Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Maleńka pani Flakonik - Alf Prøysen/ il. Krystyna Witkowska

Maleńka pani Flakonik to kolejne wspomnienie z dzieciństwa wznowione właśnie w ramach serii Mistrzowie Ilustracji. Po latach – już po lekturze z dziećmi, stwierdzam: ile tu nienachalnej i delikatnej magii. Tak różnej od tej, która serwowana jest w książkach dla dzieci współcześnie – jeśli takowa faktycznie jest elementem fabuły. Subtelna proza, w której zwykła rzeczywistość miesza się właśnie z magią. Bo za sprawą jakichś czarów pani Flakonik nagle ni stąd ni zowąd maleje – do rozmiarów flakonika. I nie ma na to żadnego racjonalnego wytłumaczenia. Bo tak jak maleje, tak nagle znów staje się duża. I nie ma niczego nadzwyczajnego w pani Flakonik. Ta osóbka nie jest ani czarodziejką ani czarownicą. Sprząta swój domek, przygotowuje kochanemu mężowi posiłki, krząta się to tu to tam. I nagle – czary mary – robi się ociupinką drobinką, którą pan Flakonik może spokojnie schować kieszeni na piersi. Pani Flakonik gdy maleje – zaczyna rozumieć również mowę zwierząt.

W książce znajdziecie 5 krótkich opowiadań o przygodach małej bohaterki o tym jak sama zdziwiona swoim nowym wzrostem stara się nie zaniedbywać obowiązków domowych, jak sprawia radość dziewczynce z sąsiedztwa, jak sprytnie staje się posiadaczką dwóch eleganckich niebieskich filiżanek ze złotym brzegiem, jak zostaje wybrana królową wron i jak udaje nakręcaną lalkę na szkolnej zabawie.

Książka na pewno działa na wyobraźnię. Zaraz w małych głowach pojawiają się pomysły – co by było gdyby. No właśnie: ile możliwości daje właśnie taki rozmiar flakonika do octu albo oliwy. W jakie zakamarki można by wejść, jakie psikusy zaplanować. Pojawiają się marzenia i nadzieja, że może kiedyś … kto wie.... A wtedy to naprawdę będzie się działo.

Oczywiście trzeba tu zwrócić uwagę na wyśmienite ilustracje Krystyny Witkowskiej, które równolegle opowiadają tę historię. Są dopełnieniem tej opowieści.


Wiek 4+

Wydawnictwo Dwie Siostrywtorek, 15 kwietnia 2014, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Hordubal, *.dynamic.gprs.plus.pl
2014/04/16 10:37:28
Oooo,bardzo chciałabym mieć na półce tę książkę. Dwie Siostry wiedzą jak rozpieszczać czytelnika.
-
2014/05/01 12:07:15
A ja znam i mam 'Zanów pani Flakonik', bardzo lubię tę książeczkę o poluję na 'Maleńką pani Flakonik.' :)