Archiwum
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
sobota, 28 lutego 2015

Zaproszenie do odwiedzenia rynku w Krakowie. Jeśli nie fizycznie – to może chociaż lekturowo;) Dla kogoś, kto planuje wycieczkę do dawnej stolicy Polski , książka Michała Rusinka może stać się literackim przewodnikiem. Autor nie tylko oprowadza po ciekawych miejscach, ale przedstawia również stałych bywalców tego miejsca (niektórym poświęcając wręcz krótkie wiersze, niekiedy te postacie są tylko w tle lub na ilustracjach): kwiaciarki, dorożkarzy, sprzedawców obwarzanków, artystów, hejnalistę, zakochanych i  … gołębie.

W wierszach Rusinka pojawiają się charakterystyczne elementy krakowskiego rynku:  Kościół Mariacki, ratusz i Sukiennice, pomnik Mickiewicza, kościół św. Wojciecha , pomnik barda Piotra Skrzyneckiego,  studzienki, dorożki.  Autor nawiązuje do legend krakowskich: o hejnaliście, którego ugodziła strzała tatarska i wież Kościoła Mariackiego zbudowanych przez dwóch braci.

Zarówno w wierszach jak i na ilustracjach jest gwarno i tłoczno, kolorowo i klimatycznie. Słychać gruchanie gołębi, parskanie koni, nawoływania sprzedawców, głosy turystów z całego świata. Ach – nic tylko wsiąść do samochodu i udać się na Południe. Książka do tego jak najbardziej zachęca.

Wiek 5+

Wydawnictwo Literatura

 

piątek, 27 lutego 2015

Dla mnie - wyciskacz łez. Tak było baaaardzo dawno temu, jest i teraz. Przeczytałam z sentymentem i przypomniałam sobie siebie przed laty. I zapisy na tę książkę w bibliotece, bo nad losami Broni płakałam nie ja sama w klasie. Zaczytany stary egzemplarz owinięty w szary papier i dodatkowo w gazetę, bo surowy pan Antoni, bibliotekarz ze szkolnej skarbnicy książek, uprzejmie donosił wychowawcy, jeśli ktoś o książki nie dbał. I pamiętam jeszcze film, puszczany w miejskim domu kultury. Trochę się spóźniłam na niego i żałowałam, że nie widziałam, jak Bułeczka opuszcza rodzinną wieś.

Bułeczka to opowieść o dwóch dziewczynkach. Jedna z nich jest sierotą, która nie ma na świecie nikogo bliskiego oprócz nieznanego wujka. Ten decyduje się wziąć Bułeczkę do siebie, co nie podoba się jego córce Wandzi. Dziunia, jak ją nazywają domownicy, jest rozpieszczona, rozpuszczona, krnąbrna. Tak ją przynajmniej widziałam przed laty – dziś z perspektywy dorosłego, sądzę, że po trosze była to poza. Skoro pojawia się zazdrość między rodzeństwem, to co dopiero u takiej dziewczynki – jedynaczki, której nikt do końca nie przygotował na przyjazd obcej Bułeczki. Z tego wywiązało się kilka ciekawych, nie zawsze miłych, perypetii. Bułeczka pokazuje oswajanie się dwóch małych ludzi, to też obraz powojennej polskiej rzeczywistości – co docenią zwłaszcza starsi czytelnicy.

Bardzo  optymistyczna opowieść o szukaniu swojego miejsca na ziemi i akceptacji drugiego człowieka. Cenna lekcja dla wszystkich.

Wiek 6+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia 

czwartek, 26 lutego 2015

Po Zapiskach dziadka i Zapiskach babci czas na zapiski o naszych dzieciach… naszego autorstwa. Zakamarki wydały niedawno dwie książki – wersję dla dziewczynek i chłopców – do uzupełniania najróżniejszymi informacjami, ciekawostkami, zdjęciami , powiedzonkami związanymi z maluchami. Można zadedykować własnemu dziecku, można podarować nowonarodzonemu bobasowi. Za kilka lat będzie do poczytania i powspominania jak znalazł. A może wręczyć taką uzupełnioną książkę bohaterowi zapisków w dniu jego 18 urodzin?

