Archiwum
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
piątek, 22 czerwca 2018
Geometria faraona - Anna Cerasoli/ il. Desideria Guicciardini

Matematyczna seria – nie ma tutaj ani przesytu matematyki, ani matematyki WPROST, za to jest historia małego egipskiego chłopca, który żyje dawno dawno temu – w czasach faraona. Matematyka jest tu mimochodem. Na pierwszym planie główny bohater: mały Ames. Ma dwie siostry i brata. Razem z rodzicami i rodzeństwem mieszka w pobliżu Nilu – który nazywa tu Wielką Rzeką. I myśli sobie, czy aby pewnego dnia nie zostanie … wypatrywaczem. A to ci dopiero ciekawostka. Zawody są też znakiem czasu. Wyobraźcie sobie, że w starożytnym Egipcie była taka profesja jak wypatrywacz: (nawet program w laptopie podkreśla mi to słowo). Stał sobie człek na dziobie feluki – takiej łodzi, i wypatrywał, czy nie nadpływają krokodyle. Zobaczcie: początek książki, a my już dowiedzieliśmy się czegoś na temat wypatrywaczy, feluki, Wielkiej Rzeki. I szkoły w Egipcie. Stwierdzam jedno – charakter nauczycieli przez te wszystkie stulecia w ogóle nie uległ zmianie – ani wówczas ani teraz żaden nauczyciel nie powie uczniom: „Bawcie się dalej w najlepsze!”

Taka jest właśnie ta książka: w fabułę wpleciono moc informacji i ciekawostek na temat codziennego życia w kraju nad Nilem. A matematyczna historia zaczyna się pewnego dnia, gdy ojciec Amesa nie wraca do domu.  Wszystko przez Nil, którego wody osiągnęły tak wysoki poziom, że żeglowanie po nim stało się dalece niebezpieczne. Tata utknął w dalekich Tebach bez środka transportu. Dzieci zaczynają główkować, jak tu bezpiecznie sprowadzić ojca do domu. A tata chłopca jest ….(uwaga: kolejna niespodzianka)  „najlepszym rozciągaczem sznura w całym Egipcie”. Już śpieszę z wyjaśnieniami któż to taki, bo też zrobiłam wielkie oczy. Osoba wykonująca ten zawód – poprzez rozciąganie sznura potrafiła wyznaczyć równiutką linię. Można powiedzieć, że Ames też miał sznurek w jednym paluszku. Razem z rodzeństwem świetnie radzili sobie przy jego pomocy na polu geometrii. W jaki sposób? Dlaczego dostąpili zaszczytu oglądania oblicza faraona?

Podsumowując: książka przede wszystkim przenosi czytelnika do dawnych czasów – do Egiptu. Pokazuje codzienność – w tym zabawy dzieci – ciekawe co na ten temat powiedzą miłośnicy współczesnych elektronicznych gadżetów. Jak przy pomocy prostych narzędzi, rzeczy Egipcjanie radzili sobie w życiu codziennym? Przecież wybudowali budowle, które stoją na ziemi tysiące lat. W końcu w atrakcyjny sposób Autorka przedstawiła wiedzę z zakresu matematyki i geometrii. Pokazała, że to nie tylko sucha teoria, ale wiedza, którą można wykorzystać na co dzień. A może i Wy spróbujecie zadziałać przy pomocy sznurka ?

Zaglądam na stronę Wydawnictwa. A tam takie perełki jak: Pan Kartezjusz gra w statkiBakterie do kwadratuWielkie odkrycie Bubal. Spróbuję napisać o nich wkrótce.

