Zakładki:
Dla dzieci
Lubimy czytać:) Książki ustawiam na półkach według kategorii: półeczka maluchów, starszaków, 6-10, 10+, półeczka młodzieży i rodziców. Wszystko w tagach
Autorzy i ilustratorzy książek
(c) copyright Prawa autorskie zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie lub inne wykorzystywanie treści mojego blogu jest zabronione bez uprzedniej zgody autora
O książkach dla dzieci
Szablon blogu
Tutaj piszę o książkach
Wydawnictwa, z którymi współpracuję
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
wtorek, 06 października 2015
Zatrute ciasteczko - Alan Bradley

Jeśli szukacie ambitnego kryminału dla nastolatka wymagającego - to trafiliście pod właściwy adres. "Zatrute ciasteczko" zaspokoi najbardziej wybredne gusta. Miłośnicy kryminału znajdą tutaj dobrą intrygę, ciekawe śledztwo. Za to wielbiciele pięknego słowa pisanego będą ukontentowani poziomem prozy. Literatura dla młodych przez duże eL - to coś, o co coraz trudniej w dzisiejszych czasach.

Ale od początku.

Angielska prowincja: lata 50-te ubiegłego stulecia, okres panowania króla Jerzego VI. Stary dwór w Buckshaw lata świetności ma już za sobą. Niedawno skończyła się wojna. Mieszkańcy majątku i okolicy wyszli z niej obronną ręką, jednak pamiętają lata niebezpieczeństwa i niedostatków. Krótko mówiąc - nikomu się nie przelewa. W takich warunkach mieszka jedenastoletnia Flavia de Luce wraz z ojcem i dwiema siostrami. Dziateczki owe nie mają mamy, ojciec wychowuje je sam – choć patrząc na obowiązki rodziciela z boku – robi to z dużą powściągliwością. I to do tego stopnia, że każda z dziewcząt tworzy swój własny świat, z którego niezbyt chętnie wystawia nosa. Ofelię interesują zabiegi upiększające, Dafne – książki, natomiast najmłodszą Flavię – laboratorium chemiczne, jakie pozostawił po sobie jeden z przodków. Bogate wyposażenie w różne składniki, trucizny, książki i przyrządy tylko rozwija pasje małej kobietki. Dziewczynka czuje się w tym środowisku jak ryba w wodzie. Dodam jeszcze, że Flavia jest istotą ponadprzeciętną, oczytaną, wygadaną, elokwentną, bystrą, odważną. Kiedy w ogrodzie znajduje trupa postanawia na własną rękę przeprowadzić prywatne śledztwo, tym bardziej, że policja o dokonanie morderstwa podejrzewa w pierwszej kolejności ojca: pana de Luce.

To pierwsza część serii kryminalnej, w której pierwsze skrzypce gra mała chemiczka. Oprócz ciekawej konstrukcji samej powieści, dużo uroku dają liczne informacje na temat życia w przeszłości. To ciekawy obraz brytyjskiego społeczeństwa, wraz ze wszystkimi swoimi konwenansami i przywarami. To też duża porcja niepowtarzalnego humoru i ironii. To w końcu zawiła zagadka, którą wcale nie tak łatwo rozwiązać.

Rzadko piszę o tłumaczach – przyznaję: błąd (to tak a propos niedawnego Dnia Tłumacza) – ale tutaj grzechem byłoby nie wspomnieć zasług na tym polu Jędrzeja Polaka. Duża popularność tej powieści, jej efekt końcowy to niewątpliwie jego praca. Za co w tym miejscu – moje skromne podziękowania.

 

Wiek 10+

Wydawnictwo Vesper  

poniedziałek, 05 października 2015
Nils Paluszek - Astrid Lindgren/ czytają Teresa Lipowska i Marian Opania

 


NilsPaluszekiinneopowiadaniaaudiobook_AstridLindgrenimages_product199788310128935

Nils Paluszek - zbiór opowiadań dla dzieci autorstwa Astrid Lindgren, z ilustracjami Ilon Wikland. Świat dziecka, w którym pojawiają się niesamowite postacie. Wszyscy znają Pippi, Dzieci z Bullerbyn, Ronję, córkę zbójnika. Warto sięgnąć po tę książkę mniej znaną. Nils został wydany niedawno jako audiobook (dostępna jest również wersja papierowa). Teksty na zmianę interpretują znani polscy aktorzy: Teresa Lipowska (mama z „M jak miłość) i Marian Opania. Okładkę, która mnie osobiście kojarzy się z kultowymi rysunkami Wikland, zaprojektowała Agnieszka Kucharz – Gulis.

