Najlepszy blog o książkach dla dzieci/ młodzieży według portalu dużeKa:) eBuka 2013 jest moja! Półeczka z książkami

Wypromuj również swoją stronę Lubię czytać Popieram Internet Bez Chamstwa Spis moli
Blog > Komentarze do wpisu
O małym krecie, który chciał wiedzieć, kto mu narobił na głowę- Werner Holzwarth/ Wolf Erlbruch

Podczas naszej ostatniej wizyty w bibliotece wypatrzyłam książeczkę, o której swego czasu było GŁOŚNO. To chyba za mało powiedziane- wywołała burzę. Ja usłyszałam o niej w telewizyjnych Wiadomościach, gdzie dziennikarka i różni ważni ludzie grzmieli jak Zeus z Olimpu - na nie  dla książki, a wydawca Hokus Pokus tłumaczył przed kamerą, dlaczego taki temat, czemu ją wydali itd. Moje pierwsze wrażenia? Wiele hałasu o nic:) Oto pewnego dnia krecik stwierdza, ze ktoś narobił mu na głowę. Zafrapowany i rozzłoszczony pyta różnych zwierząt, czy to ich KUPA. Te odpowiadają, że nie i pokazują mu jak one TO robią i jak wyglądają ich odchody. Końskie pączki, zajęcze bobki, kozie kuleczki, krowie placki. W końcu muchy- specjalistki pomagają mu znaleźć winowajcę. Zadowolony kret odpłaca pięknym za nadobne- wskakuje na psią budę i za chwilę krecia kupka ląduje na głowie jakiegoś psa- Burka. I to wszystko.

Reakcje mojego dziecka? Zaciekawienie i konkluzja- A ja robię kupkę w łazience. Obrzydzenia, krzywych min i niezadowolenia nie zauważyłam. Jeśli popatrzeć na życie małego człowieka, to właśnie MY- dorośli uczymy go bardzo częstego poświęcania uwagi właśnie tej brudnej sprawie. A jak odchodzimy od pampersów, to pytaniom typu: Na pewno nie chcesz siusiu, a może kupkę? - nie ma końca. Wiem, bo sama to przerabiałam:) A nasze rodzicielskie zachwyty nad każdym nocnikowym sukcesem naszego dziecka? Jednak gdy pojawia się książka o KUPIE to robimy z tego problem. Niektórzy czepiają się też końcowego aspektu kreciej zemsty. Nie wyolbrzymiałabym tego.

Moje dziecko po lekturze przeszło bardzo szybko do porządku dziennego- zaraz pobiegło po następną lekturę- tak jakby nic się nie stało, to w końcu tylko kupa. Dzieci tak właśnie postrzegają świat. No bo naprawdę nic się nie stało- tylko my dorośli zbyt często szukamy dziury w całym. Wystarczy przypomnieć choćby wyznanie TEGO Umberto Eco, że najciekawsze książki czyta w toalecie. O reakcjach świata, innych pisarzy i badaniach dotyczących tego tematu , jak się okazuje tabu- można poczytać w artykule Dziennika-  A ty co czytasz w toalecie? Reakcja m.in. Olgi Tokarczuk i Jerzego Pilcha. A wracając do książeczki o krecie- naprawdę nie ma się czego bać:)

Wiek 2+

Wydawnictwo Hokus Pokus

sobota, 22 listopada 2008, be.el

Polecane wpisy

Komentarze
2008/12/01 14:09:50
Moja córka dostała tę ksiąźkę gdy miała dwa lata. Bardzo ją lubiła i często ją czytałyśmy. Teraz stoi na półce, muszę ją znów wyciagnąc do czytania. Mnie nie szokowała.
-
2008/12/02 07:18:00
No właśnie- ale media swego czasu trąbiły o niej, ze hej. Niechcący zrobiły jej reklamę. A tu się okazuje, że bylo wiele hałasu o nic. Pozdrawiam