Archiwum
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
niedziela, 30 sierpnia 2015

Kreatywnym uzupełnieniem atlasu Mój pierwszy atlas Polski (recenzja tutaj) jest "Klub małych podróżników. Podróże dookoła Polski". Dzieci odwiedzają znów te same regiony, ale przy okazji aktywnie włączają się w to zwiedzanie. Oprócz fragmentów map, które najmłodsi uzupełniają naklejkami, są tu strony z herbami wybranych miast, labirynty, kolorowanki. Wykorzystano znane motywy z legend i wycinanek ludowych. Dzieci szukają różnic, liczą kormorany, rozwiązują plątaninkę i odnajdują cienie. Taka książka przygotowuje do podróży w nieznane, oswaja nasz kraj. Nieobce są terminy: Biskupin, Mysia Wieża, obwarzanek, szopka krakowska, kremówka wadowicka:) Pomaga łączyć daną legendę z konkretnym regionem. A tych legend pojawia się tu całkiem sporo: o smoku, koziołkach, bazyliszku, złotej kaczce, syrence, skarbniku, lajkoniku, czarownicy z Łysej Góry, Popielu i myszach.

Zarówno "Atlas" jak i "Klub małych podróżników" to fajne pozycje dla małych ciekawskich. Połączenie przyjemnego z pożytecznym.

Wiek 5+

Wydawnictwo Olesiejuk

sobota, 29 sierpnia 2015

Mijają wakacje, zbliża się szkoła. Lektura, którą chcę polecić - przyda się przez cały rok: i w szkolnej ławce, i podczas wakacyjnych wojaży. Atlas Polski dla najmłodszych. Dużego formatu - A4, z zaokrąglonymi brzegami, kolorowy, podzielony na poszczególne regiony: Mazowsze, Małopolska, Śląsk, Wielkopolska, Pomorze, Warmia i Mazury. Każdy region to również dodatkowa plansza dotycząca przyrody. Na poszczególnych mapach znajdziecie fragment mapy Polski z najważniejszymi miejscowościami oraz krótki opis. Mapy są obrazkowe. Przedstawiono na nich charakterystyczne elementy: zabytki, atrakcje turystyczne, możliwości spędzania wolnego czasu, znane postacie, potrawy oraz stroje ludowe. Te same małe obrazki są też obok mapy - tym razem z objaśnieniem: kto to jest lub co to jest. Towarzyszy im krótki tekst z najważniejszymi informacjami. Na stronach przyrodniczych - dawka wiedzy z tego zakresu: również tekstowa i obrazkowa. Mnóstwo narysowanych zwierząt i roślin, które można spotkać podczas wędrówek po danym regionie. Pojawia się termin: "zwierzęta chronione", który pewnie zainteresuje dzieci. Autorka w swoich opisach nawiązuje również do legend, sięga po różne ciekawostki. Książka ma grube, kartonowe kartki.


Wiek 5+

Wydawnictwo Olesiejuk

wtorek, 25 sierpnia 2015

Zbiór zagadek, quizów i rebusów dla dzieci w różnych grupach wiekowych: 6-7 i 8-9 lat. Dzieci odszyfrowują wiadomości, szukają pary i różnic, odczytują ukryte wiadomości na mapie, rozwiązują krzyżówki, układają tajemnicze wyrazy z liter, liczą figury matematyczne, znajdują cienie, szukają drogi w labiryntach, rysują, piszą, kolorują, dorysowują brakujące elementy, a przede wszystkim … ćwiczą szare komórki. Niekiedy muszą się nieźle nagłowić, by wykonać dobrze zadanie. Bohaterami zadań są dzieciaki, podróżnicy, zwierzęta, różne stworki – potworki. 120 zagadek. Tylko nieliczne strony są ze sobą powiązane. Najczęściej na jedną stronę przypada jedno zadanie.


Podłużny, poręczny format, spięty w jednym rogu specjalną śrubą. Zmieści się w małym plecaku, większej kieszeni. Zabawy logiczne na pewno zdadzą egzamin podczas podróży, w kolejce do lekarza, gdy trzeba dziecko czymś zająć.


Książki – wachlarze - kolorowe, z mnóstwem ilustracji, nawiązują do tradycyjnych zagadek i różnych quizów, kiedyś tak popularnych w dawnych pismach dla dzieci i nastolatków. Pojawiały się m.in. w Świecie Młodych. Była to moja ulubiona rozrywka, od której zaczynałam lekturę „prasy”.  To pokazuje, że takie rzeczy nie starzeją się i że dzięki ciekawej grafice, formie i treści na pewno zjednają sobie nowych miłośników - wśród współczesnych najmłodszych.  