Najbardziej podobają nam się opowiadania:

Nils Paluszek - Bertil  godzinami wypatruje w oknie swoich rodziców. Pewnego dnia zjawia się u niego Nils Paluszek, chłopiec niewiele większy od zapałki.  Od tej pory chłopcy za pomocą czarodziejskiego zaklęcia mogą razem bawić się w mysiej norce - mieszkanku Nilsa. Bertil znajduje przyjaciela i nigdy nie będzie już samotny

W Krainie Zmierzchu - Pan Liljonkvast w ubraniu w kratkę i w wysokim czarnym kapeluszu odwiedza Görana- chłopca, który nie chodzi. Zabiera go do Krainy Zmierzchu i pokazuje mu nowe miejsca. Świat nabiera innych barw. To nic nie szkodzi, że się ma chorą nogę, bo w Krainie Zmierzchu można latać.

Peter i Petra- Pewnego dnia w szkole Gunnara zjawiają się Peter i Petra – malutkie rodzeństwo, dla którego stolarz musiał zrobić malutkie ławeczki, gdyż rodzeństwo to było wielkości lalek. Zaczyna się piękna przyjaźń. (Ach jak ja marzyłam, by do drzwi naszej klasy zapukali Peter i Petra…..)

Mirabella- lalka, która wyrosła z ziemi i udawała, że jest ... lalką. Je, śpi naprawdę, ba- rozrabia jak pijany zając:), a jej mama- mała Britta-Kajsa musi mieć dużo cierpliwości dla swojej córeczki. Magiczny świat, w którym nierzeczywiste staje się jednak prawdziwe. Marzyłam o Mirabelli. Pamiętam stare wydanie opowiadań Lindgren. W nieskończoność na kuchennej szybie odbijałam przez cieniutki PRL- owski papier śniadaniowy piękną lalkę w lokowanych włosach.

W lesie nie ma rozbójników- nie muszę dodawać, że to ulubione opowiadanie chłopaków. A pewnie że są rozbójnicy - Lindgren udowadnia to w tak sugestywny sposób. Ale spokojnie:  Fiolito nie taki straszny, jak go malują!

Oprócz tych tytułów znajdziecie również: Kukułkę Wesołkę, Majową noc, O królewnie, która nie chciała się bawić, Najukochańszą siostrę.

Łączny czas nagrania: 2 godziny 25 minut

Wiek 5+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

 

niedziela, 04 października 2015
Las i jego zwykli - niezwykli mieszkańcy - Justyna Styszyńska

Bardzo nietypowa książka o lesie. Przedstawia kilka wybranych i popularnych mieszkańców leśnych kniei. Justyna Styszyńska koncentruje się głównie na wyglądzie, co jest istotne w tej lekturze. Na temat danego osobnika – kilka zdań pełnych ciekawostek i konkretnych informacji: pysk dzika to gwizd, jeleń co roku zrzuca poroże, niedźwiedź stojący na tylnych łapach przewyższa wzrostem dorosłego człowieka, sowa puchacz ma na głowie sterczące pióra, które nie są – jak myślą mylnie co niektórzy – uszami, lis dobrze pływa, borsuk sięga człowiekowi do kolan, łoś słabo widzi, wilcze stado to wataha, ryś wzrostem przypomina psa, a jeż dla bezpieczeństwa porusza się tylko w  nocy. To zaledwie garstka leśnych „ploteczek”. Informacje nie za długie – takie w sam raz dla najmłodszych, napisane w przystępny sposób.