Wiek 7+

Wydawnictwo Adamada 

czwartek, 21 czerwca 2018
Rok w ogrodzie - Petra Bartíková/ il. Aneta Žabková

Jako że bywam ogrodniczką –tylko i wyłącznie w swoim, prywatnym ogrodzie – zawsze mnie cieszą książki dla dzieci – właśnie o tematyce ogrodniczej. „Tajemniczy ogród” była chyba pierwszą lekturą dla dzieci, która mogła (a jednak wcale nie musiała) zachęcić dzieci do działania na grządkach, wśród kwiatów i warzyw. Dziś na rynku nie brakuje lektur pokazujących plusy działania dzieci w ogrodzie. A w nim tyle się dzieje. Co pokazuje zresztą bardzo udana pozycja dla najmłodszych. Bo ta książka ma wszystko to, co najmłodsi lubią. A przede wszystkim przy książkach nie chcą się nudzić. Więc w „Roku w ogrodzie” jest za co chwycić, pociągnąć. Można otwierać okienka, książeczki harmonijki. Trochę przypomina mi to zabawę z czasów mojego dzieciństwa – zagięte specjalnie rogi zeszytu, jakiś ludzik nabazgrany, a w środku „Kto tu zagląda, ten tak wygląda”. Tutaj też można zaglądać do różnych dziurek, zakamarków, norek:  pod kupkę liści, ziemi, stertę drew, do dziupli. Całość została podzielona na cztery pory roku, a te na poszczególne miesiące. Do każdego została przypisana jakaś informacja, ciekawostka, a czasami i niespodzianka w postaci książeczki z przepisem na ciasto, instrukcją uprawy groszku, cyklu rozwojowego żaby, instrukcji wykonania karmnika dla ptaków. Informacje są krótkie i konkretne – w tzw. punkt. Wszystko okraszone obrazkami, które albo kryją okienka do odkrycia albo są ilustracją do krótkich tekstów. Książka uczy dzieci obserwacji przyrody. Zwraca uwagę na szczegóły, które dzieją się obok nas – bo nie ma tu mowy o wielkich procesach zachodzących w przyrodzie typowo ogrodowej. Może lektura sprawi, że dzieci będąc na dworze poobserwują pszczoły, motyle, poszukają norek i mrowiska. A kto wie, może pewnego dnia powiedzą do rodziców: „Mamo, chciałabym/ chciałbym mieć swoją grządkę w ogrodzie”.

Wiek 5+

Wydawnictwo Adamanda

środa, 20 czerwca 2018
Polscy pisarze dzieciom. Czarownice są wśród nas - zespół autorów/ il. Joanna Kłos

 

Taaaak…. czarownice są wśród nas. I uwaga, bo zazwyczaj wcale nie mają wyglądu typowego dla czarownic. A więc nie kierujcie się tym, że powinny mieć one włosy w nieładzie, haczykowaty nos albo odrażającą twarz pokrytą licznymi brodawkami. Nic z tych rzeczy, czarownice często wyglądają całkiem zwyczajnie. W tej książce czarownicą jest taka oto ciotunia. Nie, nie siostra mamy albo siostra taty. Ciotunia jest w każdej szkole i „rządzi dzwonkiem i szkolnym odkurzaczem”. Zawsze dopilnuje, by w świątyni nauki nic głupiego albo złego się nie stało, a gdy zachoruje druhna, na zbiórkach zuchami się zajmie – nawet bez wiedzy dyrektora. Taką czarownicę potem wspomina się mile na wszystkich możliwych spotkaniach klasowych.

Albo inny przykład: Jędrek mieszka z rodzicami i dziadkami przy ulicy czarodziejskiej. Co jak co, ale w takim miejscu czary to już mus. Wszyscy w tej rodzinie są jakby czarodziejami. Dziadek, twórca marionetek, tworzy postacie. Babcia wyczarowuje kostiumy w teatrze. Mama tworzy fikcję na papierze pisząc książki historyczne. Taty czarodziejska różdżka właśnie się złamała, a to nic innego jak batuta dyrygencka, która potrafi zaczarować orkiestrę i oczarować publiczność. Jednak prawdziwym czarodziejem jest sąsiad – pan Janusz, który jak mitologiczny król Midas: czego dotknie, przemienia w złoto. Może nie całkiem dosłownie, ale jednak…

Usługi czarodziejskie mogą też być początkiem przyjaźni. A wszystko zaczyna się od pewnego ogłoszenia, które Diana przeczytała na płocie domu babci Pustułki. Jak tu nie skorzystać z usług czarownicy artystycznej „Michaliny”, która, jak się okazuje, jest w wieku Diany, porusza się na wózku inwalidzkim i nie wiedzieć czemu - wszystko wie o wszystkich. Oczywiście to czary, jak nic.  Po drodze poznacie cały wachlarz nastoletnich i rodzinnych problemów. Na szczęście wszystko znajdzie tu swój happyend. Najważniejsze, że narodzi się przyjaźń pomiędzy dwiema wiedźmami.

W książce znajdziecie 13 opowieści, umiejscowionych w naszej rzeczywistości i codzienności. Warto przeczytać i rozejrzeć się wokół. A może ktoś rozpozna jakąś czarownicę w swoim otoczeniu?

