z nim związani: mieszkańcy, pracownicy, przypadkowi przechodnie. To miasto tętni życiem przez 12 miesięcy. Zmienia się tylko kolorystyka i oprawa. Gołe w zimie drzewa, na wiosnę puszczają pąki. Bożonarodzeniowe ozdoby znikają w styczniu, pod koniec października po mieście biegają dzieciaki w halloweenowych strojach.  Na początku jest prezentacja mieszkańców miasteczka. Są oni tak bardzo różnorodni: Mieczysław pracuje w centrum handlowym, Witek ma córkę, która prowadzi bloga modowego, Staś na wózku inwalidzkim lubi chodzić do szkoły i grać w szachy, Stefan pracuje w zoo. Mnóstwo osób. Niektóre tylko się przedstawiają, inne mówią o swoim hobby albo rodzinie. Za chwilę można zobaczyć, co robili przez cały rok. Magda urodziła dziecko. Jej mieszkanie jest w prawym dolnym rogu. Jesteśmy świadkami jak szczęśliwy tato biegnie do niej i do dziecka do szpitala –z naręczem kwiatów. Obserwujemy jak spędzają wolny czas i wywiązują się z codziennych obowiązków. Albo taki Stefan. Pracuje w zoo. Widzimy go podczas pracy, razem ze swoimi podopiecznymi w aurze jesiennej, za chwilę w śniegu.

(źródło: Polska ilustracja dla dzieci

Jest wiele sposobów na „czytanie” takich książek. Może skusicie się na to, by śledzić losy wybranej osoby. Zobaczyć, co robi na wiosnę, latem, jesienią, zimą? A może obserwować dane miejsce? By przekonać się, co dzieje się w ciągu 12 miesięcy, kto je odwiedza, jak zmienia się wystrój, umeblowanie, rekwizyty. Można również śledzić całe miasto, kartka po kartce. A może maluchy zabiorą na spacer po mieście swojego ulubionego ludzika lego lub jakąś inną figurkę? Na przechadzkę do zoo i parku, do lekarza, na rozmowę o ważnym projekcie do ratusza, do burmistrza, na zakupy do centrum handlowego. Taka zabawa sprzyja rozwojowi wyobraźni, zaznajamia dzieci z różnymi instytucjami, skłania do poszerzania słownictwa. Same plusy. Niemcy określają taką książkę jako Wimmelbuch – od wimmeln – czyli „roić się”. A tutaj roi się od postaci, roślin, budynków, szczegółów i szczególików.

Wiek 4+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

wtorek, 20 października 2015
Treasure Hunters. Łowcy skarbów/ Tajemnica mapy - James Patterson , Chris Grabenstein/ il. Juliana Neufeld

Trzymajcie się mocno.

Będzie niebezpiecznie.

I bardzo, bardzo mokro.

James Patterson to amerykański autor wielu thrillerów i powieści kryminalnych, spośród których wiele zdobyło miano bestsellera. Kilka z nich sfilmowano, wśród nich chyba najsłynniejsza: „W sieci pająka”. Nic dziwnego, że jego powieści dla dzieci przykuwają uwagę. W naszym przypadku najpierw była lektura radiowa – kilka razy udało nam się we wakacje posłuchać fragmentów książki w audycji „Radio Dzieciom”, dopiero potem: wersja papierowa, już w całości, ze świetnymi ilustracjami. A książka zapowiadała się ciekawie.

Rodzina Kiddów to nietuzinkowi ludzie. Od wielu lat mieszkają na statku: rodzice i czwórka dzieciaków: Bick, Beck, Burza i Tommy. To właśnie pierwszy z nich, rezolutny dwunastolatek jest narratorem w powieści. Dzieci nie chodzą do szkoły. Edukacją zajęli się rodziciele – oprócz dużej porcji wiedzy, cała czwórka dostaje na pokładzie statku niezłą szkołę życia. Ale nikt się nie buntuje. Uczą się chętnie, a trzeba powiedzieć, że mama i tata – na co dzień poszukiwacze skarbów, poprzeczkę postawili baaardzo wysoko. Wszyscy są zahartowani, potrafią sobie radzić w trudnych sytuacjach, nawzajem się wspierają i pomagają sobie. Choć muszę przyznać: ani kłótni ani sprzeczek nie brakuje. Jednak w rodzinie Kiddów – o czym nie raz się będziecie mogli przekonać, te ich spory i nieporozumienia zawsze są po coś. Wyzwalają wielkie pokłady energii i kreatywności. A jak to na morzu zazwyczaj bywa: po burzy zawsze jest słońce. Dzieciaki mają swoje sekrety i tajemnice, a każda przeszkoda to nowe wyzwanie i sprawdzenie siebie. Wyzwań nie brakuje. Niedawno w dziwnych okolicznościach zaginęła matka dzieciaków. Teraz ojciec. Wprawdzie nikt nie chce nazywać rzeczy po imieniu, ale raczej jest mała szansa na to, że tato żyje. Tymczasem terminy gonią. Rodzice przyjęli kilka interesujących zleceń, z których rodzinna firma musi się wywiązać. Dzieciaki postanawiają kontynuować rodzinny interes. Tymczasem statek, o dość specyficznym imieniu „Zguba”, na gwałt potrzebuje remontu. I brakuje też pieniędzy…

