Zakładki:
Dla dzieci
Lubimy czytać:) Książki ustawiam na półkach według kategorii: półeczka maluchów, starszaków, 6-10, 10+, półeczka młodzieży i rodziców. Wszystko w tagach
Autorzy i ilustratorzy książek
(c) copyright Prawa autorskie zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie lub inne wykorzystywanie treści mojego blogu jest zabronione bez uprzedniej zgody autora
O książkach dla dzieci
Szablon blogu
Tutaj piszę o książkach
Wydawnictwa, z którymi współpracuję
Tagi
Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
niedziela, 16 października 2016
Pan Kuleczka. Marzenia - Wojciech Widłak/ il. Elżbieta Wasiuczyńska

Kolejne nowe opowiadania z kultowymi bohaterami: psem Pypćem, kaczką Katastrofą, muchą Bzyk-Bzyk i Panem Kuleczką, w których codzienność tej czwórki jest tylko punktem wyjścia do prowadzenia ciekawych rozważań, do filozofowania o życiu, przemijaniu, przyjaźni…sprzątaniu. Spierają się, szukają argumentów, by przekonać rozmówcę. Wychodzą z tego ciekawe pogaduchy i spostrzeżenia.

Katastrofa z Pypciem nie potrafią się dogadać w kwestii wczorajszego wczoraj i dzisiejszego dzisiaj. Na szczęście obywa się bez kłótni, bo Pan Kuleczka stwierdził, że obydwoje mają rację. W każdym razie ziarno niepewności w czytelniku zostało zasiane, ponieważ to naprawdę filozoficzny problem „że zasypiamy dziś, a  jak się jutro zbudzimy, to też będzie dziś, tylko inne.”

Druga sprawa: ciekawiej jest lepić pierogi w kuchni niż strzec pirackiego skarbu. Taaak, do tego Pypeć, Katastrofa i Bzyk-Bzyk  nie muszą nikogo przekonywać.

Buziaki dla Pypcia za stwierdzenie, że byłoby najlepiej, żeby deszcz padał tylko na tych, którzy to lubią. Zgadzam się w 100% - zwłaszcza po kilku minionych deszczowych dniach.

Katastrofa dzielenie walczy z rowerem, tzn. doskonali swoje umiejętności na dwóch kółkach. Czy jej się uda okiełznać pojazd?

Piórko, które nadleciało nie wiadomo skąd, może wywołać mnóstwo emocji. Po tym opowiadaniu zupełnie inaczej spojrzycie na piórka, które spotykacie na swojej drodze.

Podczas spaceru nad morzem przyjaciół nachodzi refleksja czy warto a może nie warto iść, jeśli nie wiadomo, czy się dojdzie. Kaczka Katastrofa stawia retoryczne pytanie : po co sprzątać i sprzątać, skoro i tak znów się zabałagani i zabrudzi. Za to całus od mnie.

Katastrofa wybiera największą choinkę na święta, w końcu … chce zatrzymać czas, by nie iść spać, by nie było jutro, by cały czas mogła się bawić z Pypciem. Tylko czy to będzie na pewno dobre rozwiązanie?

Seria o Panu Kuleczce od dłuższego czasu bawi i skłania do myślenia. Książka na wysokim poziomie, z pięknymi ilustracjami, które wprowadzają w ciepły i przyjazny świat dzieciństwa. Wielu nie może wyobrazić sobie tego etapu życia bez Pana Kuleczki, Pypcia, bez Katastrofy i Bzyk – Bzyk. Teraz czekamy na kalendarz na kolejny rok – bo to swego rodzaju tradycja – bez kalendarza Kuleczkowego ani rusz.

