Archiwum
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli

Wydawnictwa

środa, 11 maja 2011

Marcin Szczygielski ostatnimi czasy nie może narzekać – jest w wyśmienitej formie, co dostrzegają ważne gremia konkursowe. Wysypał się worek z nagrodami dla pana Marcina. Wspomnę Omegę – Książka Roku 2010, Czarny młyn – Grand Prix w  II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Dziś został laureatem Dużego Donga. Książka „Za niebieskimi drzwiami” została wydana przez Instytut Wydawniczy Latarnik. Tutaj nota wydawcy:

Dwunastoletni Łukasz wyjeżdża z mamą samochodem na wymarzone wakacje. Mają wypadek, po którym chłopiec trafia do szpitala, a stamtąd do pensjonatu swojej ciotki w niewielkim nadmorskim miasteczku. Nie potrafi przystosować się do nowego życia,  nie dogaduje się ani z ciotką, ani z innymi dziećmi. Czuje się samotny i marzy, by wyrwać się z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w starym pensjonacie można otworzyć tak, by zaprowadziły go do innego świata. Baśniowego, tajemniczego i na pozór przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu...

Nagroda jak najbardziej zasłużona – pisałam o niej w moim przeglądzie książek w Bibliotece w szkole.

 

Jaśki to drugi laureat. Małego Donga (tylko w nazwie i wyglądzie, bo nagroda również cenna) przyznało Jury Dziecięce. Choć w skrytości serca stawiałam na kogoś innego – cieszę się z Jaśków, bo ta książka zostawiła po sobie same najmilsze wspomnienia. Sprawiła też, że gdy moi synowie broją, myślę sobie z wyrozumiałością – Toooo nicccc!!!! Jaśki to były dopiero ancymonki. Jaśki zostały wydane przez Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK.

Pisałam o nich tutaj.

 Więcej informacji na stronie Polskiej Sekcji IBBY.

środa, 03 listopada 2010

Uwaga! Uwaga! Rozpoczynają się Targi Książki w Krakowie:  4 – 7 listopada.

Więcej informacji tutaj.

środa, 26 maja 2010

Działo się ostatnio dużo w świecie książki dziecięcej, a ja mam straszne zaległości, za które po półeczkowemu przepraszam. Jestem tak zalatana, że zastanawiam się, jakie to uczucie – nic nie robić. Przecież ta fraza brzmi jak letni powiew wiatru nad błękitnym morzem. Fiu fiu – Nic nie robić – nucę sobie pod nosem i już zabieram się do roboty.

DONG 2009

Dużego Donga otrzymało wydawnictwo Bajka za książkę Zielony Nikt Małgorzaty Strzałkowskiej. Słyszałam o tej książce w telewizji i przyznaję, że pani rekomendująca narobiła nam apetytu. Wieeeeelkieeeego.


Wyróżniono: (tutaj cytuję uzasadnienie szacownego Jury, które znalazłam na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Książki dla Młodych Polskiej Sekcji IBBY):

1.BAJKA za książkę Julka Kulka, Fioletka i ja Rafała Witka z il. Agnieszki Żelewskiej, wzruszającą, ciekawie pomyślaną, oryginalnie skomponowaną i dobrze zilustrowaną opowieść, poruszającą problem samotności dziecka pozbawionego domu.
2. CZARNA OWCA za Wielką księgę siusiaków Dana Hojera, dobrą, mądrą i wszechstronną książkę o męskości dla młodych mężczyzn.
3. CZERWONY KONIK za Młotek. Praktyczny NIEporadnik Wojciecha Widłaka z il. Pawła Pawlaka, przewrotny podręcznik, pełen absurdalnych dowcipów, znakomity przykład współpracy autora i grafika.
4. EZOP za Bromby i Fikandra wieczór autorski Macieja Wojtyszki, książkę tryskającą humorem, mistrzowsko wykorzystującą specyfikę języka polskiego.
5. FORMAT za Płaszcz Józefa Simmsa Tabacka, pierwszą na naszym rynku książkę obrazkową dla dzieci, pozwalającą poznać kulturę Żydów.

Mały Dong przypadł wydawnictwu MAG za książki: LonNiedyn Chiny Mielville`a oraz Dary Anioła Cassandry Clare.


