Archiwum
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
poniedziałek, 19 września 2016

24 wielkie plansze przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii Polski – od pierwszych władców: Piastów po Pałac Prezydencki, wizerunki władców, którzy pojawili się na wcześniejszych kartach książki. Znajdziecie tu także rozbicie dzielnicowe i odbudowę państwa, dynastię Jagiellonów, królów elekcyjnych, koniec świetności Rzeczpospolitej, Legiony i Księstwo Warszawskie, Królestwo Kongresowe, Powstanie Listopadowe, Wielką Emigrację, Powstanie Styczniowe, drogę do wolnej Polski, Polskę w okresie międzywojennym, II wojnę światową, Polskie Państwo Podziemne, Polskę w czasach komunizmu, opozycję, polskich noblistów.


Każda plansza jest wielkiego formatu z mnóstwem malutkich obrazków z krótkimi opisami. Obrazki te w dużej mierze można pokolorować. Przez karty historii przewijają się liczne postacie, budowle, sceny obyczajowe, znane osobistości ze świata literatury, sztuki, polityki, nauki.


Dzieci oprócz spędzenia miło czasu na kolorowaniu mogą wprawiać się również w czytaniu króciutkich tekstów.

Ciekawa pomoc dla uczniów szkoły podstawowej, którzy dopiero co rozpoczęli przygodę z historią.

 

Wiek 6+

Wydawnictwo Olesiejuk

niedziela, 18 września 2016

22 polskie zamki. Rozrzucone po całym kraju – bardziej i mniej znane. Te, o których wspomina się na lekcjach historii, w mediach, cele naszych wakacyjnych podróży. I te rzadko wspominane, a jednak również warte poznania. Do kolorowania, z krótkimi informacjami i ciekawostkami. Wśród nich zamkowe tuzy jak choćby Wawel – siedziba polskich królów, Książ – o którym ostatnio głośno w związku ze złotym pociągiem. (Bliski nam) Kórnik, Ogrodzieniec, Piaskowa Skała, Malbork, Łańcut i inne.


Nie ma żadnego gotowego przepisu na przedstawienie danego miejsca. Autorka wyszukała smaczki związane z danym miejscem: a to słynne rody, a to znów rzemieślnicy przy pracy, rozbójnicy grasujący w okolicy czy widok z góry. Ciekawym zabiegiem jest nawiązanie do legend, w których nie brakuje diabłów, rycerzy i tajemniczych dam spacerujących po nocach po zabytkowych budowlach. Dzieci mogą zobaczyć zamek sprzed lat i stan obecny, oglądają obrazy znanych artystów, mogą poznać właścicieli tych włości. Przez książkę przewija się plejada znanych postaci historycznych i mnóstwo zwykłych ludzi, którzy tworzyli historię na przestrzeni dziejów.


Na rozbudzenie ciekawości historycznej i podtrzymanie już istniejącej historycznej pasji.


Wiek 5+

Wydawnictwo Olesiejuk

środa, 14 września 2016Do Monachium mam stosunek sentymentalny. Miasto związane z wakacyjnymi pobytami (kilkanaście lat temu), podczas których szlifowałam znajomość języka. Niejako ze wzruszeniem i trochę z lękiem otwierałam książkę czeskiego ilustratora i autora: Miroslava Šaška – ciekawa bardzo, co w niej znajdę po latach. I choć moje Monachium było bardziej nowoczesne niż to książkowe od Dwóch Sióstr, miłym doświadczeniem było rozpoznawanie miejsc, obiektów, ulic, ludzi w charakterystycznych strojach. Ciekawa byłam jak autor pokazał stolicę Bawarii, która ma przecież tyle różnych i pięknych kolorów, smaków, dźwięków.

Najmłodsi mają okazję wybrać się na spacer, poznać symbol serce i symbol miasta czyli Frauenkirche z charakterystycznymi wieżami wznoszącymi się wysoko nad dachami innych budynków, pierwszy kościół parafialny p.w. Świętego Piotra. Oczywiście nie mogło zabraknąć Oktoberfest – czyli październikowego święta piwa, które przyciąga corocznie tysiące turystów z całego świata. I Nowego Ratusza, i Starego Ratusza, trzech bram, Uniwersytetu, Starej Pinakoteki i pięknych parków w różnych stylach.