Wiek 4+

Wydawnictwo Media Rodzina

wtorek, 11 października 2016
Jak Mieszko chrzest przyjmował - Jarosław Gryguć

Książka dla miłośników historii i dla tych, co chcą poszerzyć swoją wiedzę z przedmiotu. Temat na pewno na czasie, ponieważ, w bieżącym roku obchodzony był Jubileusz 1050–lecia Chrztu Polski. Serię Jarosława Grygucia dobrze znamy. Autor nie po raz pierwszy zajmuje się tematyka początków państwa polskiego. Całość jest godna uwagi i polecania. W części o Mieszku I dzieci dowiedzą się jakie tereny obejmowało państwo pierwszego władcy z rodu Piastów, komu oddawali część Słowianie, jak nazywały się miejsca  ich kultu, jakie magiczne amulety miały przynosić szczęście. Zostanie udzielona odpowiedź – po co Polsce potrzebny był chrzest i jak wyglądała prawdopodobnie uroczystość przyjęcia chrztu przez Mieszka I, jak przebiegał proces chrystianizacji w Polsce i jaka była rola Kościoła w utrzymaniu władzy. Poświęcono również miejsce zagadnieniom sztuki romańskiej i historii mówionej. Słowianie nie znali pisma, a wiedzę o minionych wydarzeniach przekazywano sobie ustnie z pokolenia na pokolenie. Na pewno zainteresują ciekawostki na temat obrzędów pogrzebowych i pochówków w dawnej Polsce. Znajdziecie tu krótkie informacje na temat świętego Wojciecha, arcybiskupstwa w Gnieźnie i Europie chrześcijańskiej. A jeśli kogoś zainteresowała tematyka, dodatkowo na okładce znajdzie Informacje o Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie i Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.

W książce jest bardzo dużo kolorowych realistycznych ilustracji. Praktycznie każde wydarzenie, zagadnienie można poznać. Książka jest cieniutka, ale zawiera naprawdę mnóstwo wiedzy i ciekawostek.

Wiek 8+

Wydawnictwo Media Rodzina 

poniedziałek, 10 października 2016
Rzeka czasu. Podróż przez historię - Peter Goes, il. Iwona Mączka

Rysunkowa wyprawa do przeszłości w kilkunastu (dosłownie 27-37 cm) wielkich odsłonach. Wybrane zagadnienia z historii cywilizacji, istotne wydarzenia – te bardziej znane i trochę mniej. Każda rozkładówka to kolejny temat z wprowadzającym tekstem, a potem już skupienie uwagi na dynamicznych scenach i poszczególnych obrazach. Na każdym z nich wiele się dzieje: ocean, w którym właśnie rodzi się życie faluje, różne gatunki dinozaurów: stegozaur, pterozaury, tyranozaur kroczą po ziemi sprzed milionów lat. Uderzenie wielkiego meteorytu sprawiło, że z powierzchni ziemi zniknęło mnóstwo gatunków zwierząt i roślin. W Afryce pojawiają się pierwsi ludzie. W Mezopotamii podziwiamy wiszące ogrody. W Egipcie przyglądamy się budowie piramidy dla faraona. Jesteśmy świadkami plądrowania Rzymu przez Wizygotów. To tylko niektóre wydarzenia, z którymi zaznajamia lektura. Każda rozkładówka to kolejny temat z mnóstwem małych postaci, budowli i wydarzeń. To jak krótkie sceny wyjęte z życia danych mieszkańców. To życie codzienne, zajęcia zwykłych ludzi, zwyczaje i tradycje, fryzury, style architektoniczne, jedzenie. Różne aspekty życia  w wybranych epokach. W przeważającej części obrazkowe, z krótkimi gdzieniegdzie informacjami zamieszczonymi na planie – naprawdę lapidarne wyjaśnienia, definicje, komentarze, informacje, które pozwolą lepiej odczytać i zrozumieć rysunkowe historie. A te wciągają. Każą wodzić palcem po ilustracji – za bohaterami, każą szukać definicji pewnych pojęć – bo dziecko zapewne zapyta: któż to byli hoplici albo co znaczy „Veni, Vidi, Vici”. Historia współczesna ze wszystkimi aktualnymi bolączkami: konfliktami, atakami terrorystycznymi, nowinkami technologicznymi (nie brak elementów historii Polski). Hunowie, Bizancjum, średniowieczne wyprawy krzyżowe, wiek XIV, imperium osmańskie, dynastia Ming, wiek XV, Inkowie, wiek XVI, odkrywcy, wieki XVII i XVIII, epoka Dzikiego Zachodu, wiek XIX, I wojna światowa, okres międzywojenny i II wojna światowa. Historia została przedstawiona tu jak żywioł. Atrakcyjnie, dynamicznie. Na ilustracjach wiele się dzieje. Niekiedy ma się wrażenie, że obrazy się ruszają, aż kipią od wydarzeń. Myślę, że nie tylko dzieci będą miały frajdę z obcowania z tą książką.