To tak tytułem wstępu – by zachęcić do sięgnięcia po dwa tytuły, które ukazały się niedawno. Pełno tu przygód, szalonych zwrotów akcji, niebezpiecznych typków, scen, które zmrożą krew w żyłach czytającego dziesięciolatka. Rodzeństwo jest elokwentne i mądralińskie – co widać w inteligentnych dialogach. Dzieje się dużo, statek przemieszcza się w nowe rejony mórz i oceanów. Swoją historie opowiadają ilustracje. Jest ich tu całe mnóstwo. Choć w książce przypisano je Beck, bliźniaczej siostrze narratora, tak naprawdę popełniła je Juliana Neufeld. Czarno – białe, jakby dokumentowały poszczególne wydarzenia, pełne szczegółów, z fantazją i humorem. Dużo wnoszą do tego cyklu. Myślę, że oba tytuły brzmią zachęcająco i wpisują się w oczekiwania najmłodszych tęskniących za przygodą: szukanie skarbów, wyjaśnianie tajemnicy starej mapy.  To zapowiedź niezłych emocji.

Wiek 10+

Wydawnictwo Znak

czwartek, 15 października 2015
Banzai. Japonia dla dociekliwych - Zofia Fabjanowska - Micyk/ il. Joanna Grochocka

Książkę poleciłabym … nie tylko dzieciom. Prawdę powiedziawszy: lektura sprawiła, że ja sama na chwilę zapomniałam o świecie. Co też ja tutaj wypisuję? Wyruszyłam w wyobraźni w świat. Uwolniłam się od zadań domowych (dzieci), obowiązków, pracy. Proszę Państwa: jedziemy do Japonii. I to zaraz.

Książka Zofii Fabjanowskiej – Micyk pokazuje, jak egzotycznym krajem dla nas Polaków jest Japonia. Mogłam tego doświadczyć kilka lat temu, kiedy w warszawskim liceum pracowała ze mną Japonka, która uczyła naszych uczniów japońskiego. Dla niej Polska też była „szokiem”. Zatem reakcja w obydwie strony – podobna. Ale właśnie dzięki takim różnicom świat jest ciekawszy, piękniejszy, bardziej tajemniczy.

Lektura dotyka wielu aspektów życia: nie tylko codzienności, dzięki której najlepiej poznać prawdziwego Japończyka. Jest i historia, i kultura, polityka. Mnóstwo ciekawostek, które u polskiego czytelnika wywołują zdziwienie. Moje dzieci z otwartą buzią wysłuchały informacji, że w japońskich szkołach nie ma instytucji pań sprzątaczek. To uczniowie sami po skończonych zajęciach  zakasują rękawy i zabierają się do pracy. Porządkowanie sal lekcyjnych, łazienek i korytarzy należy właśnie do nich. Albo kuchnia japońska: lody o smaku ośmiornicy, lizaki z ciekawą wkładką - mianowicie: suszoną rybą. I śmiech – reakcja na „daj dziobu”, co oznacza:” Wszystko w porządku”, a nie:  „daj dzioba” (daj buziaka). Takich niespodzianek jest tu naprawdę sporo. Autorka wyjaśnia wiele tajemnic, burzy stereotypy, wchodzi do japońskich domów, sprawia, że dociekliwy młody czytelnik (i nie tylko) będzie ukontentowany (to zresztą cel całej serii).


