Zakładki:
Dla dzieci
Lubimy czytać:) Książki ustawiam na półkach według kategorii: półeczka maluchów, starszaków, 6-10, 10+, półeczka młodzieży i rodziców. Wszystko w tagach
Autorzy i ilustratorzy książek
(c) copyright Prawa autorskie zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie lub inne wykorzystywanie treści mojego blogu jest zabronione bez uprzedniej zgody autora
O książkach dla dzieci
Szablon blogu
Tutaj piszę o książkach
Wydawnictwa, z którymi współpracuję
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
piątek, 10 marca 2017
Drzewo - Katarzyna Bajerowicz

 

Kiedy „Drzewo” znalazło się w moich rękach pomyślałam: „Oooo, rozlatuje się”. I rozleciało się faktycznie, bo… taka jest właśnie idea tej książki – tablic. Ruchome 15 części, które w całości tworzą niezwykłą panoramę drzewa – od jego korzeni po wierzchołek. Temat niezwykle ważny  - właśnie teraz – gdy tak wiele mówi się o wycince drzew. Gdy tak wielu ludzi pozostaje obojętnych wobec pojedynczych drzew i wielkich połaci lasów. Tymczasem Katarzyna Bajerowicz w bardzo przystępny sposób pokazuje jak wiele jedno drzewo znaczy dla człowieka i całego środowiska. Jest domem wielu stworzeń, pochłania dwutlenek węgla, produkuje tlen. To  nasze zielone płuca, które oddychają dla nas – choć często o tym nie wiemy bądź zapominamy.


Na planszach widzimy drzewo od korzeni po sam wierzchołek. Pod korzeniami leżą szczątki zwierząt, toczy się życie w borsuczej i lisiej norze, korytarzach kreta i mrówek. Pod koroną drzew znajdują cień żubry, dziki, jeleń z łanią, głuszec i zając. W samej koronie – istne ptasie radio: sroki, wrony, gołębie, sójki dzięcioły – i to najróżniejsze gatunki. Są też owady: kozieróg dębosz, szerszeń, paśnik, jelonek rogacz, chrabąszcz majowy, galasówka. Oczywiście dzieci dowiedzą się, które z nich są pożyteczne a które szkodliwe. Co to takiego „spałowanie dębu”? Kto jeszcze oprócz ptaków buduje gniazda?


A żeby dzieciom się nie nudziło – mogą wykonać różne zdania, które zabiją nudę i poszerzą wiedzę o świecie. Książka zachęca do zrobienia własnego zielnika – trzeba tylko wybrać się po liście do lasu albo parku. Przy dębie można pobawić się w szukanie spiżarni dzięciołów – może uda się najmłodszym odnaleźć kilka ukrytych żołędzi „na potem”. Można poszukać szyszek, patyków, listki, kasztany, żołędzie i zrobić z nich ludziki. A może ktoś pokusi się o wyhodowanie własnego dębu. Autorka pokazuje, jak z żołędzia na naszych oczach może narodzić się dąb. To zadania, które namawiają do wyjścia z domu. Są i takie, które związane są z planszami.


Książka jest istną skarbnicą wiedzy – w ilości w sam raz dla najmłodszych – w atrakcyjny sposób, aktywujący różne zmysły.

Plansze zapakowane są w gustowną teczkę z gumką. Kiedy podzielimy książkę na poszczególne plansze, nie będzie problemu, by je przechowywać w bezpiecznym i uporządkowanym miejscu.

Wiek 5+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

piątek, 27 stycznia 2017
Spacerkiem przez rok - Małgorzata Strzałkowska/ il. Elżbieta Wasiuczyńska

Można oniemieć w środku zimy? Gdy za oknem biało, mroźno, zimno, nieprzyjemnie. Nagle rozradowało się oko, ucieszyła dusza. Na wyklejce nocny ogród rozjaśniony bielą i zielenią. Zaraz przypomniał mi się mój ogród - kwietny, kolorowy. Nocny - rozjaśniony delikatną barwą fioletowej maciejki. Pachnący tak, że aż w głowie się kręci.