Książka ma jednak dla swoich czytelników niespodziankę – co zapowiada już tytuł. Bo przecież taki ryś, wilk, niedźwiedź, łoś, jeż, lis czy borsuk są w gruncie rzeczy zwykłymi zwierzakami. Skąd zatem dodatkowy epitet: niezwykli mieszkańcy? Autorka zaprasza do zabawy. Każde zwierzę ma jakieś ale: a to za małe uszy, a to za słabo widzące oczy. A gdyby tak się pobawić i sprezentować małemu jeżykowi większe, ale za to doskonałe, uszy wilka? I tak dalej i tak dalej. Do załączonych pysków, mordek, ryjków dołączono: oczy, uszy, pyszczki występujących w książce zwierząt.

Można oczywiście wykleić wiernie danego osobnika, ale można dać upust swojej wyobraźni i pobawić się i np. stworzyć misio-jeleniorysia. Co Wy na to? W komplecie duża ilość potrzebnych naklejek oraz leśne tło, w którym można usytuować zwierzaki.

Wiek 4+

Wydawnictwo Widnokrąg

sobota, 03 października 2015
Poznaj Pettsona i Findusa - Sven Nordqvist

Ostatnio moje dzieci zadały mi pytanie: gdzie chciałabym mieszkać gdybym miała jakiś kraj do wyboru – oprócz Polski (oni mają hiszpańskie marzenia – co związane jest z pewną drużyną piłkarską). Jakoś nie po drodze mi do takich myśli, by się gdzieś przenosić na stałe – i to tak daleko od mojej dużej i małej ojczyzny, które bardzo lubię i z  których jestem dumna. Ale przyznaję – na trochę, na chwilę, chciałabym pojechać do Szwecji. Też za sprawą książek Nordqvista, który pokazuje  konsekwentnie szwedzką prowincję: z czerwonymi domkami, pełną zieleni, trochę leniwą, idylliczną, gdzie niekoniecznie ważne jest mieć, ale żeby być. Takie jest moje wyobrażenie tego miejsca, które chciałabym może kiedyś odwiedzić – a jeżeli jest inaczej – to już trudno. W każdym razie – właśnie taką Szwecję odnajduję u mojego ulubionego ilustratora i u jego bohaterów – staruszka Pettsona i kota Findusa.

Do tej pory te dwójkę znaliśmy z serii wielkoformatowych książek obrazkowych. Tym razem – wersja skrócona i mniejszego formatu, na kartonowych kartach dla młodszych dzieci.

Między polami i łąkami leży niewielkie gospodarstwo. Jest tam kurnik, drewutnia i wychodek oraz ogród i dom. A mieszkają w nim staruszek Pettson i kot Findus.

Tak się rozpoczyna ta historia. Findus przygotowuje dla swojego opiekuna zagdakę - poszukajkę. Staruszek musi coś odnaleźć w kurniku, warsztacie, w ogrodzie, w kuchni. Oczywiście sprytny kot ma pewne przemyślane plany – zdradzę tylko, że kulinarne.

Cudowne są ilustracje Nordqvista  –  pełne szczegółów, szczególików, zakamarków i schowków, z dość dużym bałaganem, w którym kryją się przeróżne stworzenia. Warsztat Pettsona to prawdziwa komnata „skarbów” dla kogoś, kto marzy o różnych robótkach i wynalazkach. Można zaglądać do malutkich szuflad skrywających Pettsonowe tajemnice i …. narzędzia.

Niespieszna książka dla najmłodszych – o przyjaźni, byciu razem, wspólnym spędzaniu czasu. Pełna kolorów – zachęcających do wypraw w naturę. Przybliżająca Szwecję – o czym już wspominałam. Drewniane ławki, półeczki, chodniczki z łatek na drewnianej podłodze. Nie wspomnę już wspólnego biesiadowania na łonie natury. Ach, rozmarzyłam się w samym środku jesieni.

Ciekawe uzupełnienie serii, do której sięgnięcia szczerze zachęcam.

-Jak dobrze, że też tu mieszkasz – powiedział Findus.

-A ja się cieszę, że ty tu mieszkasz – odrzekł staruszek.

-Tak, bo przecież jesteśmy najlepszymi przyjaciółmi – stwierdził Findus.

