Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Żubr Pompik. Wyprawy - Tomasz Samojlik

Na pewno znacie Żubra Pompika. Pojawiał się na moim blogu nie raz. Razem z siostrą Polinką, mamą Poradą i ojcem Pomrukiem odkrywali tajemnice swojego domu - czyli Puszczy Białowieskiej. Tym razem cała rodzina udaje się na wyprawy. Stąd też taki tytuł całej serii. Celem są Parki Narodowe w Polsce. Jest ich razem 23 - na razie żubry odwiedziły trzy miejsca. Każdy Park Narodowy to oddzielna książeczka - moim zdaniem ciekawy pomysł, bowiem dany tytuł oddaje charakter konkretnego miejsca, przedstawia mieszkańców, cechy charakterystyczne. Tak więc Pompik odkrył w sobie żyłkę globtrotera - i to na naszą korzyść, bowiem te małe książki na pewno budzą ciekawość, a być może będą miały wpływ na nasze plany wakacyjne. A kto wie - może ktoś zacznie realizować rodzinny projekt: odwiedzamy polskie Parki Narodowe? Na środku każdej książeczki znajdziecie mapę Polski z zaznaczonymi wszystkimi Parkami. 

Na początku każdej książki, zaraz na okładce, znaleźć można najważniejsze informacje nt. danego parku, jego krótką charakterystykę, symbol (tak na marginesie - może uda się komuś zebrać wszystkie odznaki - symbole. My byliśmy w kilku miejscach i za każdym razem nabywamy plakietkę - na pamiątkę). Jest jeszcze coś, co zawsze mi się podoba w książkach dla dzieci: "Ta książka należy do ....":)

Okrągłe znaczki - symbole Parku, mają dużo wspólnego z Pompikowymi wyprawami. I tak: bobra można przecież spotkać nad rzekami i jeziorami Wigierskiego Parku Narodowego. Błotniak stawowy - to symbol Narwiańskiego Parku Narodowego. Jego, jak i wiele innych ptaków, można właśnie zobaczyć w tamtym miejscu. Tutaj Pompik jest trochę rozczarowany tą okolicą: żadnych zwierząt, same szuwary. A jednak - to tylko pozory. Bo nad Narwią żyją liczne gatunki ptaków wodnych - są ich tysiące. Symbolem Biebrzańskiego Parku Narodowego jest natomiast batalion - niezwykle wojowniczy ptak. Mali czytelnicy mogą się poczuć trochę rozczarowani, ponieważ po Biebrzy oprowadza ich łoś. Ale co tu dużo gadać - łoś to w  końcu głównie Białowieża:)

Te niepozorne książki przekazują informacje na temat bagien, stóp zwierząt, natury łosia, bataliona. To takie pierwsze książkowe kontakty z przyrodą, które być może zachęcą do prawdziwych wypraw w naturę i odkrywania takich cudów na własną rękę. 

Wiek 4+

Wydawnictwo Media Rodzina 

środa, 29 listopada 2017, be.el

Polecane wpisy