Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Nazywam się Maria Skłodowska Curie - Lluis Cugota / il. Luisa Vera

Takie książki odczarowują znane postacie, – które często poważne, nieprzystępne, jakby z innego świata, legendy za życia, znane z podręczników szkolnych i baaaaardzo grubych i skomplikowanych książek patrzą na nas z czarno-białych fotografii, bez cienia uśmiechu. Gdy się już wgłębi w życiorys mniej oficjalny, nagle okazuje się, że Pan X był duszą towarzystwa i chichotał na każdym kroku, a Pani X najbardziej na świecie nie cierpiała brukselki w sosie beszamelowym. Wprawdzie w opisywanej książce o brukselce i chichotkach mowy nie ma, ale wyłania się wyraźny obraz kobiety – nie tylko jako naukowca, uhonorowanego dwoma Noblami, lecz również jako młodziutkiej dziewczyny z marzeniami, chcącej przeciwstawić się dziwnym porządkom minionej epoki, matki, żony, przyjaciółki, wraz ze wszystkimi słabościami i bolączkami dnia codziennego.

Maria Skłodowska – Curie, jedna z pierwszych studentek w Europie, pierwsza kobieta profesor paryskiej Sorbony, odważna, ambitna, skromna. To książka o marzeniach, które się spełniają - ktoś mógłby zapytać: jaka przyszłość w tamtych trudnych i zwariowanych czasach mogła czekać piąte z kolei dziecko w biednej rodzinie nauczycielskiej? A jednak, czasem warto spróbować. Książka w bardzo przystępny sposób pokazuje dzieciom koleje życia, najpierw Maniusi, potem Marii, opowiada o jej pracy, ulubionych zajęciach, żmudnych doświadczeniach przeprowadzanych w rozklekotanej szopie, tonach ziemi - przesypywanych i przebadanych w poszukiwaniu pierwiastków. Wszystko ciekawie zilustrowane. W mojej pamięci zapadła stara fotografia małżeństwa Curie z podróży poślubnej na rowerach. Tego wątku nie zabrakło również w książeczce dla dzieci.

To ukłon w stronę nauki, ambicji i głodu wiedzy. Z pewnością zainteresuje małych odkrywców, których nudzą już bajeczki, albo którzy łakną małej odmiany.

W cyklu Nazywam się … każdy znajdzie coś, co odpowiada zainteresowaniom dziecka. Dostępne są książeczki o takich wybitnych postaciach: Antoine de Saint- Exupery, William Szekspir, Albert Einstein, Jan Paweł II, Leonardo da Vinci, Pablo Picasso, Vincent van Gogh i Mozart.

 

Wiek 10+

Wydawnictwo Media Rodzina

poniedziałek, 09 listopada 2009, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
2009/11/09 15:07:26
Mam o Wiliamie Szekspirze - bardzo fajna książeczka, choć krótka i zwięzła, to się dowiedziałam kilku ciekawych, nieznanych mi jeszcze faktów.
-
2009/11/09 23:26:22
bardzo lubię takie książki, bo dzieci na pewno chętnie ich słuchają i dodatkowo ciekawych rzeczy się uczą (nieświadomie). W przedszkolu lub w szkole mogą zabłysnąć.
ostatnio jak byliśmy w filharmonii, jeden chłopak (chyba 6, 7 lat) popisał się przed całą widownią, mówiąc kto napisał "odę do radości"....mamusia była bardzo dumna:)
-
2009/11/11 09:24:08
Ktrya - ja też dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy z życia prywatnego MSC, które w oficjalnych publikacjach dotyczących życia Noblistki sa zazwyczaj przemilczane

Briar-ka- No proszę:) Ja też jestem dumna, gdy moje dziecko czymś błyśnie. A tu jeszcze w filharmonii- fju, fju! Ksiązeczka zdecydowanie do starszych starszaków, którym już nie takie pstro w głowie, ale dla łaknących wiedzy dzieciaków naprawdę łakomy kąsek:)