Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Płonący most- John Flanagan

Mija prawie rok od momentu, kiedy Will zostaje przyjęty na naukę do Halta. Nie ma jeszcze 16 lat. W przyszłości ma zostać królewskim zwiadowcą - według mieszkańców Araluenu - człowiekiem niezwykle tajemniczym i nieprzeniknionym. Owinięty czarnym płaszczem, z charakterystycznym liściem dębu na szyi,  Will porusza się ostrożnie i bezszelestnie, pozostając często niewidzialnym.  Po miesiącach ciężkiej pracy, żmudnych ćwiczeń nadchodzą jednak chwile zwątpienia. Po nieudanym starciu z wargalami, Will nie wierzy w to, że kiedykolwiek dorówna swojemu mistrzowi - w wiedzy czy zręczności. Halt to przecież chodząca legenda i Will przekonuje się co rusz, że bycie jego uczniem do łatwych rzeczy nie należy. Nad Królestwem zebrały się ciemne chmury. Wielmoża Morgarath, buntownik zdrajca i morderca, w swojej siedzibie w Górach Deszczu i Nocy przygotowuje plan ataku. Will wraz ze swym przyjacielem Horacym i byłym uczniem Halta - Gilanem udaje się z poselstwem do Celtii. Jednak, gdy przekraczają granicę, zastają tam opuszczone domostwa... Co się tak naprawdę wydarzyło i jaką rolę odegrał w tym tytułowy most?

Płonący most to druga cześć cyklu Johna Flanagana Zwiadowcy, który święci tryumfy na całym świecie.  Książka utrzymywała się 28 tygodni na liście bestsellerów New York Timesa.

Niewątpliwie spodoba się przede wszystkim chłopcom, marzącym często o przygodzie, walce ze złem. Młodzi czytelnicy znajdą tutaj rycerskie zasady postępowania, lekcje fechtunku, opisy walk, dalekich wypraw, są zakładnicy,  wielka bitwa i zaskakujący koniec. Koniec pewnego mrocznego i niebezpiecznego etapu, a jednocześnie zapowiedź dalszego ciągu.  Szybkie tempo akcji, sceny zmieniające się jak w kalejdoskopie, na pewno nie znużą małego czytelnika, a nawet jeśli autor do przesady dba o szczegóły - co jest widoczne na przykład w opisach walk czy lekcji fechtunku - to robi to z takim polotem i wdziękiem, tak właśnie tego słowa chciałam tu użyć- że absolutnie nie może być mowy o jakichkolwiek dłużyznach. W drugiej części pojawi się większy dreszczyk emocji niż w Ruinach Gorlanu. Will powoli dorasta, nabywa umiejętności, przed nim coraz poważniejsze zadania - a co za tym idzie- po prostu robi się coraz ciekawiej i ... straszniej - oczywiście w odpowiedniej dawce dla dzieci. W książce pojawiają się dziwne stwory- znane już z pierwszej części- tutaj wystąpią już w całej swej ohydnej okazałości. Mowa oczywiście o wargalach - zwalistych, porośniętych kudłatym futrem, z długimi nosami przypominającymi świńskie ryje i wielkimi żółtymi kłami, odzianych w zbroje z czarnej skóry.  Ktoś, kto tak wygląda, nie kojarzy się raczej z niczym pozytywnym.

Dobra wiadomość dla molików książkowych lubiących oglądać swoich bohaterów na ekranie. Otóż niedługo losy Willa zostaną sfilmowane- prawdopodobnie dokona tego Paul Haggis, scenarzysta między innymi ostatniego Jamesa Bonda.

Seria Zwiadowcy liczy obecnie siedem tomów. Autor pisze właśnie część ósmą. Pragnę poinformować, że miałam wielką przyjemność przeczytać i pierwszą i drugą część cyklu przed ich premierą. Przed kilkoma dniami ukazały się w księgarniach Ruiny Gorlanu. Premiera Płonącego mostu  22 kwietnia 2009.

Wciągająca oryginalna i inteligentna lektura dla dzieciaków 12+ no i .... hm hm... dla rodziców też:)

Wiek 12+

Wydawnictwo Jaguar

 

niedziela, 29 marca 2009, be.el

Polecane wpisy