Archiwum
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
czwartek, 25 grudnia 2008

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia

piątek, 12 grudnia 2008
Na gwiazdkę - Małgorzata Musierowicz

Czasem, gdy nadchodzi Boże Narodzenie, zastanawiamy się, co zrobić, by te święta przeżyć naprawdę. By znów, może jak co roku, nie powiedzieć- święta, święta i po świętach. Małgorzata Musierowicz napisała książkę – Na gwiazdkę- do czytania w okresie Adwentu i Bożego Narodzenia. Właśnie na takie świąteczne przeżywanie- na chwilę zadumy, zrozumieć, rozsmakować się w oczekiwaniach. Autorka tłumaczy pewne pojęcia, wyraża swoje refleksje, wspomina, podaje świąteczne przepisy na pierniki, bigos i inne rarytasy. Pisze o swoich perypetiach związanych z chowaniem prezentów przed dziećmi- o pewnej kryjówce, której dzieci unikały jak diabeł święconej wody - a był nią… gabinet stomatologiczny matki pisarki. I jak to zwykle z książkami Musierowicz bywa- książkę czyta się jednym tchem, a potem wraca - do cytowanych wierszy Twardowskiego, Baczyńskiego, Morsztyna, opowiastek o czasie minionym. Książka pełna optymizmu i  humoru.


Wiek 10+

czwartek, 11 grudnia 2008
Goście na Boże Narodzenie- Sven Nordqvist

I oto znów nasi rodzinni ulubieńcy. Staruszek Pettson skaleczył się w nogę i nie może przygotować domu do świąt Bożego Narodzenia. Kot Findus jest strasznie rozżalony, bowiem marzy o choince, prezentach, świątecznych przysmakach. Przez chorą Pettsonowę nogę przed dwójką przyjaciół staje widmo świąt smutnych, samotnych i niesłychanie skromnych. Ale stare przysłowie mówi- prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie. Kolejna część o Findusie to ciepła opowieść o dobrych sercach, empatii i przyjaźni. Czuć w niej świąteczną atmosferę i krzątaninę. Oczywiście do tego, jak zwykle, humor obrazkowy i sytuacyjny- jak choćby dialog na temat małej ilości ciasta piernikowego:

- To niebywałe, jak się skurczyło- powiedział ( Pettson)

-Taak, ciasto jest dziwne- odparł Findus- Ono po prostu znika.

-Może był tu jakiś kot i trochę spróbował?- zauważył Pettson.

-Może i tak- odpowiedział Findus- A może jakiś staruszek?

- Może i tak- odrzekł Pettson.

Niesamowita książeczka na mroźny dzień:)


Wiek 3+

Wydawnictwo Media Rodzina

poniedziałek, 01 grudnia 2008
Jak czekać na Święta Bożego Narodzenia?- Joanna Krzyżanek/ il. Marcin Ciseł

To cieniutka książka o Małgosi i Antosiu. Rodzeństwo przygotowuje się do Świąt Bożego Narodzenia. Małgosia i Antoś  opowiadają o swoich przygotowaniach- wieńcu adwentowym, listach do Świętego Mikołaja, adwentowych serduszkach, czyszczeniu butów 5 grudnia, dokarmianiu ptaszków, pieczeniu pierniczków, robieniu kartek świątecznych, stole wigilijnym, prezentach, kolędowaniu, pasterce. Można z maluchami czytać, oglądać obrazki, rozwiązywać zagadki i rebusy, wycinać, kleić, kolorować. Nam się baaardzo podoba:)

Wiek 3+

Wydawnictwo WAM

Tajemnica Bożego Narodzenia- Jostein Gaarder

 

Kalendarz adwentowy kojarzy się chyba większości z 24 czekoladkami ukrytymi w małych kolorowych okienkach- które dziecko każdego dnia otwiera i smakowicie pałaszuje. Kiedy nadchodzi czas na dwudziestą czwartą czekoladkę- to znak, że to dzień Wigilii Bożego Narodzenia. Według mnie fajny sposób na skrócenie dziecku Okresu Oczekiwania. Bo jeśli ktoś ma małego fąfla w domu wie, że odpowiedzi typu- Gwiazdka jest z 5 dni, Mikołaj przyjdzie za tydzień- są zupełnie bez sensu i dla dziecka pojęciem abstrakcyjnym. Maluch chce wszystko od razu i już. Mnogość czekoladek tymczasem uświadamia mu, że musi jeszcze dłuuuugo poczekać. Zaledwie kilka nie otwartych okienek sygnalizuje, że święta tuż tuż :) Kalendarze mają najróżniejsze formy- jest to element tradycji zachodnioeuropejskiej- i właściwie przywędrował do nas niedawno. A więc są kalendarze - bombonierki, są kalendarze z najróżniejszych materiałów- szyte, drewniane. Kiedyś widziałam kalendarz adwentowy składający się z 24... małych buteleczek markowych alkoholi. To pomysł dla dorosłych i jak dla mnie wykraczający trochę poza przyjęte przeze mnie normy rozumienia adwentowego święta. No cóż można i tak- z przymrużeniem oka;)

Jostein Gaarder, autor bestsellerowego Świata Zofii, napisał książkę oryginalną- w formie kalendarza adwentowego. Historia zaczyna się w 1 grudnia- Joachim wraz z ojcem zjawia się w księgarni, by kupić kalendarz adwentowy. Kiedy chłopiec nie może się zdecydować- który wybrać- ze Świętym Mikołajem mknącym na saniach zaprzężonych w renifery czy może z krasnoludkiem wcinającym w obórce kaszę z miski, nagle dostrzega piękny stary kalendarz z wypłowiałym wizerunkiem Józefa i Maryi z malutkim Jezusem, oparty  o książki. Nie ma w nim ani czekoladek, ani plastikowych figurek. Każde okienko kryje kolorowy obrazek- i jak się okaże później w domu malutką karteczkę z pięknie opowiedzianą historią oczekiwania na narodziny Pana Jezusa. Książka- tak jak typowy kalendarz adwentowy, podzielona jest na 24 rozdziały. Do codziennego czytania, do zadumy, przeżycia adwentu i przygotowania się na święta. Historia opowiadana jest w świecie realnym, gdzie Joachim codziennie otwiera okienko w swoim kalendarzu i  w świecie fikcji- opowieści spisanej na małych karteczkach schowanych za malutkimi drzwiczkami. A wszystko zaczęło się pewnego dnia podczas zakupów- Elisabeth będąc z mamą w domu towarowym nagle spostrzega, że z jednej z półek zeskoczył malutki baranek z dzwoneczkiem u szyi. Miał już dość dużego sklepu, brzęku aparatów kasowych i paplaniny kupujących. Dziewczynka wybiegła za zwierzątkiem i... znalazła się w innym świecie, jakże innym od tego pełnego ludzi, gwaru, przedświątecznej lataniny. Kiedy spotyka anioła Efiriela postanawia udać się wraz z nim do Betlejem.

Książka dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Można powiedzieć- rodzinna. Bardzo podoba mi się wydanie Świata Książki z ilustracjami Anny Kaszuby- Dębskiej. Może właśnie to książka do wspólnego poczytania i rozmów o istocie świąt. Książka – ucieczka od zakupów przedświątecznych, komercji. Czy nas zmieni-  czy mnie zmieni ? Sama jestem ciekawa za 24 dni…

Wiek 10+

Wydawnictwo Świat Książki