Zakładki:
Dla dzieci
Lubimy czytać:) Książki ustawiam na półkach według kategorii: półeczka maluchów, starszaków, 6-10, 10+, półeczka młodzieży i rodziców. Wszystko w tagach
Autorzy i ilustratorzy książek
(c) copyright Prawa autorskie zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie lub inne wykorzystywanie treści mojego blogu jest zabronione bez uprzedniej zgody autora
O książkach dla dzieci
Szablon blogu
Tutaj piszę o książkach
Wydawnictwa, z którymi współpracuję
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
poniedziałek, 03 lipca 2017
O srebrnej łyżeczce - Justyna Bednarek/ il. Daniel de Latour

Czytając książkę Justyny Bednarek zdałam sobie sprawę, że do tej pory srebrne bądź złote łyżeczki  i łyżki darowane z okazji narodzin dziecka, na przykład z wygrawerowaną datą, są tylko miłym prezentem – już na zawsze. Tymczasem lektura tej książki uzmysłowiła, że można prezent ów potraktować jako narzędzie, które pozwoli zaczerpnąć z obfitości jakie oferuje życia. To symboliczny podarek, elegancki a zarazem praktyczny, który sprawi, że można będzie z życia czerpać garściami, ile tylko dusza zapragnie. Tak jak mały Dawidek, który pod koniec książki staje się dorosłym Dawidem. Tytułowa srebrna łyżeczka najpierw należała do jego rodziców – pana Lahmana i pani Lahmanowej, którzy pojawili się za sprawą Stwórcy. Potem do ich synka. Mały chłopczyk za sprawą łyżki mógł posmakować najlepszych smakołyków przygotowanych przez matkę, zdobył przyjaciółkę – gęś, która dzięki swojemu odbiciu w srebrnej łyżeczce zrozumiała, że jest pięknym zwierzęciem i dzięki temu pozbyła się wszelkiej złośliwości. W końcu przez łyżkę wdał się w konflikt z kolegą, który podmienił mu jego łyżkę – tutaj Dawid mógł z kolei zabłysną mądrością i dobrocią. Łyżka służyła do karmienia córeczki Dawida i do jego obrony przed zbójcami. W końcu, kiedy Dawid musiał opuścić rodzinne miasteczko, łyżka została, by po wielu latach trafić w rączki małej wówczas Justynki – autorki tejże książki. Łyżka istnieje naprawdę (zdjęcie na końcu książki), i był również chłopiec, który nazywał się Dawid Lahman, do którego owa łyżka należała. A czy wszystko w tej historii było prawdziwe? Kto to wie….

Pięknie opowiedziana historia, w której znajdziecie mnóstwo motywów biblijnych i żydowskich. Świat namalowany niezwykle plastycznym językiem, dzięki czemu tak łatwo  można go sobie wyobrazić podczas czytania. To w końcu świat, którego już nie ma. Małe senne przedwojenne miasteczko, w którym społeczność żydowska mieszkała obok polskiej. Dwie kultury zazębiające się ze sobą. Słychać gwar nawoływań w  różnych językach, krzątaninę gospodyń, podniebienie łechtają zapachy czuleniu, pieczonej świeżutkiej chałki. Lubię, gdy jakiś szczegół przedmiot jest początkiem jakiejś opowieści. To opowieść autorki. Ile jeszcze takich drobiazgów codzienności, które czekają na swoją właśnie historię.

Wydawnictwo Egmont

niedziela, 02 lipca 2017
Lucky Luke i Daltonowie - René Goscinny, Morris, Greg

Komiksy o Lucky Luku i Daltonach uzależniają. I bawią każde pokolenie. Nieważne czy mali, czy duzi – każdy z pochyloną charakterystycznie głową tkwi śledząc dzielne czyny kowboja aż nie skończy. Ostatnia strona to i tak zawsze uczucie niedosytu. Niedawno ukazały się dwa kolejne wznowienia.