Autorka – Catarina Kruusval dobrze znana jest w Polsce – z zakamarkowej serii o małej Eli. Pierwsza książka o mnie to lektura z delikatnymi rysunkami, o wyważonej kolorystyce, na szorstkim papierze (dobrze się pisze:) Może towarzyszyć maluchowi od pierwszych jego dni – przez kolejnych 24 miesięcy.

W środku miejsce na notatki sprzed narodzin, z  samego porodu, o świecie w  dniu narodzin, pierwszych dniach w domu, rodzinie, drzewie genealogicznym, chrzcie, pierwszych tygodniach – i związanych z  nimi wydarzeniami: takimi jak kąpiele, ulubione zabawki, podnoszenie główki, klaskanie, śmiech, przekręcanie się na bok, jedzenie, sen, ulubione piosenki, przytulanki, książki, odciski stópki i rączki, pierwsze sylaby, słowa, zwierzęta, zabawy, święta, roczek, pierwszy rysunek, wzrost i waga w przeciągu dwóch lat.

Na pewno taka książka to wyzwanie dla współautorów, którymi są najbliżsi. Swego rodzaju kronikarze, którzy pilnują różnych wydarzeń. Wymaga zaangażowania i bieżącego uzupełniania. Myślę, że po latach nagrodą za taką troszkę mrówczą pracę będzie satysfakcja obu stron.

Między wersją dla chłopca i dla dziewczynki nie ma w środku żadnych różnic.

Książka jest ładnie wydana, format podłużny, z płóciennym grzbietem, szyta.

Wydawnictwo Zakamarki

środa, 25 lutego 2015

 

Kolejna biografia Anny Czerwińskiej - Rydel przybliża sylwetkę jednego z najbardziej płodnych pisarzy w historii literatury polskiej. Mowa tu oczywiście o Józefie Ignacym Kraszewskim – autorze takich literackich przebojów jak Stara baśń, Krzyżacy 1410 czy Hrabina Cosel.  Choć nie tylko o nim tutaj mowa – ale o tym za chwilę. Czerwińska - Rydel jak zwykle szuka pomysłu na przedstawienie danej postaci – by zainteresować młodego czytelnika nie tylko swoją książką i głównym bohaterem, ale też by namówić go na małe literackie co nie co już po przeczytaniu jej książki. Przyznam, że ja w czasie porządków, jakie przeprowadzałam niedawno w bibliotece domowej, a które polegały na zdjęciu wszystkich tomów, odkurzeniu ich i umyciu regałów, znalazłam kilka zapomnianych książek Kraszewskiego i przepadłam na długie godziny za sprawą:) Sprawy kryminalnej.  A wszystko to dzięki książce pani Anny. Dla mnie Kraszewski to nie żadna nowość, ale przeciętnemu polskiemu nastolatkowi, pewnie z niczym/ nikim się nie kojarzy. Jakże zdziwieni byliby widząc go dziesiątki lat temu jako idola, bożyszcza tłumów, na którego książki czekano z wielką niecierpliwością. W czasach, gdy dostęp do informacji był bardzo zawężony, Kraszewski był oknem na świat, tłumaczył go, pokazywał, jak żyło się w dawnych czasach. I takiego go właśnie przedstawia Czerwińska – Rydel. Od momentu jego narodzin, dzieciństwa spędzanego u dziadków, potem w szkole – gdzie często miał problemy wynikające po części z niedbalstwa, po części z jego buntowniczej natury aż do momentu śmierci.  Wynoszony na piedestał, ale też i wzgardzony i krytykowany, z kłopotami finansowymi, rodzinnymi.  Ta lektura jak i książki Kraszewskiego – jedne lepsze inne słabsze, świadczą o tym, że Kraszewski niesprawiedliwie został odstawiony do kąta. Wiedzą o tym blogerzy, którzy czytają i opisują książki pisarza na blogu: Projekt „Kraszewski”.

