Zakładki:
Dla dzieci
Lubimy czytać:) Książki ustawiam na półkach według kategorii: półeczka maluchów, starszaków, 6-10, 10+, półeczka młodzieży i rodziców. Wszystko w tagach
Autorzy i ilustratorzy książek
(c) copyright Prawa autorskie zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie lub inne wykorzystywanie treści mojego blogu jest zabronione bez uprzedniej zgody autora
O książkach dla dzieci
Szablon blogu
Tutaj piszę o książkach
Wydawnictwa, z którymi współpracuję
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
piątek, 12 lutego 2016
Krzysia i turniejowe turbulencje - Frances Watts/ il. Gregory Rogers

Pewnie znacie już Krzysię. Pisałam o niej kilka razy. Rezolutna dziewczynka, która czyści i poleruje miecze w zbrojowni. Jest przecież Strażniczką Mieczy na Zamku Jutrzenki sir Benedykta. Niedawno ukazała się czwarta część serii traktująca tym razem o turniejowych perypetiach.

Do zamku zjeżdżają się kupcy, tancerze, grajkowie, rycerze i giermkowie. Organizowany jest turniej. Potyczki potyczkami – a przecież wokół tyle się dzieje. I to jest wielka wartość dodana tej opowieści. Z jednej strony dzieci poznają dalsze losy Krzysi i jej przyjaciół, z drugiej zostają wciągnięte w wir turniejowych przygotowań. Śledzą kupców, którzy rozstawiają kramy z wyrobami ze skóry, pysznymi plackami, garnkami, świecami, ziołami. Wszędzie panują krzątanina i gwar gawiedzi.  Dowiadują się, jakie metody leczenia złamań stosowali średniowieczni medycy. Są świadkami stawiania namiotów i budowania trybun dla publiczności. Towarzyszą Krzysi przy czyszczeniu mieczy. Zorganizować turniej nie jest łatwo. Tymczasem dziewczynka marzy o tym, by kiedyś wziąć udział w turnieju. Nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jej marzenie za chwilę się spełni. Giermek Edward poturbował się bowiem przy upadku z konia i ktoś musi go zastąpić. Sir Benedykt wyznacza na jego miejsce … Krzysię.

Jak wypadnie dziewczynka podczas turnieju? Czy klacz Bella da się okiełznać? Jak skończy się konflikt z Rufusem, Strażnikiem Łuków?

Zachęcam do podsunięcia tej książki najmłodszym. Duże litery, szeroka interlinia i wciągająca fabuła na pewno nie pozwolą się tak łatwo oderwać od lektury.

Wiek 6+

Wydawnictwo Literówka

czwartek, 11 lutego 2016
Czerwony Kapturek - Wilhelm i Jakub Grimm/ Jaonna Concejo

kapturek_okladka_150dpi

Któż nie zna Czerwonego Kapturka? To chyba najsłynniejsza baśń – przez jednych uwielbiana, przez drugich odsądzana od czci i wiary. Jako książka chowana przed dziećmi w bibliotecznych czeluściach z powodu okrucieństwa. Choć nie zawsze, bowiem od momentu ukazania się papierowej wersji powstało mnóstwo wersji tej baśni, tak że materiału pewnie wystarczyłoby na grubaśną książkę. Dodam tylko – nowych wersji – i ugładzonych, wydelikaconych, co by dziecięcia nie wystraszyć. Są takie, w których babcia, Czerwony Kapturek i wilk razem ucztują przy stole, są i takie, w których wesoło tańcują w kółeczko obwieszczając światu cukierkowy happyend tej historii. Wypaczają tym samym istotę baśni, która w tym przypadku – obydwu stronom – było nie było - poszkodowanym – uzmysławia starą biblijną maksymę: oko za oko ząb za ząb, albo inaczej: jest działanie – jest i konsekwencja.