Miasteczko Fenton Town właściwie to nie ma szczęścia do zacnych obywateli. Najpierw w rękach rzezimieszka, który sam następnie trafia do więzienia. Potem w łapskach klanu Daltonów. Sodoma i gomorrrrra. Wszędzie kantowanie gości, rozróby, pijatyki i bijatyki. Po przejęciu miasteczka przez słynnych braci – rozbójników widzimy, jak ci podejmują starania, by ściągnąć do swojego miasteczka na odludziu jak najwięcej „zacnych” gości. Właśnie takich, którzy czuć się będą dobrze w dzikiej scenerii bezprawia, oparów alkoholu i pojedynków. Zakładnikiem braci jest słynny kowboj Lucky Luke, który ma zostać zabity jak tylko przetestuje ofertę Daltonów. I tak Lucky próbuje efekty kuchennych eksperymentów, czyste prześcieradła w hotelu, podpowiada jak zabawić gości. W końcu Lucky Luke wpada na pomysł jak ocalić życie a przy okazji zapełnić stanowe więzienie rzezimieszkami różnej maści. Komiksy o Luckym Luke’u mają fajny klimat. Człowiek na parę chwil przenosi się w rejony Dzikiego Zachodu przy okazji dobrze się bawiąc.

W tytułowym komiksie bracia Dalton dowiadują się o śmierci stryja. Ten zapisał im majątek, ale trzeba spełnić jeden ważny warunek: muszą pomścić śmierć stryja. Te osoby, które rzekomo przyczyniły się do jego śmierci mają ponieść karę. Nad wypełnieniem woli testamentu stryja ma czuwać … oczywiście Lucky Luke. Tymczasem dzielny kowboj i tak przechytrzy spryt braci. I kiedy braciszkowie już już są pewni swego, zaskakuje ich Lucky Luke, który stoi przecież na straży prawa. Kolejna historia („Ukochana Jolly Jumpera”) dotyczy konia Lucky Luke’a. Jolly Jumer jest taki jakiś owaki. Indiański szaman wysyła kowboja z koniem do specjalisty. Odwiedzając po drodze znajomego okazuje się, że koń zakochuje się klaczy. Nagle odzyskuje siły, pręży muskuły. Tymczasem  koniec jest naprawdę zaskakujący. Jednak na podstawie tej „miłosnej” opowieści widać, co miłość faktycznie cuda czyni. Nie ważne czy koń czy człowiek – każdy od razu może góry przenosić.

"Rozróba w Pancake Valley" i "Szkoła Szeryfów" - to typowe kowbojskie przepychanki: pełne nieporozumień, przepychanek, strzelaniny i pojedynków. Te ostatnie historie mają właśnie klimat Dzikiego Zachodu, jaki znamy z westernów. Typy spod ciemnej gwiazdy, szachrajstwa, kombinowanie. Iście męskie opowieści.

Wydawnictwo Egmont 

sobota, 01 lipca 2017
Wędrowne ptaki - Michael Roher

Mądra opowieść o „wędrownych ptakach”, które przylatują do małego miasteczka nie wiadomo skąd: gruby Oleg, Madame Petrowa, Paulinka i inne. Zaczynają żyć w tym mieście: śpiewają, ćwierkają, uciekają przed różnymi niebezpieczeństwami, płaczą, śmieją się, jedzą, sprzeczają i godzą. Zupełnie jak inni dotychczasowi mieszkańcy.  Z czasem powoli poznają język „tubylców” i odwrotnie. Łukasz zaprzyjaźnia się z nimi. Doświadcza na własnej skórze, że ptaki są serdeczne i otwarte. Zwłaszcza do serca przypada mu wspomniana już Paulinka. Pewnego dnia zasmuca go wiadomość, że wędrowne ptaki przygotowują się do odlotu. Paulinka myśli o pozostaniu, jednak doświadczona Madame Petrowa ostrzega ją przed pochopną decyzją. Lekarstwem na ptasie bolączki okazuje się być pani Lorenz, która troszczy się o obcych. Przy okazji wyjaśnia, dlaczego tak bardzo boimy się ich i dlaczego nie chcemy z nimi żyć. Pod ich postacią skrywa się współczesny człowiek, który często zmuszony jest szukać nowej ojczyzny, domu dla siebie i najbliższych.