Losy Kraszewskiego zostały przez Annę Czerwińską – Rydel splecione z losami współczesnego nastolatka, który musi swoje wakacje spędzić u n-u-d-n-e-g-o stryja na wschodnich rubieżach Polski. Starszy człowiek, naukowiec, samotnik próbuje znaleźć drogę do porozumienia z przedstawicielem młodego pokolenia. To wzajemnie poznawanie się ale i oswajanie i wychowywanie przez książkę właśnie. Kuba może grać na komputerze pod pewnym warunkiem: musi przeczytać porcję biografii Kraszewskiego napisanej przez stryja. Czy postać Kraszewskiego zainteresuje Kubę, czy obaj panowie polubią się? Zostawiam Was z tymi znakami zapytania z nadzieją, że sięgniecie po Sto tysięcy kartek, a potem i być może po jakiś zapomniany tytuł  jednego z najbardziej rozpisanych pisarzy, podejrzewam, że w historii literatury światowej.

Wiek 11+

Wydawnictwo Muchomor

wtorek, 24 lutego 2015

Książka przedstawia gatunki, które jeszcze są na świecie, ale których za chwilę może nie być. Stwierdzenie niewiarygodne, prawda? Kondory, rysie iberyjskie, orangutany, tygrysy, gepardy, aligatory, słonie są silnie zakorzenione w świadomości współczesnego człowieka. Są i już. Jakoś nie dociera do nas informacja, że może nie być tych zwierząt.  Autorzy pokrótce omawiają wymierające gatunki podając jednocześnie tego przyczynę: cenione za skórę, kość słoniową, brak miejsc na gniazda, brak jedzenia i domu, zniszczenie środowiska naturalnego, w końcu najtragiczniejsza chyba przyczyna: polowanie dla zabawy. Oprócz różnych gatunków, można znaleźć tu informacje na temat różnych organizacji międzynarodowych, które spisują zagrożone gatunki i organizują akcje pomocowe i informacyjne. Na końcu słowniczek trudniejszych pojęć: artefakt, kłusownik, podszerstek, wścieklizna, znakowanie i inne. Dzieci mogą poćwiczyć znajdowanie informacji o poszczególnych gatunkach za pomocą indeksu. W środku dużo zdjęć, ciekawostek, informacji o wymarłych już zwierzętach. 

I choć ta lektura dotyczy gatunków bardzo egzotycznych, warto pochylić się nad rodzimym problemem. Ot takie zwykłe szare wróble, które lubią przebywać blisko naszych domostw - też grozi im wyginięcie. Nie są to zatrważające liczby w chwili obecnej, ale patrząc na statystyki - jest ich coraz mniej, a liczba ciągle spada. Na pewno taka książka i osobiste doświadczenia każą zastanowić się nad tym, co można prywatnie, na swoim podwórku zrobić, by pomóc przyrodzie. Może być to punkt wyjścia do rozmów z dzieckiem na ten temat.

Wiek 6+

Wydawnictwo Olesiejuk

poniedziałek, 23 lutego 2015

Jestem miłośniczką serii Baśnie świata, które już od kilku lat wydaje Media Rodzina. Po baśniach chińskich, polskich, indiańskich, arabskich, afrykańskich, nadeszła pora na wycieczkę do dalekich Indii. Mało znane, z egzotycznymi motywami, na pewną stanowią smakowity kąsek dla moli książkowych. A czas na czytanie baśni jest dobry - bo te najlepiej smakują właśnie zimą (nawet bez śniegu - :)))


Jakiś czas temu, kiedy czekałam z dziećmi na wizytę u stomatologa, rzucił nam się w oczy plakat z przyprawami świata. Ileż tam było kolorów. Niektóre wręcz nienaturalne, ostre, jakby sztuczne. A jak przyprawy - to przecież ...Indie. To potwierdza przecież historia i pęd ludzkości właśnie za przyprawami, szukanie magicznej i krótszej drogi do Indii,  pogoń za skarbami i bogactwem. Ta książka jest właśnie jak te przyprawy z plakatu. Przed czytaniem wystarczy przekartkować książkę, by te barwy z gabinetu odnaleźć na ilustracjach Marianny Jagody. Soczyste, wyraźne, wręcz pachną kurkumą, szafranem, goździkami, cynamonem. Od barw i wyobrażonych zapachów można dostać zawrotu głowy.


