Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Wielka księga ciemności - Helena Haraštova/ il. Jiří Franta

Nietuzinkowa książka o ciemności. Porusza mnóstwo ciekawych zagadnień związanych właśnie z ciemnością. Wyjaśnia kwestie samej ciemności i światła. Czy Słońce znika z nieba? Jak działają sztuczne źródła światła: ogień, pochodnia, lampa naftowa i żarówka? Jak oświetlali sobie domy i drogę nasi przodkowie? Ciemność jest niezwykle ważna w życiu roślin i zwierząt. To właśnie nocą można odnotować największe przyrosty roślin. Mnóstwo zwierząt – jak choćby żbik europejski, puchacz zwyczajny czy jeż zachodni naprawdę świetnie czują się w ciemnościach. A czy możecie sobie wyobrazić mroczne głębiny oceanu: żyją tam takie stwory, o których nam się nie śniło. Wielu ludzi musi nocą pracować – np. w branży transportowej. A miasto w ciemności – ono to dopiero fascynuje najmłodszych. Punktowe światełka w oknach domów, neony, światła latarni ulicznych odkrywające zaledwie fragment całości. Kursują nocne autobusy, koło śmietnika przemknął lis, elegancko ubrani ludzie udają się do teatru. W drukarni też praca wre – trzeba wydrukować najnowszy numer gazety.

Książka rewelacyjnie pokazuje ciemną stronę naszego życia (jakkolwiek to brzmi). Odwiedzamy różne miejsca, poznajemy ludzi, zwierzęta, rośliny. Jednak najbardziej przykuwają uwagę rozkładane plansze, które osiągają wymiary czterech stron książki. Można zobaczyć różnice – jak wygląda dany fragment rzeczywistości, kiedy jest mało światła i zaraz za tym różnicę, gdy światło pojawia się w całej krasie. Kto by przypuszczał, że za osłoną ciemności kryje się tyle niespodzianek do odkrycia. Co dzieje się w przyrodzie, w mieście, na wsi, w głębiach oceanicznych, na lotnisku, gdy zapanuje na świecie ciemność? Intrygujące ilustracje, wiadomości, ciekawostki. Dzieci przy okazji odkrywania świata wiele się nauczą.

Wiek 6+

Wydawnictwo Adamada

wtorek, 18 grudnia 2018, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
2019/01/10 09:03:25
Fajna rekomendacja , myślę że będzie to fajny pomysł dla chrześniaczki na prezent urodzinowy:) Jeszcze nigdy nie zawiodłem się na Twoich rekomendacjach więc teraz pewnie będzie tak samo, pozdrawiam.
_____________
strefa-wiedzy.pl/
-
2019/01/10 14:09:17
Świetna książka, na pewno przeczytam. Mnie bardzo bawi to jak wyłączą prąd w bloku i ludzie się jednoczą przed blokiem wychodzą w domów i jest na prawdę ciekawie. Bez prądu ludzie by socialnie się udzielali.
-
2019/01/21 12:12:05
Na mnie nie zrobiła wielkiego wrażenia, czytałam ją synowi i jak w niektóre tytuły wciągam się sama tak tutaj nie miało to miejsca. Nie zachwyca jako dzieło ;)
-
2019/01/21 14:35:50
Kolejna świetna książka tego autora. Jeden z nielicznych który ma tak przyjemny sposób prowadzenia historii, jak dla mnie bomba. Pozdrawiam i życzę miłego poniedziałku ;)