Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Czytam sobie. Maestro pokoju. O Ignacym Paderewskim - Brygida Grysiak/ il. Jagna Wróblewska

 

W ostatnich dniach nazwisko Ignacego Paderewskiego (dowiedziałam się z mediów, że też Ignacego JANA Paderewskiego) jest odmieniane przez wszystkie możliwe przypadki. Pierwszy premier niepodległej Polski. W dodatku muzyk – tego nigdy w historii Polski nie było. Obchodzimy 100-lecie niepodległości. Nic dziwnego, że są wspomnienia, przywołuje się wydarzenia, sylwetki osób zaangażowanych. Pamiętam czasy mojego dzieciństwa, kiedy to w okresie listopadowym w telewizji i radiu ta ważna rocznica była przemilczane. Nic - cisza w eterze. Takie niemiłe wspomnienie. Teraz wybór przeogromny. Czyli dla każdego coś dobrego. Postać Paderewskiego mogą poznać też dzieci uczące się czytać. Biografia artysty – w dzieciństwie krnąbrnego chłopca o płomiennych włosach, niechcącego ćwiczyć techniki, za to uwielbiającego improwizować. Czy możecie sobie wyobrazić, że Paderewski był tak popularny jak … np. Ronaldo? Wielbicielki marzyły o tym, by zdobyć pukiel włosów rudej czupryny swojego idola. I to właśnie za sprawą Paderewskiego o Polsce zrobiło się głośno. Wykorzystywał znajomości i swoją sławę do tego, by znaleźć dojście do osób decydujących o porządku ówczesnego świata. Udało mu się. To między innymi dzięki Paderewskiemu mieszkamy dziś w wolnej Polsce. A jak to się stało – dowiecie się z tej małej książki.

Kolejna część serii „Czytam sobie z kotylionem” jest przeznaczona wyraźnie dla starszych dzieci – i to nie tylko ze względu na wyżej postawioną poprzeczkę dotyczącą umiejętności czytania. Chodzi też o tematykę. Odnosi się ona do sytuacji w Polsce sprzed 100 – lat. Na pewno temat „podejdzie” bardziej dzieciom interesującym się historią.

Dla tych, którzy nie zetknęli się z tymi małymi cudeńkami wspierającymi naukę czytania, zaznaczę tylko, że poziom 3 to ostatni i najbardziej wymagający etap nauki czytania przeznaczony dla dzieci w wieku 5 - 7 lat. Oznacza to: 2500-2800 wyrazów w tekście, użycie wszystkich głosek, zdania bardziej złożone i dłuższe, alfabetyczny słownik wyrazów. Po lekturze dziecko może zdobyć „Dyplom sukcesu” (na końcu książki. To ważne dla początkującego czytelnika, który zmierzył się z książką, która tak bardzo przypomina lekturę dla dorosłych – a to przecież daje satysfakcję:)

Wiek 7+

Wydawnictwo Egmont

czwartek, 01 listopada 2018, be.el

Polecane wpisy