Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu
Powietrze - Kinga Preibisz - Wala / il. Jona Jung

Jak wytłumaczyć dziecku, że coś jest, skoro tego czegoś namacalnie nie ma? Jakże trudnego zadania podjęła się Kinga Preibisz – Wala wespół z ilustratorką Joną Jung w kolejnej książce z serii Żywioły. Razem stworzyły niezwykle wartościową pozycję dla naszych małych odkrywców. 

Powietrze otacza nas ze wszystkich stron. Bez powietrza człowiek nie przeżyłby dłużej niż kilka minut. Ale chociaż wciągasz je do płuc przy każdym oddechu, nie możesz go ani zobaczyć, ani dotknąć, ani powąchać, ani posmakować. Czy naprawdę istnieje?

Istnieje, oczywiście, że tak. Już na samym początku książki autorka przygotowała moc prostych doświadczeń, które dzieci mogą wykonać w warunkach domowych, by osobiście przekonać się, jak to z tym powietrzem rzecz się ma. W kolejnych rozdziałach mowa jest o atmosferze, ciśnieniu, wietrze. Autorka wyjaśnia co ma wspólnego ogień z powietrzem, po co nam tlen i dlaczego człowiek nie może latać, a ptaki tak. W książce nie mogło zabraknąć informacji i mistrzach latania – czyli ptakach, owadach i innych istotach latających, można zajrzeć do wnętrza samolotu i sprawdzić, czy powietrze wokół naszego domu jest czyste czy zanieczyszczone. Przyznam szczerze, że sama z przyjemnością i ciekawością przeczytałam tę książkę. Nabyta i odświeżona wiedza przyda się niewątpliwie wtedy, gdy pojawią się kolejne, coraz liczniejsze pytania – Czemu…? Dlaczego…? Mnóstwo tu ważnych informacji, ciekawostek, propozycji prostych doświadczeń – a wszystko podane w bardzo przystępny sposób.  Całość bogato i zabawnie zilustrowana,  z mnóstwem zdjęć. Marzy mi się, by w podobnym tonie powstawały podręczniki szkolne dla dzieci , by zachęcały do nauki a nie zniechęcały. By naukę traktowały też jako zabawę, niekiedy z humorem, jako coś dla zwykłych ludzi a nie tylko dla bardzo poważnych panów profesorów z kozimi bródkami. Pracując w szkole widzę na co dzień, że dzieci i młodzież do nauk ścisłych raczej się nie garną. A szkoda. Właśnie takie książki jak ta budzą ciekawość, potrzebę poznawania świata i zachodzących wokół nas procesów. 

Inne książki z serii Żywioły

Ziemia

Woda

Wiek 5+

Wydawnictwo LektorKlett

środa, 10 czerwca 2009, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
2010/01/24 21:17:13
Pani Kingo w książce pt Kret w rysunku który jest przekrojem krevich nor nie widzę miejsca na toaletę, czy to znak że kret jej niema?