Ponadto jury dziecięce wyróżniło:

1. EGMONT (Bardzo biała wrona Ewy Nowak)

2. ZNAK (Nieznane przygody Mikołajka Rene Goscinnego)

3. PAPILON (Poradnik małego skauta Marcina Przewoźniaka

4. POINTA (Dziadek i niedźwiadek Łukasza Wierzbickiego).

 

Przecinek i kropka – plebiscyt Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą 2009. Tutaj my zadecydowaliśmy o wyniku i sami wybraliśmy – czytelnicy mogli oddawać swoje głosy   drogą internetową. Nagrodę otrzymała książka Maleńkie Królestwo królewny AurelkiRoksany Jędrzejewskiej – Wróbel z ilustracjami Jony Jung (wyd. Bajka). Bajka zbiera ostatnio same pochwały. Warto zwrócić uwagę na inne książki z tej oficyny. To nie moja faworytka, ale wybrać tę najlepszą wśród perełek jest zapewne i tak trudno.


 

Kwartalnik RYMS dostał nagrodę – Papierowy Ekran 2010

A mi ciągle mało konkursów, plebiscytów, wyróżnień. I proszę o jeszcze. Takie akcje pozwalają poznać wartościowe książki. Wiele tytułów powtarza się na listach nominowanych, co świadczy o tym, że warto je mieć na półce. Z ciekawością wypatruję ogłoszenia wyników II konkursu im. Astrid Lindgren organizowanego przez  Fundacje ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Jeszcze tylko kilka tygodni i poznamy zwycięzcę. Będą nowe ciekawe i wartościowe książki…


wtorek, 18 maja 2010

DONG 2009

Lista książek nominowanych – jury dorosłe

BAJKA


Witek R.  -  Julka Kulka, Fioletka i ja


Strzałkowska M.  – Zielony i Nikt

CZARNA OWCA


Hojer D.  -  Wielka księga siusiaków

CZERWONY KONIK


Widłak W. – Młotek. Podręczny NIEporadnik


Wechterowicz P.  -  Mrówka wychodzi za mąż

DWIE SIOSTRY
Janssen U.  -  Uniwersytet dziecięcy wyjaśnia tajemnice kosmosuEZOP


Wojtyszko M.  – Bromby i Fikandra wieczór autorski

FORMAT


Taback S. – Płaszcz Józefa

MUCHOMOR


Kołakowski L. – Debata Filozoficzna Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości

ZNAK


Gościnny R.  -  Nieznane przygody Mikołajka

Mały Dong 2009

Lista książek nominowanych

 

 

Czerwony Konik

Widłak W. – Młotek. Podręczny NIEporadnik

 

Dwie Siostry

Janssen U.  -  Uniwersytet dziecięcy wyjaśnia tajemnice kosmosu

 

Egmont


Nowak E.  -  Bardzo biała wrona

 

Łośgraf


Świętochowski A.  -  Pamiętnik warszawskiego chłopaka

 

MagMieville C.  - Lon Niedyn

Clark C. -  Trylogia Dary Anioła (Miasto Kości, Miasto Popiołów)

 

Pointa


Wierzbicki Ł.  -  Dziadek i niedźwiadek

 

Papilon


Przewoźnik M. - Poradnik małego skauta

 

Skrzat


Beręsewicz P. – Warszawa. Spacery z Ciumkami

 

Znak

Gościnny R.  -  Nieznane przygody Mikołajka

piątek, 14 maja 2010

Mrówka z matrymonialnymi rozterkami i "Kici Kici miau" zostały Najpiękniejszymi Książkami Roku w konkursie Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek!

Kici kici miau

Józef Wilkoń
projekt graficzny i ilustracje: Józef Wilkoń
wydawca: Wydawnictwo HOKUS-POKUS
druk i oprawa: Drukarnia DRUK-INTRO S.A. w Inowrocławiu

 

Mrówka wychodzi za mąż

Przemysław Wechterowicz
opracowanie graficzne i ilustracje:
Aleksandra Woldańska
wydawca: Wydawnictwo CZERWONY KONIK
druk i oprawa: Drukarnia IMPRIMA Sp.j. w Poznaniu

Wyróżnienia:

Miasteczko Mamoko - Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

Kto kogo zjada - Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński

O Kwapiszonie, niezwykłym Poznaniu, tajemnicy listu i ... - Bohdan Butenko

Księga Dżungli - R. Kipling/ il. J. Wilkoń

Ilustrowana księga przysłów dla dzieci - opr. graficzne Agnieszka Popek - Banach/ Kamil Banach

Omega - Marcin Szczygielski / il. Bartek Kociemba

Nominacje

Domowe duchy - Dubravka Ugresic / il. Iwona Chmielewska

Piecyk, czapeczka i budyń - Anna Onichimowska / il. Agata Dudek

Koniec świata i poziomki - Anna Onichimowska / Paweł Pawlak

Szara mysz na skraju wspomnień - Joanna Klara Teske / projekt graficzny Magdalena Słomska, Kazimierz Hałasa

Podręczny nieporadnik. Młotek - Wojciech Widłak / il. Paweł Pawlakponiedziałek, 15 marca 2010

Kuszą, oj kuszą:)......................

Tajemnica człowieka z blizną - Paweł Beręsewicz

Każda rodzina ma swoje tajemnice. A już dzieciom to niczego się nie mówi. 12-letni Jasiek nie cierpi półsłówek i uśmieszków pod nosem – postanawia sam dojść prawdy: skąd u mężczyzny, tak blisko z nim spokrewnionego, skrywana dotąd pod krzaczastą brodą – blizna? Może się pojedynkował? Może działał w opozycji? Wyobraźnia podsuwa Jaśkowi różne rozwiązania…

 Literatura

Muzyka pana Chopina - Wanda Chotomska

Cała Polska czyta dzieciom! 20 minut dziennie – codziennie…A muzyka? Ile minut dziennie zajmuje nam słuchanie Muzyki? Tej Muzyki przez duże M?
Muzyka Pana Chopina – książka z płytą ze znakomitymi nagraniami utworów Chopina – to szansa na poszerzenie wiedzy o kompozytorze i zaznajomienie się z jego twórczością.
Szansa nie tylko dla dzieci. Dla dorosłych też, bo na pytanie: – Jak należy pisać dla dzieci? – odpowiadam zawsze: – Tak, żeby dorośli nie nudzili się przy czytaniu.
A teraz – zapraszam do czytania i słuchania. Wszystkich, małych i dużych.
Najserdeczniej jak potrafię – zapraszam
Wanda Chotomska

Literatura

Włosy mamy - Gro Dahle

To niezwykła opowieść o chorobie (depresji) rodzica. Prosta, wypełniona metaforą historia o narastającym chaosie w uczuciach dziecka, które samo próbuje zrozumiec coś, co jest dla niego niezrozumiałe. Samo próbuje działać, by móc odzyskać spokój i poczucie bezpieczeństwa.

Poetycki język Gro Dahle doskonale współgrający z ilustracjami Sveina Nyhusa sprawiają, że "Włosy mamy" to źródło nie tylko głębokich przeżyć emocjonalnych, ale też wyjątkowych doznań artystycznych.

Książka, która na długo pozostaje w pamięci.

EneDueRabe

Koniec świata i poziomki - Anna Onichimowska

Niesamowita historia o pewnej podróży dwójki dzieci z rodzicami, podczas której pojawia się magia i wplata w ich przygody. Niesłychana wyobraźnia autorki pozwala czytelnikowi na przebywanie w fantastycznym świecie czarów, czasem śmiesznych, a czasem groźnych. Jednak najważniejsze przesłanie brzmi: najbezpieczniejszy jest dom rodzinny. W obecnym, nowym wydaniu książki Onichimowskiej atmosferę tajemnicy i niezwykłości podkreślają przepiękne ilustracje wybitnego polskiego grafika Pawła Pawlaka.

Znak

Podręczny Nieporadnik. Grzebień - Wojciech Widłak/ Paweł Pawlak

Wielce Poważnych Badań Naukowych ciąg dalszy. Profesor Kurzawka i adiunkt Kwas, nie zważając na dujące wichry, ni trzaskające mrozy, dzielnie prowadzą swoje eksperymenty. Po przeanalizowaniu niezastosowań młotka, przyszła kolej na kolejny przedmiot użytku codziennego - grzebień! Czerwony Konik, świadom doniosłości pro­wadzonych badań, już wkrótce zaprezentuje Państwu ich wyniki.
"Podręczny nieporadnik. Grzebień" to kontynuacja ,"Podręcznego nieporadnika. Młotka" - Najpiękniejszej Książki Roku IBBY 2009. Jest po pierwsze zupełnie nieprzydatny, po drugie zupełnie niepoważny, po trzecie do łez śmieszny.