W opowieściach znajdziecie, tak jak i w rodzimych przykładach, księżniczki i książęta, ale są przede wszystkim postacie o obcobrzmiących określeniach: bramin, radża, rani, pandit, balwierz. Kobiety chodzą w sari, mężczyźni płacą walutą o dziwacznej nazwie "rupia". W tle pojawiają się egzotyczne rośliny: banian, miodla indyjska, palma winna, lotosy; dalej - bóstwa: Śiwa, Widhata-Purusza; egzotyczne ceremonie: gandharwa, annapraśna, czy wydanie córki za mąż. Krowa jest świętym zwierzęciem, można spotkać hiraman - czyli przepięknie ubarwioną papugę; ludzie wierzą w reinkarnację, a swoje biedne i podłe życie  w teraźniejszości odbierają jako karę za poprzednie życie.

W grubym tomie są 23 baśnie, przystępnie napisane, bogato ilustrowane. Baśnie hinduskie to swego rodzaju podróż do innego zakątka świata, gdzie czekają demonice (!) i demony, kupcy, wróżki, wierni i nie - służący. Po takiej lekturze tęsknie wypatruje się wakacji:)


Wiek 5+

Wydawnictwo Media Rodzina

niedziela, 22 lutego 2015

Jeśli szukacie dobrej książki o kosmosie dla najmłodszych, to trafiliście pod właściwy adres. Profesor Astrokot od razu złamał moje serce. To nie fabularyzowana opowieść o pewnym kocie i o jego przygodach w Kosmosie, ale książka popularno - naukowa, w której kot profesor jest przewodnikiem. Tłumaczy zawiłości, przybliża trudne pojęcia. I mając porównanie z kilkoma innymi książkami o tej tematyce, robi to w sposób przystępny, wyjaśnia na przykładach, które pomagają ZROZUMIEĆ świat nad naszymi głowami. Najbardziej podobało nam się porównanie planet. Dzieci wiedzą oczywiście, że są Mars, Neptun, Wenus, Ziemia itd., i że mają one różne wielkości. Pokazanie Jowisza jako arbuza, Saturna - jako grapefruita, Merkurego jako ziarnko pieprzu, a Ziemi jako pomidora koktajlowego pomaga (nawet dorosłym - hm hm) zrozumieć skalę różnicy:)

Tematyka tej książki jest bardzo szeroka: wszechświat, narodziny gwiazdy, galaktyki, Słońce i Układ Słoneczny, poszczególne planety, loty w Kosmos, Księżyc, różne ciekawostki i nowinki związane z aktywnością człowieka w przestrzeni kosmicznej, urządzenia do obserwacji i obliczeń, w końcu i to, co nawet dorosłego nurtuje, a co dopiero najmłodszych: czy istnieje gdzieś życie pozaziemskie?

Świetnie zilustrowana, nie pozbawiona humoru. Kiedy dzieci zobaczą płaczącego Plutona, na pewno zapamiętają, że nie jest już planetą. Dowiedzą się też, że bez potu nie ma lotu. Udanym zabiegiem jest też wprowadzenie elementów komiksu - w dymkach można przeczytać kolejne ciekawostki, ale też poznawać emocje bohaterów wyrażane współczesnymi: Jupi! czy: Ja cię kręcę! Dzięki temu postacie: Astrokot czy kosmonautka myszka są bardzo dynamiczne, cały czas biorą udział w procesie oprowadzania po wszechświecie są aktywne i wiarygodne. 

Na samym początku to, co lubię w dziecięcych książkach: etykietka do wypełnienia: Ta książka należy do.... Na końcu słowniczek trudniejszych pojęć. Całość bardzo kolorowa, ale w tonacji spokojnej, nie krzykliwej. Książka przypomina mi stare lektury naszych rodziców z lat 50-tych i 60-tych. Okładka bardzo ponętna - jeśli tak mogę napisać o książce :)- ale to faktycznie pobudza tylko ciekawość. Duży format (30 cm x 30 cm), lakierowane elementy, faktura a'la szare płótno. W środku sztywne, szorstkie  kartki.

To tekstu wkradło się kilka mało znaczących literówek. Na stronie o Neptunie poprawiłam też "165 dni ziemskich" - na "lat". Całość zawiera mnóstwo ważnych informacji, które na pewno przybliżą wcale niełatwą kosmiczną tematykę. Polecam!