Na końcu książki znajdują się ciekawe informacje o Monachium współczesnym. Bo przecież dziś na ulicach nie można zobaczyć wozów zaprzężonych w konie; inne tramwaje też wożą mieszkańców i turystów, a zimą piasek na ulicach rozrzucają maszyny. Świat poszedł do przodu, Monachium również. Książka opowiada o mieście lat 50-tych ubiegłego wieku. Kolorowe ilustracje, w klimacie vintage mają bardzo dużo uroku, wywołują nostalgię za czymś, co bezpowrotnie minęło. Jednocześnie zachęcają do tego, by wsiąść w samolot lub do samochodu i odwiedzić to piękne miasto na południu Niemiec.

Wiek 4+

Wydawnictwo Dwie Siostrypiątek, 02 września 2016

Anna Onichimowska w mądrej książce „Prawie się nie boję” podjęła tematykę strachu u małych dzieci. A ten towarzyszy im często. Niekiedy bagatelizowany przez „lepiej wiedzących” dorosłych, wyśmiewany – tutaj urasta do rangi potwora, który zakłóca myśli, porusza wyobraźnię, każe myśleć  – co by było gdyby. I nie zawsze są to dobre myśli. Mały chłopiec boi się na przykład o mamę – czy odbierze go ze szkolnej świetlicy. A jeśli ktoś ją uprowadził? Coś jej się stało? W myślach Bulbes przelicza już swoje oszczędności. Przydadzą się, gdyby przyszło do zapłaty okupu.  Nawet gdy zdrowa i cała mama pojawia się w drzwiach szkoły, emocje negatywne są tak silne, że dużo czasu minie zanim ustaną złość, rozpacz, frustracja.

Jest i nieśmiała dziewczynka – Hania Papierek. Tak bardzo nie lubi krzyku, że jest w stanie zaakceptować i polubić nową partnerkę ojca, która w przeciwieństwie do wrzeszczącej i agresywnej matki, w spokoju i życzliwości tłumaczy i uczy dziewczynkę życia.

Dużo w tej książce różnych strachów, większych i mniejszych udręk, niepokojów, które karmią małe dusze. A myślałby kto – że dzieciom nie wolno. Że wystarczy wytłumaczyć, powiedzieć, że złość minie, podobnie strach i wściekłość. Dzieci też mają prawo do negatywnych emocji. Olaf – czyli Bulbes, na swój sposób podejmuje walkę z nim. Kiedy zdaje sobie sprawę z tego, że musi zaopiekować się zagubionym i wystraszonym kotkiem, jego lęki ustępują, a on automatycznie dojrzewa do tego, by samodzielnie chwycić potwora za rogi. Odpowiedzialność za drugą istotę dodaje mu siły i (na razie tylko) chłopięcej odwagi. Ale na pewno go przygotowuje do życia. To pozwala mu wyjść w nocy na dwór, do lasu całkiem sam. Kto znał Olafa dawniej i teraz – na pewno zdziwi się jego przeobrażeniu. Onichimowska rozbiera na czynniki pierwsze emocje małych dzieci. Z jednej strony nie są im obce strach i frustracja. Z drugiej muszą stawić czoła tym wszystkim potwornym potworom, wilczym wilkom. Dobrze, gdy mają oparcie w dorosłych – jak Bulbes i Helenka. Potrzebne w tych działaniach są wsparcie i dobre relacje i cierpliwość.


Książka ciekawie jest zilustrowana przez Olę Woldańską-Płocińską Pokazuje ona wiele scen z życia Helenki i Bulbesa. Jej ilustracje dokumentują dzieci w różnych sytuacjach – odzwierciedlają negatywne i pozytywne emocje. Świetnie uzmysławiają małemu człowiekowi co to złość, smutek i szczęście. Mieć coś wymalowanego na twarzy – ot – tak podsumowałabym tę pracę ilustratorską. Cała książka jest doskonałą pomocą pedagogiczną do okiełznywania różnych emocji, do rozmów o nich i szukania wyjścia z ciężkich życiowych sytuacji.

Wiek 7+

Wydawnictwo Ezop