Czerwony Konik

poniedziałek, 22 lutego 2010

Polecam ciekawy wywiad z Elizą Karmińską - Pieciul, tłumaczką Baśni Grimmów, które w zeszłym roku ukazały się w księgarniach – ze świetnymi ilustracjami Adolfa Borna. O baśniach pisałam tutaj, a wywiad z autorką znajdziecie tutaj. Dowiedziałam się z niego, że dom wydawniczy Media Rodzina przygotowuje Wielkie wydanie z dwustoma baśniami. Ale będzie uczta! 

czwartek, 18 lutego 2010

Polska Sekcja IBBY nominowała "D.O.M.E.K." Aleksandry Machowiak i Daniela Mizielińskiego do międzynarodowej Listy Honorowej IBBY 2010. Jest to lista najlepszych książek dla dzieci z całego świata, jej kolejne edycje ukazują się co dwa lata. Przyznaję, że od jakiegoś czasu śledzę hurra – recenzje tej książki w Internecie i w prasie. Pewnie w końcu się skusimy. Ostatnio na blogu Polska ilustracja dla dzieci przeczytałam o włoskiej i niemieckiej wersji tej książki. D.O.M.E.K podbija świat, bez dwóch zdań. 

Można zajrzeć tu do książki. 

 

sobota, 13 lutego 2010

Do końca lutego trwa konkurs portalu Bajkopisarze.pl oraz wydawnictwa Czerwony Konik, inspirowany najpiękniejszą książką roku wg. IBBY "Podręczny nieporadnik. Młotek" Pawła Pawlaka i Wojciecha Widłaka.

Bohaterowie najpiękniejszej książki roku "Podręczny nieporadnik. Młotek", Profesor Kurzawka i Adjunkt Kwas zapraszają wszystkich do wymyślania "do czego jeszcze NIE służy młotek lub inny dowolny przedmiot codziennego użytku".. Swoje pomysły należy udokumentować w formie pisanej/rysowanej w portalu www.bajkopisarze.pl w Warsztacie Bajkopisarza po zalogowaniu się/zarejestrowaniu. W tytule pracy należy koniecznie umieścić słowa "NIE SŁUŻY do (...)" .

Ewentualne doświadczenia radzimy przeprowadzać za zgodą i pod nadzorem rodziców lub innych odpowiedzialnych osób. Organizatorzy nie biorą odpowiedzialności za ewentualne zniszczenia oraz uszczerbki na zdrowiu i majątku osób przystępujących do konkursu.

Ogólnonarodowe pisanie nieporadników trwa do końca lutego 2010 roku, a nagrodami w konkursie są książki Wydawnictwa Czerwony Konik.
tutaj jest link do
regulaminu

 

 

wtorek, 09 lutego 2010

Zachęcam do wzięcia udziału w konkursie. Do wygrania Księga dżungli Kiplinga. Szczegóły tutaj.

Wydawnictwo Media Rodzina 

sobota, 30 stycznia 2010

Tym razem do konkursu - loterii chciałabym zaprosić Wasze dzieci. Jeśli narysują swoje ulubione zwierzątko (technika dowolna – kredki, farby, wyklejanki),  i przyślą pod wskazany adres, wezmą udział w losowaniu jednej z najważniejszych książek roku 2009. Ukazała się niedawno, pachnie nowością. To Księga dżungli Kiplinga, w tłumaczeniu Andrzeja Polkowskiego (tłumacz m.in. Harry’ego Pottera) Niezwykłe ilustracje Józefa Wilkonia (ponad 90 na 230 stronach!) nie wymagają komentarza. Jeśli ktoś czytał recenzję, zna achy i ochy mojego autorstwa.

 

-Konkurs jest dla dzieci 3-10 lat

-Konkurs trwa od 30.01.2010 r. do 21.02.2010 r. Liczy się data stempla pocztowego. Ogłoszenie wyników w niedzielę 28 lutego 2010r.