W książce Małgorzaty Strzałkowskiej zilustrowanej przez moją ulubioną artystkę książki dziecięcej - Elżbietę Wasiuczyńską, znajdziecie wszystkie barwy czterech pór roku zaklęte w liściach drzew, płatkach kwiatów, ułożonych w bukiety, kroplach deszczu, błękicie nieba, zapachach, motylich harcach, warzywach i owocach, złocie miodu, łanach zbóż, śpiewie ptaków. Liryczny przewodnik po całym roku, spacer, w którym towarzyszy mała dziewczynka? Skrzat? Duszek? Wróżka?

"Pomalutku krok po kroku..."

Wiosną "pająk z muchą gra w zielone". Latem "świt wreszcie wstaje wcześnie". Jesienią "już ucichło żab kumkanie". Zimą "mróz na dworze z wiatrem hula".


Dziecięce postrzeganie świata. Drobiazgi, obok których dorośli przechodzą szybko do porządku dziennego. Biedronki, złoty puszek na baziach, kleksy mleczy w zieleni, zapach truskawek. Małgorzata Strzałkowska zachęca do zanurzenia się po uszy w przyrodzie, do odnajdywania w każdej porze roku jej piękna i plusów. To nic, że jesień. Jest przecież taka szczodra, obdarowuje skarbami. A do tego świat nam złoci i brązowi, i czerwieni". To nic, że zima. "Na soplach wśród gałęzi psotna zamieć gra walczyka". Książka uczy cieszyć się każda porą roku, każdą pogodą i każdą barwą. A przy okazji można dowiedzieć się, jaka jest etymologia nazw poszczególnych miesięcy. "Pomalutku, krok po kroku..."


Wiek 4+

Wydawnictwo Media Rodzina

poniedziałek, 09 stycznia 2017
Ilustrowany inwentarz ptaków - Virginie Aladjidi/ il. Emmanuelle Tchoukriel

Czytelnicza gratka dla miłośników przyrody, zwłaszcza młodych ornitologów. 76 gatunków spośród 10 000, które żyją na całym świecie. Podzielone na wróblowate  i niewróblowate (te w książce w zdecydowanie liczniejszej grupie, choć to właśnie „wróblowate” stanowią 60% ptaków na świecie).  Na początku słowniczek, który przybliża budowę ptaka, pióra oraz różne rodzaje lotu. Opisy poszczególnych ptaków zawierają nazwę gatunkową, zwyczajową, łacińską. Dalej średnia długość ciała z ogonem oraz rozpiętość skrzydeł. Czytelnicy znajdą tu również informacje na temat koloru upierzenia, występowania na świecie i w Polsce, oraz ptasie preferencje kulinarne. Do tego również informacje na temat gniazd i koloru jajek. Ciekawostką jest zapis onomatopeiczny – można dowiedzieć się jakie dźwięki dany ptak wydaje. I tak: sikorka bogatka śpiewa: cicibej cicibej; sroka – wydaje seryjne czak lub kek, kraska – rak rak. Znajdziemy tu liczne ciekawostki z życia danego gatunku: ot choćby taka, że szpak to zdolny śpiewak potrafiący naśladować różne dźwięki i sygnały np. telefonu komórkowego, a dzięcioł by zjeść orzecha szuka w drzewie odpowiedniej dziurki, przy pomocy której uda mu się dotrzeć do smacznego środka.

Wśród ptaków są te, których nazwy są raczej powszechnie znane: dudek, kukułka, dzięcioł czarny, jerzyk, jaskółka dymówka. Są również te mniej popularne: żółna, ibis szkarłatny, głuptak, ostrygojad, maskonur. Niektóre nazwy są śmieszne: cudowronka, kopciuszek, gęgawa, śmieszka.

Na końcu znajduje się indeks alfabetyczny, który pomoże w zlokalizowaniu danego osobnika w książce.

Książka jest ładnie wydana: na szorstkim kremowym papierze, z klasycznymi ilustracjami w stonowanych kolorach.