Książka, która uczy tolerancji i otwarcia na innych. To w końcu okazja do refleksji – jak ja zachowałbym się gdyby obok mnie pojawili się obcy. Autor wielokrotnie nagradzany. Lektura o wędrownych ptakach została uhonorowana Nagroda Miasta Wiednia.  

Podobają mi się w tej książce ilustracje. To one dominują. Tekst jest krótki, lakoniczny - ale niesie z sobą wiele mądrych treści i przesłanie do czytelnika. Natomiast same ilustracje - obrazy przedstawiają owe wędrowne ptaki. O dziwo mają one ludzkie twarze. Jakby autor od razu chciał powiedzieć - to my sami, z naszymi lękami, przerażeniem, ze strachem w oczach przed czymś nowym i nieznanym. Stonowane kolory, szarości i brązy nastrajają refleksyjnie. Obok tej książki nie można przejść obojętnie. 

Wiek 6+

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

 

niedziela, 25 czerwca 2017
Baśnie Barda Beedle’a - J.K. Rowling/ il. Tomislav Tomic

Kto by pomyślał, że młodzi czarodzieje i czarownice z Hogwartu mają swoje baśnie. A jednak. I tak jak miliony rodziców – mugoli czyta swoim pociechom na dobranoc tradycyjne baśnie o Kocie w Butach, Calineczce, Brzydkim Kaczątku czy Kopciuszku, tak rodzice – czarodzieje czytają swoim dzieciom Baśnie Barda Beedle’a. Jest kilka punktów wspólnych pomiędzy poszczególnymi tytułami – zarówno w jednych jak i w drugich baśniach dobro zwycięża zło, a czytelnik może wyciągnąć z nich dla siebie jakąś ważną moralną naukę. Są też i różnice – jak choćby taka: młodzi czarodzieje na przykładzie losów swoich baśniowych bohaterów przekonują się, że magia może spowodować dobre i złe rzeczy. Konsekwencje tego mogą być wręcz katastrofalne.

Nie chciałabym tu zdradzać wszystkiego. Wtedy można lepiej wczuć się w klimat tych baśni. Lepiej niewiele wiedzieć o niesfornych synach, królewnach i księżniczkach. A propos – czy mają one taką samą naturę jak nasze panny, rodzime, które czekają na księcia na wspaniałym koniu, czy też może same biorą sprawy w swoje ręce i są aktywniejsze i takie jakieś bardziej z krwi i kości? Dużo tych pytań mi się nasuwa po lekturze, ale może w ten sposób zachęcę Was do szukania odpowiedzi na własną rękę.

Baśnie obdarzył swoim komentarzem sam profesor Albus Persiwal Wulfryk Brian Dumbledore, kawaler Orderu Merlina I Klasy, dyrektor Szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie, Najwyższa Szycha Międzynarodowej Konfederacji Czarodziejów i Naczelny Mag Wizengamotu. Ta część pewnie bardzie zainteresuje rodziców, bo jest w niej i pewien rys historyczny, interpretacja tekstu, wersje z różnych epok, nawiązania do historii mugolskiej (jak choćby ta o prześladowaniu czarownic). A dzieciarnia niech się rozkoszuje tekstami o czarodzieju i jego skaczącym garnku, Fontannie Szczęśliwego Losu, włochatym sercu czarodzieja, Czarze Marze i jej gadającym pieńku i o trzech braciach.

Książka jest pięknie zilustrowana. Czarno-białe ilustracje przypominają dawne książki z innej epoki, gdzie liczyło się szczegółowe zdobnictwo i precyzja. Przecież muszą być wiekowe, skoro z run tłumaczyła ją sama Hermiona Granger.

Wiek 6+

Wydawnictwo Media Rodzina

sobota, 24 czerwca 2017
Las zabaw - Mateusz Wysocki/ il. Agata Królak

 

Niedawno otrzymałam taką oto przesyłkę pachnącą lasem:)

Nie uważacie, że las przeżywa swego rodzaju renesans? Za sprawą książek między innymi.  Listy bestsellerów długo okupywał tytuł:  „Sekretne życie drzew” – i to nie tylko w Polsce. „Drzewo” Katarzyny Bajerowicz – to już kolejny ciekawy tytuł – tym razem dla dzieci. Teraz czas na „Las zabaw”. 

