Archiwum
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
środa, 19 lipca 2017

 

Ponoć nuda nie jest wcale takim złym zjawiskiem. Ale gdy już się pojawi u naszych dzieci, możecie spróbować ją przegonić. Gdy dodam, że skutkiem tego przeganiania będzie miłe dla oka i praktyczne małe co nieco, to chyba już na dobre namówię do sięgnięcia po tę książkę. „Zrób to krok po kroku”. Szczudła? Czemu nie? Wystarczą dwie puszki po konserwach, gruby sznurek, farba, narzędzia, wstążki i cekiny do dekoracji . Jeśli starszak ma młodsze rodzeństwo, może dla niego zrobić grę memo. Po co kupować drogi sklepowy egzemplarz? Dla małych moli książkowych i nie tylko - zakładka. Myślę, że rodzice i dziadkowie ucieszą się również z potworrrrnych zakładek. Uwaga! Nie wyrzucać starych T-shirtów. Można z nich zrobić modną torbę i … sznurowadła. Duże pudło to baza na skrzynkę na korespondencję. Starej lampie można dodać charakteru poprzez ozdobienie jej ulubionymi figurkami: np. dinozaurami. Zwykły słoik może być oryginalnym miejscem do przechowywania cennych drobiazgów. Razem 10 kreatywnych pomysłów o różnym stopniu trudności. Opisane tak jak wskazuje tytuł- krok po kroku. W sposób prosty i zwięzły, przejrzyście. Dzięki temu nawet projekty trudniejsze są możliwe do zrobienia samodzielnie. Książka bardzo podoba mi się ze względu na jej ekologiczny charakter. Przecież tyle rzeczy wyrzucamy, pozbywamy się, niszczymy. Można dać przedmiotom drugie życie wykorzystując stare puszki, kartony, butelki, słoiki. Materiały te są na wyciągnięcie ręki. Zamiast do kontenera, trafią na półkę. Znaleźć można je w każdym domu.  Dzieci uczą się, że nie wszystko należy wyrzucać.

Podsumowując: ta książka pobudza kreatywność i wyobraźnię. Może pomóc w budowaniu relacji, bowiem nic tak nie cieszy jak wspólne majsterkowanie z przyjaciółką. Jest to też doskonała alternatywa dla gadżetowych złodziei czasu: tabletów, telefonów, TV i laptopów. Jeszcze jakiś plus? Proszę bardzo – oszczędność. Kieszonkowe – zamiast na jakiś modny drobiazg, można przeznaczyć na coś innego. Dalej: oryginalność. Stworzony przez dziecko przedmiot jest jedyny w swoim rodzaju, po prostu niepowtarzalny. Może być doskonałym prezentem dla najbliższych.  I w końcu – chyba najważniejsza zaleta takich kreatywnych projektów: SATYSFAKCJA. Coś się zrobiło samemu, włożyło w to pracę i trud. A efekt cieszy oko i serducho.

Obejrzyj: jak wykonać torbę, jak wykonać zakładkę 

Poczynania jednej z autorek: Clary Lidström można obserwować na jej poczytnym blogu: Underbara Claras värld

Wiek 6+

Wydawnictwo Zakamarki

wtorek, 18 lipca 2017

Chcę jednocześnie napisać o tej książce i zarazem nie chcę - by nie popsuć zabawy tym, którzy jej jeszcze nie znają. By nie zdradzić zbyt wiele, by nie zepsuć smaczku zaskoczenia, zdziwienia i dziecięcej radości z rozwikłania pewnej tajemnicy, a może po chwili refleksji i złości – że tak bezpretensjonalnie daliśmy się wciągnąć w tę grę z góry ukartowaną przez autora. Przyzwyczajona do pewnej normalności, poukładanego świata z jakim spotkałam się w innych książkach Beręsewicza, dałam się …nabrać. Przez kilka pierwszych stron zastanawiałam się, czy ta lektura była akurat dobrym wyborem, czy aby jej nie zarzucić w kąt. Tylko i wyłącznie przez intrygujący początek brnęłam dalej, najpierw zniechęcona – potem coraz bardziej zaangażowana: Był piękny pogodny poranek dziewięćdziesiątego szóstego dnia tysiąc osiemset dwudziestej piątej pustki. 