Tymczasem znana i ceniona (polska! polska!) ilustratorka wraca do korzeni, czyli do oryginalnego wydania baśni Grimmów z 1812 roku. Tego okrutnego, w którym myśliwy ściąga skórę z grzbietu zwierzaka. Dziewczynka doświadcza spotkania ze złem, ponosi konsekwencję tego, a przestępca zostaje ukarany. Zło jest tu wyraźne i jednoznaczne. Nie ma drogi na skróty.

Joanna Concejo dopowiada do tej historii swoją wersję. Owszem jest odzwierciedlenie tego co w tekście. Jednak Concejo dopowiada to, co niewidoczne dla oka, co się mogło wydarzyć między słowami. Jest baśniowy las, który symbolizuje zagrożenie. Jest czerwona czapeczka, nieodłączny atrybut głównej bohaterki. Tyle że akurat w tym przypadku  ta część garderoby występuje zaledwie na początku historii. Na innych stronach pojawia się dziewczynka w czerwonej sukience i czerwona nić, którą związani są dziewczynka i wilk. Dla mnie to swego rodzaju historia o przeznaczeniu. Czymś nieuchronnym, co często determinuje też nasze życie. O tym że dziewczynka spotka swojego oprawcę – zostało gdzieś zapisane. Ta nić to swego rodzaju fatum – nie jesteś w stanie zrobić nic, nie zmienisz swego przeznaczenia, a to, że Czerwony Kapturek skręcił właśnie w lewo, a nie w prawo, zostało przesądzone już dawno temu. I żadna ze stron nie może tego zmienić. Czerwień rozświetlająca szarości i czerń ołówka symbolizuje w końcu i miłość. Ale czy można mówić tu w tej historii o miłości? Ilustratorka daje czytelnikowi szansę opowiedzenia swojej własnej historii. Zaplątane cielsko wilka w czerwoną nić, zabawa skoki w worku – to wszystko można interpretować w różnoraki sposób. Dojrzały czytelnik doszukuje się swego rodzaju symboliki obrazów, docieka znaczenia nici, czerwieni. Idzie swoim tropem opierając się na życiowych własnych doświadczeniach. Inaczej dziecko, które często chodzi takimi ścieżkami, o jakich dorosłemu się nie śniło. Concejo wyzbywa się tu łatki ilustratora wszechwiedzącego – dając wolną rękę dziecku. Nawet go nie prowadzi. Zostawia świadomie swoje niedopowiedzenia, fragmenty obrazów, wymuszając na małym czytelniku niejako swoją wizję tamtego świata. Nie podaje gotowych obrazów na okrutny koniec. To, co dziecko jest w stanie sobie wyobrazić – należy tylko do niego. Ilustratorka szanuje delikatność dziecka dając mu szanse do tworzenia pewnych obrazów wewnątrz siebie.

Książka ma duży format i jest niesamowita. Historia, której na pewno długo się nie zapomni. Może nawet ważna nauka – akurat w tym przypadku – bardziej opowiedziana ołówkiem i kredką niż moralizatorskim słowem. Ilustratorka pięknie wplotła w swoje prace motywy haftów ludowych. W jednym z wywiadów opowiadała, jak się bawiła nitkami przy wyszywającej cioci.

Wiek 8+

Wydawnictwo Tako

środa, 10 lutego 2016
Zaczarowana zagroda - Alina i Czesław Centkiewiczowie/ il. Agnieszka Żelewska

Z tą książką będą mi się wiązały miłe wspomnienia, bowiem  została mi głośno przeczytana przez mojego młodszego syna Mikołaja. Matka krzątała się tu i tam – dziecko czytało.  „Zaczarowana zagroda”  jest lekturą w II klasie szkoły podstawowej i trzeba było się przygotować do lekcji. Trochę się bałam tego samodzielnego czytania, ponieważ książka nie jest wydawniczą śnieżynką. Inaczej też czyta się „zwykłą” książkę, inaczej na pewno lekturę. Przy tej drugiej należy zapamiętać różne niuanse, bo pani może zapyta, może coś pojawi się w teście. Jednym słowem należy być bardziej skoncentrowanym.

