Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu
Sekret życia. Baśnie hinduskie - Elżbieta Walter/ il. Marianna Jagoda

Jestem miłośniczką serii Baśnie świata, które już od kilku lat wydaje Media Rodzina. Po baśniach chińskich, polskich, indiańskich, arabskich, afrykańskich, nadeszła pora na wycieczkę do dalekich Indii. Mało znane, z egzotycznymi motywami, na pewną stanowią smakowity kąsek dla moli książkowych. A czas na czytanie baśni jest dobry - bo te najlepiej smakują właśnie zimą (nawet bez śniegu - :)))


Jakiś czas temu, kiedy czekałam z dziećmi na wizytę u stomatologa, rzucił nam się w oczy plakat z przyprawami świata. Ileż tam było kolorów. Niektóre wręcz nienaturalne, ostre, jakby sztuczne. A jak przyprawy - to przecież ...Indie. To potwierdza przecież historia i pęd ludzkości właśnie za przyprawami, szukanie magicznej i krótszej drogi do Indii,  pogoń za skarbami i bogactwem. Ta książka jest właśnie jak te przyprawy z plakatu. Przed czytaniem wystarczy przekartkować książkę, by te barwy z gabinetu odnaleźć na ilustracjach Marianny Jagody. Soczyste, wyraźne, wręcz pachną kurkumą, szafranem, goździkami, cynamonem. Od barw i wyobrażonych zapachów można dostać zawrotu głowy.


W opowieściach znajdziecie, tak jak i w rodzimych przykładach, księżniczki i książęta, ale są przede wszystkim postacie o obcobrzmiących określeniach: bramin, radża, rani, pandit, balwierz. Kobiety chodzą w sari, mężczyźni płacą walutą o dziwacznej nazwie "rupia". W tle pojawiają się egzotyczne rośliny: banian, miodla indyjska, palma winna, lotosy; dalej - bóstwa: Śiwa, Widhata-Purusza; egzotyczne ceremonie: gandharwa, annapraśna, czy wydanie córki za mąż. Krowa jest świętym zwierzęciem, można spotkać hiraman - czyli przepięknie ubarwioną papugę; ludzie wierzą w reinkarnację, a swoje biedne i podłe życie  w teraźniejszości odbierają jako karę za poprzednie życie.

W grubym tomie są 23 baśnie, przystępnie napisane, bogato ilustrowane. Baśnie hinduskie to swego rodzaju podróż do innego zakątka świata, gdzie czekają demonice (!) i demony, kupcy, wróżki, wierni i nie - służący. Po takiej lekturze tęsknie wypatruje się wakacji:)


Wiek 5+

Wydawnictwo Media Rodzina

poniedziałek, 23 lutego 2015, be.el

Polecane wpisy