Jest gdzieś tajemnicza kraina Zyliria, w której mieszkańcy czekają z wielką niecierpliwością na pojawienie się RZECZY. Jest też zwykły szary świat, w nim więzienie, a nim maestro Bombalini. Dlaczego tak jest? Czy te dwa światy są ze sobą powiązane? Czy tę historię, z początku bardzo chaotyczną, da się jakoś poukładać w logiczną całość?

Książka w zawoalowany sposób mówi o tym, co tak naprawdę jest ważne w życiu, piętnuje moralność współczesnych ludzi, którzy żyją z dnia na dzień bez głębszej refleksji, oddają się wiecznemu gromadzeniu rzeczy, gadżetów, porusza zagadnienie celebrytów tak modne dzisiaj i pielęgnowane przez wszystkie media. Dużo by pisać. Sami znajdźcie dla siebie coś w tej książce. Sami znajdźcie odpowiedź na pytanie czy tytułowa czykolada ma coś wspólnego z TĄ czekoladą. Wszystko podane w niezwykle tajemniczy i atrakcyjny sposób, z przystawką, na pięknej porcelanie. Smakuje wybornie.

Książka została nagrodzona w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren zorganizowanym przez Fundację ABCXXI  Cała Polska Czyta Dzieciom. Książka odmieniec – tak ją określę, bo wyraźnie różni się od innych laureatek minionego konkursu. Ta książka to wielka niespodzianka. To też wielka dbałość o czytelnika – docenienie jego możliwości odbioru – rzeczy nie zawsze łatwych, popularnych. Gorki powiedział kiedyś: Dla dzieci trzeba pisać tak jak dla dorosłych, tylko że lepiej. Beręsewicz właśnie taką książkę popełnił.

 

Wiek 7+

Wydawnictwo Literatura

poniedziałek, 17 lipca 2017

Jeśli ktoś się nudzi we wakacje może zajrzeć do Biura Detektywistycznego Lassego i Mai. Ta wizyta sprawi, że kolejny dzień upłynie na różnych atrakcjach i przygodach. Mnóstwo zadań do wykonania, krótkie opowiadania do poczytania, ciekawostki, zagadki, bohaterowie znani z innych części popularnej serii. Czy małym czytelnikom uda się przyłapać na kłamstwie pastora, komisarza policji albo Barbarę Palm? Każdy z tej trójki opowiada jakąś historyjkę z dzieciństwa. I każdy z nich przemycił do swojej relacji małe kłamstewko. Książki o Lassem i Mai od jakiegoś czasu ukazują się w wersji kolorowej. Ten dodatkowy tytuł również jest kolorowy.

Co znajdziemy w środku? Miejsce na opis zaprzyjaźnionych koleżanek i kolegów z wakacji (np. rysopis, ulubiona piosenka, plany na przyszłość – gdyby przyjaźń przetrwała, to warto sprawdzić za jakiś czas czy marzenia aby na pewno się spełniły; a nawet odcisk palca). Czy książkową bohaterkę Maję jest trudno narysować? Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że tak. Jednak szybki kurs rysowania, dzięki podzielonej na małe pola kartce może sprawić, że nie taki diabeł straszny jak go malują. Warto spróbować, a później technikę wykorzystać przy rysowaniu innych osób i obiektów. Mali detektywi pewnie będą świetnie się bawili przy zadaniach na spostrzegawczość, szukaniu złodzieja, sudoku, odszyfrowywaniu treści listu, grze planszowej o Valleby (to miasteczko, gdzie mieszkają Lasse i Maja). Jest też świetny bonus - przepis na łatwiutkie a na pewno smaczne ciasteczka malinowe.


