Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Zatrute ciasteczko - Alan Bradley

Jeśli szukacie ambitnego kryminału dla nastolatka wymagającego - to trafiliście pod właściwy adres. "Zatrute ciasteczko" zaspokoi najbardziej wybredne gusta. Miłośnicy kryminału znajdą tutaj dobrą intrygę, ciekawe śledztwo. Za to wielbiciele pięknego słowa pisanego będą ukontentowani poziomem prozy. Literatura dla młodych przez duże eL - to coś, o co coraz trudniej w dzisiejszych czasach.

Ale od początku.

Angielska prowincja: lata 50-te ubiegłego stulecia, okres panowania króla Jerzego VI. Stary dwór w Buckshaw lata świetności ma już za sobą. Niedawno skończyła się wojna. Mieszkańcy majątku i okolicy wyszli z niej obronną ręką, jednak pamiętają lata niebezpieczeństwa i niedostatków. Krótko mówiąc - nikomu się nie przelewa. W takich warunkach mieszka jedenastoletnia Flavia de Luce wraz z ojcem i dwiema siostrami. Dziateczki owe nie mają mamy, ojciec wychowuje je sam – choć patrząc na obowiązki rodziciela z boku – robi to z dużą powściągliwością. I to do tego stopnia, że każda z dziewcząt tworzy swój własny świat, z którego niezbyt chętnie wystawia nosa. Ofelię interesują zabiegi upiększające, Dafne – książki, natomiast najmłodszą Flavię – laboratorium chemiczne, jakie pozostawił po sobie jeden z przodków. Bogate wyposażenie w różne składniki, trucizny, książki i przyrządy tylko rozwija pasje małej kobietki. Dziewczynka czuje się w tym środowisku jak ryba w wodzie. Dodam jeszcze, że Flavia jest istotą ponadprzeciętną, oczytaną, wygadaną, elokwentną, bystrą, odważną. Kiedy w ogrodzie znajduje trupa postanawia na własną rękę przeprowadzić prywatne śledztwo, tym bardziej, że policja o dokonanie morderstwa podejrzewa w pierwszej kolejności ojca: pana de Luce.

To pierwsza część serii kryminalnej, w której pierwsze skrzypce gra mała chemiczka. Oprócz ciekawej konstrukcji samej powieści, dużo uroku dają liczne informacje na temat życia w przeszłości. To ciekawy obraz brytyjskiego społeczeństwa, wraz ze wszystkimi swoimi konwenansami i przywarami. To też duża porcja niepowtarzalnego humoru i ironii. To w końcu zawiła zagadka, którą wcale nie tak łatwo rozwiązać.

Rzadko piszę o tłumaczach – przyznaję: błąd (to tak a propos niedawnego Dnia Tłumacza) – ale tutaj grzechem byłoby nie wspomnieć zasług na tym polu Jędrzeja Polaka. Duża popularność tej powieści, jej efekt końcowy to niewątpliwie jego praca. Za co w tym miejscu – moje skromne podziękowania.

 

Wiek 10+

Wydawnictwo Vesper  

wtorek, 06 października 2015, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
2015/10/17 10:01:57
Okładka to chyba jedyna rzecz, która podoba mi się w tej powieści, reszta tao niestety rozczarowanie. Obsługują kantor Kraków mam czas na czytanie, ale niestety cenie go sobie na tyle, by omijać takie pozycje. Uwielbiam jednak Twoje recenzje, więc wiem że następna mi podejdzie :)
-
2015/10/18 14:06:12
Nastolatką już nie jestem, ale miałabym ochotę przeczytać ;)