Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu
Doktor Dolittle i Tajemnicze Jezioro - Hugh Lofting/ il. Maria Gromek

Chyba nietaktem byłoby przedstawiać Doktora Dolittle:) Tak, tego pana, z Puddleby nad rzeką Marsh, który bardziej rozumiał zwierzęta aniżeli ludzi. Rozmawiał z nimi w ich języku, pomagał im całym sercem, przeżywał najróżniejsze przygody. Pewnie kaczka Dab – Dab, papuga Polinezja, prosię Geb – Geb czy małpka Czi – Czi to niezapomniani bohaterowie wielu z nas. Ja najmilej wspominam pierwszą część serii Doktor Dolittle i jego zwierzęta (1920). Według Wikipedii w Polsce ukazało się dwanaście części całej serii. Ponoć Doktor Dolittle na Księżycu (1928 r.) miał zamykać cały cykl. Na szczęście czytelnicy nie dali za wygraną – i tak jak to było w przypadku Artura Conan Doyle'a i jego Sherlocka, to za sprawą ich próśb powstały kolejne części. Niektóre z nich ukazały się już po śmierci pisarza. Ta o Tajemniczym Jeziorze – została wydana u nas dopiero w 1987r. I chyba nie należy do najbardziej znanych, ale na pewno jest warta uwagi.

W tej części pojawia się Tomek Stubbins, który pełni rolę narratora. Jest sekretarzem Doktora – no cóż, ten oddaje się tylko i wyłącznie nauce i potrzebuje pomocy. Właśnie bada nasiona melona przywiezione z Księżyca. Pewnego dnia szarą codzienność przerywają zaskakujące odwiedziny londyńskiego wróbla Pyskacza. To on wspomina Tomkowi o starym przyjacielu Doktora – żółwiu Błotnistej Skorupie, który był tak stary, że pamiętał czasy arki Noego. Przed laty Doktor spisał wspomnienia żółwia do zeszytów, które powinny leżeć spokojnie w bibliotece. Sęk w tym, że cenne notatki te w dziwny sposób zniknęły, a żółw Błotnista Skorupa zaginął w nieznanych okolicznościach. Doktor rusza ze swoimi przyjaciółmi w długą i niebezpieczną podróż na ratunek przyjacielowi.

Klasyczna powieść, pełna przygód, która przenosi nas w egzotyczne zakątki dalekiej Afryki. To też podróż w czasie – bowiem Błotnista Skorupa opowiada o tym co działo się na Arce podczas biblijnego Potopu.

Jeśli szukacie książek dla dzieci o zwierzętach – to ta pozycja należy do tych ambitniejszych tytułów. Dobra proza, w której jest miejsce na ciekawą fabułę, mądre dialogi, refleksję i humor – to na pewno za sprawą wspomnianego już Pyskacza. Książka dla prawdziwych moli – liczy sobie 503 strony, w środku znajdziecie czarno – białe ilustracje Marii Gromek.

Wiek 7+

Wydawnictwo Znak

 wtorek, 29 października 2013, be.el

Polecane wpisy