Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Jak dobrze być Żabką - Max Velthuijs

 

Jak to się stało, że dotąd nie słyszałam o Żabce? Tej Żabce – gwoli ścisłości, którą napisał Max Velthuijs (1923 – 2005) holenderski laureat nagrody im. Hansa Christiana Andersena, określanej Małym Noblem. Ta książka nas zauroczyła. Swoją prostotą, pięknym tekstem, świetnymi ilustracjami. Przesłanie jest powszechnie znane – ale kto wie, może jednak od czasu do czasu warto sobie przypomnieć, że tak naprawdę piękno człowieka polega na jego inności.  Dla nas chwila refleksji, dla dzieci – cenna nauka, która przyda się w życiu, gdy przyjdzie stanąć w szranki z ponoć lepszymi od nich. Lekcję Żabki – warto zapamiętać na długo długo.

Bohaterka zasadniczo jest zadowolona z siebie i z życia. Na pierwszej stronie stwierdza nawet: Cóż może być wspanialszego niż bycie Żabką? Jednak czasem przychodzi zwątpienie w swoje umiejętności i możliwości. (Skąd my to znamy?) Chciałaby latać jak Kaczka, piec ciasta palce lizać jak Świnka, czytać książki jak Zając. Tylko, że ona tak nie potrafi. I to wywołuje smutek,  niewiarę w swoje siły i możliwości. W końcu mądry Zając (naczytał się tylu książek:)) tłumaczy jej: A ty jesteś żabą i wszyscy kochamy cię właśnie za to.

Książka jak balsam na zbolałą duszę malucha, która cierpi, bo nagle okazuje się że młodszy brat nie potrafi rysować jak starszy brat, grać w nogę jak kolega z przedszkola, śpiewać jak koleżanka i pływać jak… Żabka. A słowa Zająca – kocham cię za to, że jesteś jaki jesteś – to chyba jeden z piękniejszych przykładów wyznania miłości w literaturze. Bez żadnych podchodów, dziwacznych nastrojów (o które potykamy się w literaturze dorosłej). Tutaj – słowa wypowiedziane z czystego serca – po dziecięcemu – w końcu dzieci zawsze mówią od razu to co myślą – KOCHAM CIĘ i już. Nie ma zahamowań, przeszkód. Pięknie, prawda?

Książka nadaje się do pierwszego samodzielnego czytania – krótkie teksty pod każdym obrazkiem, nieskomplikowane słownictwo, duże litery. Polecam i zaczynam blogowe trzęsienie ziemi – warto dostrzec Żabkę, bo o niej cicho sza – bardzo bardzo niesprawiedliwie.

Gdy poszłam tropem Żabki – okazało się, że to stworzenie bardzo popularne w swojej ojczyźnie, w Holandii. Ukazało się tam mnóstwo części z jej przygodami. Można kupić gadżety, maskotki, puzzle, kubeczki, plecaki i piórniki z postaciami z serii.

W Polsce ukazała się jeszcze: Żabka ma przyjaciela

P.S. Moje młodsze dziecko w przedszkolu jest w grupie ….Żabek. Muszę stwierdzić, że jeszcze nigdy nie było tak dumne jak dziś – oczywiście po przeczytaniu tej książki – że jest właśnie Żabką – choć zawsze marzyło o tym, by być jak starszy bart – Jeżykiem.

 

Wiek 4+

Wydawnictwo Wilga

środa, 11 stycznia 2012, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
2012/01/13 00:30:39
Książeczka wydaje się bardzo ciekawa ;)
-
2012/01/13 19:34:25
Zaczytuję się recenzjami. Aż kręci mi się w głowie od bogactwa książek na półeczkach! Mam bardzo ważne pytanie. Jeśli to możliwe proszę o kontakt na adres kasia@mama-manufaktura.pl