 „Zaczarowana zagroda” po raz pierwszy została wydana w 1963 roku. Wiadomo – inna rzeczywistość, trochę inny język. Ale obawy niepotrzebne – dziecko poradziło sobie doskonale, miało mnóstwo pytań, spostrzeżeń, historia go zaciekawiła. Książka opowiada o pracy badaczy polarnych na Antarktydzie w polskiej stacji badawczej im. Antoniego Bolesława Dobrowolskiego – dziś już nieczynnej (od 1979 roku jest już nieużytkowana – więcej wiadomości o niej tutaj).  Naukowcy chcą zobaczyć, jaką drogę pokonują pingwiny, gdzie spędzają zimę. Profesor wpada na pomysł, by zwierzęta oznaczyć. W tym celu naukowcy zaganiają ptaki do zagrody. Jednak zwierzęta okazują się dużo sprytniejsze niż mogłoby się wydawać. Jak zakończył się eksperyment, jak wyglądał zwykły dzień w stacji na krańcu Ziemi, w końcu jak wyglądał życie na zimnym kontynencie? – o tym doczytacie już sami.

Książka została na nowo zilustrowana przez Agnieszkę Żelewską.  Dodała dużo pozytywnej energii tej niepozornej cieniutkiej lekturce. Na pewno j stała się bardziej widoczna. Wcześniejsze wydania były niepozorne, skromne.

-"Mamo, w klasie trzy osoby mają takie wydanie jak ja." – Proszę, niedaleko pada jabłko od jabłoni. Dziecko podgląda książki innych. A dobrze!

Wiek 8+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

wtorek, 09 lutego 2016
Z przygód krasnala Hałabały - Lucyna Krzemieniecka/ il. Zdzisław Witwicki

Był piękny dzień lipcowy. Pachniało wokoło zielem, truskawkami, miodem i różnymi kwiatami.

Siedziałam sobie na wsi na ławeczce i patrzyłam, jak z boku, na zielonej trawce, wiatr rozdmuchiwał dmuchawce.

A było bardzo ciekawie patrzeć, jak to robił.

-Wiuuu – dmuchnął raz lekko i już jednemu, drugiemu i piątemu dmuchawcowi spadał z głowy puszek wydmuszek, srebrny, zwiewny kapelusik.


Dla mnie to kultowy początek. O takiej wartości jak co dla niektórych: „Miałam w Afryce farmę u stóp gór Ngong”*. Nasza rodzinna książka dzieciństwa. Nie wiedzieć czemu prawa do jej posiadania przypadły mojej starszej siostrze Kasi. Co my się o tę książkę nakłóciłyśmy, ile ją sobie z rąk nawyrywałyśmy. Taaak – bo były takie czasy, gdy dzieciaki sobie wyrywały nie tablety i komórki, ale książki właśnie.


Opowieść o krasnalu Hałabale, który mieszka w lesie, na głowie ma kasztankową czapeczkę, zimą futereczko krecie. Krasnal pomieszkuje w lesie (całe dzieciństwo wierzyłam, że w moim, niedaleko domu), ma mnóstwo przyjaciół – i co rusz przeżywa jakieś przygody i troski codzienności. Nam się wydają te troski takie „krasnalkowe” i „małe” właśnie, ale Hałabale sen z oczu spędzają: a to goście nie dotarli na spotkanie mimo obietnic, a to z borsukiem trudno się wybrać na wspólny spacer, to znów trzeba pomóc wiewiórce odnaleźć orzechowe kryjówki. Hałabała pomaga, doradza.