Ta książka to gotowy scenariusz na zagospodarowanie deszczowego dnia. A może ktoś szuka pomysłu na zajęcie dzieci na koloniach, obozie, w świetlicy osiedlowej. Gotowy pomysł na wypełnienie czasu i naprawdę ciekawe detektywistyczne warsztaty.

Wiek 6+

Wydawnictwo Zakamarki

niedziela, 16 lipca 2017

Przeczytałam książkę nagrodzoną w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Spośród nich to kolejna pozycja poruszająca problem niepełnosprawności. Takie było zresztą zamierzenie tego konkursu – przekazywanie ważnych treści, niesienie przesłania szacunku wobec dziecka. To opowieść o dwóch siostrach Myśce – tej normalnej – powiem okrutnie, jak przyjęło się mówić przez większość naszego społeczeństwa i Pippi – tej innej, gorszej. Pewnie, że wielu się zżyma czytając te słowa. Obserwując jednak stosunek wielu do niepełnosprawności, tak niestety jest: podział na lepszych i gorszych jest widoczny również w książce Katarzyny Ryrych. Trzyosobowa rodzina w składzie: samotny Tata i dwie córy na co dzień – owszem spotykają się z życzliwością niektórych osób, ale często walą jednak głową o mur różnych przeszkód – niechęci jawnej lub ukrytej, agresji, głupoty, nadmiernej fantazji niektórych dorosłych. Mur niestety nie do przebicia. Ta książka to swego rodzaju lustro, w którym niejeden z nas znajdzie swoje odbicie. Dla mnie najważniejszym był wgląd w życie rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym – ileż tam było miłości, przyjaźni, ciepła, wrażliwości. Choć  z drugiej strony i tu pojawiają się kolejne poważne problemy – jak zaborczość Pippi w stosunku do ojca i Myśki. Ojciec nie jest w stanie ułożyć sobie życia na nowo, a kandydatom Myśki na sympatię nabijane są przez silną Pippi guzy. Przychodzi moment, kiedy trzeba podjąć bardzo ważne decyzje, kiedy pewnych spraw nie da się przesunąć na plan dalszy. Trzeba dokonać trudnych wyborów. Bolesnych.

To bardzo ważny głos w dyskusji na temat niepełnosprawności a dla mnie … moje prywatne Grand Prix Konkursu. Mimo, że jest przeznaczona dla młodszej kategorii wiekowej, polecam ją z całego serca rodzicom, wszystkim. To mądra i piękna książka. Bardzo wzruszająca…

Wiek 7+

Wydawnictwo Literatura 

czwartek, 06 lipca 2017

Smerfy mają swoich fanów. I kreskówka i komiksy. Dodam tylko, że najpierw był komiks dopiero później wersja filmowa. Pojawiły się w latach 60-tych ubiegłego wieku. Z ich powstaniem związana jest zabawna historia, którą znalazłam na stronie Wikipedii:

”Schtroumpf (wym. „sztrumpf”) jest wymyślonym słowem. Według informacji z wywiadu przeprowadzonego z Peyo, nazwa przyszła mu na myśl w czasie, kiedy prosił przyjaciela o sól podczas obiadu: próbując przypomnieć sobie słowo, które wyleciało mu z pamięci, ostatecznie rzekł: „Passe-moi le schtroumpf” („Podaj mi schtroumpf”). Słowo, które brzmi podobnie do niemieckiego strumpf (skarpeta), co jest zbiegiem okoliczności, zostało następnie przetłumaczone na prawie 30 języków. W każdym przypadku małe, niebieskie ludziki okazały się komercyjnym przebojem. Smerfy zdobyły szybko tak dużą popularność, iż stały się bohaterami oddzielnej serii komiksowej, która w krótkim czasie osiągnęła wielki sukces.”