Wiek 6-7 lat

Wiek 8-9 lat

Wydawnictwo Xplore Team

piątek, 21 sierpnia 2015

Tytułem wstępu - Stracharz – to człowiek dziwaczny. Budzi respekt, groźny, często nieprzyjemny. Jego charakterystyczny strój – czyli długi czarny płaszcz i kaptur, nie budzą ciepłych myśli. Od ponad sześćdziesięciu lat strzeże Hrabstwa przed mrokiem. Ja osobiście już przyzwyczaiłam się do tego dziwaka – po tylu tomach, w końcu już niejedną beczkę soli razem zjedliśmy i zawsze traktuję starego Gregory’ego z wielką sympatią, a jego sztywne zasady i dziwactwa traktuję z przymrużeniem oka. Pod tymi poważnymi minami, ostrym tonem głosu, kryje się tak naprawdę postać o ciepłym i wielkim sercu. Tom Ward to jego uczeń. Jest siódmym synem siódmego syna, podobnie jak jego Mistrz. A to oznacza, że posiada pewne zdolności, które predysponują go do wykonywania stracharskiego rzemiosła. Widzi i słyszy to, co dla innych jest niewidzialne i niesłyszalne.

W „Starciu demonów” mama Toma zawiera sojusz z czarownicami z Pendle. Jest to siła wyższa, bowiem potrzebuje ich pomocy do walki z mrokiem w swojej ojczyźnie, dalekiej Grecji. Chce, by Tom, jego mistrz oraz klan z Pendle, udali się z nią za morze i pomogli jej w walce z Ordyną. Tym, którzy znają wcześniejsze części, nie muszę chyba pisać, jak zareagował na taki plan stracharz:)

Serię czyta się szybko i … łakomie. Po skończeniu jednej, natychmiast oblizuje się na kolejną część.

Wiek 11+

Wydawnictwo Jaguar

środa, 19 sierpnia 2015

Przedrostek „arcy” od razu kieruje moje myśli do „arcydzieła”. I tak jest w rzeczywistości: małe palce mogą tworzyć rzeczy wielkie. Coś z niczego. Sztuka czai się tuż za rogiem. Recenzję można przeczytać na stronie Xiegarni. 

Wiek 5+

Wydawnictwo Dwie Siostry 

wtorek, 18 sierpnia 2015

Thomas Ward jest siódmym synem siódmego syna. Widzi i czuje to, czego nie widzą i nie czują zwykli śmiertelnicy. Nawet jego szóstka pozostałych braci, co wywołuje u nich niechęć i brak zrozumienia. Thomas ma przyjaciółkę w swojej matce, która skrywa wiele tajemnic, stopniowo, kawałek po kawałeczku, odkrywanych w każdej z części. Tom został oddany na naukę zawodu stracharza. Ma wałczyć ze Złym, boginami, skeltami i wiedźmami i innymi stworami należącymi do mroku. W części piątej chłopak przez sześć miesięcy ma przebywać u byłego ucznia starego Gregory’ego, który walczy z mrokiem na północy Hrabstwa. Specjalnością Arkwrighta są wiedźmy i potwory ze środowiska wodnego. Pełno w tym tomie bagien, mokradeł, trzęsawisk, mgieł spowijających gęste lasy, sitowia,  wody w najróżniejszej postaci. Nowy nauczyciel okaże się człowiekiem szorstkim, upartym i bezwzględnym, a Tom nie raz będzie musiał zacisnąć zęby. W dodatku Zły, uwolniony w poprzedniej części, rośnie w siłę i chce krwi chłopca. Grozi mu więc poważne niebezpieczeństwo.

Delaney ciągle mnie zaskakuje. Pozytywnie. Biorąc do ręki kolejny tytuł, mam zawsze obawy, czy mnie nie rozczaruje. Może pomysły się wyczerpią, autor powieli sceny i charaktery, a zakończenie będzie przewidywalne – jednym słowem – będzie klapa. Nieeeeeeee Na szczęście nie. Dużo się dzieje, na scenę wchodzą nowe postacie, nowe miejsce ma swój niepowtarzalny „wilgotny” klimat, czarne charaktery z przeszłości zaskakują nie tylko Toma i stracharza, sceny zmieniają się jak w kalejdoskopie, nie ma czasu na refleksję, nudne dłużyzny – potrzebne jest działanie, bo liczy się każda minuta, a czasu jest naprawdę niewiele. Świetna książka ze świetnej serii, od której ja nigdy nie mogę się oderwać! A co mnie cieszy przede wszystkim – jeszcze wiele przed nami: Tom właśnie ukończył 14 lat. Niedługo minie połowa jego terminu, przyszłość może nieźle zaskoczyć, bo piąta część pozostawiła wiele pytań bez odpowiedzi.