Artystyczny spacer po tym naprawdę magicznym miejscu, gdzie „pióropusze liści”, „leciwy pająk przymierza krawat i wąsy swe podkręca”, „wiatr szumiący w koronach drzew”. Z jednej strony zjawiska bardzo znane, namacalne, doświadczone nie raz podczas rodzinnego spaceru. Z drugiej – zwykli mieszkańcy stają się … niezwykli.

Bo czy ktoś widział pająka w krawacie, a czy w mchu ktoś doszukiwał się wehikułu? Las Mateusz Wysockiego staje się miejscem pełnym metafor i zjawisk na co dzień mało widocznych. Człowiek w swoim pędzie nie zwraca uwagi na czar kolorów, muzykę „dudniących w oddali kopyt”. Dla wielu las to tylko zwykły las. Dla autora las dyszy, oddycha – żyje pełnią sił. Do takich odkryć zachęca ta książka – pełna ciekawostek do góry nogami (dosłownie) i zadań do wykonania.

Może warto w najbliższą niedziele na rodzinny spacer udać się do lasu, by spojrzeć na to miejsce trochę inaczej – niż zazwyczaj. Jako miejsce do zabaw. A może uda się spędzić w nim czas w nietypowy sposób?

Wiek 3+

Wydawnictwo Czerwony Konik

piątek, 23 czerwca 2017
Edison. O wielkim wynalazcy - Ewa Nowak/ il. Agata Kopff

Kolejna książka z serii „Czytam sobie”. Tym razem poziom 3 czyli coś do połykania stron. 2500-2800 wyrazów, użyte wszystkie głoski, zdania dłuższe i bardziej złożone. Na końcu alfabetyczny słownik trudnych wyrazów: eksperyment, ekstremalnie pracowity, epoka elektryczności, fonograf, kreatywny, laboratorium, odkryty, opatentowany, patent, przedsiębiorca, prymitywny, samouk, telegraf, telegrafista, wynalazca, żarnik. I wreszcie on – główny bohater: wyrazisty, znany z wielu wynalazków, bez których trudno by wyobrazić sobie zwykłą codzienność (Edison opatentował ponad 80 swoich wynalazków). Kariera chłopca, który w życiu miał pod górkę, z kłopotami w szkole. Odważny i przedsiębiorczy ryzykant, naukowiec, biznesmen. Z każdego typu po trochu. Człowiek, dla którego nauka i wynalazki były najważniejsze w życiu. Myślę, iż to ciekawy wzorzec dla młodziutkiego czytelnika, który dopiero wchodzi w życie. By mógł na cudzych doświadczeniach i przykładach przekonać się, że praca nad sobą się opłaca. A gdy do tego dochodzi jeszcze rozwijanie umiejętności czytania – wtedy z tego połączenia wychodzi naprawdę coś fajnego.

Duża czcionka zachęca do samodzielnych prób czytelniczych. Czarno białe ilustracje i przewaga tekstu nad ilustracjami budują sprawiają, że mały czytelnik może poczuć i dumę i satysfakcję  – wszak zmierzył się dopiero co z książka jak dla dorosłych. Nieprawdaż?

Wydawnictwo Egmont

czwartek, 22 czerwca 2017
Bolek i Lolek zwiedzają Polskę - Zuzanna Kiełbasińska/ il. Anna Nowacka