Książka jest miłym wspomnieniem dla rodziców i nadal atrakcyjną lekturą dla najmłodszych – mimo swojego wieku. Aż trudno uwierzyć, że za lat 20 będzie obchodziła 100-urodziny – w 2036:)


Wiek 4+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

*-„Pożegnanie z Afryką” Karen Blixen

 

niedziela, 07 lutego 2016
Tajemnice dawnych cywilizacji - praca zbiorowa

„Tajemnice dawnych cywilizacji” to lektura dla młodych historyków. Kompendium wiedzy, wzbogacone o liczne ilustracje, pełne konkretnych informacji, ale i historycznych smaczków w postaci ciekawostek, plotek. Nie brak tu tematów trudnych, ale i pełnych humoru – ot, zwykłe a zarazem niezwykłe życie codzienne na przestrzeni wieków – w pigułce. Informacje bowiem na dany temat są krótkie, rzeczowe i zwięzłe. Nie odbiegają od tematu, nie zawierają dygresji. Każda rozkładówka to kolejne zagadnienie, czasem oddalone o wiele lat od je poprzedzającego. Zawsze jest krótki wstęp – zaznaczony charakterystycznymi większymi literami, następnie wybrane zagadnienia. Każdy nowy temat zawiera również małą ramkę: „Czy wiesz, że …?” Zazwyczaj są to pojedyncze ramki, lecz zdarzają się strony, na których można znaleźć również dwa przykłady. Strony są wypełnione barwnymi ilustracjami – mają one realistyczny charakter jak również są i żartobliwe rysunki przedstawiające sceny rodzajowe z życia współczesnych. Tematyka obejmuje prehistorię, Egipt, Grecje, Rzym, cywilizacje Ameryki, barbarzyńców i wikingów, zamki i rycerzy, podróżników i odkrywców. Jak wyglądało życie pozagrobowe według starożytnych Egipcjan, czy archeologom udalo się odnaleźć pozostałości greckich statków, co to były triumfy i ile ich było w starożytnym Rzymie, dlaczego Cortes kazał spalić hiszpańskie statki, jak długo trwała budowa średniowiecznego zamku? To tylko kilka wybranych zagadnień. Każdy dział jest oczywiście bardzo rozbudowany. Książka może rozwijać zainteresowania historyczne małych dzieci, jak i służyć jako pomoc w nauce szkolnej.

Książka jest starannie wydana, w twardej oprawie. Cena według mnie baaardzo atrakcyjna.

Wiek 10+

Wydawnictwo Jedność

 

sobota, 06 lutego 2016
Kroniki Wardstone. Koszmar Stracharza - Joseph Delaney

Siódma część „Kronik Wardstone”. Siódmy syn siódmego syna – Tom, od trzech lat praktykuje u Stracharza. Niewtajemniczonym pokrótce wyjaśnię, że Stracharz walczy ze złem i mrokiem, różnego rodzaju potworami, czarownicami i boginami. Właśnie razem ze swoim uczniem wrócili z Grecji. Zmierzają w kierunku Chipenden. W Hrabstwie akurat trwa wojna. Niestety, domostwo Stracharza zostało doszczętnie zniszczone, bogin uciekł, księgi spalone na popiół, a najgroźniejsza czarownica Koścista Lizzie – uwolniona. Niedawno wybiła jej czterdziestka, a ten wiek dla czarownicy oznacza wielkie możliwości i moc. Stracharz z Tomem i Alice uciekają na wyspę Monę, która niezbyt gościnnie traktuje uciekinierów z Hrabstwa. Zwłaszcza tych, którzy parają się czarami i walką z czarownicami.

Kolejna część „Kronik” nadal trzyma w napięciu. Znów zmienia się scenografia. Po wyprawie do Grecji Stracharz z uczniem muszą szukać schronienia w innych okolicach. Zło nie odpuszcza – Alice i Tom ciągle muszą być w pobliżu siebie, związani przymierzem krwi. Zły czai się na ich dusze, Koścista Lizzy koniecznie pragnie zemsty za lata upokorzeń i niewoli w dole.

