Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu
Linnea w ogrodzie Moneta - Christina Bjork / il. Lena Anderson

Linnea – to dziewczynka o dziwnym imieniu, które pochodzi od łacińskiej nazwy kwiatu. Jest dzieckiem miasta, ale bardzo kocha przyrodę. Ma przyjaciela – jest nim emerytowany ogrodnik – pan Blomkvist, potrafiący pięknie opowiadać o kwiatach i pewnym francuskim malarzu impresjoniście, który bardzo często malował kwiaty, zwłaszcza nenufary. To właśnie Claud Monet jest obok Linnei i starego ogrodnika bohaterem  tej prześlicznej książki. Pewnego dnia Linnea i pan Blomkvist przyjeżdżają do Paryża, by zobaczyć obrazy mistrza i odwiedzić miejsca, w których przebywał i mieszkał ze swoją liczną rodziną. Dwójka przyjaciół wybiera stary hotel – Esmeralda, w pobliżu katedry Notre Dame. Spacerują po Paryżu, odwiedzają muzea i jadą do Giverny, gdzie stoi dom Moneta. Wszystko robi ogromne wrażenie na wrażliwej dziewczynce – płótna mistrza, nenufary – tak piękne w sierpniu, dom - zwłaszcza niebieska kuchnia, japoński mostek, ogród pełen kwiatów – dzwonki, len, naparstnica, ostróżeczka. Podróż ta na zawsze zostaje w pamięci małej turystki, miłośniczki kwiatów. I w naszej też. Bo oto mamy przed sobą książkę, jakich niewiele w naszych księgarniach. O sztuce – dla dzieci, z bardzo naturalnym tekstem, niewymuszonym, z historią opowiedzianą w taki sposób, że trudne okazuje się łatwe – zwłaszcza niektóre zwroty z dziedziny malarstwa. Christiana Björk napisała książkę dla dzieci, językiem dla nich zrozumiałym, z mnóstwem ważnych i ciekawych informacji o grodzie nad Sekwaną, życiu artysty, impresjonizmie, malarstwie Moneta, historii jego rodziny.  Książka barwna jak impresjonistyczne obrazy – ze zdjęciami Moneta i rodziny, reprodukcjami jego obrazów i ilustracjami Leny Anderson. Na końcu książki autorka umieściła wskazówki dotyczące miejsc związanych z malarzem, lektur pana Blomkvista do których warto zajrzeć,  kalendarium życia Moneta, drzewa genealogicznego rodziny i ściągę z wymową słówek francuskich, które pojawiają się w relacjach Linnei.

Autorka tekstu i ilustratorka odwiedziły opisywane miejsca, spotkały się z ludźmi, którzy mieli ogromną wiedzę na temat życia artysty, jego dzieł i impresjonizmu i  przyrody.

Linnea w ogrodzie Moneta łączy w sobie album o sztuce i przewodnik podróży. Książka, która zachwyci dzieci i dorosłych. Świetnie nadaje się na zajęcia ze sztuki w szkole podstawowej. Jestem pewna, że Linnea zachęci nasze pociechy do obcowania ze sztuką, do dalszych poszukiwań, a być może zaszczepi w nich miłość do malarstwa na długie, długie lata.

Nenufary Moneta (1917)

Wiek 6+

Wydawnictwo Zakamarki

piątek, 03 lipca 2009, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
2009/07/03 11:06:12
uwielbiam Zakamarki.
uzbierałam trochę Zakamarkowych skarbów.
Linnea jeszcze nie zawitała u nas.
ale wkrótce...
pozdrawiam
-
2009/07/03 20:07:09
Aż westchnęłam z zachwytu... Będę polecać znajomym dzieciom.
-
2009/07/04 06:52:04
Provence - Masz rację - książki wydawane przez Zakamarki - to prawdziwe skarby:) A Linnea to brylant w tej kolekcji:)

Awita- ja też westchnęłam z zachwytu, gdy zobaczyłam ją po raz pierwszy. Jest co oglądać, czym oko cieszyć. Polecaj, bo warto!