Archiwum
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
niedziela, 29 kwietnia 2012

Wymiary książki: 27,5 cm x 29 cm

Wymiary książki 25,5 cmx 29cm

Jako że jestem mamą – (trochę) konserwatystką i zawsze długo trwa zanim zaakceptuję te wszystkie super wynalazki i nowości, to jednak szybko polubiłam książki w 3D. (W kinie zdecydowanie przychodzi mi to trudniej – wolę jednak kino tradycyjne :) A tu, gdy jeszcze widzę, jak moje dzieci na długo przepadają z tymi książkami po różnych kątach, że trzeba je potem odkopywać z poduch, to tym bardziej się cieszę – bo to strzał w dziesiątkę. Spotkać się oko w oko z niebezpiecznymi zwierzętami, albo doświadczyć dinozaura żyjącego przecież miliony lat temu – to jest dopiero przeżycie. Niewątpliwie zaletą obu tytułów są właśnie wielkie rozkładane modele przestrzenne – na każdej kolejnej rozkładówce wyrasta zwierz: olbrzymi  ptasznik kędzierzawy, jaguar, który bezszelestnie tropi swoje ofiary, jaszczurka zwana smokiem, wąż psiogłowy – zielony myśliwy lasów równikowych, cudowronka z nastroszoną kryzą (Tajemnice natury), wielki pasibrzuch – Brachiozaur, mocarny zabójca – Tyranozaur, podniebny olbrzym – Kecalkoatl, 9 -metrowy Stegozaur (tutaj zdecydowanie mniejszy (Dinozaury). W książkach znajdziecie również wiele ciekawostek dotyczących poszczególnych zwierząt, przyrody, również innych istot, które są na mniejszych ilustracjach.  Na pewno spodobają się ruchome ilustracje, zakładki – które wprawiają w ruch świat przyrody.  Teksty są bardzo przystępne i na tyle długie, żeby zainteresować, a nie znużyć. Przy poruszaniu całą książką dzieci mogą zaobserwować, jak działała szczęka dinozaura, jak machał olbrzymimi skrzydłami Pterozaur, jak walczyły ze sobą Pachycefalozaury, albo jak szykuje się do skoku jaszczurka. Bardzo ciekawa lektura nie tylko dla najmłodszych. A jakie są emocje, gdy podczas entego czytania dzieci nagle stwierdzają, że odkryły coś nowego – co do tej pory uszło ich uwadze. To są naprawdę przeżycia.

 

Wiek 4+

Wydawnictwo Wilga

niedziela, 22 kwietnia 2012

Mały chłopiec  w biało – czerwonej bluzce marzy o wielkiej podróży. Mówi sam do siebie o tych wszystkich wspaniałych miejscach, które chciałby odwiedzić. O istotach – które chciałby spotkać. Staje w oknie i patrzy w świat – daleki, taki tajemniczy, kryjący wiele niespodzianek. Za sprawą marzeń, wyobraźni – wszędzie można się dostać. Nie ma tu żadnych ograniczeń, rzeczy niemożliwych. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – można dotknąć chmur, odwiedzić Biegun Południowy, zrobić duże zakupy w sklepie ze słodyczami. Można zobaczyć dzikie zwierzęta, delfiny śmigające wśród fal, pingwiny i głuszce, lwy, słonie. Trzeba tylko wyobrazić sobie statek, na którym wybierzemy się w tę fascynującą podróż. Podróż życia,  bo nasz mały bohater dojrzewa w niej, nabiera doświadczeń, przeżywa radości i smutki, poznaje smak sukcesu i rozczarowania, bólu i przyjemności, uczy dzielić się swoją radością. By potem wrócić jako bohater do domu. Domu – który mimo upływu czasu, kilometrów na zawsze  pozostaje domem. Jako symbol bezpieczeństwa, krainy szczęśliwego dzieciństwa.

Kolejna, pięknie wydana, mądra książka wydawnictwa Tako, o tym, co w życiu ważne. Książka do czytania i do oglądania. Ale to nie jakieś zwykłe ilustracje. To surrealistyczne obrazy, w których zatarła się granica między snem, marzeniem, a rzeczywistością. Wszystko w bardzo sennej tonacji, spowite mgiełką tajemnicy.

Lektura wyśmienicie nadaje się do rodzinnego czytania – bowiem dzieci poznawszy marzenia książkowego bohatera, na pewno zechcą się podzielić swoimi marzeniami. A to, wierzcie mi, dla nas rodziców, niezwykle cenne doświadczenie. Chłopiec z książki podpowiada, że można cudownie się bawić nie posiadając drogich zabawek - tutaj statkiem był tak naprawdę zwykły tekturowy karton,a żaglami mamine prześcieradła. To książka o sile wyobraźni - a tak, jak się okazuje, jest w istocie wielka.

 

Wiek 4+

Wydawnictwo Tako

 

 Ostatnio zaczytałam się – i to z przyjemnością w internetowym magazynie dla rodziców, który współtworzą właśnie .. . m.in. rodzice. Tematy, które zostały tam poruszone to:  Zabawa – Montessori – Sztuka. Na stronie znajdziecie też ciekawe linki do blogów. Warto tam zaglądać:))

Magazyn znajdziecie tutaj.poniedziałek, 16 kwietnia 2012

Ostatnio wpadam tu tylko na chwilę, by dać znak – jestem, żyję. Szybko, bardzo intensywnie – nazbierało mi się dużo w pracy, przygotowuję się do ważnego wyjazdu, który tuż, tuż. Jak tylko wrócę - odetchnę,  nadgonię zaległości, napiszę o książkach, które piętrzą się koło łóżek moich dzieci, leżą na tych łóżkach, pod nimi. (Jak wrócę, to też posprzątam:). Gdzieś pomiędzy udaje mi się uszczknąć informacji o tym, co w książkach piszczy - a na szczęście dzieje się, oj dzieje. Ot - miesiąc temu (mea culpa) został wręczony Andersen 2012. Otrzymał go Peter Sis, który w Polsce znany jest dzięki książce Tybet. Tajemnica czerwonej skrzynki.