W tej części oczywiście jak zwykle roi się od przygód i niebezpieczeństw. Kto zna tę serię specjalnych zachęt z mojej strony nie potrzebuje. Mnie natomiast niesamowicie ciekawiła relacja Alice z Kościstą Lizzie, gdyż czarownica jest jej matką. Od samego początku nie opuszczała mnie myśl – jak zachowa się dziewczyna – co weźmie górę: więzy krwi, czy może przyjaźń, która od dawna łączy Toma i piękną dziewczynę? Dodam – co ważne – przyjaźń – wystawiana niejednokrotnie na próbę. Znów pozostał niedosyt i znaki zapytania. Ciekawe, co w ósmej części?

Wiek 11+

Wydawnictwo Jaguar

 

piątek, 05 lutego 2016
Kocia książka - Jarosław Iwaszkiewicz/ il. Alicja Rosé

Lubię książki z historią. Czasem niby niepozorne, zapomniane na długie lata – pojawiają się dzięki przypadkowi, ludzkiej ciekawości i uporowi - już jako dojrzałe panie, z charakterem, „tym czymś”, czego bliżej określić nie sposób. To się nabywa, z wiekiem – a Kocia książka, która powstała przy współudziale Jarosława Iwaszkiewicza - jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku, i jego dwóch córek: Marysi (8 lat) i Teresy (4 lata)- niewątpliwie „to coś” posiada.

Osiemdziesiątka to wiek nobliwy i … zobowiązujący. Choć trzeba przyznać, że niepozorna książeczka – rękopis właściwie, skreślony w jednym egzemplarzu eleganckim kaligraficznym pismem ojca i nieśmiałymi próbami ilustracyjnymi i graficznymi dwóch dziewczynek, ma w sobie właśnie … dziecko. Schowana w jednej z dziesiątek nie rzucających się w oczy teczek w  stawiskim archiwum. Staroświecki zeszyt zapomniany przez badaczy literatury, ba, samych autorów, został odkryty przypadkiem niedawno. Ręce Anny Król sięgnęły po tę właściwą teczkę. Jest to wydarzenie, bowiem Jarosław Iwaszkiewicz nigdy nie napisał żadnej książki dla dzieci i nigdy nie napisał niczego razem ze swoimi córkami. Historia, jaka mogłaby powstać w wielu domach – gdzie tylko istnieje przyjazny klimat i dobre chęci do pisemnego „zapamiętywania” podobnych rodzinnych historii i opowieści.

 Kotka Bukasia towarzyszyła rodzinie Iwaszkiewiczów podczas ich pobytu na placówce w Kopenhadze. Rezolutna panna psotnicka dawała się nieźle we znaki wszystkim, ale wszyscy ją uwielbiali. Chodziła swoimi drogami – bo kot to w końcu kot – ale i brała udział w życiu chlebodawców. Kiedy nadchodziła pora rozstań – a to z powodu wyjazdów w okresie letnim, a to z powodu choroby Anny Iwaszkiewiczowej, ojciec pisał do córek listy, których rzekomą autorką była oczywiście kotka. Ta ręką pisarza wyrażała swoją tęsknotę za panienkami, wspominała wspólny czas i zdawała relację  z tego, jak upływa jej życie – bez dziewczynek. A to trzeba było pogonić bąka z pokoju, a to rozedrzeć torbę z piaskiem. Nic to, że woda wylana, dokumenty i fotografie pomoczone. Iwaszkiewicz niby zły na kocię, ale jednocześnie dumny z jej mądrości, sztuczek i zabaw.

Książka ta na pewno jest niezwykłą pamiątką rodzinną ukazującą codzienność  rodziny pisarza. Nobliwy pan, który skromnie przemknął w „Pannach z Wilka” Wajdy daje się tu poznać jako troskliwy ojciec swoich dwóch córek. Kocie wierszyki to pewnie swego rodzaju powiedzonka rodzinne, które tworzą rodzinny klimat. Kod, który rozumie się od razu. Pięknie opisuje to Anna Król we wstępie cytując Marię, córkę pisarza, która po latach mogła zobaczyć „ich książkę” w nowej szacie. Tu trzeba pokręcić głową, tu tak i tak przeczytać. Oj wiele – podobnych historii w naszych rodzinach – trzeba je tylko spisać, do czego ciepło namawiają osoby, które zatroszczyły się o wydanie tej książki.

