Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Poliksena i prosiaczek - Bianca Pitzorno

Poliksena ma 11 lat i jest pierworodną córką kupca Wierusza Gentileschiego. Szczęśliwa i wesoła, wzrasta z rodzeństwem w dostatnim domu pełnym miłości. Pewnego dnia podczas zabawy Serafina, córka aptekarza, wyznaje jej, że tak naprawdę dziewczynka jest znajdą, którą kupiec z żoną rzekomo mieli zabrać na wychowanie z klasztoru. Poliksena udaje się zatem do sióstr, by tam szukać odpowiedzi na pytania o przeszłość. Dostaje kilka zachowanych pamiątek znalezionych przy niemowlęciu. Dziewczynka długo wędruje i szuka swoich prawdziwych rodziców. Towarzyszą jej nowa kompanka - Lukrecja - treserka zwierząt i tytułowy prosiaczek. Po drodze spotyka najdziwniejsze postacie, dzięki którym wydaje się być coraz bliżej odgadnięcia zagadki. Odwiedzi między innymi piratów i królewski dwór. Kim są jej prawdziwi rodzice? Zachęcam do odkrycia prawdy, tym bardziej, że zakończenie jest naprawdę zaskakujące.

To książka dla dzieci z motywem podróży.  Poliksena podczas długiej wędrówki dojrzewa, odkrywa pewne prawdy, znajduje odpowiedzi na nurtujące ją pytania i poznaje wartość niektórych pojęć- a czytelnik sekunduje jej i trzyma kciuki, z zapartym tchem obserwuje tę przemianę. Dzięki Poliksenie dzieci odkrywają wartość przyjaźni, rodziny, szczerości, sprawiedliwości, dowiadują się, że miłość może góry przenosić, jeśli się czegoś mocno pragnie, o czymś marzy, to się to spełni, szczególnie, gdy w realizację marzeń włoży się dużo serca i pracy. Mała bohaterka uczy też szacunku i miłości do zwierząt.  

Historia małej Polikseny wciąga - od pierwszych stron do samego końca. Im karteczek mniej - tym atmosfera robi się coraz bardziej gorąca-  bo na deser zostało jeszcze tyle znaków zapytania do wyjaśnienia. Książka jest zabawna i zwariowana, napisana prostym językiem. Pełne humoru dynamiczne ilustracje, wędrówka w czasy karet, królów i księżniczek. Lektura iście włoska - pełna temperamentu, życia i słońca.

Czasem szukamy czegoś bardzo daleko - a tymczasem to coś jest przecież tak blisko.....

Bianca Pitzorno - jest autorką około 40 zwariowanych i urokliwych powieści dla dzieci i młodzieży. Od 2002 r. pełni funkcję włoskiego Ambasadora Dobrej Woli przy UNICEF-ie.

Wiek 8+

Wydawnictwo Prószyński i S-ka.

niedziela, 22 marca 2009, be.el

Polecane wpisy