Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Mój pierwszy quiz - gra dla dzieci

Zabawa jest prosta: klaun żongluje, dzieci rzucają kostką i zależnie od tego, na jaki kolor trafia pionek, losowana jest karta z „pytaniem”. Specjalnie napisałam pytaniew cudzysłowie, ponieważ tak naprawdę żadnych przygotowanych pytań tu nie ma (dla urozmaicenia – twórczy rodzice mogą je wymyślać). Na każdej karcie (jest ich razem 90) w samym środku znajduje się duży rysunek. Poniżej trzy małe obrazki i trzy dziurki . Dziecko wkłada paluszek w dziurkę pod obrazkiem, który najbardziej jego zdaniem pasuje do dużego obrazka. Np.: duży koń, poniżej: słoń, traktor i podkowa. Jeśli chce samo się przekonać, czy jego odpowiedź jest prawidłowa (zapewniam, że zawsze chce) – na odwrocie każdej karty klaun wskazuje prawidłowe rozwiązanie. Karty z czerwonym paskiem to kolory, z zielonym – zawody, pomarańczowym – jedzenie, żółtym – zwierzęta, niebieskim – dom, liliowym – miejsca.

Frajda jest już na samym początku, gdy trzeba opróżnić wszystkie dziurki. Posypały się kółeczka gęsto na podłogę (mimo upływu czasu zawsze gdzieś jakaś zbłąkana owieczka – kółeczko jeszcze się znajdzie). Zapewniam, że zabawa trwa nadal, bowiem małe dzieci uwielbiają ruch. Tutaj trzeba operować palcem, trafić w prawidłową dziurkę. A jak często maluchy udają, że się zastanawiają, czy to ta dziurka, a może inna – choć doskonale znają odpowiedź – wiadomo – trening rodzi mistrza.

Gra rozwija słownictwo, ćwiczy koordynację ruchową, koncentrację i uczy samodzielnego myślenia. Nie wspomnę o matematyce – liczenie  w zakresie 1-6. To nic, że nie zawsze jest tak jak być powinno, i że trzylatek liczy: jeden, dwa, pięć, sześć. Dalej – logiczne myślenie   i rozróżnianie kolorów, kojarzenie ich  z pewnymi pojęciami. Możliwość samooceny poprzez  sprawdzenie na odwrotnej stronie.

Jedynym mankamentem są za cienkie karty. Jeśli gramy z maluchem (zapewniam, że trzylatek świetnie sobie daje radę – nie mam doświadczenia z dzieckiem 2,5 letnim ale kto wie – też pewnie można już  z nim zagrać) trzeba brać pod uwagę delikatność tekturki. Co do wieku (na pudełku 3-7 lat)– doświadczenie z  mojego podwórka pokazuje, że Quiz jest za łatwy już dla sześciolatków. W grze może brać 1-4 dzieci.

Fajna zabawa. Polecam!

Wiek 3+

Wydawnictwo Granna

piątek, 16 listopada 2018, be.el
Tagi: gry i zabawy

Polecane wpisy