-Prawda – przytaknął Pettson. – Tak właśnie jest.

 

Wiek 3+

Wydawnictwo Media Rodzina 

piątek, 02 października 2015
Bajki Charles'a Perraulta/ il. Anna Sędziwy

Pamiętam z dzieciństwa charakterystyczne  - dla wielu kultowe – zielone wydanie przedstawiające na okładce wilka w staroświeckim łożu i babcinym czepku naciśniętym na uszy. Bajki francuskiego pisarza: Charles’a Perraulta, który był przede wszystkim urzędnikiem na dworze – uwaga – króla Ludwika XIV. Taaak - tego, który zbudował Wersal, słynnego Króla Słońce. Nie mam zamiaru opisywać tutaj francuskiego monarchy, ale chcę raczej przybliżyć czasy, w których żył autor znanych i popularnych bajek.

Wiek XVII, rok wydania – 1697. Dokładnie 318 lat temu, a bajki mają się świetnie. Nikt już u nas (we Francji może i tak) nie pamięta innych zasług Charles’a Perraulta. Natomiast wielu pamięta jego bajki – mało tego: wraca do nich dla siebie albo ze swoimi dziećmi. Napisane gdzieś na boku, dodatkowo, na zawsze włączyły francuskiego bajkopisarza do kanonu literatury dziecięcej.

Ciągle wznawiane – mają swoich wiernych odbiorców, a kolejne wydania zwracają uwagę na dawne teksty, zachęcają do rodzinnych odkryć i powrotów do bajkowego świata. Zanim bajki Perraulta trafiły do dzieci musiały wcześniej przejść coś w rodzaju … cenzury. Nie lubię tego słowa w literaturze, jednak tu jest ono konieczne.

Bajki Perraulta były przeznaczone bowiem dla odbiorcy dorosłego i dojrzałego. Przesycone okrucieństwem i erotyką, poruszały też w tle ważne tematy społeczne. Ciekawie pisze o tym we wstępie Jolanta Sztuczyńska. Jest ona również autorką najnowszej adaptacji bajek. Już łagodniejszych wersji, oczyszczonych z wszelkich niegodziwości, za to z  ważnym przesłaniem i nauką moralną.


Dziewięć bajek. Wśród nich kultowe perełki: Kopciuszek, Czerwony Kapturek, Kot w butach, Śpiąca Królewna, Paluszek i mniej znane: Ośla Skórka, Wróżki, Fiks z czubkiem i Trzy życzenia. Przystępnie napisane, z dużymi literami, szeroką interlinią. Ciekawie zilustrowane przez Annę Sędziwy. Nienachalne kolory, duże ilustracje, które opowiadają swoją historię. Książka została wydana w ramach serii ze wstążeczką. Ma ona wiernych fanów – do których i ja należę.

A tu autor tych wiekowych bajek (źródło: Wikipedia


 

Wiek 4+

Wydawnictwo Nasza Księgarnia

czwartek, 01 października 2015
Spóźniłem się do szkoły, bo ... - Davide Cali/ il. Benjamin Chaud

Każdy powód jest dobry, by spóźnić się do szkoły. Najczęściej nauczyciele słyszą: Zaspałem… Nie zdążyłem na autobus… Źle spojrzałem na plan. Tymczasem – po lekturze książki Davide'a Cali – wiem jedno – są to naprawdę błahe powody. W drodze do szkoły uczniom mogą przydarzyć się takie rzeczy, wręcz przygody – o których nam rodzicom i nauczycielom nigdy się nie śniło. A kto wie: może i sami uczniowie nie zdawali sobie do dzisiaj sprawy z tego, jakie niespodzianki czyhają na nich.

Swoją drogą, gdybym pracowała w szkole i spóźniony uczeń usprawiedliwiłby nieobecność z powodu spotkania z UFO albo napadu wojowników ninja, na pewno ze zrozumieniem potraktowałabym tę wymówkę – za oryginalność i poczucie humoru. A tych nie brakuje książkowemu uczniowi, który po drodze musiał się zmierzyć z mrówkami gigantami, wielką małpą, kretoludźmi, cudaczną kluchą, słoniami, Czerwonym Kapturkiem, chatką z piernika, niebezpieczną pajęczynę. Nie zdradzam wszystkich przygód – ale nie ma się co dziwić, że uczeń ów nie zjawił się w szkole na czas.