Bolek i Lolek, postacie z kultowej kreskówki,  spędzają wakacje w Krakowie. Czekają na nich liczne atrakcje: Planty, zamek, „migotliwa wstęga Wisły” – a przede wszystkim ON – czyli SMOK WAWELSKI. Podczas odwiedzin pod pomnikiem Smoka chłopcy odkrywają mapę z napisem: „Tu byłem”. I choć na tej mapie nie zaznaczono żadnej trasy, od tej pory Smok będzie inspiracją dla chłopców do różnych wędrówek i podróży. Chłopcy śledzą ślady jego bytności, wypytują o niego, a przy okazji zwiedzają klimatyczne miejsca w Polsce i poznają różnych ludzi i postacie. I tak Bolek i Lolek sprawdzają czy ściany w Kopalni Soli w Wieliczce rzeczywiście są słone, w Katowicach spotykają tradycyjną górniczą orkiestrę, odwiedzają Studio filmów rysunkowych w Bielsko-Białej (skąd zresztą pochodzą), przeżywają chwile grozy w zamku w Mosznej – a to za sprawą Białej Damy, odwiedzają Kaplicę Czaszek, zaglądają do wrocławskich krasnali, na Jasną Górę, gdzie wita ich sam ksiądz Augustyn Kordecki. Pech w tym, że Smoka nigdzie nie ma. Był, ale się … zmył. Chłopcy odwiedzają mnóstwo takich miejsc – słynnych i mniej popularnych. W tle znane osoby, ciekawostki, konkretne informacje. Czy chłopakom uda się w końcu odnaleźć Smoka?

Każda rozkładówka (dużego formatu) to ilustrowane przygody Bolka i Lolka wraz z krótką historyjką. Mnie osobiście przypominają się czasy dzieciństwa, kiedy to kreskówka o dwóch urwisach „leciała” w sobotę na dobranoc. Charakterystyczne obrazki, nawet nazwy miejsc, nawet cena książki (!)  nawiązują do dobranocki sprzed lat.

Na końcu: zagadki. A w nich ukryte krakowskie gołębie, porozrzucane solniczki, kufry ze skarbami, zgubiona torebka, rozsypane cukierki, złodziej a nawet najprawdziwszy … ninja. Każda ilustracja to kolejna przygoda i zagadka. Dzieci liczą, ćwiczą wyobraźnię i spostrzegawczość. Książka do poczytania we wakacje i zachęta do odwiedzenia ciekawych miejsc w Polsce.

Wiek 5+

Wydawnictwo Znak

wtorek, 20 czerwca 2017
Ale historia. Jadwiga kontra Jagiełło - Grażyna Bąkiewicz/ il. Artur Nowicki

Ach! Mieć takiego pana Cebulę za nauczyciela historii. Koniecznie z jego wynalazkiem: magicznymi ławkami,  dzięki którym uczniowie mogą przenosić się w czasie do różnych epok. Ale od początku. Pan Cebula tak naprawdę nazywa się inaczej. To ze względu na jego osobliwy styl ubierania i … rozbierania zyskał taki a nie inny przydomek. Góra swetrów ściąganych podczas zajęć wprost proporcjonalnie do rosnących emocji. A tych jest naprawdę wiele.

To już trzecia wyprawa historyczna opisana przez Grażynę Bąkiewicz. Tym razem Karol vel Gruby przenosi się do czasów Jadwigi i Władysława Jagiełłów. W ciągu paru minut chłopiec z kolegami z klasy musi znaleźć jakiś szczegół dotyczący króla, o którym milczą oficjalne źródła. Ktoś powie: 8 i pół minuty to naprawdę niewiele. Tak – tyle że podczas tych Cebulowych wypraw czas biegnie inaczej. Wszystko się wydłuuuuuża.

Inny świat, kultura, polityka, knowania, spiski, przygody. Młodziutka Jadwiga, do której smolił cholewki Wilhelm Habsburg. Jej przyszły mąż: Władysław: Polak? Litwin? Poganin? Jaka jest prawda o dawnych czasach?


Grażyna Bąkiewicz dzięki atrakcyjnej formie udziela niesamowitej lekcji historii. Właściwie – czytelnik jest uczestnikiem ciekawej przygody, a w tak zwanym międzyczasie uczy się na temat epoki  z zamierzchłych czasów. To taka wartość dodana tej lektury.  Historia z humorem – a to też za sprawą zabawnych komiksów Artura Nowickiego, których jestem wielką fanką. W końcu – to też historia z pazurem – mnóstwo tu nie tylko konkretnych informacji, ale i ciekawostek, o których niestety (stety?) milczą podręczniki historii. Piszę tak – bo gdyby nie milczały, któż by sięgał po takie przygodowe perełki.


