Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu
Bracia Lwie Serce - Astrid Lindgren/ il. Ilon Wikland

Nie pierwszy to raz – kiedy chcę napisać o książce wspaniałej i … brak mi słów:) Choć tutaj – powinno być raczej – wyrazów. Siedzę przed monitorem, odchodzę, robię kolejną kawę, sprawdzam jak się bawi dzieciarnia, pomagam dokręcić śrubkę przy powstającym właśnie helikopterze i znów wracam do pracy i tak od nowa – pustka. Po raz kolejny zachwyca mnie fenomen pisarki z dalekiej Północy, której życiorys troszkę znam dzięki biografiom. Jak to dobrze się stało jak się stało – Astrid Lindgren wzięła udział w konkursie literackim, chwyciła wiatr w żagle i dzięki temu mamy tak wiele wspaniałych książek. Bracia to jedna z nich. Czekałam wiele lat na przeczytanie jej moim dzieciom – bo nie jest to lektura łatwa, czasem jest wręcz przerażająca, niesamowicie wzruszająca, poruszająca niełatwe sprawy. W dodatku pod warstwą przygody kryje się drugie dno, mądrość – o przyjaźni, miłości braterskiej, odwadze, empatii, chorobie, cierpieniu, śmierci, zdradzie, gotowości poświęcenia życia dla innych. Młodsze dziecko skupi się zapewne bardziej na złym Tengilu i jego żołnierzach w czarnych płaszczach, będzie zadawało pytania kto to jest ta Katla, będzie trzymało kciuki oczywiście za Jonatana I Sucharka. Starsze będzie mogło przeżyć tę książkę całkowicie – do końca. Czytałam starszemu synowi – który słuchał w skupieniu, ciszy. Młodszego interesowały tylko przygody – słuchał, choć książka nie dla (prawie) czterolatka – i brał to co dla niego najłatwiejsze, najwygodniejsze, robiące największe wrażenie.

Książka ma w sobie wiele smutku. Przede wszystkim początek, który wzruszy każdego. Dwaj bracia – młodszy Sucharek i straszy – ten odważniejszy, mądrzejszy, bardziej doświadczony, o pięknej twarzy – Jonatan. Sucharek – młodszy – który też jest narratorem tej powieści – nie wstydzi się mówić o swoim strachu, niepewności, o wylanych łzach. Karol Lwie Serce -  sam przyznaje, że dość dziwnie to brzmi. Jednak próbuje, chce dorównać bratu i daje wiele przykładów, że zasługuje na przydomek nadany braciom – zresztą kto się orientuje w historii, od razu rozpozna nawiązanie do mężnego króla Ryszarda Lwie Serce. Młodszemu pisana jest śmierć – choruje od dawna, praktycznie nie opuszcza łóżka. Tylko, że los jest złośliwy – to Jonatan odchodzi pierwszy do Nangijali. Krainy, o której tak często wspominał Sucharkowi. Za jakiś czas dołącza do niego młodszy brat. Zaczynają wspólne życie w Dolinie Wiśni – mają konie, łowią ryby, a Sucharek biega jak najzdrowsze dziecko na świecie i nie ma krzywych nóg. Tylko, że i tutaj nie dzieje się dobrze. Okrutny Tengil chce zawładnąć tym światem. Jego macki dosięgły już Doliny Dzikich Róż. Teraz czas na Dolinę Wiśni. Bracia Lwie Serce chcą ją  uratować i zrobią wszystko, by ten cel osiągnąć.

Wspaniała proza, oryginalne ujecie tematu śmierci – tak zwyczajnie, bez żadnych upiększeń i przemilczeń.  Kraina działająca na wyobraźnię, gdzie spotykają się ludzie po śmierci. Ważna nauka dla najmłodszych, że życie ziemskie to tylko jakiś etap. Mnie zachwyciło przedstawienie miłości braterskiej – wyrozumiałość i mądrość Jonatana – zawsze cierpliwego, wyrozumiałego, tłumaczącego świat młodszemu Sucharkowi. Sucharek – czyli Karol – zapatrzony w starszego brata, biorący z niego przykład, uczący się od niego rozróżniać dobro od zła. Wspaniałe ilustracje Ilon Wikland. Zastanawiam się ile razy użyłam tutaj: wspaniały, niesamowity. Takie emocje wywołuje ta książka – choć nie jest to pewnie lektura dla każdego. Jeśli nie uda się jej przeczytać  w tym momencie – warto spróbować za jakiś czas – raz jeszcze – niektóre książki trafiają do czytelnika swoimi drogami.

Wiek 8+

Wydawnictwo Nasza Księgarniaśroda, 20 lipca 2011, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
2011/07/20 14:08:20
Tęsknię do tej książki, parokrotnie jej szukałam w księgarniach, nie ma :(
-
2011/07/20 15:39:00
Sprawdź koniecznie w księgarniach. Na pewno było w tym roku wznowienie - właśnie zaprezentowane przeze mnie we wpisie. Ze świetnymi ilustracjami Ilon Wikland. Pomyślnych łowów!
-
2011/07/21 12:26:50
Jedna z moich ulubionych książek w dzieciństwie. I kilka razy czytana, i kilka razy słuchana w "Radio dzieciom"
-
2011/07/23 10:37:02
Witam serdecznie , śledzę Pani stronę od jakiegoś czasu. Mieszkam w Holandii, ale czytam dzieciom po polsku:-) wybieram sie na wakacje do kraju i chciałabym sprawić synkowi nowe lektury. Czy pisała może Pani o dinozaurach, rycerzach? Syn ma 5 lat i bardzo interesuje sie tymi tematami, ale już na poziomie wiedzy, konkretnych informacji, historii. Czy mogłaby mi Pani coś polecić ? byłabym szalenie wdzięczna . Pozdrawiam Agata
-
2011/07/24 18:56:25
rafa - kids - zajrzę na naszą półkę:)
-
2011/08/16 22:04:36
Rafa - Kids - pisałam kiedyś o dinozaurach na mojej stronie. Czytałam ją mojemu 5-latkowi i bardzo się podobała. Zresztą można przeczytać recenzję tutaj.
poleczkazksiazkamibeel2.blox.pl/2010/07/Dinozaury-Lila-Prap.html

Z rycerzami sama mam kłopot i z mężem kombinujemy jak możemy. Przyznam w sekrecie, że czytuję moim dzieciom moje stare podręczniki do historii dla klas młodszych, gdzie ta tematyka jest ujęta w bardzo przystępny sposób. A że ja wiekowa i podręczniki wiekowe - tytułów nie podaję, bo chyba już dawno wyrzucone z obiegu:)

Za to poszukałam trochę na innych blogach i sama chętnie zapisuję tytuły, by nabyć.
Na Autorkach blogu Zaczytani można naprawdę polegać. Polecam.

zaczytani.blox.pl/2011/06/Rycerze-Naklejkowe-przebieranki.html#ListaKomentarzy

zaczytani.blox.pl/2011/02/Tomasz-Kolodziejczyk-Przygody-rycerza-Darlana.html#ListaKomentarzy

Od dawna intryguje mnie ten tytuł, ale przyznaję - nie znam:(
merlin.pl/Bitwa-pod-Grunwaldem-1410_Tomasz-Diatlowicki/browse/product/1,806667.html

I oczywiście jeszcze Bracia Lwie Serce dla trochę starszych dzieci:)