Wiek 7+

Wydawnictwo Dwie Siostry

wtorek, 04 października 2016
Minecraft. Księga sekretów ocalałych - il. Mojang

 

Minecraft specjalnej reklamy nie potrzebuje. Wystarczy się tylko rozejrzeć wśród znajomych moich synów – na prawo i lewo liczni miłośnicy tej gry, nieważne czy dziewczyna czy chłopak. „Księga sekretów ocalałych” to coś w rodzaju przewodnika i poradnika, który pomaga odnaleźć się w świecie Minecrafta. Jest przydatny w kwestii tworzenia strategii przetrwania. Głównymi bohaterami tej niepozornej, ale i poręcznej książki, są Ocalali. Mają oni do wypełnienia mnóstwo zadań: eliminowanie zagrożeń, przeprowadzanie misji zwiadowczej, ocena potencjalnych lokalizacji, budowę bazy, produkcję broni, walka z mobami. Dla kogoś, kto nie miał do czynienia z minecraftem, brzmi to wszystko jak z innego świata. To na pewno jest inny świat – wirtualny, ale jeśli ktoś porusza się w grze, wówczas na pewno szybko odnajdzie się w lekturze. Założyciel i przywódca Ocalałych – Szef – zdradza plany swoich podwładnych i ich wynalazki. To właśnie treść tej książki. Podpowiada jak przygotować broń tradycyjną, broń improwizowaną, jak przygotować systemy ochronne, plan bazy, jak odeprzeć wroga, który czai się u bram. Szczegółowo krok po kroku rozpracowuje walkę na własnym terenie i walkę w terenie w ogóle. Na końcu znajdziecie miejsce na swoje notatki. Można przedstawić swoje wynalazki, sposób obrony swojej bazy, opracowane przez siebie strategie, najsprytniejsze taktyki ataku na wroga, najgenialniejsze pułapki. W książce znajdziecie mnóstwo małych obrazków i tabelek, które pomogą zrozumieć tekst. Tego tekstu zresztą do danego zagadnienia jest niewiele. Gracz może czytać i grać jednocześnie. A jeśli ktoś nie dysponuje grą, może pograć … książkowo:)

Wiek 13+

Wydawnictwo Egmont

niedziela, 02 października 2016
Super zwierzaki - Raphael Martin & Guillaume Planevin

Znamy lwa, hipopotama, skorpiona, ośmiornicę. Wiemy jak wyglądają. Jednak przyznajmy – są to zazwyczaj ogólniki: lew – król sawanny, skorpion – śmiertelnie niebezpieczny. Książka „Super zwierzaki” przybliża portrety wybranych zwierząt, pokazuje ich cechy szczególne, zwraca uwagę na to, co wyróżnia, tłumaczy – dlaczego te zwierzaki są … super. Ich wady i zalety, superczułe punkty, superwyczyny, supermoc, supersztuczki, superprzysmaki. Oprócz tego informuje na temat wagi, długości życia, uzyskiwanej prędkości. Czy wiedzieliście np. że najsilniejszą stroną lwa jest … jego żona lwica (!!!)?. Albo że łososie niekiedy wpadają niedźwiedziowi brunatnemu prosto do pyska? Że krokodyl jest leniwy? Że żarłacz biały słabo widzi? I że orki wywołują mały sztormik, żeby złapać fokę? Że żółwie umierają m.in. przez foliowe torby, których nie potrafią wypluć.

29 osobników, mnóstwo rzeczowych informacji i ciekawostek, ciekawy układ graficzny, pogrubiona i powiększona czcionka, która od razu przykuwa wzrok. Oprócz tego ilustracje z pomysłem – sposób przedstawienia zwierzaków jako super – bohaterów. Jak na plakacie filmowym mają swoje przysłowiowe 5 minut i koniecznie trzeba poświęcić im swoją uwagę. Każda rozkładówka książki dużego formatu (240 mm x 315 mm) to kolejny super zwierzak i mnóstwo ciekawostek o jego życiu.

Wiek 5+

Wydawnictwo Babaryba  

poniedziałek, 19 września 2016
Historia Polski do kolorowania - Krzysztof Wiśniewski/ il. Barbara Kuropiejska

24 wielkie plansze przedstawiające najważniejsze wydarzenia z historii Polski – od pierwszych władców: Piastów po Pałac Prezydencki, wizerunki władców, którzy pojawili się na wcześniejszych kartach książki. Znajdziecie tu także rozbicie dzielnicowe i odbudowę państwa, dynastię Jagiellonów, królów elekcyjnych, koniec świetności Rzeczpospolitej, Legiony i Księstwo Warszawskie, Królestwo Kongresowe, Powstanie Listopadowe, Wielką Emigrację, Powstanie Styczniowe, drogę do wolnej Polski, Polskę w okresie międzywojennym, II wojnę światową, Polskie Państwo Podziemne, Polskę w czasach komunizmu, opozycję, polskich noblistów.


