Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Żabka ma przyjaciela - Max Velthuijs

Im częściej czytam Żabkę dzieciom – tym bardziej jestem zachwycona – jej prostotą, ilustracjami, nauką, jaka płynie z każdej części – wyrażona między słowami – do której mały czytelnik musi dojść sam. Nie ma tutaj nadętego moralizatorstwa – czegoś w rodzaju: musisz, trzeba, należy, zawsze itd. Żabka uczy się świata obserwując, rozmawiając – a że czasem boli – tego zarówno Żabka jak i maluchy mogą doświadczyć na własnej skórze. Za każdym razem przekonuję się o tym, widząc minę mojego małego Mikołaja, gdy nadchodzi czas, gdy …. – o tym za chwilę.

Ale od początku: Żabka pewnego dnia znajduje małego misia o koralikowych oczach. Zabiera go do domu i opiekuje się z nim. Misiek – z początku jakby trochę nieufny, nie umie mówić. Żabka rozmawia z nim, karmi, przytula. Aż nadchodzi dzień, kiedy Miś przemawia. Jednak Misiek tęskni za swoim domu. Postanawia opuścić Żabkę i powrócić w rodzinne strony…. I tu nadchodzi czas na podkówkę mojego Mikołaja (choć doskonale zna happyend tej historii:) - jego oczy wilgotnieją – i za sprawą książki przeżywa poczucie straty kogoś bliskiego, podobnie jak bohaterka. Bo Żabka to emocje – jej radość udziela się wszystkim, podobnie jak smutki, rozczarowanie, wątpliwości, niedowartościowanie. Velthuijs chyba użył czarów – by tak łatwo trafić do najmłodszych. A może to tylko niezwykła prostota tekstu i ilustracji? Może dobór tematów – tych, które są nieodłącznym elementem naszego życia? Żabka ma problemy podobne do naszych dzieci – wątpi w swój urok i umiejętności, czuje respekt przed nieznanym, chce mieć przyjaciela. Tak łatwo się z nią utożsamić, tym bardziej, że i ona ma pod górkę i wcale niełatwo znajduje rozwiązania.  Nie ma tu czarodziejskiej różdżki – za sprawą której wszystko się zmienia od razu na dobre.

 

W Polsce do tej pory ukazały się trzy części z całej (chyba) 12-tomowej (trochę za dużo powiedziane:)) serii. Jest szansa, że Wydawnictwo wróci do Żabki – wiem z pewnego źródła. To bardzo dobra wiadomość.

 

Wiek 4+

Wydawnictwo Wilganiedziela, 26 lutego 2012, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
2012/02/26 10:02:05
Bardzo chciałabym tą książeczkę przeczytać synkowi :) Może znajdę ją w bibliotece... Muszę poszukać
-
2012/02/27 12:05:18
Witam, zapoznaliśmy się dziś z żabką, dzięki książce wygranej w Candy:) Też nam się spodobała,bardzo dziękuję:)