-Rysunek zostanie wybrany w drodze losowania. Tak więc można zmobilizować najmniejsze maluchy, a wiem z własnego podwórka, że mają często niesamowitą wyobraźnie i …kto wie, może los się do nich uśmiechnie.

-Chętnych proszę o zgłoszenie uczestnictwa na adres mailowy: be.el@gazeta.pl

Wówczas podam adres, na który należy przesyłać prace.

-Rysunki proszę podpisać – imię, wiek dziecka, adres mailowy, na który będę mogła przesłać informację o wygranej.  

Za książkę dziękuję wydawnictwu Media Rodzina.

czwartek, 31 grudnia 2009

Zabawna, pięknie zilustrowana!

Opowieść o tym, jak dobro zwycięża nad złem. Trzej zbójcy sieją postrach - napadają na powozy, okradają pasażerów. Pewnej nocy w jednym z powozów zamiast skarbów znajdują sierotkę. Dziewczynka wcale się ich jednak nie boi. Książka z kanonu światowej klasyki literatury dziecięcej, bestseller - ponad 3 miliony sprzedanych egzemplarzy, w 27 językach.

'Każda strona tej książki jest przejmująca, a zarazem zaskakująca. Przy Trzech Zbójcach bledną wszystkie inne, napisane kiedykolwiek, książki dla dzieci.' ('Le Monde', Paris)

'Oryginalne, frapujące, zabawne, piękne, wielkie, niesamowite. ' ('The Horn Book', New York)

Doskonała książka dla najmłodszych, którzy już zaczęli interesować się literkami. Proste wyrazy na każdą literę alfabetu, którym towarzyszą kolorowe obrazki, wykonane oczywiście przez Janoscha. Dziecko poznaje świat wokół siebie i równocześnie może nauczyć się czytać.

Klara i jej brat kochają zwierzęta. Ich ulubieńcy: papuga Pippo, kot Kazimierz i jamnik Wąchacz wiedzą o tym doskonale. Dzieciaki dbają o swych podopiecznych najlepiej, jak potrafią - karmią, kąpią, czeszą, strzygą, mierzą temperaturę, wyprowadzają na spacery, uczą języków obcych i kindersztuby. Rodzeństwo jest gotowe również wysiedzieć papuzie jajo, o ile tylko papuga Pippo je zniesie. Tylko nie wiadomo, czy Pippo to dziewczyna?

środa, 30 grudnia 2009

Od kilku dni cieszymy oko Księgą dżungli Kiplinga. Oglądamy, kartkujemy – i naszym działaniom nie ma końca. Zachwycamy się niesamowitymi ilustracjami Józefa Wilkonia. Ale jeszcze nie czas, by o Księdze pisać. Dziś natrafiłam na informację, że istnieje limitowane wydanie z inną okładką. Tych książek jest tylko 500. Dla mnie oba wydania są i tak przepiękne.

Nasza książka (zwykła- ale i tak niezwykła) ma taką okładkę:

Oto wydanie limitowane:

 

A co najważniejsze - cena ta sama:) Przynajmniej w pewnej księgarni internetowej.

A swoją drogą zżera mnie ciekawość, czym kierowało się wydawnictwo w doborze okładki dla poszczególnych wydań. I dlaczego właśnie tę ilustrację wybrano na wydanie limitowane?

 

piątek, 18 grudnia 2009

Bardzo się cieszę z wyników konkursu na Książkę roku 2009. Wiele z nominowanych książek już poznaliśmy i znamy ich wartość. Książka Jacka Podsiadło leży na stosiku do przeczytania i za chwilę pojawi się recenzja. Cieszy mnie zwycięstwo Czerwonego krzesła. To książka, która oczarowała całą naszą rodzinę, tatę Mikołajowo- Tomkowego też, a jego gusta niełatwo zadowolić. Wczoraj skończyłam czytać Szczury i wilki. Jakże to inna książka od tych, które zwyciężyły, ale jak najbardziej zasługuje na wyróżnienie i uwagę czytelników. Książka wstrząsająca o Holocauście. Moją zdecydowaną faworytką w kategorii grafika była Królowa Śniegu (Elżbieta Wasiuczyńska - zresztą laureatka konkursu za alfabet). Nagrodę zdobyli: Mój pierwszy alfabet – też cudna pozycja, w której „zaczytuje” się mój dwulatek i  Do czego służy młotek. Podręczny Nieporadnik  z ilustracjami Pawła Pawlaka – też świetna książeczka od Czerwonego Konika. Cieszy mnie wyróżnienie dla Lusterka z Futra Zofii Beszczyńskiej (literatura) i Mrówka wychodzi za mąż (grafika). Recenzje tych książek znajdziecie na naszym blogu.  Dokładne informacje o zwycięzcach znajdziecie tutaj:)