(źródło Wikipedia) 

Smerf finansista opowiada takie oto zdarzenie: Papa Smerf doznaje poważnego wypadku. Pomóc mu może tylko lekarstwo przyrządzone przez czarodzieje Omnibusa. Jeden z małych niebieskich ludków udaje się więc do maga z prośbą o pomoc. Podczas wyprawy smerf ów poznaje pojęcie pieniądza. Wpada na genialny pomysł wprowadzenia w wiosce smerfów do obrotu złotych monet. Oj – a Papa Smerf cały obolały leży w łóżku i nie ma wpływu co się dzieje w jego małej społeczności. Pieniądz sprawił, że zmyślne smerfy za wszystko sobie teraz każą płacić: za posiłek, chleb, koncert, nawet za kultową … niespodziankę. Długo nie trwało a jedni się wzbogacili inni totalnie zubożeli i w dodatku się zadłużyli. Bo jak na życie ma zarobić Śpioch, którego najważniejsza rzeczą w smerfnym życiu jest …. słodki sen? Oczywiście pojawi się zły czarownik Gargamel i jego kocisko Klakier. Smerfy napytają sobie biedy właśnie przez pieniądze.

Kolejna smerfowi historia, pełna humoru: językowego, sytuacyjnego. Dla fanów maleńkich ludzików i nie tylko.

Wydawnictwo Egmont

środa, 05 lipca 2017

Chyba to znacie: chuchanie i dmuchanie na pociechę, by nic jej się nie stało. Ostrzeganie, napominanie: nie wchodź, nie podskakuj, nie wspinaj się, nie biegaj za szybko …. A dzieci i tak swoje. A potem: jest działanie – jest i konsekwencja. I można gderać po 100 razy – reakcja raczej taka sama. Może wynika to z tego, że nie posiadają one umiejętności przewidywania skutków swoich czynów i działań. A dorośli – z drugiej strony – potrafią nieźle wystraszyć. Ta książka pokazuje małym dzieciom co się stanie, gdy będą robiły to i tamto. Jeśli pies ugryzie w nogę – wówczas trzeba będzie założyć opatrunek na bolesną ranę, nieuwaga i zderzenie z latarnią przyczynią się do olbrzymiego guza na głowie, chodzenie w ciemności może spowodować nieprzyjemny wypadek z okularami, jazda na rowerze bez kółek, bez odpowiednich umiejętności, to murowana wywrotka i pokiereszowane kolana, natomiast rozgryzanie twardych orzechów bez pomocy dziadka do orzechów może skutkować wyłamanym zębem, a zabawa z niesfornym kotem – podrapaną buzią. Oj czai się tych mniejszych i większych niebezpieczeństw cała masa. Na końcu książki strona „Au! Trzask! Łup! Bum!” Co ci się stało?” Autorzy przewidzieli właśnie ostatnią stronę na „małe ała” małego czytelnika. Choć oczywiście tego nikomu nie życzę.


Każda rozkładówka to kolejne zdarzenie. Coś się stało. Z pewnością ta niepozorna książka pomoże uświadomić dzieciom, że niekiedy trzeba bardziej uważać. Zabawa jak najbardziej TAK – ale warto uczyć się ostrożności i dbania o siebie.

Wiek 3+

Wydawnictwo Widnokrąg

wtorek, 04 lipca 2017

 