Wiek 5+

Wydawnictwo Entliczek

czwartek, 19 lutego 2015

Piąta już, sentymentalna podróż do przeszłości. Moja:))) Bo wiele tych książeczek zawartych tutaj w jednym tomie gdzieś w przeszłości towarzyszyło i mi i mojemu rodzeństwu. Łezka się zakręciła w oku, gdy zobaczyłam Pana Maluśkiewicza i wieloryba i Malowany ul. Chyba wielu rodziców tak ma, sięgając po te wznowione wydania. Krótkie historie - prozą, wierszem. Mniej i bardziej znane. W doborowym towarzystwie ilustratorskim. Na kilkanaście lat zapomniane. W bibliotekach zaczytane na śmierć. Sądzę tak po półce, która ledwo mieści kilkadziesiąt "tomów". Wiele z nich posklejanych taśmą, z obszarpanymi brzegami, tak uparcie ratowanych przez panie bibliotekarki.

Książka z dużym przekrojem wiekowym, bo niektóre teksty można czytać najmłodszym, inne świetnie nadają się dla dzieci już w wieku szkolnym. Tym bardziej, że dotykają różnych problemów, które mogą tak naprawdę zdarzyć się wszędzie. Mowa tu o opowiadaniach Małgorzaty Musierowicz, która porusza kwestię koleżeństwa, przyjaźni, odwagi i przemocy. Ciekawym tekstem jest Dom uświadamiający młodemu czytelnikowi, jak różna i złożona jest natura ludzka. Przyjaźń -  nie znaczy wcale: mieć takie same marzenia i pasje. Właśnie różnice czynią ją piękną - co nie zawsze pomaga w dyskusjach i podejmowaniu decyzji. Ale czyż przez to aby nasze życie nie jest piękniejsze i ciekawsze? Babcia na hulajnodze uświadamia, jak to wspaniale mieć babcię. Pomoże w każdej biedzie, podpowie, przytuli. Malowany ul z kolei to bajka o życiu pszczół, z których zwłaszcza jedna jest niesamowicie wrażliwa na otaczające piękno. Można zobaczyć, jak piękno i sztuka są ważne w życiu - no cóż, nie samych miodem pszczoła (chlebem - człowiek) żyje:). Pana Maluśkiewicza i wieloryba nie muszę chyba specjalnie rekomendować. Tutaj z ilustracjami Mirosława Pokory. Klasyka w najlepszym wydaniu, melodyjna historia o przygodach, poszukiwaniach, spełnianiu marzeń. W końcu mała Wielka przygoda małej Zosi - ucząca poszanowania każdego życia. Perypetie tej małej dziewczynki zamkniętej w pudełeczku od zapałek będą przestrogą dla najmłodszych. Mokry łakomczuch to z kolei wspomnienie wakacji, zabawy nad morzem, ucieczki przed falami i ... zabawa z wyobraźnią. Zaskoczy Was Adam Bahdaj w swojej poetyckiej opowieści o słowiku i księżycu. Kto by się spodziewał - autor znany z powieści przygodowych i detektywistycznych dla dzieci i młodzieży zaprasza na nocną wyprawę do okwieconego sadu:) Ale to miłe zaskoczenie. Na koniec poetycka opowieść Wandy Chotomskiej o ślimaku, który testuje różne domki. Dzieci przekonają się, że wszędzie dobrze, ale we własnym domu najlepiej:)


W tej części znajdziecie dziesięć książeczek, które przed laty ukazywały się w małym formacie w  ramach serii "Poczytaj mi, mamo".

Pan Maluśkiewicz i wieloryb - Julian Tuwim/ ilustracje Mirosław Pokora

Kredki - Małgorzata Musierowicz/ ilustracje Mieczysław Kwacz

Wielka przygoda małej Zosi - Barbara Lewandowska/ ilustracje Janina Krzemińska

Bijacz - Małgorzata Musierowicz - ilustracje Zdzisław Byczek

Mokry łakomczuch - Barbara Lewandowska/ ilustracje Janina Krzemińska

Malowany ul - Adam Bahdaj/ ilustracje Zdzisław Witwicki

Dom - Wiera Badalska/ ilustracje Wanda Orlińska

Księżycowy koncert - Adam Bahdaj/ ilustracje Grażyna Rogowska

Babcia na hulajnodze - Ewa Skarżyńska/ ilustracje Zdzisław Byczek

Ślimak - Wanda Chotomska/ ilustracje Grażyna Rogowska


Wiek 4+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia


piątek, 13 lutego 2015

 