Wśród autorów krótkich opowiadań są: Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska, Marcin Brykczyński, Zuzanna Orlińska, Kalina Jerzykowska, Katarzyna Ziemnicka, Paweł Wakuła, Beata Ostrowicka, Katarzyna Wasilkowska, Renata Piątkowska, Liliana Bardijewska, Agnieszka Urbańska, Joanna Wachowiak.

Wiek 8+

Wydawnictwo Literatura  

wtorek, 19 czerwca 2018
Bajki z dżungli i oceanu - Agnieszka Ginko/ il. Marianna Jagoda

Pierwsze, co mi się rzuca w oczy – to oczywiście ilustracje. Od razu kojarzą się z nadchodzącymi wakacjami, a teraz taki czas, że człowiek tylko o tym myśli): woda, drzewa, egzotyczne miejsca, rośliny, zwierzęta. Och, jak przyjemnie od razu robi się na serduchu. Już jedną nogą dzięki tej lekturze jesteśmy gdzieś tam. To krótkie bajki dla młodszych dzieci, które przenoszą czytelnika za pomocą tekstów, obrazów i wyobraźni na rafę koralową, do dżungli, na sawannę. Czyż to nie brzmi cudnie: „Na świecie nie było wtedy ludzi i nie wymyślili jeszcze fabryk ani plastiku, ani przewożenia ropy statkami. Do oceanu nie wpływały brudy. Woda była czysta i przejrzysta”. Właśnie w świecie stworzonym przez Agnieszkę Ginko nie ma obrazów znanych ze zdjęć i filmików z Internetu pokazujących dryfującą górę śmieci plastikowych po oceanie albo nurków pływających wśród tysięcy foliówek. Płakać się chce i żal, wielki żal… Świat w tych bajkach jest bez skazy. Taki, jaki powinien być. Dlatego przy tych bajkach pojawia się tęsknota za „całą” rafą koralową, za zwierzętami, które na sawannie czują się bezpiecznie i nie grozi im wymarcie gatunku. Mała Myszka ma złe sny. Boi się, że rodzice przestaną ją kochać. Z pomocą przychodzi bóbr, który radzi jak wziąć takie strachy za rogi. Bajka podpowiada dzieciom, że strach jest naturalną rzeczą i że można go pokonać. Nietoperz Miłek cieszy się z towarzystwa nowego kolegi. Razem śmigają w górę w dół, na prawo, na lewo. Jest taki szczęśliwy. Dopiero rodzice uświadamiają mu, że jego nowym przyjacielem jest jego własny cień. Zebra Cudak trafia na bardzo nieprzyjemnego osobnika: hienę Mamrota. Jest gotowa nawet poświęcić swój własny ogon aby tylko się uratować – chce odzyskać radość i szczęście. Czy tak nie mamy my, ludzie? Zawsze z chęcią uwalniamy się od złego towarzystwa i złej energii. Taak, daleko od fałszywych przyjaciół. Małpka Długa – najpierw bardzo złośliwa w stosunku do innych – potem znajduje radość w pomaganiu innym. Okalecza ptaka, pozbawia go piór – następnie próbuje naprawić swój błąd. Pomaga żabce ze skaleczoną nogą, chorej papudze przynosi wodę z wodopoju, masuje zbolałe plecki nietoperzowi.

Bajki Agnieszki Ginko oprócz wartości poznawczych i estetycznych, mają wielką moc uwrażliwiającą. Na przyrodę, na mieszkańców Ziemi – zwłaszcza na zwierzęta, które chyba najbardziej cierpią przez (niestety) niszczycielską działalność człowieka. W ogóle zwierzaki w tych bajach mają ludzką naturę: cieszą się jak dzieci, spierają, kombinują, są sprytne, przebiegłe, doświadczają smutku. Dobrze się czyta, świetnie nadają się na letnią lekturę.

Wiek 4+

Wydawnictwo Media Rodzina

niedziela, 17 czerwca 2018
Będę biegać - Anna Onichimowska/ il. Ewa Poklewska-Koziełło

Maciek jest fajnym, ruchliwym chłopcem. Właśnie był na łące i biegał za piłką, gdy TO się stało. Przewrócił się,  a przed jego oczami zrobiło się czarno. Szybka reakcja rodziców, wizyta u lekarza, specjalistyczne badania i pobyt w Centrum Zdrowia Dziecka na oddziale kardiologii. Oswajanie miejsca, poznawanie kolegów i ich chorób. Zwykła szpitalna rzeczywistość, smutna niestety. Oj, czasami drapało w gardle ze wzruszenia.