Autor liczy się z tym, że być może na książkę natrafi ktoś, kto wcześniej nie miał do czynienia z tym dość osobliwym duetem. Dzięki temu, naświetla w skrócie całe tło, choć nie ukrywam, że początkującym przejdzie koło nosa wiele smakowitych kąsków i polecałabym zapoznanie się ze wszystkimi odcinkami. Przypomnienie za to jest zaprezentowane w tak wdzięcznej formie, że wytrwałych fanów i znawców tematu nie nuży, a wręcz stanowi małą powtórkę z przeszłości.

Wiek 11+

Wydawnictwo Jaguar 

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

165 pytań z różnych dziedzin i wyczerpujące odpowiedzi. Kompendium wiedzy z mnóstwem różnych informacji i ciekawostek o roślinach, zwierzętach, ciele człowieka, ziemi o kosmosie oraz nauce i technice.

Czy rośliny potrafią pływać, dlaczego cebula zmusza do płaczu, czy koty zawsze spadają na nogi, czy krokodyle płaczą, dlaczego nie umiemy ruszać uszami, dlaczego krew jest czerwona, czy Ziemia się boi, co jest na końcu tęczy, skąd wiadomo, ile lat ma znalezisko archeologiczne, co to jest echo? Dużo tych znaków zapytania. To zaledwie próbka tego, co znajdziecie w środku książki. Każda strona, to kolejne zagadnienie do wyjaśnienie, z kolorową ilustracją. Książka zaspokoi naturalną ciekawość świata najmłodszych, których interesuje dosłownie wszystko. Książka ma duży format, twardą oprawę. Zawiera informację, które na pewno będzie można wykorzystać podczas nauki szkolnej.

Niektóre pytania są tak sensacyjne, że jedno jest pewne: mogły się one zrodzić tylko w małych głowach. Książka dla najmłodszych, ale i dla rodziców i nauczycieli. Nie dajmy się zaskoczyć:)

Wiek 6+

Wydawnictwo Publicat

niedziela, 16 sierpnia 2015

Gratka dla miłośników wsi, napisana przez mieszczucha (mieszczuchę?), który poznał uroki wiejskiego życia dzięki temu, że druga połowa właśnie stamtąd pochodziła. Dla Julii Rothman wychowanej w Nowym Jorku wieś była niczym KOSMOS. Zupełnie nieznana, bezkresna, obca - stopniowo poznawana i okiełznywana dzięki wyjazdom do rodziny Matta, jej męża. Zwykłe gospodarstwo rolne jej teściów, wypady w naturę, zwierzęta, rośliny stały się inspiracją do napisania tej pasjonującej książki, po której - tak jak autorka - na wiele spraw dzieci spojrzą inaczej. A już na pewno spojrzą z okiem znawcy wielu tematów związanych ze wsią. Ale co tam dzieci - również dorośli będą mieli wielką frajdę w odkrywaniu tajników życia na wsi.

Książka została podzielona na siedem rozdziałów i dotyka chyba wszystkich aspektów życia na wsi: począwszy od struktury gleby po suszenie kwiatów w specjalnej prasie, robienie laleczki z liści z kukurydzy, produkcję świec i szycie słynnych patchworkowych narzut z resztek materiałów. To co jest "pomiędzy" prawdziwego mieszczucha może przywrócić o zawrót głowy.Składniki zawarte w glebie, przewidywanie pogody, kompostowanie, różne elementy architektoniczne budynków gospodarskich, wizyta w kurniku, koziarni, owczarni, stajni, klatce dla królików. Różne formy ogrodzeń pastwiskowych, bram, ciągniki rolnicze, oranie pola, maszyny i narzędzia rolnicze, rośliny polne i ogrodowe, owady pożyteczne i szkodniki, budowa zwierząt i ich odmiany, kwiaty jadalne, pieczenie chleba. Dla łasuchów kilka oryginalnych przepisów: na pieczoną szynkę z ananasem, krówki z syropu klonowego, wino z mniszka lekarskiego, pełnoziarniste ciasto z granolą, kruche ciasteczka owsiane, ciasto marchewkowe.

