Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu
Alchemiczna komnata - Magdalena Skrabska/ il. Paweł Pawlak

To jedna z mniej znanych Legend Wawelskich. Sama byłam zdziwiona kręgiem zainteresowań naszego króla Zygmunta III Wazy, który chętniej od spraw państwowych zajmował się przeprowadzaniem eksperymentów w zacisznym miejscu, jakim była tytułowa komnata. Ale cóż się dziwić – epoka, w której żył, była zafascynowana alchemią. Kto żyw szukał sposobu, jak tu zwykły metal przemienić w złoto. A tu takie szczęście, bowiem władca w Krakowie miał pod nosem jednego z najbardziej znanych alchemików w ówczesnej Europie - Michała Sędziwoja, bohatera tej legendy. Tutaj przedstawionego jako zazdrośnika, człowieka złego, którego rozwścieczyło to, że król miał znaczniejsze osiągnięcia na polu alchemii. To poniekąd też opowieść o pasji, ponieważ Zygmunt III Waza osaczony ambicją, marzeniami, zapomina o upływającym czasie. Na początku książki rzuca na tykający miarowo zegar stertę papierów – teraz już nic nie słyszy, nic nie jest ważne. Oddaje się pracy w komnacie. Aż do pewnej nocy, kiedy to Sędziwój podstępnie przyczynia się do zniszczenia alchemicznej komnaty. Książka ma niesamowity, mroczny i magiczny klimat. Spowita ciemnością jaka panowała z powodu małych okien w grubych murach zamku na Wawelu. Na ulicach miasta, gdzie nie było elektrycznych albo nawet gazowych latarni. W książce panuje głównie noc rozjaśniona gdzieniegdzie blaskiem świec i latarni. Bohaterowie ostrożnie stąpają w ciemności, i tylko blade światło pada na ich twarze. Robi wrażenie.

Książka starannie wydana, duży format, szyta. To II nagroda ogólnopolskiego konkursu ilustratorskiego „Legendy wawelskie”.

Jan Matejko: Zygmunt III Waza i Michał Sędziwój

Tego obrazu nie znajdziecie w książce, ale to historyczny ślad. Alchemiczna komnata jest poniekąd jednym z elementów naszej historii.

Wiek 5+

Książka wydana przez Zamek Królewski na Wawelu

środa, 13 marca 2013, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
2013/03/13 14:23:25
Czy książkę można zdobyć w normalnej dystrybucji, czy tylko na Zamku?