Przyznam się, że do rewelacji okładkowych typu „Ponad 50 tygodni na liście bestsellerów New York Timesa” podchodzę raczej z rezerwą. Wiele razy po prostu się zawiodłam. No cóż, zabiegi marketingowe mają jedno na celu – zainteresowanie danym tytułem. Tymczasem książka o Serafinie naprawdę pozytywnie mnie zaskoczyła. Czytałam długo w noc i zła byłam, że oczy mi się kleją, bo chętnie poczytałabym nawet do białego rana. Serafina ma dwanaście lat i o jej istnieniu wie niewiele osób. Razem z ojcem mieszka w piwnicy wielkiej posiadłości państwa Vanderbiltów. Rodzic jest tu krótko mówiąc panem złotą rączką, który naprawi każdy mechanizm i urządzenie. Olbrzymi budynek rozbłysnął elektrycznością. Tymczasem ktoś lub coś spowodowało, że prąd zgasł i wszyscy pogrążyli się w ciemności. Serafina wędruje tymczasem po piwnicy i poluje na szczury. Ojciec (jakkolwiek to brzmi) pieszczotliwie nazywa córkę Główną Łapaczką Szczurów – w skrócie GŁS. Serafina to istota niezwykła. Wygląda inaczej niż dzieci w jej wieku, ma tylko po cztery palce u rąk i nóg, świetnie porusza się w ciemności, ma doskonały wzrok i węch. Nagle dziewczynka z ukrycia dostrzega dziwacznego osobnika w czarnym płaszczu. Budzi grozę i rozsiewa nieprzyjemny zapach. Jednocześnie w wielkim budynku zaczynają znikać małe dzieci. Horror się zaczyna i nikt z dorosłych nie ma pomysłu jak znaleźć tajemniczego porywacza. Czytelnik zostaje wciągnięty w klimatyczną historię z zaskakującymi zwrotami akcji, odrobiną strachu i niepewności.

W trakcie lektury autor stopniowo zdradza nam tajemnice dziewczynki i ojca, tak więc pytania i wątpliwości na pewno zostają rozwiane. Serafina postanawia na własną rękę rozwiązać tajemnicę czarnego płaszcza. Wchodzi w miejsca, w których nie powinno jej być. Zaczepia ludzi, którzy nie darzą jej sympatią. Spotyka się z dużą wrogością – no cóż, czytając opis jej wyglądu, na pierwszy rzut oka widać było, że Serafina jest dziewczyną z nizin społecznych.  Nie wszyscy ufali jej od razu. Choć jest jeden bardzo pozytywny wyjątek. Generalnie książka trzyma w napięciu do samego końca – a koniec – jak w bajce, przynosi dobre wieści.

Książkę czytało się wyśmienicie. Autor przeniósł nas do innej epoki – do Ameryki końca XIX wieku. Jednak oszczędził młodemu czytelnikowi długich opisów. Nawet jeśli się takowe pojawiały – dotyczące choćby wyglądu osób czy domostwa, dawkował porcję informacji w odpowiednich ilościach, by nie zanudzić. Wystarczyło to, żeby wyobrazić sobie Serafinę, wielki dom i okolicę – zwłaszcza złowrogi las. O osobniku w czarnym płaszczu nie wspomnę.

Mieszanka przygody, grozy i fantastyki. Myślę, że spodoba się nie tylko młodszym czytelnikom. Sama książka oprócz wciągającej historii uświadamia młodemu czytelnikowi, jak ważna w życiu jest przyjaźń. I to mimo różnic społecznych czy wyglądu. Bardzo spodobała mi się postać chłopca z tak zwanego dobrego towarzystwa, który mimo różnych przeciwności zaprzyjaźnił się z Serą. Oj nie raz zagrał na nosie nadętym arystokratom i służbie.

Tymczasem odkryłam właśnie, że na jesień szykuje się kolejna część serii o Serafinie. We wrześniu ma się ukazać – Serafina i pokręcony kij. I ja osobiście już bardzo się na to cieszę:)

