Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Łazienkowe pytania - Krystyna Lipka - Sztarbałło

Po pełnej wrażeń wyprawie do różnych zakątków świata z niesamowitymi mapami, tym razem Krystyna Lipka – Sztarbałło zabiera nas do … łazienki. Właściwie można by pokusić się o stwierdzenie – phi – też mi coś – zwykła łazienka. Ta jednak – jak się okazuje – kryje wiele tajemnic, niespodzianek i ciekawostek – zwłaszcza, gdy zaczniemy grzebać w czasach zamierzchłych.

Każda rozkładówka to prowokujące pytanie, na które szukamy odpowiedzi bez wstępnego zagłębiania się w tekst i ilustracje. A potem już tylko porównanie z wizją autorki. Bo to w końcu łazienkowe pytania i nic tu nie jest do końca oczywiste. Zawsze, w przypadku takich „pytających” lektur, powstaje ciąg dalszy już poza książką, która w tym akurat przypadku stanowi uzupełnienie wiedzy, albo prowokujący ciąg dalszy naszych interpretacji.

Taka analiza pewnych rzeczy, zjawisk oczywistych jest zwłaszcza dla dzieci niezwykle intrygująca. Bo nagle to, co jest nieodłącznym elementem dnia codziennego, nawet swego rodzaju rytuałem, okazuje się czymś normalnym może akurat w czasach współczesnych, a na przykład w latach bądź wiekach minionych, było zjawiskiem rzadkim, rzeczą ekskluzywną, rzadko spotykaną.

Zresztą nie ma się co dziwić, ostatnia olimpiada w Soczi, pokazuje, że i dziś pewne łazienkowe rzeczy oczywiste dla współczesnych wcale nie są takie oczywiste.

A wracając do poprzedniego stwierdzenia rzecz ma się tak z kąpielą, nocnikiem, myciem rąk. Autorka odkrywa tajemnice higieny rąk, zębów, mydła, sedesu, włosów, kąpieli, ubikacji, oszczędzania wody. Miłośnicy historii będą ukontentowani podróżą do przeszłości – w czasy starożytnej Grecji i Rzymu, do średniowiecznej Europy, do czasów Oświecenia. Dzieci mają możliwość poznania słynnych miejsc związanych z wodą: termy, Warszawskie Łazienki Królewskie czy XIX – wieczne miejsca uzdrowiskowe.

A wszystko to w oryginalnej oprawie graficznej – współczesność poplątana z historią, nowoczesne piktogramy obok znanych malowideł i zdjęć, ilustracje w klimacie danej epoki. Temat potraktowany solidnie, dobrze i zrozumiale przygotowany. Wielki znak zapytania z okładki zapowiada mnóstwo pytań, ale bądźcie pewni: odpowiedzi znajdziecie bez problemu w tej oto książce.

Wiek 6+

Wydawnictwo Ezop

środa, 07 maja 2014, be.el

Polecane wpisy