Szkoda mi KrUlewny Śnieżki Butenki, Eri i smoka (literatura), Księżniczki na ziarnku grochu i wspomnianej już Królowej Śniegu (grafika). Zdaję sobie sprawę, że nie mogą zwyciężyć wszyscy, ale mnie, mamę, i tak  cieszy fakt, że tyle dobrych i pięknie zilustrowanych książek jest do dyspozycji naszych dzieci.

środa, 16 grudnia 2009

A to wielkie marzenie Tomka. Tylko ta cena....

Mam nadzieję, że Gwiazdor zajrzy na naszą stronę:)

Tuż przed wigilią trafia do księgarni rewelacyjna lektura: Księga Dżungli. Z ilustracjami Józefa Wilkonia i uwspółcześnionym tłumaczeniem Andrzeja Polkowskiego (Harry Potter). Ilustracje, o ileż piękniejsze od disneyowskich cudów - niewidów, oczarowały mnie i naprawdę jestem skłonna uwierzyć, że zwierzęta za dni kilka przemówią ludzkim głosem. Zresztą popatrzcie sami.

 

Wiek 8+

Wydawnictwo Media Rodzina

 

sobota, 14 listopada 2009

Jury literackie w składzie: Ewa Gruda, Joanna Papuzińska-Beksiak (przewodnicząca), Danuta Świerczyńska-Jelonek nominowało do nagrody “Książki Roku” Polskiej Sekcji IBBY następujące utwory:

 

1. Zofia Beszczyńska: Lusterko z Futra (Media Rodzina)

2. Bohdan Butenko: Krulewna Śnieżka (Nasza Księgarnia)

3. Grzegorz Gortat: Szczury i wilki (Nasza Księgarnia)

4. Małgorzata Gutowska-Adamczyk: Wystarczy, że jesteś (Nasza Księgarnia)

5. Jacek Inglot: Eri i smok (Skrzat)

6. Roksana Jędrzejewska-Wróbel: Kosmita (Fundacja ING Bank Śląski)

7. Andrzej Maleszka: Magiczne drzewo. Czerwone krzesło (Znak)

8.  Ewa Nowak: Bardzo biała wrona (Egmont)

9.  Anna Onichimowska: O zwierzaku, którego nie było (Arkady)

10. Jacek Podsiadło: Czerwona kartka dla Sprężyny (Nasza Księgarnia)

11. Krystyna Siesicka: Zatrzymaj echo (Akapit Press)

12.Barbara Stenka: Akcja „Chłopaki” (Nasza Księgarnia)

13. Małgorzata Strzałkowska: Zielony i Nikt (Bajka)

14. Wojciech Widłak: Opowieści do poduszki (Media Rodzina)

15. Rafał Witek: Julka Kulka, Fioletka i ja (Bajka)

 

Jury graficzne w składzie: Dorota Łoskot-Cichocka, Joanna Olech (przewodnicząca), Maria Ryll nominowało do nagrody następujące osoby:

1. Ignacy Czwartos za ilustracje do książki Lądowanie rinowirusów. Przeziębienie Wojciecha Feleszki (Hokus-Pokus)

2. Agata Dudek za ilustracje do książki obrazowej Czy można dotknąć tęczy? z tekstem Przemysława Wechterowicza (Endo)

3. Piotr Fąfrowicz za ilustracje do książki Zielony i Nikt Małgorzaty Strzałkowskiej w opracowaniu graficznym Ewy Stiasny (Bajka)

4. Monika Hanulak za opracowanie graficzne książki Debata filozoficzna Królika z Dudkiem o Sprawiedliwości Leszka Kołakowskiego (Muchomor)