Wiek 9+

Wydawnictwo Mamania  

poniedziałek, 03 lipca 2017

Czytając książkę Justyny Bednarek zdałam sobie sprawę, że do tej pory srebrne bądź złote łyżeczki  i łyżki darowane z okazji narodzin dziecka, na przykład z wygrawerowaną datą, są tylko miłym prezentem – już na zawsze. Tymczasem lektura tej książki uzmysłowiła, że można prezent ów potraktować jako narzędzie, które pozwoli zaczerpnąć z obfitości jakie oferuje życia. To symboliczny podarek, elegancki a zarazem praktyczny, który sprawi, że można będzie z życia czerpać garściami, ile tylko dusza zapragnie. Tak jak mały Dawidek, który pod koniec książki staje się dorosłym Dawidem. Tytułowa srebrna łyżeczka najpierw należała do jego rodziców – pana Lahmana i pani Lahmanowej, którzy pojawili się za sprawą Stwórcy. Potem do ich synka. Mały chłopczyk za sprawą łyżki mógł posmakować najlepszych smakołyków przygotowanych przez matkę, zdobył przyjaciółkę – gęś, która dzięki swojemu odbiciu w srebrnej łyżeczce zrozumiała, że jest pięknym zwierzęciem i dzięki temu pozbyła się wszelkiej złośliwości. W końcu przez łyżkę wdał się w konflikt z kolegą, który podmienił mu jego łyżkę – tutaj Dawid mógł z kolei zabłysną mądrością i dobrocią. Łyżka służyła do karmienia córeczki Dawida i do jego obrony przed zbójcami. W końcu, kiedy Dawid musiał opuścić rodzinne miasteczko, łyżka została, by po wielu latach trafić w rączki małej wówczas Justynki – autorki tejże książki. Łyżka istnieje naprawdę (zdjęcie na końcu książki), i był również chłopiec, który nazywał się Dawid Lahman, do którego owa łyżka należała. A czy wszystko w tej historii było prawdziwe? Kto to wie….

Pięknie opowiedziana historia, w której znajdziecie mnóstwo motywów biblijnych i żydowskich. Świat namalowany niezwykle plastycznym językiem, dzięki czemu tak łatwo  można go sobie wyobrazić podczas czytania. To w końcu świat, którego już nie ma. Małe senne przedwojenne miasteczko, w którym społeczność żydowska mieszkała obok polskiej. Dwie kultury zazębiające się ze sobą. Słychać gwar nawoływań w  różnych językach, krzątaninę gospodyń, podniebienie łechtają zapachy czuleniu, pieczonej świeżutkiej chałki. Lubię, gdy jakiś szczegół przedmiot jest początkiem jakiejś opowieści. To opowieść autorki. Ile jeszcze takich drobiazgów codzienności, które czekają na swoją właśnie historię.

Wydawnictwo Egmont

niedziela, 02 lipca 2017

Komiksy o Lucky Luku i Daltonach uzależniają. I bawią każde pokolenie. Nieważne czy mali, czy duzi – każdy z pochyloną charakterystycznie głową tkwi śledząc dzielne czyny kowboja aż nie skończy. Ostatnia strona to i tak zawsze uczucie niedosytu. Niedawno ukazały się dwa kolejne wznowienia.

Miasteczko Fenton Town właściwie to nie ma szczęścia do zacnych obywateli. Najpierw w rękach rzezimieszka, który sam następnie trafia do więzienia. Potem w łapskach klanu Daltonów. Sodoma i gomorrrrra. Wszędzie kantowanie gości, rozróby, pijatyki i bijatyki. Po przejęciu miasteczka przez słynnych braci – rozbójników widzimy, jak ci podejmują starania, by ściągnąć do swojego miasteczka na odludziu jak najwięcej „zacnych” gości. Właśnie takich, którzy czuć się będą dobrze w dzikiej scenerii bezprawia, oparów alkoholu i pojedynków. Zakładnikiem braci jest słynny kowboj Lucky Luke, który ma zostać zabity jak tylko przetestuje ofertę Daltonów. I tak Lucky próbuje efekty kuchennych eksperymentów, czyste prześcieradła w hotelu, podpowiada jak zabawić gości. W końcu Lucky Luke wpada na pomysł jak ocalić życie a przy okazji zapełnić stanowe więzienie rzezimieszkami różnej maści. Komiksy o Luckym Luke’u mają fajny klimat. Człowiek na parę chwil przenosi się w rejony Dzikiego Zachodu przy okazji dobrze się bawiąc.

