Zakładki:
Dla dzieci
Lubimy czytać:) Książki ustawiam na półkach według kategorii: półeczka maluchów, starszaków, 6-10, 10+, półeczka młodzieży i rodziców. Wszystko w tagach
Autorzy i ilustratorzy książek
(c) copyright Prawa autorskie zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie lub inne wykorzystywanie treści mojego blogu jest zabronione bez uprzedniej zgody autora
O książkach dla dzieci
Szablon blogu
Tutaj piszę o książkach
Wydawnictwa, z którymi współpracuję
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
środa, 03 września 2008
Kampania na rzecz promocji literatury polskiej

CZYTAM POLSKIE KSIĄŻKI to kampania społeczna na rzecz promocji literatury polskiej dla dzieci i młodzieży wśród polskiej emigracji. Jako cel obrała sobie upowszechnianie dziecięcej i młodzieżowej literatury polskiej oraz zaopatrywanie irlandzkich, brytyjskich i polonijnych bibliotek szkolnych i miejskich w polskie książki i czasopisma dla dzieci i młodzieży. Co ważne, kampania ta obejmie także małe miejscowości.

środa, 27 sierpnia 2008
Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś - Janosch

Ja ciebie wyleczę, powiedział Miś- Janosch; wyd. Znak 

Janosch- (prawdziwe nazwisko Horst Eckert) to niekwestionowany król współczesnej niemieckiej literatury dla dzieci. W naszym domu każda książka tego autora o przygodach Misia i Tygryska jest absolutnym hitem. Kiedy w czasach studenckich jeździłam do Monachium jako au-pair to razem z moim podopiecznym- 3-letnim Louisem zaczytywaliśmy się w śmiesznych historyjkach Janoscha. Wówczas żałowałam, że na polskim rynku jego książki są niedostępne. Trochę czasu minęło- w międzyczasie doczekałam się dzieci:)))- i proszę- jest z czego wybierać.

W tej książce- zachorował Tygrysek- nagle i nieoczekiwanie- i Miś postanowił go wyleczyć. Serwuje mu ulubioną potrawę- rosołek, bandażuje go, otula na noc ulubioną tygryskową kołderką, sprowadza gości- wszystko w celu poprawy tygryskowego samopoczucia- a potem zanosi swego przyjaciela do szpitala, gdzie doktor Żabi Skrzek stwierdza przyczynę choroby. Dziś- kiedy dopada naszego Tomka choroba- to zawsze twierdzi, że jest chory, bo..... przesunął mu się prążek:) - tak jak naszemu książkowemu bohaterowi. Obok dwójki głównych bohaterów w powieści występuje w niej wiele jeszcze innych, sympatycznych postaci zwierząt, z którymi mały czytelnik może się utożsamiać- są tu ciocia Gąska, Zając w szybkobieżnych butach, siostra Lusia i inne.

Janosch pisze o rzeczach ważnych dla małego dziecka i wykorzystuje w tym celu historyjki o zwierzętach, które na długo pozostają w dziecięcej pamięci- pisze o przyjaźni, uczuciach, pokonywaniu trudności, przeżywaniu niedoli i wskazuje sposoby jej przezwyciężania.

W tym miejscu muszę wspomnieć o szacie graficznej- Janosch sam jest ilustratorem swoich historii- i robi to w sposób przemawiający do dziecięcej wyobraźni- mojemu starszemu dziecku obrazki bardzo się podobają.

 

Wiek 5+

Wydawnictwo Znak

 

 

Z dzieckiem w świat wartości - Irena Koźmińska i Elżbieta Olszewska

 

Z dzieckiem w świat wartości- I. Koźmińska E. Olszewska, Świat Książki 2007

 

Bardzo cieszę się, że taka książka jest na rynku. Wśród dziesiątek najróżniejszych poradników- jest to prawdziwa perełka, do której będę sięgać często jako rodzic i jako nauczyciel. A co również ważne- jest to książka polska, a więc odpowiadająca naszej rzeczywistości i mentalności. Już nieraz się przekonałam, że niektóre pozycje obcojęzyczne z tej kategorii mają się nijak do naszego życia codziennego.