Każda plansza jest wielkiego formatu z mnóstwem malutkich obrazków z krótkimi opisami. Obrazki te w dużej mierze można pokolorować. Przez karty historii przewijają się liczne postacie, budowle, sceny obyczajowe, znane osobistości ze świata literatury, sztuki, polityki, nauki.


Dzieci oprócz spędzenia miło czasu na kolorowaniu mogą wprawiać się również w czytaniu króciutkich tekstów.

Ciekawa pomoc dla uczniów szkoły podstawowej, którzy dopiero co rozpoczęli przygodę z historią.

 

Wiek 6+

Wydawnictwo Olesiejuk

niedziela, 18 września 2016
Zamki w Polsce do kolorowania - Krzysztof Wiśniewski/ il.Joanna Babula

22 polskie zamki. Rozrzucone po całym kraju – bardziej i mniej znane. Te, o których wspomina się na lekcjach historii, w mediach, cele naszych wakacyjnych podróży. I te rzadko wspominane, a jednak również warte poznania. Do kolorowania, z krótkimi informacjami i ciekawostkami. Wśród nich zamkowe tuzy jak choćby Wawel – siedziba polskich królów, Książ – o którym ostatnio głośno w związku ze złotym pociągiem. (Bliski nam) Kórnik, Ogrodzieniec, Piaskowa Skała, Malbork, Łańcut i inne.


Nie ma żadnego gotowego przepisu na przedstawienie danego miejsca. Autorka wyszukała smaczki związane z danym miejscem: a to słynne rody, a to znów rzemieślnicy przy pracy, rozbójnicy grasujący w okolicy czy widok z góry. Ciekawym zabiegiem jest nawiązanie do legend, w których nie brakuje diabłów, rycerzy i tajemniczych dam spacerujących po nocach po zabytkowych budowlach. Dzieci mogą zobaczyć zamek sprzed lat i stan obecny, oglądają obrazy znanych artystów, mogą poznać właścicieli tych włości. Przez książkę przewija się plejada znanych postaci historycznych i mnóstwo zwykłych ludzi, którzy tworzyli historię na przestrzeni dziejów.


Na rozbudzenie ciekawości historycznej i podtrzymanie już istniejącej historycznej pasji.


Wiek 5+

Wydawnictwo Olesiejuk

środa, 14 września 2016
Oto jest Monachium - Miroslav ŠašekDo Monachium mam stosunek sentymentalny. Miasto związane z wakacyjnymi pobytami (kilkanaście lat temu), podczas których szlifowałam znajomość języka. Niejako ze wzruszeniem i trochę z lękiem otwierałam książkę czeskiego ilustratora i autora: Miroslava Šaška – ciekawa bardzo, co w niej znajdę po latach. I choć moje Monachium było bardziej nowoczesne niż to książkowe od Dwóch Sióstr, miłym doświadczeniem było rozpoznawanie miejsc, obiektów, ulic, ludzi w charakterystycznych strojach. Ciekawa byłam jak autor pokazał stolicę Bawarii, która ma przecież tyle różnych i pięknych kolorów, smaków, dźwięków.

Najmłodsi mają okazję wybrać się na spacer, poznać symbol serce i symbol miasta czyli Frauenkirche z charakterystycznymi wieżami wznoszącymi się wysoko nad dachami innych budynków, pierwszy kościół parafialny p.w. Świętego Piotra. Oczywiście nie mogło zabraknąć Oktoberfest – czyli październikowego święta piwa, które przyciąga corocznie tysiące turystów z całego świata. I Nowego Ratusza, i Starego Ratusza, trzech bram, Uniwersytetu, Starej Pinakoteki i pięknych parków w różnych stylach.

Na końcu książki znajdują się ciekawe informacje o Monachium współczesnym. Bo przecież dziś na ulicach nie można zobaczyć wozów zaprzężonych w konie; inne tramwaje też wożą mieszkańców i turystów, a zimą piasek na ulicach rozrzucają maszyny. Świat poszedł do przodu, Monachium również. Książka opowiada o mieście lat 50-tych ubiegłego wieku. Kolorowe ilustracje, w klimacie vintage mają bardzo dużo uroku, wywołują nostalgię za czymś, co bezpowrotnie minęło. Jednocześnie zachęcają do tego, by wsiąść w samolot lub do samochodu i odwiedzić to piękne miasto na południu Niemiec.