Wiek 6+

Wydawnictwo Zakamarki

czwartek, 05 stycznia 2017
Neymar. Czarodziej futbolu - Dariusz Tuzimek

Seria piłkarska ma swoich fanów. Nie tylko wśród aktywnych młodych graczy, ale również tych, którzy po prostu interesują się sportem lub lubią czytać o innych. Co jak co - ale życie innych zawsze bardziej fascynuje. A mało kto chyba zasługuje ze świata sportu na taką uwagę właśnie jak Neymar. Sam tytuł określa go jako "czarodzieja futbolu". Bożyszcze tłumów, który potrafi zachwycić tysiące na stadionie i miliony przed telewizorami.Triki piłkarskie wykonywane w pełnym biegu, wręcz cyrkowe numery. Krytykowany niekiedy za popisywanie się, za robienie show - ale czy nie o to w tym wszystkim tu chodzi?

W książce znajdziecie zatem głównie Neymara. Ale nie tylko. Tradycją tej piłkarskiej serii jest zaznajamianie młodego czytelnika z tematami związanymi z daną osobą - jego ojczyzną, życiem rodzinnym. W tym przypadku można poczytać o samej Brazylii, jej mieszkańcach, faunie i florze. Przyznam, że bardzo zaskoczyła mnie ... brazylijska flaga. Nie miałam pojęcia o tym, że ma aż tak bogatą symbolikę.

Dominują jednak informacje i ciekawostki o tytułowym bohaterze. Są i historyjki rodzinne, dzięki którym taka osoba z pierwszych stron gazet staje się na moment (chociaż tak) kumplem z podwórka. Jak choćby ta, że na Neymara w domu mówiono Juninho (Żuninio) - czyli Juniorek. I że miał mieć na imię ... Matheus, czyli Mateusz. Tyle że tata piłkarza w drodze do urzędu zmienił zdanie i wbrew woli żony nadał mu właśnie imię Neymar.

Poznacie tu rodziców Neymara, zwłaszcza tatę, który miał ogromny wpływ na karierę chłopaka z biednej dzielnicy. Dalej - historię wypadku, po którym piłkarz jakby narodził się na nowo.Przekonacie się, że piłka towarzyszyła Neymarowi od małego. Właściwie piłek w domu było wiele i były praktycznie wszędzie. Autor prześledził życiorys piłkarza od odkrycia przez poławiacza piłkarskich perełek poprzez życie w tzw. "trudnej dzielnicy" (która go ukształtowała) - bez wygód, w biedzie, grę wszędzie: na klepisku, ulicy, plaży, w szkółce piłkarskiej - po grę w prestiżowych klubach światowej klasy. Oprócz szczegółów z życia Autor przytacza też wiele informacji na temat miejsc, gdzie pojawiał się piłkarz, sytuacji społecznej, kulturowej, historycznej. Wplata ciekawostki z historii futbolu, przybliża postacie, które kiedyś stanęły na drodze mistrza. Wspaniałym dodatkiem są zdjęcia meczów, z medalami i drużyną.

Wiek 8+

Wydawnictwo Egmont

środa, 04 stycznia 2017
Od koła do Formuły 1. Historia motoryzacji - Michał Gąsiorowski/ il. Agnieszka Surma, Malwinka Surma, Przemek Surma

Czy można wyobrazić sobie życie bez samochodu? Chyba nie. Wtopiły nam się w krajobraz. Tymczasem historia motoryzacji jest baaaardzo długa. Sięgnąć trzeba do czasów prehistorycznych – kiedy to ludzie wymyślili koło. Człowiek chyba od zawsze marzył o pokonywaniu szybkości. Coraz większej i większej. Zaczynali od maleńkich prędkości. Potem szczytem marzeń było pokonanie magicznej setki na godzinę. Michał Gąsiorowski – pasjonat motoryzacji i dziennikarz, proponuje podróż w czasie – na czterech kółkach. Choć – chwila chwila – nie zawsze to były właśnie 4 kółka. Najpierw przenosimy się w czasie. 5 tysięcy lat temu powstały pierwsze wozy. Starożytna Grecja i  - Grek Heron – wymyślił coś w rodzaju pierwszego silnika. Leonardo da Vinci wymyślał w okresie renesansu różne pojazdy. To często prototypy dzisiejszych cudów techniki. Jego wyobraźnia inspirowała kolejne pokolenia. W późniejszych epokach – Nicolas Cugnot skonstruował pojazd na parę, a Carl Benz trzykołowy pojazd silnikowy na paliwo – i to całkiem niedawno, bo w 1888r.