Choroba dzieci to temat zawsze trudny. Jak mówić o chorobie, jak rozmawiać o ewentualnym pobycie w szpitalu, który nie trwa dwa, trzy dni, ale tygodnie, a nawet miesiące? Takich książek jak ta, nigdy dosyć. Oswajają one małe dzieci z problemem, oswajają smoka zwanego chorobą i miejsce, które często jest daleko od domu. Wielkie dzięki należą się Ilustratorce, która mimo trudnego tematu potrafiła wyczarować tutaj piękny kolorowy świat. Do sal szpitalnych wkradają się barwy, dzieci mają kolorowe piżamy, wszędzie kwiaty, podłogi - mozaiki. Każdy z nas ma różne skojarzenia słysząc hasło szpital. Tutaj pokazano go jako miejsce przyjazne, bajeczne wręcz. To ważne dla dzieci, zwłaszcza tych, które muszą spędzić w nim długi czas. Książka kończy się szczęśliwie - opowieść o Maćku ma optymistyczny wymiar i niesie pociechę w chorobie oraz nadzieję.

Wiek 5+

Wydawnictwo Literatura

sobota, 16 czerwca 2018
O Wilku, który miał humory - Orianne Lallemand/ il. Éléonore Thuillier

 

Wilk mieszka w Dalekim Lesie i cierpi na huśtawkę nastrojów: radość przeplata się ze smutkiem, smutek z ekscytacją. Czy można sobie wyobrazić zmianę nastroju 100 razy na minutę? Z matematycznego punktu widzenia - chyba nieeeee. Ale można, w przypadku Wilka jest to możliwe. Wilk nie radzi sobie z emocjami. Inne zwierzęta mówią mu, co należy zrobić, by nauczył się nad sobą panować. Ale łatwo powiedzieć. Czy uda się Wilkowi praca nad sobą? Czy Wilkowi pomoże kurs jogi? A może jakikolwiek inny sport? Czy ciężka praca nad charakterem zacznie przynosić efekty?

Niejeden młody czytelnik odnajdzie w postaci Wilka choć odrobinę siebie. Bo przecież nawet maluchy – radosne i optymistyczne w jednej chwili potrafią stać się markotne i smutne. Stare przysłowie mówi, że najlepiej jest uczyć się na cudzych błędach. Można wiele nauczyć się dzięki Wilkowi. Zatem może książka podpowie jakieś rozwiązanie. Dzięki Wilkowi na pewno dzieci poznają pojęcie: „emocje” i pasujące do tego słownictwo: spokojny, wściekły, zazdrosny, zadowolony, zniesmaczony, nadąsany, smutny. Na kolorowych i zabawnych ilustracjach można śledzić perypetie bohatera i jego przyjaciół. Książka nie poucza moralizatorsko, ale spokojnie tłumaczy problem i podpowiada, co robić, gdy jest naprawdę źle. Myślę, ze taka nauka przyda się nie tylko małym czytelnikom.  

Do tej pory ukazało się kilka ciekawych pozycji z serii „O Wilku”. Wilk, jak się okazuje, nie lubi czytać, nie lubi chodzić, chciałby zostać gwiazdą rocka, chciałby się zakochać i podróżować po świecie. Ciekawe, jak się skończą te historie.