Tutaj inne piękne książki, na które czekamy:)


 środa, 11 kwietnia 2012

Sympatyczna książka dla miłośników skrzydeł w przestworzach. Perypetie kilku latających maszyn, które do złudzenia przypominają …ludzi. Wściekają się, są zarozumiałe, mają kompleksy, boją się, są nieśmiałe albo uczynne. Kilka maszyn, a każda inna. Można się domyślić jaki będzie Vipek, skoro sam wozi na swoim pokładzie VIP-ów. Albo taki Smaruś – który dokonuje przeglądu innych maszyn. Odlotowo poznajemy dzięki lekkiemu samolotowi Skrzydełko. Podczas lotu zostaje trafiony przez piorun. Musi przejść coś w rodzaju rekonwalescencji na lotnisku, gdzie panują sympatie i antypatie, określone porządki. Skrzydełko musi stawić czoła wszelkim trudnościom, pomoże też zakompleksionemu samolocikowi: Śmigiełko. Oczywiście – wszystko dobrze się kończy. Chłopcy z mojego podwórka ślęczą nad tą książeczką – analizują, szukają szczegółów, sami rysują samoloty. Jedne lubią bardziej – inne mniej. Książka obrazkowa, z małą ilością tekstu, w charakterystycznych komiksowych dymkach. Nam podobają się ilustracje Macieja Szymanowicza – zadziorne, wybornie oddające charaktery naszych bohaterów. Nie sposób nie polubić żółtego, oddanego innym Skrzydełko. A Vipek – ten to dopiero miał …charakterek. Wystarczy spojrzeć na jego minę. Wprawdzie przechodzi pewną metamorfozę, ale mali czytelnicy bywają pamiętliwi.

 

Wiek 2+

Wydawnictwo Wilgasobota, 07 kwietnia 2012

 

 

Tę śliczną kartkę vintage znalazłam tutaj:

Kilka dni temu ogłosiłam mały konkurs - Co to za książka. Podałam fragment wstępu pewnej książki dla dzieci - i trzeba było odgadnąć tytuł. Bardzo dziękuję Annie, Tomaszowi i Miriam za udział w konkursowej zabawie - i za miłe maile. Również Agnes Plus zgłosiła swoją propozycję pod wpisem. Jak się okazało, wcale nie było łatwo:) Przyznaję - książka nie jest nowa - znalazłam ją na półce w bibliotece, rok wydania 1969, wyd. Nasza Księgarnia.

Przypomnę wstęp:

Tak dziwnie się składa, że wszystkie mewy mają na imię Emma. Wyjątkiem jest mewa, która występuje w tej opowieści. nazywa się Ola. Mewa ta mieszka razem z trzema przyjaciółkami na niewielkiej mieliźnie Morza Północnego, mieliźnie tak małej, że nie mógłby na niej stanąć żaden dom.

Chodziło o książkę Jamesa Krüssa pt. "Latarnia na Skale Homarów". Najszybciej klucz do zagadki znalazła Anna. Dla jej 3 letniej córeczki wysyłam "Melę na zakupach" Evy Eriksson. Miłej zabawy przy książce:)

środa, 04 kwietnia 2012

Książka Anny Czerwińskiej - Rydel "Wszystko gra" z ilustracjami Marty Ignerskiej zdobyła Bologna Ragazzi Award 2012 w kategorii "Non Fiction". 

Tutaj - informacje z pierwszej ręki:)

Wywiad z Anną Czerwińską - Rydel


poniedziałek, 02 kwietnia 2012

...przypada właśnie dziś - 2 kwietnia - w rocznicę urodzin Andersena (2.04.1805r.). My świętujemy na swój domowy sposób - bardzo kameralnie, rodzinnie, przytulnie:))) - zaczęliśmy czytać nową starą książkę, która zaczyna się tak:

Tak dziwnie się składa, że wszystkie mewy mają na imię Emma. Wyjątkiem jest mewa, która występuje w tej opowieści. nazywa się Ola. Mewa ta mieszka razem z trzema przyjaciółkami na niewielkiej mieliźnie Morza Północnego, mieliźnie tak małej, że nie mógłby na niej stanąć żaden dom.

Konkurs i refleksje:)

Czy ktoś zgadnie tytuł przytoczonej lektury? Jeśli tak - proszę go przesłać na mój adres: nata44@op.pl. Pierwsza osoba, która odgadnie zagadkę, otrzyma książkę niepodziankę - zdradzę tylko, że będzie to książka dziecięca. Rozwiązanie i zwycięzcę ujawnię oczywiście we wpisie - jak tylko się pojawi prawidłowa odpowiedź w mojej skrzynce mailowej:) A tak na marginesie - fajne czasy nastały, że na półkach pojawia się tyle cudnych książek dla dzieci. Chyba nawet współczuję rodzicom, którzy nie mają czasu zgłębić tematu - tych wszystkich nowości, tytułów, ilustratorów na topie, mód - bo takie w tej sferze też są - a jakże:) Dla wielu z nas - półki pełne tych wszystkich książeczek - to dżungla, nie oswojona - odnaleźć się w tym - to dopiero sztuka:) Życzę dobrego samopoczucia pośród szeleszczących kartek - i sobie i Wam na cały następny rok:)