Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Uśmiech dla Żabki - Przemysław Wechterowicz/ il. Emilia Dziubak

Oczywiście, że można przesłać ukochanej, bliskiej osobie uśmiech. Ale przyznam szczerze – o takim pomyśle usłyszałam po raz pierwszy.

Żabie dziecko odczuwa ogromny smutek. A wiadomo, że takie rzeczy matka wie na odległość. Mama Żaba jest właśnie bardzo zajęta – sprzedaje w sklepie i bardzo chce, by jej córcia poczuła radość i szczęście. I wtedy wpada na oryginalny pomysł: prześle Żabce uśmiech. Prosi Bobra – ależ oczywiście – ten idzie w kierunku jeziora i chętnie prześle promienny i ciepły matczyny uśmiech Żabce. Tylko, że po drodze coś mu wypadło – więc prosi kolejne zwierzątko o tę przysługę, a to znów kolejne – bo wiadomo – takie jest życie – ciągle szykuje niespodzianki. Długo trwa, ale w końcu uśmiech dociera do adresatki.

Wydra, Dzięcioł, Mały Lis, Pies, Starsza Niedźwiedzica, Kaczka – tak wygląda ta oryginalna wyliczanka, swego rodzaju łańcuszek szczęścia – misja wypełniania dobra. I choć w książce nie zostało to wypowiedziane wprost, gdzieś między słowami, to gonitwą do celu, poszukiwaniami następnego posłańca jest dużo życzliwości, miłości, empatii. Pocieszyć kogoś, nieść komuś radość w trudnej chwili – to przesłanie tej książki.

Sympatyczny tekst, miłe dla oka ilustracje. Emilia Dziubak już po wielokroć udowodniała, że przyroda to jej mocny temat. Motywy florystyczne, zwierzęta, dobór barw. Zwłaszcza podwodny świat – trochę mętny, niewyraźny, z bąbelkami powietrza.

Książka, która na pewno wzmocni więzi rodzinne. A swoją drogą – fajnie wymyślić swój mamowy albo tatowy sposób na przesłanie uśmiechu dziecku, które czeka – aż wrócimy z pracy, delegacji, konferencji.

Wiek 3+

Wydawnictwo Ezop

środa, 12 marca 2014, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Hordubal, *.dynamic.gprs.plus.pl
2014/03/14 09:55:43
Kocham ten duet :)