Wiek 4+

Wydawnictwo Adamada

piątek, 15 czerwca 2018
Mama - Hélene Delforge/ il. Quentin Gréban

Dla mam o mamach, macierzyństwie, dzieciach. Niektóre teksty bardzo intymne, osobiste, trudne. Jest kilka, które można przeczytać z dzieckiem. Ale zdecydowanie to nie lektura dla dzieci. Dla kobiet w każdym wieku, dla młodych mam, które zaczynają dopiero ten etap w życiu. Dla starszych mam, które już z niejednego piec a chleb jadły, znają życie od podszewki, przeszły przez różne etapy macierzyństwa. Najpierw jest radość na wieść o tym, że dziecko pojawi się na świecie. Sama radość: dziecko zaczyna chodzić, rysować, poznaje pierwszą piosenkę, mówi: „Mamo”, „kocham”. Właśnie …. „takie piękne plany”. Wszystko przed nami – a życie przynosi i radości i smutki. Dla mnie ta książka jest też swego rodzaju wspomnieniem. Bo z jednej strony czytamy piękne, refleksyjne testy. Z drugiej - odnoszę je natychmiast do swojego życia. To książka, której nie czyta się raz. Do tego pięknie zilustrowana. I właśnie te obrazy przedstawiające mamy z całego świata mogą być wspólną lekturą rodzinną. I tak sobie myślę, może teksty Hélene Delforge zainspirują niejedną kobietę do własnych zapisków, refleksji. Kto wie… Książki w końcu popychają do działania. Jak się okazuje, tak wiele wątków, chwil, codziennych drobiazgów, może być początkiem pięknego wspomnienia: zdjęcia dziecka, moment poznania ojca pociechy, plany, które trzeba było zmienić, karmienie piersią, kołysanka dla dzieci, strach o dziecko, wspólna zabawa, śmierć. Wiele z refleksji Autorki zapada w pamięć. Mnie najbardziej utkwiła w głowie taka myśl. Smutna…

„Przeraża mnie natomiast, że kiedyś nie będziesz chciał mnie odwiedzić…”

Nie opuszcza mnie myśl, że piękną rzeczą byłaby podobna książka o tacie. Napisana z perspektywy mężczyzny. Może kiedyś ktoś…

Wydawnictwo Media Rodzina

czwartek, 14 czerwca 2018
Sto porad dla nieśmiałych - Ewa Susso/ il. Benjamin Chaud

Akcja książki rozgrywa się w Paryżu. I trochę mi przypomina dobre francuskie kino obyczajowe. Historia dorastającego chłopca z marzeniami i kompleksami. Typowy nastolatek ze swoimi problemami – również w kwestii pierwszych uczuć, których obiektem jest nie kto inny jak córka sklepikarza Ahmeda – Ofelia. Na podstawie ilustracji i opisu pewnej sceny rodzinnej, można przypuszczać, że rodzina Cossu to rodzina z tradycjami. Jednak Rolfa nudzą długie rozmowy, celebrowanie posiłków, godzinne przesiadywanie przy stole. Wtedy wybawicielem jest Dede – stary psiak, z którym chłopiec często spaceruje i przy tym marzy o pięknej Ofelii. Rolf ma też swoje miejsce odosobnienia, w którym może się zaszyć  i poczytać ulubioną lekturę: Sto porad dla nieśmiałych. Jest to … ubikacja na strychu. Rolf pilnie potrzebuje jakiegoś planu by: primo: zdobyć serce Ofelii, secundo: by pokonać klasowego siłacza i przystojniaka Huberta. Czy mu się uda?

Codzienne perypetie nastoletniego Rolfa opowiedziane z dystansem i przymrużeniem oka. Napisane przez Szwedkę z dużą dozą … francuskiego humoru. Bo też mieszkańcy miasta nad Sekwaną potrafią jak mało kto śmiać się z siebie. Jest to historia o tym, że marzenia się spełniają, że silny wcale nie znaczy silniejszy, a piękny piękniejszy. Książka porusza też kilka społecznych tematów, takich jak: relacje młodych ludzi ze starszym pokoleniem w rodzinie, z rodzeństwem i przyjaciółmi. No i oczywiście pierwsze uczucia – tak ważne, że często nie zapomina ich się przez całe życie. Nieocenione w tej historii są czarno-białe ilustracje Benjamina Chauda. Znacie go już z książek o Pomelo, perypetiach szkolnych pewnego chłopca, który a to nie odrobił lekcji, a to spóźnił się do szkoły i z „Misiowej piosenki”. Natomiast dzięki Evie Susso mamy takie perełki jak: "Binta tańczy", "Lalo gra na bębnie", "Babo chce" - uwaga! - w duecie ze wspomnianym wcześniej ilustratorem. 

Na stronie Zakamarków znalazłam informację, że seria o Rolfie liczy sobie trzy części. Mam cichą nadzieję, że i dwie pozostałe pojawią się wkrótce w księgarniach. To dobra lektura przejściowa dla starszego dziecka, które wyrosło już z dziecięcych lektur i chciałoby poczytać coś poważniejszego. A ta książka nadaje się na lekturę dla początkujących czytelników: ze względu na szeroką interlinię, dużą czcionkę i relatywnie krótkie rozdziały.

