Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu

Mors, Pinky i ostatnia przesyłka - Dariusz Rekosz/ il. Bohdan Butenko

Powieść detektywistyczną dla dzieci i młodzieży autorstwa Dariusza Rekosza przeczytałam z prawdziwą przyjemnością. Przypomniały mi się od razu stare dobre czasy, gdy zaczytywałam się w książkach Niziurskiego, Nienackiego i Bahdaja. Och, nieważne już, że MO i PRL - byliśmy złaknieni przygody, tajemnicy, dreszczyku emocji - przy tych książkach naprawdę świetnie się bawiliśmy, wyrywaliśmy sobie z rąk, zaczytywaliśmy na śmierć.  I gdy zaczęłam już myśleć, że gatunek ów, stary jak świat, w Polsce, nie wiedzieć czemu, jest już praktycznie na wymarciu, spotkała mnie miła niespodzianka. Uff- przyznaję, odetchnęłam z ulgą, bo moje starsze dziecię rośnie w zastraszającym tempie i wkrótce pojawi się w naszym domu molowo - książkowym zapotrzebowanie na taką właśnie literaturę -  czyli - małe co nieco dla małych twardzieli. Na szczęście- odkryliśmy Morsa i Pinky, parę szkolnych detektywów...

Leszek Morszol, o pseudonimie: Mors - sympatyczny piegus, superinteligentny wielbiciel nauk ścisłych, lodów czekoladowych, i ... Pinky... choć głośno się do tego nie przyznaje...;)

Jego koleżanka- Alicja Pankiewicz (pseudonim Pinky) - to dziewczyna na miarę naszych czasów- ambitna, mądra, samodzielna, zaradna i... po kobiecemu wrażliwa. Razem wzięci - mniejsze wydanie Muldera i Scully, jak się okazuje, już w czwartej odsłonie.

W tym odcinku- Mors i Pinky przekonają się na własnej skórze, że życie płata czasem figle - bo oto po sprzeczce wywołanej niezłym koglem- moglem matematycznym, umawiają się  na lody- ponoć najlepsze na świecie- a tu nagle do mieszkania wpadają bandziory i zabierają ich w siną dal.

Mors, Pinky i ostatnia przesyłka posiada wszystkie atuty dobrej powieści detektywistycznej dla dzieci - znajdziemy w niej przygodę, wartką akcję, tajemnicę, ciekawą fabułę i dialogi, najróżniejsze gadżety techniczne, a przede wszystkim dwójkę sympatycznych bohaterów, którzy przypadkowo zostają wciągnięci w niebezpieczną aferę z narkotykami, zbirami i wielkimi pieniędzmi w tle. To dzieciaki, jakich wiele na osiedlowych podwórkach- chodzą do szkoły, rywalizują w nauce, wychodzą z kumplami na mecz i colę, interesują się różnymi nowinkami technicznymi, Internetem, a ich jedyna odmienność tkwi w tym, że mają większy dar niż przeciętny nastolatek do ładowania się w najróżniejsze kłopoty. Oczywiście im trudniej i groźniej tym lepiej. Czasem robią sobie na złość, przekomarzają się, rywalizują z sobą i przeciągają linę na swoją stronę - ale już za chwilę współpracują z sobą i rozumieją się bez słów. W każdym razie młody czytelnik odnajdzie w książce świat, jaki zna, a w Morsie i Pinky może odkryje kawałeczek siebie?

Książka jest starannie wydana, w twardej oprawie. Projektem okładki i ilustracjami zajął się sam wielki  Bohdan Butenko - jego brodaty gangster kryje w sobie tajemnicę, którą naprawdę warto odkryć. Do tego język nastolatków, przyprawiony odpowiednią dawką humoru i bez nużących dłużyzn, duże litery ułatwiające czytanie oraz krótkie rozdziały - takie w sam raz - pozwalające cieszyć się kolejnym sukcesem czytelniczym.

Z niecierpliwością czekamy na cdn :)

Więcej informacji o bohaterach książki znajdziecie na stronie http://www.mors-pinky.pl/

 O autorze-  http://www.rekosz.pl/

Wiek 9+

Wydawnictwo Prószyński i S-ka

piątek, 13 marca 2009, be.el

Polecane wpisy