Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Mania Skłodowska - Jakub Skworz/ il. Paulina Derecka

Znów spotykamy Olę i Eryka - rodzeństwo, które niedawno śledziło losy Adama Mickiewicza. W najnowszej częściej dzieciaki przyjeżdżają do dziadków. Eryk tylko na chwilę, ponieważ rodzice zabierają go ze sobą do Paryża. Niezadowolona z tego powodu Ola, zostaje u babci i dziadka sama. Czuje się poszkodowana i jest zła z tego powodu. Wtedy babcia podpowiada wnuczce, by pociechy poszukała jak zwykle w książkach.   Dziewczynka udaje się zatem do świątyni literatury  - czyli biblioteki. A czy pamiętacie, że w bibliotece dziadków działy się rzeczy niezwykłe? Ola odnajduje książkę w twardej oprawie. Widzi na okładce narysowaną probówkę w ręce. Dziewczynka przykłada palec do obrazka i nagle znika w książce.

To kolejna ciekawa przygoda, wyprawa do przeszłości. Tutaj Ola staje się świadkiem życia Manii Skłodowskiej. Od lat dziecinnych po dorosłość. Zaczyna się od wizyty w pokoju, w którym rozbrykana czwórka małych Skłodowskich toczy walkę na klocki. Ola podgląda życie rodzinne, jest świadkiem różnych ważniejszych wydarzeń – niekiedy radosnych, niekiedy smutnych. Dziewczynka znalazła się w innej epoce – w drugiej połowie XIX wieku. Jeśli ją coś dziwi, wówczas babcia wyjaśnia jej zawiłości historii, panujących stosunków społecznych, politycznych i konwenansów. Dzięki takiemu zabiegowi czytelnik może dowiedzieć się wielu ciekawostek z biografii Skłodowskich, ale też tego, co działo się wokół nich. Na przykład o uczniach szkoły, w której uczył pan Skłodowski. O fascynacji małej Manii gablotą z przyrządami fizycznymi. O pensji pani Jadwigi Sikorskiej, gdzie Maria uczęszczała na lekcje. Wrażenie robi tajne nauczanie zakazanych tematów, które przerywa nadejście rosyjskiego inspektora.

Dlaczego pani Bronisława tak mało przytulała swoje dzieci? Jaką uczennicą była młodziutka Maria? Jakie miała marzenia? Jak ubierały się panny w tamtej epoce? Kto był pierwszą miłością Marii? Jak Maria dostała się do Paryża? Jaką była studentką, mamą, żoną? Zakończenie zaskakuje, jest cudnie nieprzewidywalne, ale niczego nie zdradzam.

Ciekawie napisana, wciągająca książka o losach jednej z najbardziej znanych i rozpoznawalnych Polek na świecie. Biografia inna niż wszystkie. Pokazuje młodemu czytelnikowi, że warto mieć marzenia, warto się uczyć. I czasem jest pod górkę, ale gdy się dużo pracuje, to można otrzymać nawet dwa Noble.

Wiek 10+

Wydawnictwo Zysk i S-ka

czwartek, 17 stycznia 2019, be.el

Polecane wpisy