Najnowsza książka w swojej koncepcji nawiązuje do równie udanej: Nie odrobiłem lekcjibo… Wspominałam już humor – zarówno słowny jak i sytuacyjny. Zmienia się czas i miejsce akcji – to ważne dla współczesnego czytelnika przyzwyczajonego do szybkich efektów na ekranie telewizora czy komputera. Sceny zmieniają się jak w kalejdoskopie – co kartka – to kolejna niespodzianka. Ważną rolę odgrywają tu ilustracje znanego nam również w Polsce Benajmina Chauda. To one budują klimat tej niesamowitej opowieści - są emocje, przerażenie - ale spokojnie - tak w sam raz - by i rodzice i grono pedagogiczne uwierzyli w te wszystkie zmyślone (a może nieeeee?) bajeczki.


Wiek 6+

Wydawnictwo Dwie Siostry 

Mały słownik ważnych pojęć - Bertrand Fichou

 

Leksykon ponad 200 pojęć, które w ostatnim czasie często pojawiały się, bądź nadal pojawiają w różnych mediach, dyskusjach, są w tak zwanym obiegu. Przewodnikami po nowych i często trudnych pojęciach są Tom i Telma: rodzeństwo ciekawe świata. Bacznie obserwuje to, co dzieje się wokół. Dzieciaki kochają rozmawiać z swoim dziadkiem – zadają pytania, dziadek stara się w miarę prostym językiem wszystko wytłumaczyć. To w trakcie tych rodzinnych dysput następuje wyjaśnienie skomplikowanych pojęć.

Pojęcia zostały uporządkowane alfabetycznie. Przypatrzmy się konkretnej literze: „d”- doping, dyktator, działacz, dzielnica, dziennik. Definicje są bardzo krótkie, kilkuzdaniowe. Wśród nich znalazły się: akcjonariusz, Al.-Kaida, doping, Facebook, kampania wyborcza, integrysta, Internet, marnotrawstwo, ocieplenie klimatu, pestycydy, pokój, rząd, jest nawet skakanie po kanałach telewizyjnych.  Na końcu indeks pojęć z podaną stroną, na której można znaleźć wytłumaczenie. W książce brakuje pojęcia, które w ostatnim czasie króluje na pierwszych stronach gazet, w przekazach reporterskich, pojawia się często w prywatnych rozmowach – uchodźca. Za to znajdziecie wyjaśnienie słowa „imigrant”.

O książce zrobiło się głośno kilka tygodni temu. Nawoływano do bojkotu sklepu, który ją rozprowadzał. Przyczyną tej akcji są pojęcia, które przytoczę:
„Homoseksualista to człowiek, którego pociągają osoby tej samej płci: homoseksualnego mężczyznę pociągają mężczyźni, a homoseksualną kobietę pociągają kobiety”.

 „Homofob to ktoś, kto nie lubi homoseksualistów”.

Dyskusję wywołały też ilustracje obok tych pojęć oraz tęczowe kolory całości. W świecie recenzenckim o książce raczej cicho – oprócz wspomnianej akcji.

Wydawnictwo Olesiejuk

środa, 30 września 2015
Przygody dzielnej Strażniczki Mieczy - Frances Watts/ il. Gregory Rogers

Krzysia pomaga w zamkowej kuchni sir Waltera. Jednak dziewczynka marzy o innym życiu. Codziennie przygląda się jak młodzi giermkowie ćwiczą na zamkowym dziedzińcu. Zdaje sobie sprawę, że nie dla niej takie zaszczyty. Pewnego dnia jej życie zmienia się o 180 stopni. Dziewczynka staje w obronie zamkowego kota, którego mieczem kłuje Rufus – strażnik łuków. Kot – dodam gadający – odwdzięcza się za dobro i podpowiada sir Benedyktowi, aby Krzysię uczynił Strażniczką Mieczy w zamkowej zbrojowni. Dziewczynka dba jak najlepiej potrafi  o broń. Jednak złośliwy Rufus nie daje za wygraną. Tym bardziej, że to on chciał piastować zajmowane przez dziewczynkę stanowisko. Ciągle Krzysię prowokuje, zaczepia, dogryza. Nie cofnie się przed najbardziej wyrafinowanymi  i bolesnymi środkami. Dziewczynka jednak się nie poddaje – w nowym miejscu znajduje wielu – przyznajmy to  szczerze–  osobliwych przyjaciół: Ninę, Kacpra łabędzia, Gwidona Grosza. To oni podpowiadają jej, co ma robić w trudnych sytuacjach i pomagają jej wyjść z opresji.

