Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu
Żubr Pompik. Letni zmierzch - Tomasz Samojlik

Pamiętacie Pompika? Poznaliście go kilka tygodni temu z okazji nadejścia wiosny. Teraz od kilku dni lato na świecie. Zajrzyjmy zatem do Puszczy i sami przekonajmy się, co u żubra Pompika nowego. Rodzice Pompika: mama Porada i tato Pomruk leżą w trawie, patrzą na las i rozmawiają ze sobą. A co porabiają Pompik i jego siostra Polinka? Nieeee, o tym nie da się napisać w jednym zdaniu. Ale podsumowując te wszystkie letnie opowieści: wykorzystam tutaj jeden jedyny zwrot zaczerpnięty z tej właśnie lektury, a który mi się niesłychanie podoba: Żubrzo jest!!!

Pompik jak zwykle – ciekawy świata (pamiętacie z wiosennej części?) – a taka ciekowość to dopiero wstęp do przygody, która – jeśli tylko ktoś zechce i ma oczy szeroko otwarte – czai się tuż za rogiem – o przepraszam – za drzewem albo krzakiem.

I tak Pompik udowadnia Polince, że warto być właśnie żubrem, a nie wiewiórką, rybą albo ptakiem. Razem prowadzą małe śledztwo w sprawie poroża jelenia, poznają tajemniczą koszatkę, przekonują się na swej żubrzej sierści, że deszcz sprawia, że świat staje się jeszcze piękniejszy. Małe żubry poznają las nocą – nocne marki spotykają zwierzęta, które nie śpią w nocy. Pomagają mamie ryjówce odnaleźć jej dziecko zagubione we mgle. Poznają naturę łosia, kreta, zaskrońca i wydry. Razem z Polinką przekonują się, że rodzina – tutaj żubrza – daje poczucie bezpieczeństwa i miłości. W „Letnim zmierzchu” znalazły się też dwie zimowe opowieści (oj, jest apetyt na część zimową, jest). Zwierzęta cieszą się ze swojego nowego zimowego grubego futra, jednocześnie obserwują, jakie nowe szaty przybrały inne zwierzęta.

Tomasz Samojlik po raz kolejny pięknie i ciekawie opowiedział o przyrodzie. Stop! To przecież opowieści o małym żubrze Pompiku:) Przyroda jest jednak tutaj bardzo ważnym bohaterem drugoplanowym, niby z boku, niby na dalszym planie, ale jednak wartościowym, budującym klimat i będącym początkiem wielu przygód. W okresie wakacyjnym takie książki sprawiają, że człowiek nabiera apetytu na przebywanie na łonie natury. Niech więc to będzie początek rodzinnej wyprawy do lasu.

Wiek 5+Wydawnictwo Media Rodzina

 

wtorek, 05 lipca 2016, be.el

Polecane wpisy