Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu
Liczymy na spacerze. Matematyka na każdą pogodę - Emma Adbage

Wyjście z domu może być okazją do tego, by poćwiczyć matematykę. Wystarczy się rozejrzeć, poszukać kilku naturalnych elementów. Emma Adbåge podpowiada, że można się tak matematycznie bawić o każdej porze roku i w każdą pogodę. Poczytajcie zatem o matematycznych zabawach.


(matematyka w letnim półcieniu) 

Wiosną dzieci zgadują, ile kamyków leży pod liściem, kryją skarby na podwórku i uczą się korzystać z mapy. To również doskonała okazja, by przy pomocy darów natury (listki, szyszki, żołędzie, kamyki, orzechy, igiełki sosnowe) poznać … układ współrzędnych. Latem można zagrać w butelkowe kręgle, można liczyć chmury i podbicia piłki w ciągu minuty. Jesień to kółko i krzyżyk, pomiary dżdżownic, zabawa w patykowe bierki. Zimą z kolei – wydeptywanie okręgów, mierzenie czasu topnienia bałwana, lepienie śnieżek na czas. To tylko niektóre, wybrane propozycje zabaw matematycznych na świeżym powietrzu. W książce opisano ich dużo więcej.


Autorka zachęca do tego, by wykorzystywać materiały łatwo dostępne i tanie. Bo przecież ile kosztują kamyki, szyszki, patyki, ptaki, obłoki, dżdżownice? Nic, a w dodatku są wszędzie (piszę z perspektywy mieszkanki małego miasteczka). Dzieci mogą dane zadania wykonywać w pojedynkę lub w grupie. Książka zawiera podpowiedzi zabaw, które oprócz dzieci mogą wykorzystywać również rodzice i nauczyciele podczas zajęć i spacerów z najmłodszymi. Jest bogato ilustrowana, opisy są proste – więc książka może oczywiście inspirować samych najmłodszych.

Dzieci wykonują proste działania matematyczne: poznają cyfry od 0 do 10, poznają zasady dodawania i odejmowania, mnożenia i dzielenia.

Wiek 3+

Wydawnictwo Zakamarki

poniedziałek, 04 lipca 2016, be.el

Polecane wpisy