Całość podzielona na 34 rozdziały. Najpierw ciekawy wstęp z informacjami geograficznymi i miejscami, które warto odwiedzić. Obok miejsc  znanych, jak: Kioto, czy Góra Fuji długa lista miejsc osobliwych, do których rwie się serce i dusza ciekawa świata. A dalej to już feeria barw, dźwięków, smaków, pojęć. Tradycje, które mają swoje korzenie w dalekiej przeszłości, różnorodność, która pasjonuje, a jednocześnie trochę onieśmiela. Niesamowicie bogata historia, język i alfabet przypominający małe mróweczki. Dziwne przyzwyczajenia (dla nas): jak niewygodne łóżko (właściwie jego brak), brak stołu na „wysokich” nogach, gumowe domy, umiłowanie pracy, świętowanie jak rok długi, kapcie do toalety, dieta wodorostowa,  karłowate drzewka, kąpiele przed … kąpielą, złodzieje w skarpetkach, papierowe zabawki orgiami. To zaledwie szczypta tego, co znajdziecie w  tej książce.

Ciekawym zabiegiem autorki są wtrącenia w języku japońskim. Nie przeszkadzają one jednak absolutnie w lekturze. Wręcz przeciwnie – dodają one uroku, tworzą egzotyczny klimat i warunki do nauki japońskiego. Kolejny plus dla tej książki – to język. Krótkie rozdziały przypominają gawędy, a gawęda ma to do siebie, że chce się jej słuchać. To nie klasyczny przewodnik z ”suchymi”, rzeczowymi informacjami. Autorka sięga po liczne ciekawostki, również legendy, przypowieści. Na końcu słowniczek z ważnymi słowami i zwrotami (spokojnie jest zapis fonetyczny) i przepisy na kilka oryginalnych potraw japońskich: onigiri, anko i matcha latte.

(ilustracje ze strony Wydawnictwa: Dwie Siostry)

Całość ciekawie zilustrowana przez Joannę Grochocką. W stylu japońskim, co dla mnie osobiście oznacza połączenie tradycyjnego z nowoczesnością. Delikatne rysunki, z dużym udziałem ulotnego różu. Jak płatki z wiśni na wiosnę, którymi Japonia obsypana jak długa i szeroka. Jest subtelnie i egzotycznie. Ważenia po lekturze? Ogromny apetyt na Japonię. Ale nie w  sferze wyobraźni i marzeń. Kto wie, może kiedyś….

Wiek 8+

Wydawnictwo Dwie Siostry

czwartek, 08 października 2015
Sanatorium - Dorota Gellner/ il. Adam Pękalski

 

Co babcia/ dziadek robią w sanatorium?

-„Chodzi na zabieg”. „Odpoczywa”.

Mało polotu w tak przyziemnych odpowiedziach – prawda? A gdyby tak dzieciom objaśnić instytucję sanatorium na kilku przykładach z życia wziętych? Czemu nie spróbować?

 Oto pierwszoplanowi kuracjusze: panie i panowie w różnym wieku, pozawijani w ręczniki frotte, ubrani w wygodne dresy i wyelegantowani w najlepsze kreacje. Dla odpoczynku i – tu muszę dodać „niestety” – trapieni chorobami i schorzeniami. Przedstawieni z przymrużeniem oka w najróżniejszych sanatoryjnych sytuacjach: w gabinetach, sali gimnastycznej, eleganckim lokalu, na tarasie. Może babcia albo dziadek – podobnie jak panie: Wandzia, Ala, Genia, Kasia, Ela, Anna, Zosia, Nina, Tosia, Basia i panowie (ponoć w sanatoriach zawsze w mniejszości): Jan, Staś, Stefan, Adam pląsają na wieczorku zapoznawczym, moczą w basenie nagniotki, robią „rowerek oraz innych ćwiczeń szereg”? A może leżakują na werandzie, pławią się w borowinie? Goście wychodzą również poza budynek: możemy im towarzyszyć w parku zdrojowym. Razem z „babcią” i „dziadkiem” odpoczywamy przy tężniach i fontannach. Wszędzie zielono, przyjemnie, pogoda dopisuje. Dorota Gellner pokazuje, jak ludzie szukają i towarzystwa i samotności, jak leczą swoje bolączki, marudzą, śmieją się, bawią. Przedstawia pacjentów trochę w krzywym zwierciadle.


Krótkie teksty, scenki rodzajowe z dialogami, które niekiedy obnażają ludzkie słabości. Pomieszanie bajki ze światem realny. Ludziom towarzyszą zwierzęta: rekin, żaba, kot. Mało tego – przemawiają one ludzkim głosem

Książkę poleciłabym dla rozrywki również dorosłym, którzy nabierają sił, bądź zamierzają – w sanatorium. Powinna znaleźć się w każdej sanatoryjnej bibliotece. Wiadomo bowiem nie od dziś, że śmiech to również lekarstwo. A ta książka potrafi rozśmieszyć do łez. Może niejeden gość sanatorium odnajdzie się na kartkach książki rewelacyjnie zilustrowanej przez Adama Pękalskiego. I oczywiście polecam dla najmłodszych, dla których pojęcie sanatorium może  niekiedy brzmieć egzotycznie – jak „litchi” albo  „mascarpone”.


