Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Pralnia pierza. Opowiadania o tym, co ważne - Dorota Combrzyńska - Nogala/ il. Grażyna Rigall

 

Osiem opowiadań, które poruszają ważne tematy z życia młodych ludzi. Opiszę kilka przykładów. W „Projekcie” widzimy jak grupa młodzieży stara się razem współpracować w sprawie projektu związanego z ilustracją do bajki. Różne pomysły, różne charaktery uczniów ścierają się w szkolnej rzeczywistości. Trudno się dogadać, każdy chce mieć rację. Pracy w grupie trzeba się nauczyć – zazwyczaj trzeba znaleźć kompromis.

W „Bestii” mamy do czynienia z przykładem dużej agresji w grupie. Czarnoskóra dziewczynka wysłuchuje różne przykre rzeczy od kolegów z klasy. Jeden z chłopców, Szymon, ujmuje się za koleżanką i wdaje się w bojkę z prowodyrem. Dzieci uczą się, że są inne sposoby na rozwiązywanie takich sytuacji, a stosowanie przemocy prowadzi w ślepą uliczkę.

„Cyganicha” przedstawia problem romskich dzieciaków i nastolatków w szkołach publicznych. Cyganicha tak naprawdę ma na imię Mońka i nie ma włosów, ponieważ cierpi na łysienie plackowate. Za to ma piękny glos, którym nie chce się pochwalić na konkursie. Dużo tu mowy o próbach integracji i inności, chęci niesienia pomocy. Ciekawy tekst o młodym człowieku, który ma długie włosy i złote serce.

„Pralnia pierza” pokazuje, że z pozoru groźni i nieuprzejmi ludzie w gruncie rzeczy są dobrzy i pomocni. Ludzie karmią się jakimiś dziwnymi historiami, stereotypami – i przy okazji chcący – niechcący potrafią zrobić komuś krzywdę. Ważne, by w czasach kultu wiecznej młodości dostrzegać starszych ludzi, takich jak pani Genowefa Zapiór, która prowadzi tytułową pralnię pierza. Pani Genowefa spieszy z pomocą młodemu człowiekowi i potrafi się zaprzyjaźnić z dzieckiem.

Najbardziej spodobała mi się historia „Słowo”. Pewna rodzina musi pozbierać się po śmierci matki. Trochę bujający w obłokach tata powtarza: „Przepadniemy jak nic”. Jesteśmy świadkami, jak ojciec i dwójka dzieci uczą się samodzielnego życia. Kiedyś było tyle na głowie mamy. Czy przeprowadzka do domu, z którego pochodziła  Klara, coś zmieni na lepsze?

W opowiadaniach poruszane są ważne elementy naszego życia: solidarność, odwaga cywilna, altruizm, poświęcenie, ochrona przyrody, uczciwość, zaufanie, tolerancja, odpowiedzialność, akceptacja, praca, otwartość i przyjaźń. Zwracają uwagę, że warto w życiu być, a nie tylko mieć.

Wiek 7+

Wydawnictwo Literatura

czwartek, 07 marca 2019, be.el

Polecane wpisy