Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu
Remek Marzyciel - Anne Crausaz

Swego czasu bardzo żałowałam, że w Polsce pojawiła się tylko jedna książka Anne Crausaz. A tu proszę – niespodzianka. JEST! JEST! I znów tematyka przyrodnicza. Zachęcam, by sięgnąć również po jej "52 tygodnie".


Opowieść bardzo na czasie, bo w moim ogródku ślimaków – moc. Zwłaszcza po deszczu – wychodzi ich mnóstwo na ścieżki i trawę. Na całe szczęście: właśnie tych książkowych wstężyków ogrodowych, które mimo tego, że potrafią podjeść sałatę, listki kwiatka, to są całkiem sympatycznymi stworzeniami. Jednak co rusz muszą być zbierane, bo jednak takich ilości mój ogród nie jest w stanie „przerobić”. Dzieci wynoszą je potem na zieloną ziemię niczyją na naszym osiedlu, gdzie pędzą sobie dalej swój spokojny ślimaczy żywot. Myślę, że po tej historii jeszcze łaskawszym okiem spojrzę na te rogate stworzenia. Otóż Remek to ślimakowy młodzieniec, który marzy o tym, by być zupełnie kimś innym niż jest – czyli zwykłym ślimakiem ogrodowym. Chciałby być kimś niezwykłym.

Chciałby być na przykład: ślimakiem bez muszli, trochę pokręconym wężem, słoniem, poplątaną stonogą albo nastroszonym jeżozwierzem. Tych marzeń jest całe mnóstwo. Tymczasem prawdziwe jest stare porzekadło: wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Remek w końcu zaczyna rozumieć, że najlepiej być samym sobą. A jeśli jeszcze spotka się przyjazną duszę - to wówczas życie nabiera pięknych barw. 

Książka bez nachalnych wywodów uczy dzieci akceptacji siebie i przekazuje mądrość o wartości miłości i przyjaźni. Łatwiej iść przez życie z kimś, dzielić radości i troski. I cieszyć się widząc siebie samego  w lustrze, a nie marzyć w kółko o tym, by być zupełnie kimś innym. 

Bardzo oszczędne ilustracje autorki - ale znamy przecież je z innej książki. Za to wymowne i konkretne. 

Wiek 2+

Wydawnictwo Widnokrąg

sobota, 17 czerwca 2017, be.el

Polecane wpisy