Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Żabka i obcy - Max Velthuijs

Urocza i mądra książka, czytana u nas ostatnio naokrągło. O Żabce pisałam niedawno tutaj – dziś chciałabym przybliżyć pierwszy tytuł serii, jaki ukazał się w Polsce już jakiś czas temu. Otóż – pewnego dnia na skraju lasu pojawia się OBCY. Brzmi tajemniczo, prawda? I groźnie. To słowo kryje w sobie strach przed nowym, pewną tajemnicę, niebezpieczeństwo. Tak twierdzą Świnka i Kaczka. Ale pojawienie się Obcego to też druga strona medalu – to inność, coś ciekawego, otwarcie na innych. Takie stanowisko reprezentuje Żabka. Odwiedza Szczurka - przybysza skądś tam, poznaje jego przyzwyczajenia, słucha z wypiekami na zielonej buzi opowieści o przygodach, które przeżył. Stara się przekonać do niego swoich przyjaciół. Bo w końcu trudno walczyć ze stereotypami:

 

-Widzieliście go? – pytała zdenerwowana (Świnka). – Po co tu przyszedł?

-Co to za jeden? – dopytywała się Kaczka.

-Moim zdaniem to wstrętny, śmierdzący szczur – odpowiedziała Świnka.

-Ze szczurami trzeba się mieć na baczności – stwierdziła Kaczka. - - To złodzieje.

-Skąd wiesz? – zapytała Żabka.

-To przecież wszyscy wiedzą – odpowiedziała Kaczka oburzona.

Wkrótce cała gromadka przyjaciół przekonuje się, że te wszystkie epitety pod adresem Szczurka były nieprawdziwe.

Historia opowiedziana w prosty sposób. Jednak, by więcej z niej wynieść – warto w to czytanie się zaangażować. I tu nasza rola dorosłych, by uzmysłowić dziecku, że przecież inny wcale nie znaczy gorszy. Dzieci zaczynają rozumieć, cóż to takiego to dziwaczne słowo tolerancja, które już gdzieś tam obiło się im o uszy (to słowo ani razu nie pada w książeczce:) Zresztą nasze dzieci tak naprawdę bardzo dużo mają z zachowania Żabki – są tak ciekawe świata, innych, z taką ufnością patrzą na NOWE. To raczej my dorośli (niestety) przyklejamy łatki – z tym się nie baw bo coś tam, tego unikaj bo coś tam. Za brudny, za brzydki, za biedny….. Żabka pokazuje gorzką prawdę…..I wtedy naprawdę zastanawiam się – właściwie dla kogo ta Żabka:) Nic to – poszukajcie, może uda Wam się jeszcze odnaleźć tę książeczkę (rok wydania 2005).

Cudnie zilustrowana, na każdej stronie obrazki, krótki i mądry tekst oraz duże litery, które zachęcają do samodzielnego czytania.

Wartość tej książki dostrzegła Fundacja ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom i umieściła ją na swojej Złotej Liście Książek - dla dzieci w wieku 4-6 lat.

Wiek 3+

Wydawnictwo Wilga

 poniedziałek, 23 stycznia 2012, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
2012/01/23 22:18:48
U nas do czterech latek jeszcze daleko, ale zapiszę sobie tytuł i za 2 lata będę się rozglądać :)
-
2012/01/24 19:02:06
Polecam - szczególnie ten tomik. Ja mam książkę z 2005 roku, nie wiem czy po drodze był dodruk. Na pewno można kupić za małe pieniądze, a naprawdę warto:)