Po fazie technicznych eksperymentów nadeszła era aut budowanych seryjnie. Henry Ford i jego czarne auta. Porsche i Volkswagen garbus, który zrobił karierę na całym świecie. Wszak w wolnym tłumaczeniu jego nazwa oznacza … samochód dla ludu. W 2003 roku z taśmy zjechało ostatnie auto tego typu. Przeczytacie w książce też o tuzach polskiej motoryzacji: warszawie, syrence, fiatach i polonezie, słynnych polskich kierowcach. Dowiecie skąd się wzięły tak naprawdę jeep, ferrari 125s, citroën 2 cv. Autor przytacza rzetelne informacje, ciekawostki, ploteczki z wielkiego samochodowego świata. Zapoznaje z ludźmi związanymi z motoryzacją, wspomina rajdy, wyścigi, legendy. Tłumaczy też sprawy bardzo prozaiczne i nie do końca oczywiste: np. jaka jest różnica pomiędzy silnikiem benzynowym a tym na ropę.

Lektura nie tylko dla chłopców, nie tylko dla dzieci. Każdy znajdzie w niej coś ciekawego dla siebie.

Wiek 7+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

czwartek, 17 listopada 2016
Odyseja - Manuela Adreani

Odyseusz po dziesięcioletniej Wojnie Trojańskiej (ponoć był pomysłodawcą słynnego konia trojańskiego) przez kolejnych długich 10 lat nie może trafić do swojej ukochanej ojczyzny – Itaki. Stało się to za sprawą klątwy i niechęci Posejdona do bohatera wydarzeń spod Troi. Tymczasem w domu czekają na niego żona Penelopa i syn Telemach. Obydwoje nie wierzą w śmierć męża i ojca – choć po tylu latach wiara ta jest coraz słabsza. W zamku bawią liczni zalotnicy, którzy chcą zmusić Penelopę, by ta poślubiła jednego z nich. Trwonią majątek Odyseusza, dni upływają im na zabawach i ucztowaniu. Sprytna Penelopa zapowiedziała, że podejmie decyzję odnośnie ślubu kiedy skończy tkać płótno – jednak każdej nocy, gdy zalotnicy już śpią, w tajemnicy przed nimi pruje to, co utkała za dnia. Pewnego dnia do drzwi pałacu puka żebrak. To Odyseusz z dużą pomocą Ateny w końcu dotarł na rodzinną wyspę. Ma w głowie plan – jak pokonać zalotników i odzyskać swoją pozycję. Na razie tylko nieliczni wiedzą kim tak naprawdę jest.

Manuela Adreani – włoska ilustratorka, napisała skróconą wersję Odysei na motywach eposu Homera o tym samym tytule (przypuszczalnie z VIII w.p.n.e.). Przez karty tej opowieści dla dzieci przewijają się bohaterowie znani z dzieła dla dorosłych. Przedstawia przygody Odyseusza, jego zmaganie z losem. Uproszczony tekst pozwala najmłodszym na poznanie wielu mitycznych postaci - kim są Atena, Zeus, Posejdon, heros Laertes, Polifen, Kirke, Kalipso. Zwróciłam na tę książkę ze względu na ilustracje – są naprawdę piękne i mają w sobie to coś. Delikatne, w szmaragdowej tonacji Morza Jońskiego. Kolor wody pojawia się często, jest nieodłącznym elementem ilustracji i nie pozwala zapomnieć, że to właśnie morze odegrało tak wielką rolę w życiu Odyseusza.