Choć wieś amerykańska różni się od polskiej, w książce znajduje się wiele informacji uniwersalnych. Na końcu znajdują się zresztą Przypisy, w których objaśniono najważniejsze różnice: np. w kwestii systemu metrycznego, ras zwierząt hodowlanych, odmian roślin.

Oczywiście mocną stroną książki jest jej strona graficzna. Nie tylko ilustracje, ale też dobór czcionki, pogrubione litery, kursywa, kolory, układ tekstów. Ilustracji - całe mnóstwo. Pokazują w szczegółach te wszystkie rzeczy, o których pisałam powyżej.

Wieś to nie tylko temat sielski i anielski. To również tematy kontrowersyjne - jak ubój zwierząt, kurze fermy, wycinka drzew, nadmierne stosowanie chemii. Na pewno pojawią się trudne pytania - stąd ta książka w niektórych momentach okaże się pewnie wyzwaniem dla rodziców. Z drugiej strony - zawiera tak wiele cennych informacji na temat różnych form życia na wsi, że w przyszłości może okazać się również pomocą dydaktyczną, gdy pociecha pójdzie do szkoły.

Wiek 6+

Wydawnictwo Entliczek

czwartek, 06 sierpnia 2015

Osiem starożytnych cywilizacji: Mezopotamia, Egipt, Minojczycy  i Mykeńczycy, Grecja, Rzym, Celtowie, Chiny i Majowie. Osiem wielkich plansz - rozkładówek, na którym tętni życie poprzednich epok.

Przenosimy się do Mezopotamii, w dorzecza rzek Tygrysu i Eufratu. Przybyszów z dalekiego świata wita Brama Isztar ku czci imienniczki: bogini wojny i miłości. Na ulicy mnóstwo ludzi: rzemieślników, rolników, muzyków, kupców, niewolników. Na rogach ulic siedzą skrybowie. Za opłatą piszą pisma urzędnicze i listy. Dzieci bawią się ze zwierzętami, pomagają rodzicom w pracach domowych. Wojsko patroluje ulice i dba o bezpieczeństwo.  W ostatnim czasie przecież prowadzono liczne wojny:przybyli najeźdźcy z zewnątrz, organizowano bunty przeciwko władcy. Oko cieszą wiszące ogrody i świątynia górująca nad miastem. Na rzece - ruch - trwają połowy ryb. To ważny element mezopotamskiej kuchni. Rolnicy trudzą się na polach - zbierają plony, które zasiali wiele tygodni temu w wielkim znoju. Ziemia jest urodzajna dzięki wylewom rzeki, ale mieszkańcy Mezopotamii nie mają do dyspozycji tylu wspaniałych maszyn i urządzeń rolniczych, jakie ma współczesny człowiek. Muszą wszystko wykonywać ręcznie. Za zielonym gajem - znajduje się cegielnia. Cegły do budowy domów tez wykonywane są ręcznie. Na ulicy pojawiła się bogato ubrana kobieta. To żona rządcy królewskiego. Niewolnice wolno poruszają olbrzymimi wachlarzami. Na niewiele się to zda. Upał panuje tu niemiłosierny. W dzień gorąco - w nocy zimno. Kobieta kieruje swe kroki do świątyni. Chce złożyć ofiarę bogini Isztar.

Tu dla przykładu świat Majów (ze strony Zuzu Toys)

To oczywiście nasza historia zainspirowana jedną planszą. Takich historii może być aż osiem. Na każdej z nich charakterystyczne elementy danej krainy starożytnej. Co ciekawe - w stylistyce tejże epoki. I tak Egipt przypomina stare egipskie malowidła. Podobnie Grecja, Rzym czy Majowie. Nawiązują do dawnych rysunków, szkiców, elementów rzeźby, biżuterii czy sztuki użytkowej - wiele z nich zdobiło przecież amfory, wazy, ściany domostw. Ilustracje są tu bodźcem do tworzenia własnych historii. Można je tworzyć razem z dziećmi. Niech same rozwiążą swoje języki i opowiadają po prostu to, co widza akurat na danym obrazku. Rodzice znają tu rożne podpowiedzi - krótkie wskazówki, pomocne przy wspólnym układaniu historii.

Książka ma grube kartonowe karty, na nich mnóstwo szczegółów, różnych postaci, budowli. To dobry wstęp do tego, co w przyszłości czeka najmłodszych w szkole na lekcjach historii.

Wiek 5+

Wydawnictwo Zuzu Toys