Jest kolorowo, wesoło. Można zobaczyć mysz w dresie i kota popijającego wodę mineralną. Doznania bezcenne.

(źródło zdjęć: Polska ilustracja dla dzieci)

Tutaj można zajrzeć do środka.

Wiek 5+

Wydawnictwo Bajka

wtorek, 29 września 2015
Zielony wędrowiec - Liliana Bardijewska/ il. Emilia Dziubak

Wyobraźcie sobie krainę Stworię. Wszystko jest w niej szare: las, rzeka, niebo. Nawet hymn, który codziennie o szarym poranku śpiewają również szare Stworki, jest szary. Co za dużo, to niezdrowo – mówi stare przysłowie. Takie oto myśli nachodzą małego Stworka, który nagle staje się zielony.  Zielone łapki, futerko, brzuszek, skrzydełka, dziób, ogon – ten kolor tak bardzo go intryguje, że Stworek postanawia nie zmywać owej oryginalnej zieloności, mało tego: planuje odnaleźć krainę z zieloną rzeką i zielonym w niej swoim odbiciem. Stworek wyrusza w drogę, opuszcza szarości Stworii i zaczyna szukać nowego miejsca na ziemi, gdzie mógłby być szczęśliwy. To początek interesującej podróży, podczas której Wędrowiec ów odwiedza obce miejsca o różnych barwach, spotyka rozmaite i interesujące stworzenia. To w końcu i przede wszystkim podroż do swojego wnętrza, bowiem Stworek poznaje lepiej samego siebie, swoje potrzeby i marzenia. Znajduje olbrzymią odwagę, która umożliwia mu początek nowego etapu w życiu. Błękitna burza, chatka ślimaka Lazura, cytrynowożółte góry, Grota Pierzastych Wiatrów, Kraina Czerwieni, Królestwo Bieli – to kilka etapów tej wędrówki po świecie. Podróż pełna przygód, niebezpieczeństw, ale też życzliwych istot, które gotowe są pomóc Zielonemu Wędrowcowi. Stworek również otwiera się na innych, wzrusza się, słucha, współczuje, również spieszy  z pomocą. Kiedy poznaje uroki życia w barwnej krainie, zrobi wszystko, by zmienić swoją jednolitą szaro – burą ojczyznę na miejsce piękniejsze i bardziej przyjazne dla jej mieszkańców.

Książka porusza tak wiele aspektów, że nie sposób się zdecydować, który ważniejszy. Przede wszystkim odwaga. Nie każdego stać na to, by rzucić wszystko i wyruszyć w świat. Stworek daje przykład,  że czasem warto zaryzykować. Ma w sobie otwartość na innych i gotowość dawania siebie. Kolejny aspekt: inny nie znaczy: lepszy. Za to na pewno: ciekawszy, właśnie przez to, że różniący się od tego, co już znamy, doświadczamy na co dzień. W końcu: książka Bardijewskiej to cenna lekcja tolerancji. Inny nie znaczy też gorszy. I to chyba najistotniejsze przesłanie tej opowieści.

Książka wielokrotnie nagradzana, przeniesiona na deski teatru, ilustrowana przez różnych rysowników, którzy reprezentują inne style. Do Emilii Dziubak czuję dużo sympatii dzięki jej innym książkom. W „Wędrowcu” podoba mi się jej wykreowany świat szarości, rozjaśniony tu i ówdzie plamą koloru. A jej zima z białym misiem – prawdziwe mistrzostwo. Jeśli szukacie ambitnej książki dla dziecka – polecam „Zielonego wędrowca.”

Wiek 5+

Wydawnictwo Ezop

wtorek, 22 września 2015
Świat bez tajemnic - Emily Bone/ il. Marianna Oklejak

 

Obrazkowa książka dla najmłodszych, która odkrywa może nie wszystkie tajemnice Ziemi, ale przekazuje gros informacji na jej temat. Adekwatnie do wieku czytelnika.