Wiek 6+

Wydawnictwo Olesiejuk

wtorek, 15 listopada 2016
Od morza do morza. Zdarzyło się w Polsce - praca zbiorowa

 

Zbiór 10 opowiadań, które przenoszą czytelnika do czasów Jagiellonów. Wśród autorów: Grażyna Bąkiewicz, Paweł Wakuła i Kazimierz Szymeczko. Kto interesuje się historią ten na pewno zna te nazwiska  –  akurat w tym przypadku reklamy nie potrzebują:) A ja gwarantuję wysoką jakość książki. Na kartach pojawiają się osoby znane z podręczników do historii i literatury. Najczęściej dzięki relacji przypadkowych świadków wydarzeń: służby, dzieci. To one opowiadają o tym, co widzą ich oczęta. To one są świadkami historii. Leosia ma 13 lat i jest hafciarką. Przygotowuje na zlecenia pary królewskiej: Jadwigi i Władysława Jagiełłów, szatki do chrztu. Mistrz Kot z Dębna, profesor Akademii Krakowskiej, opowiada synom Jagiełły: Władysławowi i Kazimierzowi, bajki, które nawiązują do historii Polski. 12-letni Radek słucha opowieści ojca płatnerza o Władysławie Warneńczyku. Nastoletni Teoś sierota wałęsa się po świecie i szuka dachu nad głową. Nieopatrznie zrzekł się swoich ziem na korzyść Krzyżaków. Ot – rycerze zakonni  podeszli syna szlachcica polskiego podstępem.

Losy tych młodziutkich bohaterów to okazja, by poznać nie tylko władców polskich, ale również życie codzienne w dawnej Polsce.: również konwenanse, tradycje, bogate tło społeczne i polityczne. Wśród celebrytów ówczesnej Polski spotkacie tu Bonę, żonę króla Zygmunta Starego i astronoma Mikołaja Kopernika i poetę Mikołaja Reja. Jeśli ktoś lubi historię w tle i wycieczki do przeszłości – ta lektura jest jak znalazł.

Książka ukazała się w ramach serii "A to historia". Jeśli ktoś ma zacięcie historyczne - tutaj znajdzie inne tytuły, które warto przeczytać:)

Wiek 7+

Wydawnictwo Literatura

sobota, 12 listopada 2016
Moja pierwsza encyklopedia obrazkowa - Jan Kallwejt

Książka dla maluchów na oswajanie świata. I nie tylko tego najbliższego. Bo w tej Encyklopedii dla dzieci pojawia się też trochę egzotyki.

Już sama okładka zapowiada, co znajduje się w środku. Moc obrazków podzielonych tematycznie. Każda rozkładówka to osobny wątek: liczby, części ciała, garderoba, członkowie rodziny i emocje, wyposażenie dziecięcego pokoju, pomieszczenia w domu, posiłek, zabawy na dworze, pogoda i pory dnia, pory roku, wieś, dzikie zwierzęta, przedszkole, podróże i miasto. Każda strona to mnóstwo większych i mniejszych ilustracji obrazujących słownictwo do danego tematu.

Dzieciom towarzyszy podczas poznawania świata mały przewodnik – brązowy króliczek. Niezłą frajdą będzie odnalezienie go na każdej dużej planszy. Maluchy mogą go odnaleźć wśród szczytów gór, pod palmą w tropikach. Książka jest doskonałym bodźcem do rozmów: opowiadania, odpowiadania na pytania, szukania szczegółów. Dzieci rozwijają język, ćwiczą spostrzegawczość, cieszą oko kolorem, poszerzają słownictwo. Książka jest kolorowa, kartki bardzo grube i sztywne – małe rączki mogą ją przeglądać tam i z powrotem.

Autor jest artystą, który dzieli swój czas między Warszawę i Barcelonę.

Wiek 0+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

 