Może najpierw kilka słów o autorkach- Irena Koźmińska- jest m.in. założycielką i prezesem fundacji "ABCXXI- Cała Polska czyta dzieciom", Elżbieta Olszewska- prowadzi wykłady i warsztaty z zakresu zdrowia emocjonalnego dzieci oraz Programu Nauczania Wartości.

Dziś, kiedy słyszy się tyle na temat kryzysu wartości, problemów z dziećmi i młodzieżą, przemocy, taka książka jest jakby światełkiem w tunelu- co robić, by nasze dzieci wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych."Nauczenie wartości to najważniejsza rzecz, jaką możemy zrobić dla szczęścia naszego dziecka" [Linda i Richard Eyre]. Książka jest podzielona na dwie części- Część I- w której znajdujemy mądrą odpowiedź na pytanie- dlaczego trzeba i jak można uczyć dzieci wartości. Część II-Podróż ku wartościom- ta część książki obejmuje 12 rozdziałów, z których każdy opisuje i analizuje dokładnie jedną wartość. Autorki zdecydowały się opracować następujące zagadnienia- szacunek: podstawę wszystkich wartości moralnych; uczciwość; odpowiedzialność; odwagę; samodyscyplinę, czyli umiar i rozwijanie własnego potencjału; pokojowość; sprawiedliwość; szczęście, optymizm, humor; przyjaźń i miłość; solidarność; piękno; mądrość. Z wielkim zainteresowaniem zajrzałam również do bibliografii, gdzie znalazłam też kilka cennych informacji. 

Książka ta jest adresowana w pierwszej kolejnośći do rodziców, czyli do pierwszych i najważniejszych nauczycieli wartości. Autorki proponują wprowadzić świadome nauczanie wartości do naszych domów. Można przeznaczyć każdy miesiąc roku na nauczenie dzieci jednej z dwunastu przeanalizowanych w książce wartości: na omówienie jej sensu, na rozmowy o niej przy okazji wspólnych lektur, oglądanych filmów,obserwowanych i doświadczanych sytuacji życiowych.  W następnym roku można ten cykl powtórzyć ze starszymi dziećmi- każdy bowiem rozdział zawiera ćwiczenia w różnym przedziale wiekowym. Okazuje się bowiem, że na naukę nigdy nie jest ani za wcześnie ani za późno- o wartościach można rozmawiać już z 3-latkiem i jeszcze z 18-latkiem. Na końcu każdego rozdziału jest lista książek, które można z dziećmi czytać, po to by następnie móc rozmawiać o danym problemie. Jako przykład podam lektury, w których znajdują się przykłady szacunku lub braku szacunku:

- dla dzieci młodszych-Brzydkie kaczątko [Andersen], Kwoka [J. Brzechwa], Balsam dla duszy dziecka [J. Canfield, M.V. Hansen], Rasmus i włóczęga, Dzieci z Bullerbyn [A. Lindgren], Szacunek- ja na niego zasługuję i innym go okazuję z serii Skrzat od dobrych rad [T. i J. O'Neal], Ale ja tak chcę [B. Ostrowicka], Żabka i obcy [M. Velthuijs], Sekret Taty i ciężarówka [A-C Westly ]

-dla dzieci starszych- Cudowne ręce [B. Carson], Samotność bogów [D. Terakowska], Balsam dla duszy nastolatka [J. Canfield, M.V. Hansen, K. Kisberger], Inny [R. Kapuściński], Zabić drozda [H. Lee], Folwark Zwierzęcy [G. Orwell], Jak uleczyć fanatyka [A.Oz], Prawda czy wyzwanie [A.Thor], Pamiętnik na trzy głosy []T. Torres.

O książce tej pisałam wcześniej na moim blogu -teraz do niej tu wracam, bo uważam, że to bardzo cenna pozycja

poniedziałek, 25 sierpnia 2008
Książki Amy Hest

Czy źle się czujesz, Sam?/ Całus na dobranoc- Amy Hest/ Anita Jeram; wyd. Egmont Polska Sp.z o.o. 

