Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Polscy pisarze dzieciom. Czarownice są wśród nas - zespół autorów/ il. Joanna Kłos

 

Taaaak…. czarownice są wśród nas. I uwaga, bo zazwyczaj wcale nie mają wyglądu typowego dla czarownic. A więc nie kierujcie się tym, że powinny mieć one włosy w nieładzie, haczykowaty nos albo odrażającą twarz pokrytą licznymi brodawkami. Nic z tych rzeczy, czarownice często wyglądają całkiem zwyczajnie. W tej książce czarownicą jest taka oto ciotunia. Nie, nie siostra mamy albo siostra taty. Ciotunia jest w każdej szkole i „rządzi dzwonkiem i szkolnym odkurzaczem”. Zawsze dopilnuje, by w świątyni nauki nic głupiego albo złego się nie stało, a gdy zachoruje druhna, na zbiórkach zuchami się zajmie – nawet bez wiedzy dyrektora. Taką czarownicę potem wspomina się mile na wszystkich możliwych spotkaniach klasowych.

Albo inny przykład: Jędrek mieszka z rodzicami i dziadkami przy ulicy czarodziejskiej. Co jak co, ale w takim miejscu czary to już mus. Wszyscy w tej rodzinie są jakby czarodziejami. Dziadek, twórca marionetek, tworzy postacie. Babcia wyczarowuje kostiumy w teatrze. Mama tworzy fikcję na papierze pisząc książki historyczne. Taty czarodziejska różdżka właśnie się złamała, a to nic innego jak batuta dyrygencka, która potrafi zaczarować orkiestrę i oczarować publiczność. Jednak prawdziwym czarodziejem jest sąsiad – pan Janusz, który jak mitologiczny król Midas: czego dotknie, przemienia w złoto. Może nie całkiem dosłownie, ale jednak…

Usługi czarodziejskie mogą też być początkiem przyjaźni. A wszystko zaczyna się od pewnego ogłoszenia, które Diana przeczytała na płocie domu babci Pustułki. Jak tu nie skorzystać z usług czarownicy artystycznej „Michaliny”, która, jak się okazuje, jest w wieku Diany, porusza się na wózku inwalidzkim i nie wiedzieć czemu - wszystko wie o wszystkich. Oczywiście to czary, jak nic.  Po drodze poznacie cały wachlarz nastoletnich i rodzinnych problemów. Na szczęście wszystko znajdzie tu swój happyend. Najważniejsze, że narodzi się przyjaźń pomiędzy dwiema wiedźmami.

W książce znajdziecie 13 opowieści, umiejscowionych w naszej rzeczywistości i codzienności. Warto przeczytać i rozejrzeć się wokół. A może ktoś rozpozna jakąś czarownicę w swoim otoczeniu?

Wśród autorów krótkich opowiadań są: Grzegorz Kasdepke, Joanna Papuzińska, Marcin Brykczyński, Zuzanna Orlińska, Kalina Jerzykowska, Katarzyna Ziemnicka, Paweł Wakuła, Beata Ostrowicka, Katarzyna Wasilkowska, Renata Piątkowska, Liliana Bardijewska, Agnieszka Urbańska, Joanna Wachowiak.

Wiek 8+

Wydawnictwo Literatura  

środa, 20 czerwca 2018, be.el

Polecane wpisy