5. Marta Ignerska za ilustracje do książki Babcia robi na drutach Uri Orleva (Wytwórnia)

6. Marta Ignerska za ilustracje do książki Atlas świata. Afryka z tekstami Zofii Staneckiej,    Kingi Preibisz-Wala i Marii Deskur (LektorKlett)

7. Ewa Kozyra-Pawlak za ilustracje do Księżniczki na ziarnku grochu Andersena (Media Rodzina)

8. Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak za Mój pierwszy atlas świata z tekstami Marii Deskur (LektorKlett)

9. Daniel de Latour za ilustracje do książki Wyprawa do kraju księcia Marginała Henryka Bardijewskiego (Stentor. Kora)

10. Lucyna Legut za książkę autorską Trzy bajki (Prószyński i S-ka)

11. Paweł Pawlak za ilustracje i projekt graficzny książki Podręczny NIEporadnik. Do czego nie służy młotek z tekstem Wojciecha Widłaka (Czerwony Konik)

12. Ewa Stiasny za ilustracje i opracowanie graficzne książki Tydzień Konstancji Olgi Masiuk (Dwie Siostry)

13. Elżbieta Wasiuczyńska za ilustracje do Królowej Śniegu Andersena (Media Rodzina)

14. Elżbieta Wasiuczyńska za książkę autorską Mój pierwszy alfabet w opracowaniu graficznym Doroty Nowackiej (LektorKlett)

15. Aleksandra Woldańska za ilustracje do książki Mrówka wychodzi za mąż z tekstem Przemysława Wechterowicza (Czerwony Konik)

Podkreślone książki zrecenzowałam u siebie:)

Żródło - granice.pl

czwartek, 21 maja 2009

14 maja 2009 roku odbyło się wręczenie nagród w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku, organizowanym przez Polską Sekcję IBBY. Co roku wręczane są dwie nagrody - Mały Dong (przyznawany przez dzieci) i Duży Dong (przyznawany przez dorosłych). To już XVIII edycja konkursu. Tym razem obie komisje przyznały nagrodę tej samej książce.

Podwójną laureatką została w tym roku powieść Złodziejka Książek Markusa Zusaka, wydana przez Naszą Księgarnię.

Złodziejka książek to książka, jakiej jeszcze nie spotkałam - o Holokauście, dla dzieci. Temat poważny - okropności wojny,  Trzecia Rzesza, szaleństwo tłumów, miłość - a wszystko to opowiedziane z perspektywy dziwacznego obserwatora. Narrator całej tej historii to Śmierć- nie, nie typowa kostucha w czarnym kapturze, z nieodłącznym atrybutem - kosą. Śmierć Zusaka ma wyłącznie ludzkie cechy -  jest bardzo prawdziwa, z krwi i kości, z sercem i duszą, współczująca, wiecznie zmęczona ciągłym transportowaniem dusz. Świetne tłumaczenie Hanny Baltyn.

Obie komisje konkursowe przyznały także wyróżnienia i nominacje.

Wyróżnienia przyznane przez dorosłych:

Pelikan - opowieści z miasta Leeny Krohn wyd. Dwie Siostry - za niezwykłą opowieść o ograniczeniach wynikających z bycia człowiekiem, samotności i tolerancji.

Bajki dla Idy Mikołaja Łozińskiego wyd. Znak - za niezwykły pomysł, ciekawych bohaterów i piękne ilustracje.

Czy umiesz gwizdać Joanno? i Jak tata pokazał mi Wszechświat Ulfa Starka wyd. Zakamarki - za mądre teksty mówiące o często skomplikowanych, ale bardzo potrzebnych relacjach dziecko-dorosły.

Kanapka i innych wierszy kapka Agnieszki Frączek wyd. Literatura  - za zbiór szalonych wierszyków z wieloznacznymi wyrazami

Nominacje:

Gdzie jest tort? The Tjong-Khing wyd. EneDueRabe

seria O Basi Zofii Staneckiej wyd. LektorKlett

Rózga Grzegorza Kasdepke wyd. Literatura

Jerzy i tajny klucz do Wszechświata  Lucy i Stephena Hawking wyd. Nasza Księgarnia

Franek, Hela i Bobas i koń trojański  Elizy Piotrowskiej wyd. Wilga

Krulewna Śnieżka Bohdana Butenki wyd. Nasza Księgarnia

Prezes i Kreska. Jak koty objaśniają sobie świat Łukasza Orbitowskiego wyd. Powergraph.