Wiek 4+

Wydawnictwo Dwie Siostryponiedziałek, 29 sierpnia 2016
Krasnolud Nap. Smocza kraina. Tom 1 - Maciej Jasiński

Przypomniały mi się czasy dzieciństwa, kiedy to z dreszczykiem emocji wyczekiwałam na kolejny numer „Świata Młodych”. Na ostatniej stronie zawsze był komiks: „Kajko i Kokosz”, „Jonek i Jonka”, „Tytus Romek i A’Tomek”. Było to swego rodzaju wychowywanie młodego pokolenia do czytania komiksów. W czasach gdy czytanie nie należy do najbardziej lubianych aktywności (patrz statystyki) może właśnie czytanie komiksów byłoby ciekawą alternatywą dla” atrakcyjniejszych (ponoć) umilaczy czasu wolnego. Mało tekstu, ciekawe historie, wartka akcja – strony uciekają, tekstu ubywa, słowo powiązane z obrazem – sukces czytelniczy łatwy do osiągnięcia i gwarantowany.

„Krasnolud Nap” ma cała plejadę ciekawych bohaterów. Wprawdzie to tytułowy osobnik jest winny całego zamieszania i przygody, jednak uczestniczy w niej spora grupka różnych ciekawych postaci, z których każda ma swoje przysłowiowe 5 minut.

Lord Dartor chce zdobyć władzę nad światem. W tym celu potrzebny mu krasnolud. Akurat się taki napatoczył. W dodatku twierdzi on, że jest królewskim synem. Zostaje uwięziony – na szczęście malcowi udaje się uciec z pułapki. W ucieczce pomagają mu księżniczka Klara i jej wierny przyjaciel Rodric. Udają się do Smoczej Krainy, w której czyhają na nich różne niespodzianki i niebezpieczeństwa.

Krasnolud Nap – komiks nagrodzony w "Konkursie imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci" jest atrakcyjną wyprawą do czasów rycerzy, księżniczek, smoków i czarodziei. Jest tu wyraźny bajkowy podział na dobrych i złych. Przy czym główny bohater przechodzi wewnętrzną przemianę. Najpierw bardzo nieufny i złośliwy z biegiem czasu poznaje smak przyjaźni i odpowiedzialności za innych. Dzieci będą się dobrze bawiły i nauczą się czegoś ważnego.

Wiek 6+

Wydawnictwo Egmontniedziela, 28 sierpnia 2016
Koniki z Szumińskich Łąk. Majka - Agnieszka Tyszka/ il. Marta Krzywicka

Seria „Koniki z Szumińskich Łąk” spodoba się miłośnikom koni. Kolejny tom perypetii bohaterów znanych z poprzednich tomów i kolejny gość Szumina. Tym razem Majka, która jako źrebak trafia do stajni. Osierocony koń, oddany przez ludzi, którzy nie byli w stanie odpowiednio zająć się Majką, trafia pod opiekę Klary, która również ma swoje prywatne dziecięce problemy, którym musi stawić czoła. Nina – starsza siostra dopiero co po konflikcie z mamą wyprowadza się z domu do babci, Hania ma nową siostrzyczkę i to jej poświęca całą swą uwagę, Paulina gdzieś przepadła, a gdzie? Tego Klara nie wie. Między Klarą a Majką nawiązuje się przyjaźń. Dzięki źrebakowi Klara zapomina o rodzinnych problemach, karmi Majkę, czyści, dba o nią. Czy ten misz masz różnych kłopotów będzie miał swój happyend?

Agnieszka Tyszka znana głównie z powieści młodzieżowych napisała cykl dla troszkę młodszych czytelników. Nie brak tu problemów dnia codziennego, dorastania. Poznajemy środowisko, w którym mieszka dziewczynka, troski rodziców Klary. Oczywiście w tle są konie. I choć na czoło wysuwa się Klara i jej życie, Majka jest miłym przyjacielem, który pomaga jej przetrwać ciężkie chwile. Jak się skończy ta opowieść? Nie zdradzę. Dodam tylko, że wcześniej pojawiły się inne tomy, które dostępne są na stronie wydawnictwa.

Wiek 8+

Wydawnictwo Egmont

 
1 , 2 , 3 , 4 , 5 ... 154