Mimo swojego wieku („Emil" został wydany po raz pierwszy w 1929r.), czyta się i słucha książki Kästnera wyśmienicie. Jej wiek jest tu atutem, bowiem dzięki temu – nie dosyć, że z jednej strony czytelnik podąża tropem przestępcy, emocji jest tu co niemiara, to jest też druga strona medalu: to również wyprawa w czasie, do epoki która minęła bezpowrotnie – kiedy to konie ciągnęły tramwaje, panowie chodzili po ulicach w melonikach a chłopcy w czapkach uczniowskich, zakupy robiono w sklepie bławatnym, a dzieciaki, zamiast siedzieć przed komputerami i telewizorami, świetnie bawiły się tym, co znalazły na ulicy. Przecież właśnie tak było z Emilem. Napatoczył im się przypadkiem dzieciakom z Berlina jakiś chłoptaś z prowincji i mieli z tego powodu niezłą zabawę. Książka traktuje też o uniwersalnych wartościach jak przyjaźń, honor, odwaga. Ale od początku...

Emil nie ma ojca i jest wychowywany tylko przez matkę. Ciężko związać im koniec z końcem. Matka dwoi się i troi, a syn jak może – pomaga. Dobrze się uczy, wraca do domu przed wyznaczonym czasem, na wycieczce nie traci wszystkich pieniędzy. Kiedy nadchodzą wakacje – pani Tischbein postanawia wysłać syna na kilka tygodni do rodziny, do Berlina. Chłopak wiezie ze sobą pokaźną sumę pieniędzy, którą schował w kieszeni marynarki. Tymczasem nie wie, że razem z nim w przedziale podróżuje złodziej. Łatwo przewidzieć, jaki finał będzie miała ta samotna wyprawa. Tyle że łotr ów nie zdaje sobie sprawy, że Emil to chłopak z charakterem i tak łatwo mu nie odpuści. Przecież wie, ile trudu i wyrzeczeń kosztuje matkę wyprawa syna do stolicy. Emil wraz z chłopakami śledzi mężczyznę w meloniku, a na końcu odzyskuje swoje pieniądze i staje się bohaterem gazet, jako że przyczynił się do ujęcia groźnego przestępcy.

Książka od samego początku zdobyła wielką popularność w Niemczech. Wielokrotnie była filmowana, wznawiana, przenoszona na deski teatru. Erich Kästner znalazł się wśród pisarzy, którzy nie pasowali nazistom. Jego książki spłonęły na stosie. Jednak on sam nie miał zamiaru opuszczać Rzeszy. W jednym ze swoich wierszy napisał, że jest Niemcem z Saksonii i ojczyzna go nie przepędzi, on sam jest jak drzewo, które tam wyrosło i jeśli zajdzie taka potrzeba, wówczas właśnie w Niemczech uschnie na zawsze.

Wydawnictwo Jungo-off-ska do tej pory oferowało czytelnikom książki w interpretacji aktorki Edyty Jungowskiej. Tym razem niespodzianka – do współpracy zaproszono znanego i cenionego aktora Piotra Fronczewskiego. Myślę, że to dobry pomysł. Książka jest bardzo „chłopięca” i męski głos dobrze pasuje do pościgów, szpiegowania, karkołomnych wygibasów na ulicach przedwojennego Berlina. Co do interpretacji – pan Fronczewski to mistrz słowa. Bezapelacyjnie. Słychać to podczas jego czytania: dykcja, modulacja głosu, tembr – wszystko to sprawia, że słucha się nagrania z przyjemnością. I co najważniejsze – nie gwiazdorzy. Nadaje odpowiednie tempo, tu i tam zawiesza głos, czyta baaardzo wyraźnie. W połączeniu z dobrym tekstem to prawdziwa uczta dla ucha.

