Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu
Ten gruby - Barbara Ciwoniuk

Kilka miesięcy temu pisałam na moim blogu o książce Własny pokój. Jej głównym bohaterem był nastolatek z warszawskiego gimnazjum – Zach. (zajrzyjcie tutaj). Jednym z jego kolegów był Jacek - chłopiec z dużą nadwagą, a co za tym idzie – również kompleksami. W poprzedniej części Jacek zostaje pobity przez… no właśnie – nie wiadomo dokładnie przez kogo, chłopiec nagle znika z horyzontu, o co miałam przez połowę książki cichą pretensję do autorki. Tymczasem wkrótce okazało się, że w planach wydawniczych była kontynuacja, w której właśnie pierwsze skrzypce grał będzie zakompleksiony Jacek. Zach starał się ułożyć swoje życie prywatne i szkolne, a tymczasem u Jacka też się dużo działo. Ten grzeczny, ułożony chłopiec, wypiejdany przez mamusię, postanawia wziąć się w garść – po napadzie grupki młodocianych przestępców, buntuje się, chce stać się … prawdziwym mężczyzną. Ma dość nadopiekuńczej matki, swojej tuszy, wścibskich sióstr (czterech), tłustej kuchni. Przenosi się do ciotki Emilii – przydomek Niedźwiedź – do Lenkowa, małej wioski gdzieś tam w Polsce. Co ciekawe – ciotka – nauczycielka i zarazem dyrektorka wiejskiego gimnazjum, to znienawidzona przez matkę Jacka bratowa. Dlaczego tak jest? Co Jacek zastanie w Lenkowie? Czy zmieni się? Czy dojrzeje? Jak będzie się czuł w nowej szkole? Czy znajdzie nowych przyjaciół?

Mimo, że tytuł powieści dotyczy głównie Jacka, to jest w tej książce kilku bohaterów, którym autorka poświęca swoją uwagę. Między innymi Adrianna – dziewczynka niepełnosprawna, poruszająca się na wózku inwalidzkim. Ada traci wiarę w siebie, w sens życia. Zaczyna widzieć wszystko w czarnych kolorach. Dzięki Jackowi i pewnemu spacerowi zimową porą, zaczyna inaczej patrzeć na ludzi, na mamę, na otaczający świat. Bardzo podobał mi się obraz ciotki Emilii – życiowej kobiety, która białe nazywa białym, a czarne – czarnym. Nie owija w bawełnę – i choć na chwilę przywróciła mi wiarę w naszą polską szkołę, zaangażowanie starszych w rozwiązywanie promów młodych ludzi – ale tak życiowo, normalnie, bez nadętego moralizowania albo, na szczęście, bez patosu i wymądrzania się – coś a’la – ja to wiem lepiej.

Zachęcam do lektury. Przyznaję, że z przyjemnością przeczytałam kolejną powieść dla młodzieży autorstwa Barbary Ciwoniuk. Porusza w niej wszystkie aktualne problemy dzisiejszej młodzieży – przemoc w szkole, pęd za sukcesem, kult pięknej sylwetki, przyjaźń, niepełnosprawność, konflikty pokoleń. Jest i wątek kryminalny, problemy dorosłych rodziców, jest klimat małej wsi – gdzie wszyscy o sobie wszystko wiedzą, a wójt zachowuje się jak pan i władca. Autorka pisze o tym, co w życiu najważniejsze. Bo czy parę kilogramów nadwagi, albo wózek inwalidzki to przeszkoda do tego by mieć marzenia? By czuć się gorszym? Mądra i życiowa lektura.

Wiek 13+

Konkurs!

Dla tych, których zaciekawiła ta książka mam od wydawnictwa ZNAK dwa komplety powieści Barbary Ciwoniuk - Własny pokój i Ten Gruby. Proszę w komentarzach wpisać tytuł nowości wydawnictwa ZNAK. Tytuł nie może się powtarzać z poprzednimi wpisami. W niedzielę 31 lipca wylosuję wśród uczestników dwie osoby, do których wyślę dylogię Barbary Ciwoniuk.

Wydawnictwo ZNAK emotikonniedziela, 24 lipca 2011, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
2011/07/24 19:17:11
To spróbuję szczęścia :)
"Koszmarny Karolek i żer dla kawałożerców"
-
2011/07/24 19:20:39
To ja wpisuję: Eduardo Mendoza - Niewinność zagubiona w deszczu i zgłaszam się chętnie, bo książki zapowiadają się ciekawie.
-
2011/07/24 19:57:17
Howard E. Wasdin, Stephen Templin "Snajper. Opowieść komandosa SEAL Team Six" Oprócz tego, że sama chętnie przeczytam, to podarowałabym je mojej dorastającej chrześnicy :)
-
2011/07/24 20:25:58
Ustawiam sie w kolejce.
Mój tytuł: "Ludzie na walizkach. Nowe historie" - Szymon Hołownia.
Pozdrawiam :)
-
2011/07/25 07:32:21
Przestępstwo - Ferdinand von Schirach ( u mnie teraz kryminały na topie)
-
2011/07/25 07:58:31
"Zła matka. Kronika matczynych wykroczeń, drobnych katastrof i rzadkich momentów chwały" / Ayelet Waldman. Piękna i mądra książka o rodzicielstwie, miłości, o chronicznym braku czasu matki dla samej siebie, o odpowiedzialności, macierzyństwie i wychowaniu.
-
2011/07/25 08:37:40
Michael Bond "Paddington ma rację"
-
2011/07/25 10:40:24
Chyba jeszcze nie ma: "Pożeracz snów" - Bettina Belitz
-
2011/07/25 20:29:23
Próbuję szczęścia: "Sekretne życie motyli" Joanna Onoszko- fajnie ze Twój konkurs prowadzi na strony wydawnictwa bo z przyjemnoscia przeczytam książke o wspinaczce:-)
-
2011/07/26 08:51:48
"Wyjdź do światła! Przesłanie świętego grzesznika" Joachim Badeni. Z niecierpliwością czekam na wyniki konkursu :-)
-
2011/07/30 13:26:21
to ja jako że mój mały lubi Karolka:" Koszmarny Karolek w samochodzie" F.Simon
-
2011/08/01 08:14:36
ja jestem ostani o "zakręcona" na punkie psychologii a zatem podaję: "Myślenie według wartości" ks. Józef Tischner
ksiazki które opisywałaś także są dla mnie pod tym względem interesujące:)