Wiek 9+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

poniedziałek, 19 czerwca 2017
Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć - J.K. Rowling

Każda książka, na której widnieje nazwisko J.K. Rowling budzi ogromne zainteresowanie i emocje.  Podobnie rzecz się ma z „Fantastycznymi zwierzętami”. Książka nietypowa – nie klasyczna powieść, ale oryginalny scenariusz filmowy z podziałem na poszczególne sceny i role. Aż dziw bierze, że tak długi film mieści się w takim małym egzemplarzu. Z informacjami dotyczącymi wyglądu występujących osób, miejsc i scenografii – ale bez szczegółów. Ciekawostka dla przyszłych scenarzystów : móc zobaczyć jak wygląda prawdziwy scenariusz filmu, który odniósł sukces. I choć ja osobiście preferuję tradycyjną powieść, muszę przyznać, że lektura „Fantastycznych zwierząt” była przeżyciem ciekawym. Pisanie scenariusza, przyznaje Rowling, było dla niej nowym doświadczeniem. Pomagali jej w tym dwaj scenarzyści: Steve Kloves i David Yates. Autorka kultowego „Harry’ego Pottera” musiała w tym przypadku, jak czytamy w Podziękowaniach, nauczyć się „jak dopasować kobietę do sukni”.


„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to świat przed „Harrym Potterem”. Lata 20-te XX wieku, Nowy Jork. Do tej wielkiej metropolii przybywa Newt Skamander – magizoloog, absolwent szkoły Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Na pierwszy rzut oka niegroźny dziwak ubrany w jednorzędowy płaszcz sięgają mu do kolan, z szalem żółto-czarnym owiniętym dookoła szyi (tu już podziałała magia filmu i innej książki). To kolory domu w Hogwarcie  - Hufflepuffu. Miłośnicy małego czarodzieja na pewno wiedzą, co mam na myśli. Newt Skamander cały czas ma przy sobie wyświechtaną walizkę. Dodam tylko, że to rzecz niezwykła – miejsce, w którym mieszkają dziesiątki magicznych stworzeń.

Zamiana tej walizki i jeszcze jednej, wyglądem przypominającej tę pierwszą, doprowadziła do tego, że zamknięte stworzenia odzyskują wolność. Do tego w Nowym Jorku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Chyba jakieś czary – coś lub ktoś miażdży samochody, rozbija ściany, tłucze szyby w oknach. Po takim wstępie można się spodziewać już tylko mocnych wrażeń, wyrazistych postaci, walki dobra ze złem, licznych scen zapierających dech w piersiach, nagłych zwrotów akcji. Ale czy nie takie właśnie oczekiwania mamy?

Ciekawym doświadczeniem było najpierw móc przeczytać tę książkę. Móc wyobrazić sobie Nowy Jork lat 20-tych ubiegłego wieku i jego mieszkańców. Bezchmurny dzień w tym wielkim mieście, kamienice o elewacjach z piaskowca. Newt Skamander, Tina Goldstein, Queenie Goldstein, Jacob Kowalski czy Persival Graves. Czytając scenariusz uzyskujemy niewiele informacji na temat  tych postaci. Jak wyglądają - o tym mówi już inna książka, która fajnie uzupełnia się ze scenariuszem. Mam na myśli „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Galeria postaci”. Oczywiście jeśli ktoś chce, może zaufać tylko i wyłącznie swojej wyobraźni. Natomiast dla innych ta książka to uzupełnienie wiedzy na temat osób występujących w scenariuszu. To nie tylko kolorowe zdjęcia z kadrami z filmu. To też mnóstwo informacji i ciekawostek odnośnie cech charakteru, wyglądu, ubrania, przedmiotów osobistego użytku, życiowej filozofii, doświadczenia i znajomości., również stosunku do magii. Oczywiście najwięcej uwagi poświęca się tu postaciom pierwszoplanowym. Absolutnym bohaterem drugiego planu jest estetyka amerykańskich lat 20-tych ubiegłego wieku, przejawiająca się głównie w modzie: strojach, fryzurach, nakryciach głowy, makijażu, w końcu motywach zdobniczych charakterystycznych dla tamtej epoki.