Całość wydana z wielką starannością – ze starymi, domowymi ilustracjami rodziny Iwaszkiewiczów i nowymi narysowanymi przez  Alicję Rosé.

Książka dla dzieci, rodziców, miłośników literatury Iwaszkiewicza jako swego rodzaju „literacka sensacja i perełka w jednym” i dla wielbicieli …. kotów oczywiście.

Wiek 4+

Oficyna Wydawnicza Wilk & Król

środa, 03 lutego 2016
Testament bibliofila - Arkadiusz Niemirski

 

Książki Niemirskiego niebezpiecznie wciągają. Przeznaczone zdecydowanie dla młodszego czytelnika, potrafią zainteresować również dorosłych. Gdzie tkwi tajemnica tego sukcesu? O przepis pewnie trzeba by zapytać samego autora, który od dłuższego już czasu konsekwentnie tworzy dalszy ciąg Pana Samochodzika. W tym temacie mogę odnieść się jedynie do moich doświadczeń i wrażeń. To doskonała przygoda, pełna niefortunnych zdarzeń ale i humoru, gaf, niewygód, trudów, niebezpieczeństw, czarnych charakterów i tajemnic.

Bliski jest mi przede wszystkim „Testament Bibliofila”, którego akcja toczy się we współczesnym podpoznańskim Kórniku. To miejscowość znana mi z rodzinnych i klasowych wycieczek, zawodów triathlonowych, w których dopingujemy tacie i mężowi (w jednej osobie). Arboretum, zamek z Białą Damą, jezioro. Wiele  miejsc opisanych przez Niemirskiego jest nam dobrze znanych, namacalnych, przez nas odwiedzanych. Jeśli nie byliście – naprawdę polecam. Sama książka jest ciekawą formą promocji miasteczka i zamku z fosą – wypełnioną wodą. Zresztą o Kórniku, jego dziejach, a zwłaszcza o perełce tego miasteczka – rezydencji historycznej rodów Górków i Działyńskich, naprawdę wiele dowiecie się z lektury. Autor bardzo sprawnie wplata prawdziwe i konkretne informacje w fabułę. Bez nich ani rusz. Stanowią ciekawe wyjaśnienia tłumaczące działania bohaterów, pomagają wiązać i wyjaśniać wątki. Nie są sztucznymi i oderwanymi elementami. Dobrze zazębiają się z całością, a konkretnie z losami rodziny miłośnika książek: Emanuela Karskiego, który zadał sobie trudu i przygotował dla swoich dorosłych dzieci tajemnicę do odgadnięcia. To warunek, by zostać spadkobiercą. Wygodni i próżni młodzi ludzie, zresztą bardzo poróżnieni ze sobą, idą na łatwiznę i wynajmują do tego typu zdania specjalistów. Jednym z nich jest Barber, starszy pan, który nie ma nic wspólnego z przebojowymi śledczymi znanymi z gangsterskich seriali. Barber ma swój styl, nie może czasem odnaleźć się w nowinkach technicznych współczesnego świata, ale od czego ma się pomocników – jak choćby takiego piętnastolatka – rezolutnego Omnibusa, chłopaka po przejściach, z problemami. Do tej dwójki od samego początku poczułam dużo sympatii i  trzymałam kciuki za ich „rodzinne” śledztwo. "Czterech spadkobierców. Trzy zagadki. Jeden skarb" - czytamy na okładce. A wszystko to znajdziecie w tej oto książce. 