W tytułowym komiksie bracia Dalton dowiadują się o śmierci stryja. Ten zapisał im majątek, ale trzeba spełnić jeden ważny warunek: muszą pomścić śmierć stryja. Te osoby, które rzekomo przyczyniły się do jego śmierci mają ponieść karę. Nad wypełnieniem woli testamentu stryja ma czuwać … oczywiście Lucky Luke. Tymczasem dzielny kowboj i tak przechytrzy spryt braci. I kiedy braciszkowie już już są pewni swego, zaskakuje ich Lucky Luke, który stoi przecież na straży prawa. Kolejna historia („Ukochana Jolly Jumpera”) dotyczy konia Lucky Luke’a. Jolly Jumer jest taki jakiś owaki. Indiański szaman wysyła kowboja z koniem do specjalisty. Odwiedzając po drodze znajomego okazuje się, że koń zakochuje się klaczy. Nagle odzyskuje siły, pręży muskuły. Tymczasem  koniec jest naprawdę zaskakujący. Jednak na podstawie tej „miłosnej” opowieści widać, co miłość faktycznie cuda czyni. Nie ważne czy koń czy człowiek – każdy od razu może góry przenosić.

"Rozróba w Pancake Valley" i "Szkoła Szeryfów" - to typowe kowbojskie przepychanki: pełne nieporozumień, przepychanek, strzelaniny i pojedynków. Te ostatnie historie mają właśnie klimat Dzikiego Zachodu, jaki znamy z westernów. Typy spod ciemnej gwiazdy, szachrajstwa, kombinowanie. Iście męskie opowieści.

Wydawnictwo Egmont 

sobota, 01 lipca 2017

Mądra opowieść o „wędrownych ptakach”, które przylatują do małego miasteczka nie wiadomo skąd: gruby Oleg, Madame Petrowa, Paulinka i inne. Zaczynają żyć w tym mieście: śpiewają, ćwierkają, uciekają przed różnymi niebezpieczeństwami, płaczą, śmieją się, jedzą, sprzeczają i godzą. Zupełnie jak inni dotychczasowi mieszkańcy.  Z czasem powoli poznają język „tubylców” i odwrotnie. Łukasz zaprzyjaźnia się z nimi. Doświadcza na własnej skórze, że ptaki są serdeczne i otwarte. Zwłaszcza do serca przypada mu wspomniana już Paulinka. Pewnego dnia zasmuca go wiadomość, że wędrowne ptaki przygotowują się do odlotu. Paulinka myśli o pozostaniu, jednak doświadczona Madame Petrowa ostrzega ją przed pochopną decyzją. Lekarstwem na ptasie bolączki okazuje się być pani Lorenz, która troszczy się o obcych. Przy okazji wyjaśnia, dlaczego tak bardzo boimy się ich i dlaczego nie chcemy z nimi żyć. Pod ich postacią skrywa się współczesny człowiek, który często zmuszony jest szukać nowej ojczyzny, domu dla siebie i najbliższych.

Książka, która uczy tolerancji i otwarcia na innych. To w końcu okazja do refleksji – jak ja zachowałbym się gdyby obok mnie pojawili się obcy. Autor wielokrotnie nagradzany. Lektura o wędrownych ptakach została uhonorowana Nagroda Miasta Wiednia.  

Podobają mi się w tej książce ilustracje. To one dominują. Tekst jest krótki, lakoniczny - ale niesie z sobą wiele mądrych treści i przesłanie do czytelnika. Natomiast same ilustracje - obrazy przedstawiają owe wędrowne ptaki. O dziwo mają one ludzkie twarze. Jakby autor od razu chciał powiedzieć - to my sami, z naszymi lękami, przerażeniem, ze strachem w oczach przed czymś nowym i nieznanym. Stonowane kolory, szarości i brązy nastrajają refleksyjnie. Obok tej książki nie można przejść obojętnie. 

Wiek 6+

Wydawnictwo Prószyński i S-ka