Książka dla młodszych dzieci, które interesują się rycerzami i codziennym życiem na zamku. To też miła odmiana – zwłaszcza dla dziewczynek rozkochanych w księżniczkach i wróżkach. Do tekstu w zgrabny sposób przemycono informacje  na temat dawnych ubrań, oręża, zwyczajów średniowiecznych. Oczywiście w odpowiedniej dawce. W drugiej części pojawia się niebezpieczeństwo, które zagraża Sir Walterowi. Sir Malkolm Podły podczas uczty na zamku zamierza otruć pana Krzysi i przejąć schedę po nim. Na szczęście Strażniczka ma oczy i uszy szeroko otwarte. Od Krzysi można się wiele nauczyć – wprawdzie dziewczynka nie jest rycerzem, ale doskonale wie, co znaczą: odwaga, honor i ojczyzna.

Książka jest napisana prostym językiem, szeroka interlinia i duże litery pomogą się wprawić najmłodszym w samodzielnym czytaniu.

Na początku roku ukazały się dwie książki z nowej serii o Strażniczce Mieczy. Na dniach mają ukazać się dwie kolejne części: „Krzysia i oblężenie zamku” i „Krzysia i turniejowe turbulencje”.

 

Wiek 6+

Wydawnictwo Literówka

wtorek, 29 września 2015
Zielony wędrowiec - Liliana Bardijewska/ il. Emilia Dziubak

Wyobraźcie sobie krainę Stworię. Wszystko jest w niej szare: las, rzeka, niebo. Nawet hymn, który codziennie o szarym poranku śpiewają również szare Stworki, jest szary. Co za dużo, to niezdrowo – mówi stare przysłowie. Takie oto myśli nachodzą małego Stworka, który nagle staje się zielony.  Zielone łapki, futerko, brzuszek, skrzydełka, dziób, ogon – ten kolor tak bardzo go intryguje, że Stworek postanawia nie zmywać owej oryginalnej zieloności, mało tego: planuje odnaleźć krainę z zieloną rzeką i zielonym w niej swoim odbiciem. Stworek wyrusza w drogę, opuszcza szarości Stworii i zaczyna szukać nowego miejsca na ziemi, gdzie mógłby być szczęśliwy. To początek interesującej podróży, podczas której Wędrowiec ów odwiedza obce miejsca o różnych barwach, spotyka rozmaite i interesujące stworzenia. To w końcu i przede wszystkim podroż do swojego wnętrza, bowiem Stworek poznaje lepiej samego siebie, swoje potrzeby i marzenia. Znajduje olbrzymią odwagę, która umożliwia mu początek nowego etapu w życiu. Błękitna burza, chatka ślimaka Lazura, cytrynowożółte góry, Grota Pierzastych Wiatrów, Kraina Czerwieni, Królestwo Bieli – to kilka etapów tej wędrówki po świecie. Podróż pełna przygód, niebezpieczeństw, ale też życzliwych istot, które gotowe są pomóc Zielonemu Wędrowcowi. Stworek również otwiera się na innych, wzrusza się, słucha, współczuje, również spieszy  z pomocą. Kiedy poznaje uroki życia w barwnej krainie, zrobi wszystko, by zmienić swoją jednolitą szaro – burą ojczyznę na miejsce piękniejsze i bardziej przyjazne dla jej mieszkańców.