W Polsce ukazały się dwie książki Amy Hest- Czy źle się czujesz Sam?  oraz Całus na dobranoc. To książki dla maluchów- pięknie zilustrowane przez Anitę Jeram.

Czy źle się czujesz, Sam- opowiada o tym, jak Sam zachorował i jak Mama Misiowa leczyła go syropkiem i ciepłą herbatką z miodem. Całus na dobranoc  to z kolei krótka opowieść o pokonywaniu strachów u maluchów i silnej więzi uczuciowej między dzieckiem a matką. Całus jest dobry na wszystko i pomaga pokonać każdy strach, a co najważniejsze- pomaga spokojnie zasnąć.

Obie książki są niesamowite i mają w sobie dużo tajemnicy i magii. Dzieci za nimi przepadają- krótkie i ciepłe opowiastki, z pięknymi kolorowymi obrazkami pozwalają zrozumieć świat i uporać się ze swoimi uczuciami. Nam pomocna okazała się przede wszystkim część o chorobie Misia- gdy Tomcio nie chciał brać lekarstw do buzi  odwoływanie się do zachowania i ODWAGI Sama zawsze pomagało. No i jeszcze słów kilka na temat Mamy Misiowej- ciepłej, cierpliwej, kochającej i wyrozumiałej. W jej osobie autorka spersonifikowała mamę idealną.

Wiek 0+

Wyd. Egmont

niedziela, 24 sierpnia 2008
Ach, ten Emil! - Astrid Lindgren/ il. Bjorn Bern

Ach ten Emil- Astrid Lindgren, Bjorn Bern; wyd. ZAKAMARKI

Ach, ten Emil ze Smalandii! To był prawdziwy urwis, nie takie grzeczne dziecko jak ty. ale jego mama i tak go kochała. 

Emil to ulubiony bohater mojego starszego synka. Któż nie lubi Emila? Jego zwariowane przygody i pomysły śmieszą nas podczas wspólnego czytania. Emil to mały ladaco, ciągle płata figle, a potem za karę siedzi w drewutni.

Za każdym razem w stolarni strugał małego śmiesznego ludzika z drewna i ustawiał go na półce. I tych drewnianych ludzików przybywało i przybywało. W końcu miał ich 396 sztuk, nieźle co?

Emil nakłada sobie na głowę wazę z rosołem, wciąga swoją siostrę Idę na maszt, upija świnie i kury sfermentowanymi wiśniami, całuje nauczycielkę w usta - Zrobiłem to pewnie z dobroci- wyjaśnił Emil. Przygód Emila jest całe mnóstwo- ponoć wiele z nich autorka opisała na podstawie opowiadań jej ojca, który wyrósł w końcu na szanowanego obywatela:). Wydawnictwo Zakamarki wydało kolorową skróconą wersję przygód Emila. Ma ona wielu zwolenników co i przeciwników. Ja należę do tych pierwszych- przyjęłam, że krótsza wersja, z mnóstwem ilustracji Bjorna Berga świetnie nadaje się do maluchów, natomiast dłuższa dla dzieci starszych.

Wiek 3+

Wydawnictwo Zakamarki

sobota, 23 sierpnia 2008
Dlaczego?

Lubię czytać książki i chcę tą miłością do książek zarazić moich synków (Tomek-3,5 i Mikołaj 9 miesięcy). Po kilku miesiącach pisania bloga o książkach mniej i bardziej poważnych postanowiłam pisać o książkach dla dzieci i rodziców. Z wielkim zainteresowaniem wyszukuję ciekawe lektury, dokupuję nowe egzemplarze na nasze półki. Półeczka z książeczkami dziecięcymi robi się powoli za ciasna- ale tak ma właśnie być- bo książka w domu tworzy niesamowity i niepowtarzalny klimat, a książki z dzieciństwa pozostawiają wrażenia i ciepłe wspomnienia na całe życie. Wiem, bo sama niekiedy ogrzewam się przy takich wspomnieniach. Na tym blogu będę chciała pokazać to, czym się zachwycamy, co mamy w swojej biblioteczce- i co chcielibyśmy mieć.

1 ... 161