Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Kosmos - Marcello D'angelo

Trudno pisać o tej książce. Trzeba ją zobaczyć. Składa się z dziesiątek pięknych zdjęć przedstawiających Kosmos. Zapiera dech w piersiach piękno tego, co nad naszymi głowami, co niesamowicie daleko. Sfotografowane dzięki postępowi techniki, uporowi ludzkiemu. Moi synowie w ostatnie dni śledzili serię Hippocampusa Byli sobie podróżnicy. Gdzieś wśród różnych zajęć domowych docierały do mnie historie poszczególnych ludzi, którzy mieli marzenia i odkrywali dalekie lądy. Kiedy głód wiedzy tu, na Ziemi, został nasycony, podróżnicy i naukowcy spojrzeli w niebo. Naszym przodkom - uparciuchom - podróżnikom pewnie trudno byłoby uwierzyć w to, co ludzie osiągnęli w ostatnich dziesiątkach lat. I choć te zdjęcia przybliżają Kosmos, pozostaje jednak nadal wiele niewiadomych, znaków zapytania, na które być może nigdy nie otrzymamy odpowiedzi.

Niebo fascynuje. Mogłam się o tym przekonać w ostatni piątek, kiedy to tłumnie ze znajomymi oglądaliśmy zaćmienie (częściowe) słońca. Jeśli lubicie patrzeć do góry - ta książka na pewno się Wam spodoba. Dotyka różnych tematów - przestrzeni kosmicznej, Układu Słonecznego, naszej Ziemi, lotów na księżyc i wypraw na Marsa, mniej nagłaśnianych, ale na pewno ważnych, wypraw na orbitę, startów satelitów i sond. Mimo tego że dominują tu fotografie, swoje miejsce ma również i tekst, w którym znajdziecie informacje o różnych ciałach niebieskich, lotach w przestrzeń kosmiczną, pracy kosmonautów, urządzeniach, dzięki którym jest możliwe wykonanie takich wyraźnych zdjęć.

Nadal robią wrażenie zdjęcia z pierwszej wyprawy na Księżyc: ślad ludzkiej stopy, zwierzęta jako króliki doświadczalne, dalej: zdjęcia Ziemi wykonane z Kosmosu: mieszanina barw, dziwaczny misz - masz, który na pierwszy rzut oka trudno określić jako wyspę na Oceanie Indyjskim czy jezior Nasera w Egipcie. Planety na wyciągnięcie ręki - z bliska i daleka, ich kolory, struktura przypominająca różne materiały, plątanina kropek i kresek; Słońce - wybuchy na nim, pole magnetyczne, pętle gazu przypominające subtelne wijące się długie kokardy. W końcu astronauci w przestrzeni kosmicznej - podczas spacerów i napraw. Aż trudno uwierzyć, że takie coś dzieje się naprawdę.

Książka spodoba się i małym i dużym, żądnym wiedzy, sensacji, uwielbiającym ciekawostki i konkretne informacje. Książka grubaśna, wagi słusznej. Razem blisko 500 zdjęć - bardzo dobrej jakości, kolorowych i czarno - białych. Książka jest przeznaczona dla czytelnika dorosłego, jednak można "czytać" ją z młodszymi dziećmi - oglądając zdjęcia i przekazując im wiedzę prostym językiem.

Wydawnictwo Olesiejuk

niedziela, 22 marca 2015, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: bibi, *.uwm.edu.pl
2015/03/23 15:44:12
Wydaje się całkiem dobre. Też muszę czegoś poszukać, żeby umieć odpowiadać na dręczące pytania kosmologiczne:)