Książka porusza tak wiele aspektów, że nie sposób się zdecydować, który ważniejszy. Przede wszystkim odwaga. Nie każdego stać na to, by rzucić wszystko i wyruszyć w świat. Stworek daje przykład,  że czasem warto zaryzykować. Ma w sobie otwartość na innych i gotowość dawania siebie. Kolejny aspekt: inny nie znaczy: lepszy. Za to na pewno: ciekawszy, właśnie przez to, że różniący się od tego, co już znamy, doświadczamy na co dzień. W końcu: książka Bardijewskiej to cenna lekcja tolerancji. Inny nie znaczy też gorszy. I to chyba najistotniejsze przesłanie tej opowieści.

Książka wielokrotnie nagradzana, przeniesiona na deski teatru, ilustrowana przez różnych rysowników, którzy reprezentują inne style. Do Emilii Dziubak czuję dużo sympatii dzięki jej innym książkom. W „Wędrowcu” podoba mi się jej wykreowany świat szarości, rozjaśniony tu i ówdzie plamą koloru. A jej zima z białym misiem – prawdziwe mistrzostwo. Jeśli szukacie ambitnej książki dla dziecka – polecam „Zielonego wędrowca.”

Wiek 5+

Wydawnictwo Ezop

czwartek, 24 września 2015
Pax. Pal przekleństwa - Asa Larsson, Ingela Korsell/ il. Henrik Jonsson

 

Lubię wiedzieć kogo czytam. Stąd często sięgam albo po biografie autorów, albo – jeśli takowymi nie dysponuję – choć po notki z krótkimi informacjami – kto zacz. Asa Larsson znana jest miłośnikom kryminałów. Ingela Korsell – pochodzi natomiast z zupełnie innej bajki – a jakiej? Nooo, z bajki właśnie. Jest bajkopisarką. Do tego dochodzi jeszcze ilustrator – Henrik Jonsson specjalizujący się komiksach. Oczywiście po takiej dawce wiedzy o autorach pojawia się pytanie – jak taki gatunkowy miszmasz przełoży się na powieść dla młodzieży?

Małe szwedzkie miasteczko Mariefred. Dwóch braci z tak zwaną przeszłością. Z domu z patologią – matka alkoholiczka, brak rodzinnego ciepła, rodzina zastępcza i problemy w szkole. Taki wstęp nie wróży niczego dobrego, choć pod skórą czujemy materiał na interesującą książkę. Dwaj chłopcy – starszy Alrik i młodszy Viggo. Ten drugi to straszna zadziora, skory do bójek z klejącymi rękami. Złodziejaszek, który nie ma żadnych zahamowań. I misja, do której zostali wybrani. Mają być strażnikami miejscowej biblioteki, która nie jest zwyczajnym miejscem. Muszą przejść próbę.

Pełna niebezpieczeństw, dziwacznych postaci, zwrotów akcji. Bracia zyskują sympatię czytelnika. Mając za sobą taką przeszłość, zawsze na starcie są stawiani na przegranej pozycji. A jednak imponuje ich przyjaźń, braterstwo, zaufanie do siebie. Odrzuceni przez kolegów w nowej szkole, trudni do zaakceptowania przez nielubiące problemów grono pedagogiczne potrafią jednocześnie wiele nauczyć. Dzięki ich trudnym doświadczeniom życiowym młody czytelnik nabiera przekonania, że warto walczyć o siebie w każdej sytuacji, nie poddawać się, być wiernym swoim przekonaniom. Książka dość mroczna - więc zapewne nie dla każdego. Zresztą sugestywne ilustracje, oryginalna wyklejka po trosze zapowiadają już specyficzny klimat powieści.

Pierwszy tom zapowiada ciekawą serię. Całość ma liczyć 10 tomów. Do tej pory ukazały się cztery części. Wydawca w materiale informacyjnym pisze o „serii urban fantasy dla młodzieży”. Jest to ciekawe połączenie prozy tradycyjnej, komiksu i … mitologii skandynawskiej. Autorzy czerpią z dawnych mitów i podań. Powstała ciekawa mieszanka pełna tajemnic, potężnych mocy, przygody. A co w kolejnych częściach? – niebawem napiszę.

Wiek 12+

Wydawnictwo Media Rodzina

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 135