wtorek, 11 października 2016
Jak Mieszko chrzest przyjmował - Jarosław Gryguć

Książka dla miłośników historii i dla tych, co chcą poszerzyć swoją wiedzę z przedmiotu. Temat na pewno na czasie, ponieważ, w bieżącym roku obchodzony był Jubileusz 1050–lecia Chrztu Polski. Serię Jarosława Grygucia dobrze znamy. Autor nie po raz pierwszy zajmuje się tematyka początków państwa polskiego. Całość jest godna uwagi i polecania. W części o Mieszku I dzieci dowiedzą się jakie tereny obejmowało państwo pierwszego władcy z rodu Piastów, komu oddawali część Słowianie, jak nazywały się miejsca  ich kultu, jakie magiczne amulety miały przynosić szczęście. Zostanie udzielona odpowiedź – po co Polsce potrzebny był chrzest i jak wyglądała prawdopodobnie uroczystość przyjęcia chrztu przez Mieszka I, jak przebiegał proces chrystianizacji w Polsce i jaka była rola Kościoła w utrzymaniu władzy. Poświęcono również miejsce zagadnieniom sztuki romańskiej i historii mówionej. Słowianie nie znali pisma, a wiedzę o minionych wydarzeniach przekazywano sobie ustnie z pokolenia na pokolenie. Na pewno zainteresują ciekawostki na temat obrzędów pogrzebowych i pochówków w dawnej Polsce. Znajdziecie tu krótkie informacje na temat świętego Wojciecha, arcybiskupstwa w Gnieźnie i Europie chrześcijańskiej. A jeśli kogoś zainteresowała tematyka, dodatkowo na okładce znajdzie Informacje o Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

W książce jest bardzo dużo kolorowych realistycznych ilustracji. Praktycznie każde wydarzenie, zagadnienie można poznać. Książka jest cieniutka, ale zawiera naprawdę mnóstwo wiedzy i ciekawostek.

Wiek 8+

Wydawnictwo Media Rodzina 

poniedziałek, 10 października 2016
Rzeka czasu. Podróż przez historię - Peter Goes, il. Iwona Mączka

Rysunkowa wyprawa do przeszłości w kilkunastu (dosłownie 27-37 cm) wielkich odsłonach. Wybrane zagadnienia z historii cywilizacji, istotne wydarzenia – te bardziej znane i trochę mniej. Każda rozkładówka to kolejny temat z wprowadzającym tekstem, a potem już skupienie uwagi na dynamicznych scenach i poszczególnych obrazach. Na każdym z nich wiele się dzieje: ocean, w którym właśnie rodzi się życie faluje, różne gatunki dinozaurów: stegozaur, pterozaury, tyranozaur kroczą po ziemi sprzed milionów lat. Uderzenie wielkiego meteorytu sprawiło, że z powierzchni ziemi zniknęło mnóstwo gatunków zwierząt i roślin. W Afryce pojawiają się pierwsi ludzie. W Mezopotamii podziwiamy wiszące ogrody. W Egipcie przyglądamy się budowie piramidy dla faraona. Jesteśmy świadkami plądrowania Rzymu przez Wizygotów. To tylko niektóre wydarzenia, z którymi zaznajamia lektura. Każda rozkładówka to kolejny temat z mnóstwem małych postaci, budowli i wydarzeń. To jak krótkie sceny wyjęte z życia danych mieszkańców. To życie codzienne, zajęcia zwykłych ludzi, zwyczaje i tradycje, fryzury, style architektoniczne, jedzenie. Różne aspekty życia  w wybranych epokach. W przeważającej części obrazkowe, z krótkimi gdzieniegdzie informacjami zamieszczonymi na planie – naprawdę lapidarne wyjaśnienia, definicje, komentarze, informacje, które pozwolą lepiej odczytać i zrozumieć rysunkowe historie. A te wciągają. Każą wodzić palcem po ilustracji – za bohaterami, każą szukać definicji pewnych pojęć – bo dziecko zapewne zapyta: któż to byli hoplici albo co znaczy „Veni, Vidi, Vici”. Historia współczesna ze wszystkimi aktualnymi bolączkami: konfliktami, atakami terrorystycznymi, nowinkami technologicznymi (nie brak elementów historii Polski). Hunowie, Bizancjum, średniowieczne wyprawy krzyżowe, wiek XIV, imperium osmańskie, dynastia Ming, wiek XV, Inkowie, wiek XVI, odkrywcy, wieki XVII i XVIII, epoka Dzikiego Zachodu, wiek XIX, I wojna światowa, okres międzywojenny i II wojna światowa. Historia została przedstawiona tu jak żywioł. Atrakcyjnie, dynamicznie. Na ilustracjach wiele się dzieje. Niekiedy ma się wrażenie, że obrazy się ruszają, aż kipią od wydarzeń. Myślę, że nie tylko dzieci będą miały frajdę z obcowania z tą książką.

Wiek 7+

Wydawnictwo Dwie Siostry

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 20