Na początek Ziemia jako jedna z ośmiu planet, jej budowa, przyroda ożywiona i nieożywiona. Dalej: rzeki. Najmłodsi śledzą jej bieg – od źródła do ujścia, poznają obieg wody w przyrodzie. Odwiedzają lasy tropikalne, które są domem wielu gatunków roślin i zwierząt. Wręcz wchodzą w gąszcz zielonych liści – wśród których kryje się mała indiańska wioska. Nurkują w wodach oceanu. Podziwiają rafę koralową, różne morskie potwory, schodzą na głębiny, gdzie straszą wraki zatopionych okrętów. Podróżują na pustynię, gdzie straszne upały i na Antarktydę, gdzie z kolei zzzzimno. Świat ludzi przybliża różne źródła energii i surowce. Ostatnia strona to planeta Ziemia z lotu ptaka: wszystkie kontynenty z wyszczególnionymi ciekawostkami dotyczącymi różnych miejsc na globie, fauny i flory. Wszystko fajnie zilustrowane przez Mariannę Oklejak.


Każda strona to dodatkowe ukryte okienka. Jest ich razem 80. Można sprawdzić, jak wygląda wnętrze Ziemi, dlaczego lew morski stracił apetyt, jak broni się ośmiornica, jak pingwiny cesarskie wychowują młode, jak wygląda system korzeniowy kaktusów. Takich ciekawostek jest tu do odkrycia bardzo dużo. Na danym okienku zostaje przedstawiona jakaś informacja, postawione pytanie, które następnie są rozwijane już po otwarciu danego okienka. Książka ma grube kartonowe karty. Spodoba się najmłodszym czytelnikom, których interesuje to, co związane jest z naszą planetą.


Wiek 5+

Wydawnictwo Olesiejuk

piątek, 18 września 2015
Król, muzy i pomarańcze - Aleksandra Pawlińska/ il. Wojciech Pawliński

„Król, muzy i pomarańcze” to przykład kreatywnego przewodnika dla dzieci. Najmłodsi nie tylko poznają dane miejsce – w tym przypadku Starą Oranżerię w Łazienkach Królewskich w Warszawie, ale mają możliwość współtworzenia książki o nim. Rusza wyobraźnia, myśli krążą wśród zabytkowych malowideł, rzeźb – zaczyna się zabawa na całego. A wraz z nią nauka – swego rodzaju przygoda, z licznymi informacjami z  zakresu historii, literatury, polityki i sztuki. Spacer po tym niezwykłym miejscu zaczyna się w Starożytnej Grecji. To tam żyli bogowie i herosi. Wśród nich dziewięć muz -  córek Zeusa i bogini pamięci Mnemosyne. Każda z nich opiekowała się inną dziedziną sztuki lub nauki. Wszystkie one towarzyszą małym czytelnikom podczas zwiedzania Starej Oranżerii.  


A jest tutaj dużo miejsc, którym warto poświęcić uwagę. Tradycyjne przewodniki opisują je tylko. Nudno wyliczają co po lewej, co po prawej stronie, co zobaczyć można na suficie itd. Podczas lektury tej książki miłe jest zaangażowanie. I to takie całkowite, wręcz zatracenie się. Z kredkami, ołówkiem, nożyczkami.

Trzeba bowiem dorysować starożytnym artystom młot, dłuto, lirę; połączyć gwiazdy i odczytać zaszyfrowaną wiadomość, zrobić odciski palców z pomarańczowej farby w (tak, właśnie tak) pomarańczowym gaju, przejść przez skomplikowany labirynt, rozciąć okno w Starej Oranżerii, dokończyć malowidło, poskładać fragmenty rzeźby. Takich aktywności czytelnika jest tu całe mnóstwo.

Zadania są wypisane kursywą, natomiast „normalną” czcionką opisane zostały miejsca, postacie, ciekawostki, dzieła sztuki. Oczywiście dużo miejsca poświęcono królowi Stanisławowi – Augustowi, przekazano niektóre informacje z  jego życia. Król był miłośnikiem teatru, organizatorem obiadów czwartkowych. Dzieci mogą wziąć udział w przygotowaniach jednego i drugiego wydarzenia: ustalając menu dla zaproszonych gości, projektując kurtynę, budując swój własny mini – teatr. Książka oprócz tego, że jest związana z konkretnym miejscem w Warszawie, tak naprawdę przenosi nas do starożytności. Nawet jeśli książka przeznaczona jest dla najmłodszych dzieci, warto wykorzystać ją na lekcję historii w plenerze związaną właśnie z tematyką starożytnej Grecji i czasów stanisławowskich.


Wiek 6+

Wydawnictwo Dwie Siostry

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 6