Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Siedem księżniczek - Smiljana Coh

Siedem tytułowych księżniczek i zarazem … siedem sióstr. Wszystkie o oryginalnych imionach: Melodia, Liczydia, Leonia, Igiełka, Dalia, Otylia i Tycjanna. Każda z dziewcząt inna. Każda ma swoją pasję. Dużo zdradzają tutaj imiona bohaterek. Oczywiście, kto zna trochę naturę kobiet, córek, koleżanek może sobie wyobrazić, że w takim towarzystwie często jest jak w ulu: głośno i … burzliwie. Dlaczego? Bo siostry – księżniczki czasem się kłócą, spierają, dyskutują. Pewnego dnia ich kłótnia sięga zenitu – każda z dziewcząt wycofuje się do swojego świata, swoich zainteresowań. Jednak po niedługim czasie każda z nich przekonuje się, że nie było warto. Cisza i samotność daje się wszystkim pannom we znaki. Same dziewczęta stwierdzają, że tęsknią za sobą, że czegoś im brak. Historia książęcej kłótni na szczęście nie trwa długo i kończy się happyendem. Jednocześnie uczy, że po burzy wschodzi słońce i nie warto się kłócić. Ale skoro kłótnie w rodzeństwie są nieuniknione książka uczy też, że warto się godzić.

Kto się lubi ten się czubi – kłótnie w rodzeństwie zdarzają się często i zawsze. I nie chodzi tutaj o to, by wymuszać swoje racje i poglądy, sposób na życie. Właśnie inność – taka jak wśród sióstr – powoduje, że życie jest ciekawsze i piękniejsze, a od innych można się tak wiele nauczyć. Bardzo dziewczęca książka nie tylko ze względu na ilustracje – mnóstwo tu ozdobników, które często cieszą oko: np. kwiatków i listków. Różowy wcale nie jest dominującym kolorem. Tematyka związana z księżniczkami bardziej pasuje do dziewcząt i akurat ta lektura może być ciekawym erzacem dla landrynkowatych wydań disnejowskich. Choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by historię o siedmiu księżniczkach poznali również chłopcy.

Jest jeszcze jeden powód, by poznać tę książkę. To propozycja z Chorwacji, a jak sami przyznacie nieczęsto książki stamtąd pojawiają się na naszym rynku.

Wiek 4+

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

sobota, 01 września 2018, be.el

Polecane wpisy