Wiek 8+

Wydawnictwo Jung-off-ska

środa, 04 lutego 2015

Kiedy we wakacje gościła u mnie M. drogi naszych rozmów oczywiście zawiodły nas do książek. M. wyznała, że lubi czytać biografie znanych kobiet, które odniosły sukces, bo miały w życiu trudno, pod górkę, start zdecydowanie gorszy i trudniejszy niż mężczyźni. Czytając dorosłą literaturę biograficzną, czy teraz tę dla dzieci, często nie sposób się  z tym nie zgodzić. I myślę sobie, że taka książka jak ta, pokazuje najmłodszym czytelniczkom, że warto mieć marzenia, warto je realizować, choć ma się cały świat przeciwko sobie. Można zatem potraktować „Którędy do gwiazd?” jako źródło ciekawych informacji na temat kobiety żyjącej przed wiekami, ale też można potraktować jako zachętę do realizacji siebie, pokonywania trudności i kształtowania charakteru. Nie, nie jako manifest feministyczny, bo mimo tego, że Elżbieta Heweliusz bardzo ceniła naukę, to całym sercem była oddana rodzinie – sławnemu mężowi i dzieciom.

Elżbieta Heweliusz z domu Koopmann żyła w czasach, kiedy palono na stosach czarownice. Wystarczyło krzywo spojrzeć, powiedzieć jakąś bzdurę, polecić zioła albo pochwalić się wiedzą – często znalazł się ktoś „życzliwy” i doniósł. Mężczyźnie mogło być to wybaczone. Kobietę posądzano o czary. Właśnie przed tym ostrzegały Elżbietę jej matka i babka, które dobrze znały życie i bały się o córkę i wnuczkę, która bardziej garnęła się do książek niż do haftowania, rodzenia dzieci, czy prowadzenia domu.

Anna Czerwińska - Rydel  zapoczątkowała trylogię o trzech znanych gdańszczankach. Sięgnęła po życiorysy kobiet nieprzeciętnych, łaknących wiedzy, bardzo różniących się w swoich dążeniach od innych przedstawicielek płci pięknej. W tym akurat przypadku przenosi nas do XVII – wiecznego Gdańska do domu zamożnego browarnika i naukowca – Jana Heweliusza, astronoma króla Jana Sobieskiego, który poślubił żonę 36 lat młodszą od siebie. Sceny z życia małżeńskiego, rodzinnego i naukowego to jedno -  z drugiej strony to też doskonała okazja, by poznać Gdańsk przed wiekami: jego mieszkańców, panujące stosunki społeczne zwyczaje i …przesądy. Towarzyszymy Elżbiecie od młodzieńczych lat, kiedy to jako 16-latka zdecydowała się poślubić starszego Jana. Z biegiem lat, po urodzeniu kolejnych dzieci, coraz bardziej oddawała się naukowym badaniom. Po śmierci męża, kontynuowała je, korespondowała z wielkimi tego świata, zyskała miano pierwszej polskiej kobiety – astronom. Autorka zastosowała tutaj retrospekcję. Elżbieta już jako wiekowa kobieta, napotyka w swoim mieszkaniu co rusz jakieś drobiazgi, które przypominają jej o przeszłości: luneta, woreczek z ziołami, mala łyżeczka.

Swoją historię Elżbiety opowiedziała równolegle również Marta Ignerska. Właściwie można pokusić się o stwierdzenie, że jej wizja życia znanej gdańszczanki jest jakby odrębną historią wzbogaconą gdzieniegdzie dymkami komiksowymi. Gdyby nie tekst prozatorski, z jej opowieści również wyłania się klarowana postać Elżbiety. W czarno – żółtej tonacji. Elżbieta przedstawiona bardzo odważnie – jak rakieta wystrzelona w niebo. To połączenie nowoczesnych rozwiązań graficznych z ciekawym tekstem robi dobre wrażenie. Zresztą kto zna i ilustratorkę i autorkę tekstu - wie, że wszystko będzie na wysokim poziomie. Dzięki takiej a nie innej ilustracji, sama postać Elżbiety nabiera świeżości. Nie, nie mamy wrażenia, że temat trąci myszką - bo sięga do wieku XVII. Myślę, że o tej książce będzie jeszcze głośno:)

Wiek 10+

Wydawnictwo Muchomor