Wiek 7+

Wydawnictwo Zakamarki

wtorek, 12 czerwca 2018
Ada Judytka i zaginiony tałes - Agnieszka Suchowierska/ il. Dorota Łoskot-Cichocka

Ada Judytka Siemaszko jest pół-Polką i pół-Żydówką. Razem z rodzicami mieszka w Białymstoku. To miasto na styku różnych kultur i wielu narodowości. Przed wojną mieszkało w nim ponoć więcej Żydów niż Polaków. Teraz jego mieszkanką jest właśnie Ada. Pewnego dnia dziewczynka udaje się do sypialni rodziców a tam… wyciąga maminy tałes. Niechcący nadeptuje modlitewną chustę czerwonymi szpilkami (też maminymi) i robi się wielka dziura. Trochę czasu minie aż dziewczynka odważy się powiedzieć mamie prawdę. Poczeka na Dni Pokuty i poprosi o wybaczenie. Książka opowiada z jednej strony historię dziewczynki, z drugiej zaś dotyka wielu spraw codziennych. Zastanawiam się, czy jest taka lektura dla najmłodszych aktualnie na rynku, która w takim stopniu przybliżałaby zagadnienia judaizmu, uczyła tolerancji wobec innych religii. Z dużą wrażliwością została pokazana tu symbioza wielu religii i narodowości w małym środowisku: osiedlu, bloku, szkole. To tutaj właśnie spotkają się dzieci żydowskie, prawosławne, katolickie i muzułmańskie. Dogadują się, dyskutują, poruszają nie tylko problemy nastolatków, ale również zagadnienia dotyczące religii, z ciekawością pytają o inność i ją przyjmują. Do fabuły przemycono mnóstwo informacji związanych z religią judaistyczną, tradycjami i obrzędami Żydów. Na końcu książki znajdziecie też słowniczek, w którym objaśniono mnóstwo mało znanych i obco brzmiących terminów dotykających różnych kultur i religii. Jest też instrukcja „Zrób sobie drejdla” czyli małego bączka z hebrajskimi literami – do gry w czasie święta Chanuka.

Wiek 6+

Wydawnictwo Literatura

poniedziałek, 11 czerwca 2018
Żubr Pompik. Wyprawy. Rodzina borsuków - Tomasz Samojlik

Pompik, Polinka oraz rodzice Porada i Pomruk znów w drodze. Tym razem odwiedzają Puszczę Kampinoską – miejsce akurat nam szczególnie bliskie, bo pierwsze wspólne spacery z naszym starszym synem były właśnie w tym Parku Narodowym.  Żubry wędrują wśród drzew i bagien, słychać muchołówkę i dzięcioła czarnego. Jest i łoś (pamiętam przed laty: mój mąż wrócił podekscytowany z przebieżki porannej po Puszczy Kampinoskiej. Już od samych drzwi wejściowych wołał, że biegał po lesie w towarzystwie łosia). Nic dziwnego, że i żubry go spotkały. W końcu jest on symbolem tego PN.

Dostojny łoś tłumaczy żubrom, skąd pochodzi odgłos tajemniczego tupania. Zwierzęta spotykają panią borsukową. Ta boi się, że tupanie żubrów obudzi w norce borsucze maluchy. Krótka relacja z wizyty w Kampinoskim Parku Narodowym zapoznaje dzieci z tym miejscem. Oczywiście nic nie zastąpi wizyty na miejscu – ale kto wie, może ktoś kiedyś zachęcony wyprawami żubrów sam pokusi się o obcowanie z piękną przyrodą. Dzieci poznają rośliny, zwierzęta, krajobrazy, logo Kampinoskiego Parku Narodowego (a tak na marginesie – Robert Lewandowski  - nasz główny napastnik drużyny narodowej w piłce nożnej, też wychowywał się i szlifował swoje piłkarskie umiejętności właśnie w otulinie Kampinoskiego Parku Narodowego).  W środku wiele ilustracji, mapka ze wszystkimi 23 Parkami Narodowymi w Polsce. Można zaznaczać w kwadracikach miejsca, które już odwiedziliśmy – czy to z książką w ramach serii „Wyprawy” czy to w naturze. Na końcu jak zwykle krótkie podsumowanie: Co zapamiętałeś z tej wyprawy?

Wiek 4+

Wydawnictwo Media Rodzina

 
1 , 2