Mając do dyspozycji obydwie książki można zobaczyć jak wiele pracy wymaga przygotowanie filmu. To wielkie zaangażowanie ludzi, którzy dbają o każdy szczegół: ubioru, scenografii.  W scenariuszu znajdziecie również na samym końcu Słownik terminów filmowych. Wśród nich: montaż, ujęcie panoramiczne, skok montażowy. Po raz pierwszy zachęcam do obejrzenia filmu (śmiech). Kto przeczyta już scenariusz i Galerię postaci – niech obejrzy koniecznie adaptację tego scenariusza. Czy się udała? Ocenę zostawiam czytelnikom.

(Wszystkie zdjęcia pochodzą z książki: "Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Galeria postaci")

Wydawnictwo Media Rodzina

niedziela, 18 czerwca 2017
Co to za ptak robi tak? Ptaki z "Ptasiego radia"- Maria Szajer/ il. Katarzyna Minasowicz

W ostatni weekend byliśmy świadkiem takiej oto scenki. Do naszego ogrodu nadleciała sroka rozbójniczka. Gdy spostrzegły to „nasze” mazurki i te z sąsiedztwa, stworzyły w mgnieniu oka dość liczną bandę. Dołączył do niej jeszcze gołąb (skądś tam). Ptaki tak zaczęły uprzykrzać życie sroce, że ta raz dwa opuściła naszą okolicę. Ptaki długo jeszcze siedziały na płocie i świergotały o minionym zdarzeniu. Fajnie było z tarasu obserwować to całe zdarzenie, które świetnie pasowałoby do poetyckiego ptasiego radia. W końcu ptaszki przestały nadawać – nie musiała na szczęście przylatywać ptasia milicja.

I kogóż my tu mamy w Tuwimowskim „Ptasim radiu”?

Słowik, wróbel, kos, jaskółka,
Kogut, dzięcioł, gil, kukułka,
Szczygieł, sowa, kruk, czubatka,
Drozd, sikora i dzierlatka,
Kaczka, gąska, jemiołuszka,
Dudek, trznadel, pośmieciuszka,
Wilga, zięba, bocian, szpak
Oraz każdy inny ptak.

Wielu z nas zna ten wiersz – może nie na pamięć, ale fragment, treść ze słyszenia. A czy zastanawialiście się, jak wyglądają te wszystkie ptaszki, które ćwierkają, świszczą, kwilą, pitpilitają i pimpilą?

Te wszystkie ptaki można poznać teraz "osobiście" dzięki książce Marii Szajer i Katarzyny Minasowicz. Krótkie wierszowane teksty, które trafnie charakteryzują danego osobnika. I tak:

Słowik

Rozczochrany i malutki

najpiękniejsze śpiewa nutki. 

 

Kogut

Kukuryku!- pieje o świcie.

Długo przy nim nie pośpicie!

 

Autorka tekstu "wyciąga" na światło dzienne jakąś cechę związana z wyglądem, bądź trybem życia:

Wróbel

Ciężkie nóżki, gruby brzuszek

bo na obiad zjadł pięć muszek. 

 

O kosie na przykład dowiemy się, że lubi mieszkać w mieście. O wildze, że jej śpiew zwiastuje ulewę. A o jemiołuszce - że lubi chłody. Każdy ptak to oddzielna rozkładówka z dwiema ilustracjami: jedna przedstawia dany gatunek, druga zaś charakterystyczny dla niego atrybut. Jest jeszcze jedna niespodzianka. Ptaki z "Ptasiego radia" możemy zobaczyć, poznać jakąś ich cechę charakteru, a oprócz tego możemy ich ... posłuchać. Na dołączonej do książki płycie CD znajdziecie 26 ptasich głosów. Podczas spacerów będzie można błysnąć w rodzinnym towarzystwie - bo przecież rzadko potrafimy rozróżnić ptasie trele. 

Wiek 4+

Wydawnictwo Bajka