Dzieci natomiast wyróżniły książki:

Atramentowa śmierć Cornelii Funke wyd. Egmont - za ciekawą narrację i porywającą akcję.

Księga cmentarna Neila Gaimana wyd. Mag - za wciągającą i mrożącą krew w żyłach powieść.

Sprężyna Małgorzaty Musierowicz wyd. Akapit Press - za kolejny, świetny tom Jeżycjady, w którym pojawiają się dawni, dobrze znani bohaterowie.

Dzieci wręczyły także nominacje utworom:

Bezdomny ptak Glorii Whelan wyd. Dwie Siostry,

Brisingr Christophera Paoliniego wyd. Mag

seria Florka Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel wyd. Literatura.

Kilka z wymienionych tu książek opisałam na blogu. Są to pozycje niezwykle wartościowe i cenne. Warto zwrócić na nie uwagę:)

Złodziejka książek

KrUlewna Śnieżka

Basia i upał w zoo

Basia i nowy braciszek

poniedziałek, 11 maja 2009

Szczegółowe informacje znajdziecie tutaj

poniedziałek, 06 kwietnia 2009

 

"Księżniczka na ziarnku grochu" z ilustracjami Ewy Kozyry-Pawlak znalazła się w gronie piętnastu książek, które będą reprezentować polską ilustrację w konkursie i na wystawie tegorocznego Biennale Ilustracji w Bratysławie!

Książka jest na naszej półeczce. Jest CUDNA!!! Wkrótce o niej napiszę:)

 

piątek, 27 marca 2009

Audiobooki wydawnictwa Media Rodzina zostały nominowane w 4 kategoriach

Harry Potter i Insygnia Śmierci - kat. Dla dzieci i młodzieży,
Odziedziczone marzenia (autobiografia Baracka Obamy) - kat. Literatura faktu i reportaż,
Listy starego diabła do młodego - kat. Literatura piękna,
Opowieść wigilijna - kat. Oprawa graficzna

Audiobooki to wynalazek na miarę naszych czasów. Jesteśmy zagonieni, zalatani, wiecznie z jakimiś ogonami. Dla mnie audiobook to możliwość czytania książek nawet podczas sprzątania, zmywania po obiedzie- po prostu aż się garnę do roboty:))) Można też słuchać jadąc samochodem. Choć tu może być niebezpiecznie. Kiedyś podczas słuchania Vilette po prostu przejechałam skrzyżowanie na czerwonym świetle. Dobrze, że skończyło się szczęśliwie, ale mam nauczkę.

Więcej o samej nagrodzie i nominowanych- tutaj

poniedziałek, 09 marca 2009

Tegoroczne VIII spotkania targowe- Książka dla Dzieci i Młodzieży odbędą się już za chwilę w Poznaniu- w dniach 13-15 marca.

Program targów, w tym informacje o licznych imprezach towarzyszących, znajdziecie-  tutaj

 

poniedziałek, 20 października 2008
środa, 24 września 2008

Już od dłuższego czasu obserwuję Wydawnictwo Dwie Siostry, które ma w swojej ofercie książki dla dzieci i młodzieży. Publikuje zarówno rodzimych jak i obcych pisarzy z różnych kręgów geograficznych i kulturowych. Mnie urzekła przede wszystkim seria, która kojarzy mi się z moim dzieciństwem- Mistrzowie Ilustracji -Cukiernia pod Pierożkiem z Wiśniami, Babcia na jabłoni, Klementyna lubi kolor czerwony, Gałka od łóżka, Odwiedziła mnie żyrafa. Dlatego też bardzo ucieszyła mnie informacja, że Dwie Siostry zostały nominowane do przyznanej w tym roku po raz 10. Nagrody Sezonu Wydawniczo- Księgarskiego IKAR 2008- za niebanalną ofertę tytułową i wysoki poziom edytorski, w szczególności za koncepcję serii Mistrzowie Ilustracji.

 

 

 

Figurka Ikara- więcej informacji- tutaj