Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Stary szewc i krasnoludki - Bracia Grimm / il. Ewa Kozyra-Pawlak

Krasnoludki są na świecie. Przekonał się o tym pewien stary szewc, który był bardzo biedny i postanowił z ostatniego kawałka skóry uszyć parę butów. Przykroił w nocy skórę, położył się spać, a gdy rano chciał znów wziąć się do pracy, okazało się, że buty już gotowe. A jak pięknie wykonane. Co za misterna robota. Chyba domyślacie się, kto pomagał staruszkowi wyjść z biedy.

Książka ucieszy miłośników klasyki i ilustracji Ewy Kozyry – Pawlak. Czy pamiętacie Księżniczkę na ziarnku grochu w jej pełnym finezji wycinankowym wykonaniu? W bajce o krasnoludkach jest podobnie. Patchworki, z mnóstwem szczegółów, bajecznie kolorowe, z pomysłem. Wszystko starannie wykonane – robota misterna i kunsztowna, zupełnie jakby krasnoludki z bajki maczały w tym swoje maleńkie paluszki.  Knot w lampie, nici nawinięte na maleńkie szpulki, sznurowadła w bucikach, misterny wzorek ozdabiający brzeg szewcowej szlafmycy. A że świat jest tu inny od tego pałacowego z bajki o niewyspanym dziewczęciu – to i materiały inne, o innej fakturze. Kratki, szare płótno, paseczki, w ciemniejszej tonacji, grubsze tkaniny, bez poprzedniej lekkości i zwiewności – wszystko to oddaje klimat chędogiej i biednej chaty szewskiego mistrza.

Cieszy to, że w serii Mistrzowie Klasyki Dziecięcej wydawnictwo postanowiło wydać coś ze zbioru braci Grimm, i to w dodatku tak mało znaną baśń. Przyznaję, że wcześniej jej nie znaliśmy. Rzadko sięgamy po niemieckich klasyków. Może dlatego, że ostatnimi czasu tak często słychać słowa krytyki pod ich adresem, że mnóstwo tam scen okrutnych, nie dla dzieci. Tylko warto dodać, że kiedyś bajki i baśnie nie były przeznaczone tylko i wyłącznie dla maluchów. Na swój sposób miały tłumaczyć świat, rządzące w nim prawa - również dorosłym. A wśród ponad stu baśni znajdzie się wiele takich, które jak najbardziej nadają się dla małych uszek. My już pierwsze kroki poczyniliśmy. Stary szewc i krasnoludki zainspirowały nas do dalszych poszukiwań. Odkurzyłam nasze tomisko z baśniami Grimmów i wybieram tytuły. Jeśli zdarzy się coś mocniejszego, puszczam wodze fantazji i łagodzę tekst. W zapowiedziach wydawnictwa są kolejne baśnie – z ilustracjami czeskiego ilustratora Adolfa Borna. To mistrz nad mistrze, a książki z jego udziałem to prawdziwe delicje. W liczące prawie 200 lat teksty nowego ducha tchnęła Eliza Pieciul – Karmińska.

 

Do Szewca – dołączono płytę CD z baśnią w interpretacji Jerzego Stuhra.

 

Takie cudeńka uszyła Ewa Kozyra - Pawlak.

Wiek 3+

Wydawnictwo Media Rodzina

czwartek, 09 lipca 2009, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
2009/07/09 08:41:45
Patchworkowe ilustracje są ewenementem w naszym kraju. Tym zdecydowanie się wyróżnia Pani Ewa. Dla mnie bomba :)
-
2009/07/10 06:47:17
Faktycznie - do tej pory nie spotkałam czegoś podobnego. Beatrice Allemagna też używa często tkanin do ilustracji, to jednak nie to samo i zupełnie inna wyobraźnia:)