Wiek 12+

Wydawnictwo Skrzat

wtorek, 02 lutego 2016
Jak Wojtek został strażakiem - Czesław Janczarski/ il. Marianna Sztyma

Klasyka dla maluchów - o spełnionych marzeniach, bezinteresownym czynieniu dobra dla innych. Mały Wojtek chce zostać strażakiem, jednak jego prośba wywołuje tylko uśmiech na twarzy komendanta straży- ni krzty zrozumienia. Ma zgłosić się za lat kilka, gdy zmieni się z Wojtusia w Wojciecha. Gdy pewnego dnia piorun uderza w zagrodę wiejską, Wojtek bije na alarm i wynosi z płomieni małego Heniutka. Po tym zdarzeniu- chłopiec zostaje strażakiem.


Ulubiona książka małych chłopców – już od pokoleń. Ci często się nie mogą zdecydować,  kim zostać w przyszłości: strażakiem, rycerzem, czy może ... opiekunem dinozaurów(!). Wszystko zależy od tego, jaka książka jest akurat na topie:)

A wracając do omawianej lektury – na domowej półce inne wydanie Wojtka, ale z ilustracjami Dariusz Żejmy. Tam na ilustracjach – jakaś zawierucha i mentlik, by nie powiedzieć bałagan.

Całość zlewa się dziwnie – nie robi dobrego wrażenia. Tu wszystko poukładane jak w klasycznych dawnych książkach. Mnie osobiście – bliżej właśnie do takiego świata przedstawionego. W końcu to Marianna Sztyma – jedna z moich ulubionych ilustratorek, która łączy nowe ze starym – jak lubię.


Wiek 4+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

poniedziałek, 01 lutego 2016
Dla chłopaków coś dobrego: "Mały chłopiec"

 

Chłopców fascynuje świat aut, maszyn, napraw i budów. Mogą oni godzinami obserwować, przyglądać się, komentować, opowiadać. Później te obserwacje przekładają się na zabawę – co rusz z różnych kątów w domu, mieszkaniu słychać wytwarzane przez maluchy dźwięki naśladujące pracę maszyn: koparek, buldożerów, samochodów z jedną rurą i dwiema (ten głośniejszy).

Dwa najnowsze tytuły z serii „Mały chłopiec” pewnie przypadną do gustu takim zapalonym miłośnikom motoryzacji:

„Poznaj stację i warsztat Maurycego” i „Poznaj maszyny budowlane z Borysem”.


W pierwszej z nich główny bohater Maurycy prowadzi stację benzynową i warsztat samochodowy. W drugiej Borys oprowadza po placu budowy. Maluchy poznają te miejsca, charakterystyczne przedmioty i urządzenia. W ten sposób zaspakajają swoją ciekawość, uczą się nowego i charakterystycznego dla tych miejsc słownictwa: butle z gazem, holownik, szczotki w myjni, wulkanizacja. W drugiej części pojawiają się maszyny i urządzenia rozbiórkowe: koparkoładowarka, młot pneumatyczny, dźwig, ciężarówka, stabilizatory, pompa do betonu, buldożer. Każda rozkładówka to krótka prezentacja danego miejsca: „Oto…”. I zabawa: „Poszukaj i wskaż”. Dzieci ćwiczą spostrzegawczość, sprawdzają, czy rozumieją dany wyraz.

Książki mają większy format, ilustracje są ładne, kolorowe i wyraźne, pełne szczegółów. Kartonowe kartki na pewno wytrzymają częsty kontakt z małymi rączkami. Z własnego podwórka wiem, że takie książeczki są oglądane tam i z powrotem przez najmłodszych miłośników motoryzacji. Na końcu każdej z książek mały test: co zapamiętały dzieci. Czy wskażą prawidłowo dźwig Darka, buldożer, maszynę z młotem pneumatycznym, walec drogowy, koparkoładowarkę, walec oraz betoniarkę? A w drugiej części: Artura tankującego auto, holownik ciągnący popsuty samochód, Artura myjącego auto i Maurycego, który wyważa koła?

Wiek 2+

Wydawnictwo Olesiejuk

 

 

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 143